Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 20.11.2017 9:51

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: suulised? palun abi.
PostitusPostitatud: 27.06.2012 22:12 
Eemal
kasutaja

Tean, et on olemas erinevaid suulisi, kuid mis nende kõigi põhimõte on? Kas siin leidub mõni inimene, kellel oleks viitsimist kirjutada välja suulise tüüp (sellised tavalised enamlevinud suulised, nagu trenslid (kaheosalised, kolmeosalised), oliivid jne.) ning siis ka nende põhimõte (et millisele hobusele sobiks, mis vahe on tavalisel ja kolmeosalisel jne). Loodan,et saite küsimusest aru :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: suulised? palun abi.
PostitusPostitatud: 27.06.2012 23:55 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ma ei tea, kui hästi sa inglise keelt valdad, aga ma soovitaks sul lugeda seda lehekülge- http://www.sustainabledressage.net/tack/bridle.php Ülevaatlikult on ära toodud peamised suulised, samuti hulgaliselt pildimaterjali, mis näitavad, kuidas miski mõjub ja milline on suulise võimaliku väärkasutamise mõju. Lehekülje alguses on kokkuvõtlik jutt kapslitest :wink: Kui sa valdad hästi võõrkeeli, siis soovitan internetist otsida erinevaid materjale. Infot on tunduvalt enam, kui eesti keeles. Samas leiad sa osadele oma küsimustele vastused ka praegugi siit foorumist. Kasuta vaid otsingut :)

Eesti keeles tasub vaadata erinevate raamatute poole. Oma Hobu käsitles ka mingis numbris suuliste teemat, aga ma soovitaks raamatuid uurida :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2012 8:48 
Eemal
kasutaja

Sfinksi soovitatud link on väga sisukas, kohe huviga lugesin. Tänud soovitamast!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2012 9:32 
Eemal
kasutaja

Ei hakka uut teemat tegema, aga minu hobusel on ülikerged D-ring 3 osalised suulised, keskelt vaselüliga. Ta mätsutab nendega koguaeg ja vahetpidamata, kas need suulised ei sobi talle? Teadupärast pidi vask süljeeritust tugevdama e. siis seeläbi ka kontakt muutub palju pehmemaks. Kas neid suuliseid peaks kasutama juba kogenud hobusel, minu oma alles lustab oma teed ratsaponiks saamisel.. Olen nõutu. :(

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2012 9:39 
Eemal
kasutaja

2sele ponile pole suulisi vajagi. Las kasvab veel, aega on ju.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2012 11:50 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Osad noored hobused ongi pikka aega suulistest häiritud. Ikkagi miskit ebatavalist tal suus. Ise pooldan noorel pigem peenemaid suulisi- vähem värki suunurkades segamas. Kuna vask on tugeva maitsega siis võibolla mõnele hobusele selle maitse ei meldigi.

Suuliserõnga kujud (tavaline liikuv rõngas, D-rõngas või oliivid) on suuresti ratsaniku/hobuseomaniku eelistus. Kuigi neil on omad eesmärgid muidugi ka. Näiteks Oliivid ja D-rõngad sobivad paremini hobustele kelle suunurgad kipuvad kergesti katki hõõrduma.
D-rõngastel kuju on niisugune, et need avaldavad suule ka tugevamat kõlgsurvet kui liikuv rõngas ja oliiivid, samuti ei libise need nii kergesti läbi suu. (Isegi kui valjad ja suulised on parajad, on mõne hobuse pea- ja suu ehitus niisugune, et suulise rõngad satuvad kergesti suhu. Sellistele hobustele sobivad tihti ka peeledega ehk põsk-suulised.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2012 12:39 
Eemal
kasutaja

Mis kahesele? Minu hobune on juba 3 aastat ja 3 kuud vana:) Ise mõtlen, et kas siis iseenesest D-ring sobib, aga peaks proovima ilma vaseta? Tahaksin kasutada võimalikult leebet suulist ja kaheosaline trensel oma "nutcrackeri" effektiga väga ei tõmba.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2012 13:00 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Kui sa ratsmeid ega midagi sellist esialgu suulistele külge ei pane, nii et suuline ainult harjumise pärast suus on, siis käravad need kaheosalised proovimiseks küll. Niiguinii mõne hobusega peab erinevaid variante proovima, et leida sobivaim. Ja eelistused/vajadused võivad ajapikku ka muutuda.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2012 15:42 
Eemal
kasutaja

Ilma ratsmeteta ma ei ratsuta. Maatöös kasutan ka ratsmeid.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2012 22:04 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Pakun ka, et su noor hobune lihtsalt pole suulistega harjunud ja seetõttu matsutab. Selles vanuses hobusel võiks igaks juhuks lasta hambad üle vaadata. Ja no ideaalis võiks märguannete jaoks niikaua kasutada nt (korde)päitsete külge kinnitatud ratsmeid, kuni hobune suulisega harjunud on, aga noh... eks igaüks ise otsustab, kui kaugele ideaalsusest asi jääda võib. :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2012 22:52 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Minul on just teistsugune probleem- vahet ei ole, kas kapsel kinni või lahti, hobune ei söö maiuseid ära. Võtab suure õhinaga uusi maiustusi(cm x cm suurused porganditükid) aga lõpuks on ikka nagu hamster ja ühel hetkel kukub kogu see kupatus talt suust välja. Tegemist on noore hobusega, valjad peas käinud juba pea 1.5 aastat(täpsustuseks: hobune on 5 aastane). Suulised on kolmeosalised vasest oliivid, pigem peenemad kui jämedad. Kuna maiuste kasutamine on tema puhul osutunud tulemuslikuks, siis olengi pidevalt dilemma ees- kas anda maiuseid ja teha suuremaid edusamme või mitte anda, kuna ta lihtsalt ei oska neid koos suulistega alla neelata? Hobune muidu suhtub suulistesse hästi, hundihambaid ei ole. Mul ei ole kahju talle neid porksitükke lihtsalt maitse ja kiituse mõttes anda, aga ta iseenesest võiks need ju ka ära süüa(mitte nii, et pärast kui valjad ära võtan, viin ta nende maha kukkunud maiuste juurde, et ta need lõpuks ära saaks süüa). On keegi kokku puutunud sarnase probleemiga?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29.06.2012 8:10 
Eemal
kasutaja

On küll, hobune samuti noor, välja sõidetud võõrsil ja porgand jättis ta alguses üldse täiesti külmaks. Suust hästi aktiivne - läheb ruttu vahtu, vabalt suus olevaid suulisi hakkas aktiivselt närima ning sõites krigistab hambaid. Ütleks, et see on "negatiivne aktiivsus", mille lahendus tervikuna peitub ratsastuses. Suulistega tegelen ainult nii palju, et teoreetiliselt kõige pehmemate ehk 3-osaliste trenslite asemel võtsin kohe 2-osalised, nutckrackeri efekti seejuures üldse ei karda. Minu arvates jäävad 3-osalised nii aktiivse suuga hobusele lihtsalt lödiks, suus liiga liikuvaks ja seeläbi suurendavad suu aktiivsust, kuid antud olukorras on just vaja nn.rahulikku suulist. Siiani kasutati ilma lülideta suulist (pulka).

Kui suulised on suus, siis tema ka maiust süüa ei oska. Kuid proovin ikka jälle ja annan aega see porksitükk suus üles otsida ning kuidagi hammasteni toimetada. Plaanis on viia suulistega ka muru näksima, pole seda siiani teinud kuna ei tabanud kohe ära, et see on probleem, millega tuleks tegeleda. Arvan, et ta tegelikult ei oska suulistega oma lõugu lõdvestada ja on krampis. Nii et kui ta lõpuks suudab maiuse suuliste vahelt hammasteni toimetada, siis on see märk, et hobune suudab oma lõugadega juba vabalt toimetada, ei ole enam krampis.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29.06.2012 10:58 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Krampis olek võib tõesti selle hobuse puhul probleemiks olla, ta ei ole suuliste vastu kunagi võidelnud ega suuga imelikke liigutusi teinud. Enamus ajast hoiab suu täiesti paigal- ei mingit mälumist ega midagi. Trenni teen tavaliselt murukattega platsil, ei mäleta praegu küll, et ta ka ise vabatahtlikult oleks muru näksinud(suur osa trennist koosneb vabalt jooksutamisest ja pauside ajal on tal võimalus enda soovide järgi liikuda/peatuda/süüa jne). Viin ta homme ise mahlasema rohu peale, ehk hakkab sööma ja loodetavasti neelab ka alla. Uurin ka teistsuguste suuliste varianti.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30.06.2012 1:39 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

käsnakalle kirjutas:
Ilma ratsmeteta ma ei ratsuta. Maatöös kasutan ka ratsmeid.

Võibolla vajab konkreetne hobune suulistega harjumiseks rohkem aega. Siis on nii endale kui hobusele lihtsam, kui esialgu ratsmekontakti pole. Ja maatõõd (ka kordetamist, ohjamist) teha päitsetega. Hobusel kes liigselt keskendub suulise mälumisele või sellega võitlemisele on muid märguandeid ja ümber toimuvat raskem tähele panna ja mõista.

Olen kokku puutunud hobusega, kellele suuline oli niivõrd vastuvõetamatu esimestel kuudel (proovisin ka erinevaid suulisi), et surve või äkilisem liigutus (näiteks komistas kordel) võisid esile kutsuda lausa raevuka võitluse. Olgu lisatud, et loomulikult kui sain aru, et tema "hullumist" põhjustasid suulised siis tegin kõik, et hobusele nendega harjumist lihtsamaks muuta. Näiteks panin (kapslita) valjad pähe ja lasin hobusel natuke aega suhu tekkinud uut tunnet tundma õppida, seejärel võtsin valjad ära. Valjaste kandmise aega (esialgu rahulikult boxsis) tõstsin järkjärgult, vältides seda, et hobune olukorrast liiga närvi läheks. Edasi panin valjastele peale päitsed ja hakkasin hobust päitsetega talutama. Ja sealt edasi sai vaikselt juba niiõelda tavapäraste toimetuste suunas liikuda.

Lisaks olen rohkm kui kahel-kolmel korral näinud olukorda, kus noor hobune, esmakordselt valjad pähe ja suulised suhu saanuna nii segadusse läheb, et enam astuda ei oska. Tähendab, hobune satub segadusse ning tihti hakatakse teda talutama ratsmetest. Sellises olukorras on alati kasu olnud päitsetest.

KUI, hobuse hambad pole kontrollitud siis ma ei välistaks ka hundihammaste võimalust.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30.06.2012 23:54 
Eemal
kasutaja

Ma ise hakkasin ka praegu kahtlustama hundihamba varianti, tänud hea info eest.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid