Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 20.11.2017 9:42

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 22 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Mehhiko kapsel
PostitusPostitatud: 10.12.2015 22:27 
Eemal
kasutaja

Tervist!
Olen väga juhm kapslite koha pealt, olen ise sõitnud ikka inglise omaga.
Nüüd kus olen saamas oma hobuse, tahaksin teada paari asja:
1.Mis põhimõte on mehhiko kapslil?
2.Kas see on valusam?
3.Kas selle peab kindlasti kindla probleemiga hobusele ostma või võin selle osta ka nn "niisama"?
Ma tänan iga teie vastuse eest!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Mehhiko kapsel
PostitusPostitatud: 11.12.2015 10:18 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Kapsel ei tohiks kindlasti "valusam" olla.
Õigesti paigaldatud mehiko kapsel võib olla hobusele mugavamgi kui (õigesti paigaldatud) ristkapsel. Jätab hingamisteed vabamaks.

Mõnele hobusele ei meeldi mehiko kapsel. Aga üldselt, kui kavatsed kindlasti kapslit kasutada siis pole suurt vahet kumba kasutada, peaasi et paned selle õigesti peale ja liiga pingule ei kisu.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11.12.2015 20:50 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Mehhiko kapsel peaks idee poolest olema veidi "karmim", kui klassikalisel inglise kapslil on üks nahkrihm, siis mehhiko omal on neid kaks. Muidugi kui kapslit ei väärkasuta ja viimase vindini kinni ei kisu, pole tõesti suurt vahet, millise tegumoega ta siis täpselt on. Need igasugused kaheksa rihma ümber nina jubedused on üldiselt ikka mõeldud selleks, et hobuse lõuad võimalikult kinni kiskuda ning rohkem "kontrolli" ratsanikule anda.

Mina soovitan kahe näpu reegli järgi kinnitatud võimalikult lihtsat kapslit ja korralikku ratsastust :lill:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11.12.2015 22:53 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Algupäraselt olid kapslid ikka selleks, et suulist stabiilsemana hoida ja hobusele mugavamaks muuta. Mitte piinamiseks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12.12.2015 11:34 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
One of Germany’s most popular riding manuals, Wilhelm Müseler’s “Reitlehre”, first published in the 1930s and still in print, explains that nosebands are there to hold the bit straight and quiet and to prevent that the horse opens its mouth and thereby avoids the impact of the reins.

Ning kaudselt ikkagi selleks, et hobuse suud suletuna hoida :) (mis ei võrdu vähemalt minu jaoks hobuse piinamisega, kuid siiski)

Sealt edasi lähevad arvamused lahku, klassikaliselt pole kapsel piinariistaks muidugi mõeldud, ent tänapäevases spordis näeme üha enam selle algupäraselt nii lihtsa ja vähetähtsa varustuse osa julma väärkasutamist.

Huvitavat lugemist kapslite teemal:

Noseband Special: Part I: The History of the Noseband
Noseband Special: Part II: The Purpose of the Noseband
Noseband Special: Part III: Riders and Trainers on Their Choice in Noseband
Noseband Special: Part IV: The Thicker, the Wider, the Better?

Drama

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14.12.2015 20:21 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

@Drama, just saying, aga kui võtta aluseks see, kuidas keegi mingit varustust kasutab, siis peaks hakamoorid ja igasugused horsemanship asjandused ka kella külge panema. Rääkimata roosadest pindedest, mida noored tüdrukud järjekindlalt valesti kasutavad.

Mehhiko kapsel, kui ta on õigesti asetatud ei erine suurt tavalisest kapslist. Ta ei ole hobusele valus. Kui on, siis on ratsanik teinud midagi väga valesti. Mehhiko kapsel on kasulik ja hea neil juhtudel, kui hobune kipub lõuga risti ajama ning aitab ennetada ka suu (liigset) avamist. Üldjuhul ühtegi probleemi kui sellist kapsel üksi ei leevenda ning hea ratsastustöö on alati etem, kuid õiged abivahendid õigel ajal on alati abiks.

Olen näinud ka olukordi, kus ratsanik kasutab mehhiko kapslit, sest selles näeb hobune kenam välja. Maitse asi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14.12.2015 22:02 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Samuti just saying, juhuks kui kellelegi on selline mulje jäänud, ma pole mehhiko kapsli vastane ega NH radikaal :)

Küll aga pean oluliseks hobuse heaolu vaieldamatut esikohale seadmist, hoolimata kasutatavast varustusest. Pigem on mul hea meel, et igasugune bitless teema ja hobuste tšakrad ja vaimsel tasandil suhtlemine on moodi läinud, neid meetodeid praktiseerides on tunduvalt raskem (kuigi mitte võimatu) hobusele liiga teha.

Eks neid, kes pimesi igat kuulsust järgi ahvivad ja sellega räigelt üle pakuvad, on alati, ja ega nendega pole ausaltöeldes midagi peale ka hakata. Loll on loll on loll :kiiver:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15.12.2015 1:41 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Drama kirjutas:
Pigem on mul hea meel, et igasugune bitless teema ja hobuste tšakrad ja vaimsel tasandil suhtlemine on moodi läinud, neid meetodeid praktiseerides on tunduvalt raskem (kuigi mitte võimatu) hobusele liiga teha.

Väga palju "bitless" variandid on väga, väga, väga valusad ja lihtsalt fakt, et hobusel mingi rauajupp pole suus ei tähenda, et see variant oleks automaatselt "hobusöbralik". Vastupidi - tulemus on nimelt ka sellepärast karmim, sest paljud (!) ratsanikud arvavad, et "bitless = pehme möju" ning unustavad täiega, kui tundlik on hobuse ninapiirkond ning kui suurt kahju vöib seal tekitada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15.12.2015 11:31 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Drama kirjutas:
Küll aga pean oluliseks hobuse heaolu vaieldamatut esikohale seadmist, hoolimata kasutatavast varustusest. Pigem on mul hea meel, et igasugune bitless teema ja hobuste tšakrad ja vaimsel tasandil suhtlemine on moodi läinud, neid meetodeid praktiseerides on tunduvalt raskem (kuigi mitte võimatu) hobusele liiga teha.

OT
Hobuste tšakra teemat ei toeta mitte ükski teaduslik uuring. Tegu on pseudoteadusega, mida müüakse maha hobuseomanikele, kes usuvad, et nende hobust vaevab depressioon ja armukadedus ning et haiguseid saab ravida tšakrate kaudu.

Tõesti, milleks meile veterinaarid, kui kõik probleemid on lahendatavad ühe tšakra mudimisega kopli nurgas :))

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15.12.2015 11:38 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Sfinks kirjutas:

OT
Hobuste tšakra teemat ei toeta mitte ükski teaduslik uuring. Tegu on pseudoteadusega, mida müüakse maha hobuseomanikele,

(veel küsimusi?)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15.12.2015 23:54 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Hea näide bitlessi promovast grupist, kuidas hobuse ninaluu murda. Õnneks juhiti kommentaarides sellele kohe ka tähelepanu.

Manused:
12391850_479626105555082_7015953515530826245_n.jpg
12391850_479626105555082_7015953515530826245_n.jpg [ 65.63 KB | Vaadatud 1670 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16.12.2015 17:58 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Et eelmise pildi kommentaar paremini mõistetav oleks, lisaks siia pildi sellest milline on hobuse pealuu. Pilt

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16.12.2015 18:47 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Ma pean oma vana arvuti läbi otsida, sest kunagi salvestasin endale toreda pildi, mida pani üks Roki oma Samurai'st avaliku fotoalbumisse ning kus oli hackamore ninaosa veel madalam ja pea täiesti kringlis. Ja muidugi oli köik öige ja super.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16.12.2015 19:27 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Kusjuures ma olen täheldanud, et välismaistes FB gruppides suudetakse kuidagi adekvaatsemalt nõu anda ja seejuures jäädakse reeglina viisakateks (Drama, ma vist tean, kust see pilt pärit on :) ). Eestis aga... eks seda, mis meie FB gruppides toimub teab iga kasutaja ise.

Samuti ma ei tea, kas mitmeaasta tagused pildid on ikka kohane süüdistusmaterjal. Me oleme kõik vigu teinud ;)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16.12.2015 19:41 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Sfinks kirjutas:

Samuti ma ei tea, kas mitmeaasta tagused pildid on ikka kohane süüdistusmaterjal. Me oleme kõik vigu teinud ;)

Kui mul selline tegu seljataga, siis ma oleksin natuke "tagasihoidlikum" teisi süüdistada ja targutada.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 22 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid