Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 22.06.2018 7:01

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 52 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Hobuste "tuunimine" (pinded, kringlid jm)
PostitusPostitatud: 26.07.2011 16:16 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Getter kirjutas:
Ma pole küll eriline asjatundja aga selleasemel, et nende "abivahendite" kasutamise õigsuse üle vaielda ma pigem tõstataks küsimuse, miks nende kasutamine üldse vajalik on?

Abivahendid on abitu-vahendid. Kui ratsanik on abitu, kasutab vahendeid...

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 16:17 
Eemal
kasutaja

...ja muudab asja veel hullemaks ning ennast veelgi abitumaks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 16:22 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

-Maarja.hobu- kirjutas:
...ja muudab asja veel hullemaks ning ennast veelgi abitumaks.

:plaks:

Nimelt - see, et "retseptid" on olemas ja kergelt saadaval, ei tähenda et inimeste arv kasvaks, kes neid ellu viia oskavad.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 19:24 
Eemal
kasutaja

Martingali kui abivahendit kasutatakse eelkõige ratsaniku turvalisuse eesmärgil - juhul kui on oht, et ratsanik võib hobuse peaga näkku löögi saada. Mõned treenerid soovitavad kasutada ka siis, kui on takistusele lähenedes vaja toetada hobuse tavalisest veidi kõrgemat kaela- ja peahoiakut.,

Kohe kindlasti aga ei näita lihtsalt martingali kasutamise fakt kui niisugune kohe ratsaniku abitust. Abivahend nagu iga teinegi, kasutatakse siis kui sellest abi on, olgu ratsanikule või hobusele. Kui aga abi pole, siis niisama külge riputada muidugi ei tasu.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 19:52 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

kiu kirjutas:
Martingali kui abivahendit kasutatakse eelkõige ratsaniku turvalisuse eesmärgil - juhul kui on oht, et ratsanik võib hobuse peaga näkku löögi saada.

Missugused pahameelsed hobused nad on, kes mötlevad seda välja? Et ratsanikule peaga näkku lüüa?

Vöi ei pea ma pigem teistmoodi küsida: mida ratsanik teeb valesti, et hobune niimoodi reageerub??? Ja kas siis pantakse pigem martingali kui öpetatakse ratsaniku?

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 20:15 
Eemal
kasutaja

Ei ole siin küll mingeid pahatahtlikke ratsanikke ega vigaselt välja sõidetud hobuseid. Jooksev martingal on takistussõidus elementaarne abivahend, mille õiget kasutamist peaks ikkagi oskama. Erinevate hobuste liikumine on erinev ja mõni võib oma pea ning kaelaga olla vägagi hektiline. Hüpatakse aga poolistakus ning hüppe ajal on ratsaniku keha/nägu ja hobuse kael kohati ikka vägagi lähestikku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 20:34 
Eemal
kasutaja

Senise kogemuse juures pole sellist asja veel juhtunud, et ma vastu hobuse pead põrkaks kuidagi, kui hobune oma pea kuidagi ebaloomulikult kuklasse ajab siis on viga kuskil mujal.. nt. hirm suuliste vastu? Õppivad sportlased tihtipeale kukuvad hobustele suupeale ja loomad on õppinud ennetama valu, õige suhtumise ja varustuse valikul pole reaalselt tava trennides siiski õige propageerida piiravate vahendite kasutamist. Võistlustel kus on olukord hoopis teine ja loomad käituvad ettearvamatult ja igasuguse ohutuse mõttes on arusaadav vajadusel kasutada martingali.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 21:21 
Eemal
kasutaja

Mina ei ole samuti veel kordagi "vastu hobuse pead kukkunud" kuid ma ei tulnud tõesti selle pealegi, et meie hobufoorumis püütakse järsku täie rauaga selgeks teha, et martingali kasutamine = abitu ratsanik ja/või vigaseks sõidetud hobune ning tehakse hästi suured silmad selle peale, et martingali kasutamine on vajalik eelkõige ratsaniku turvalisuse huvides. Tavatrennides tuleb aga muidugi õpetada nii ratsutamist kui ka vajalike abivahendite kasutamist.

Märkasin nüüd, et see on ju prügikast. Täiesti kogemata ei pannudki tähele, et see arvamus "martingal=abivahend=abitu ratsanik" oligi ju prügikastiarvamus.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 21:38 
Eemal
kasutaja

Ma märkasin alles praegu, et teema on prügikastis :)

Mind hämmastab natukene sinu väga dramaatiline tõlgendus asjadest kiu, mis on halba selles kui inimesed avaldavad vastupidist arvamust, eriti veel sellist mis peaks hoolima eelkõige loomade heaolust. Pea kuklasse tõmbamise näite tõin puhtalt omast kogemusest, kuna olen kokkupuutunud sellise loomaga kellel tõesti oli selline harjumus suuliste tõttu, füüsiliselt oli tegemist täiesti terve isendiga.

Prügikasti teemad võiks tegelikult lukku minna, et ei tekiks segadust.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 22:17 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Lisan korraks, et prügikasti teemad on möni kord hoopis köige huvitavamad - ja töstetakse möni kord isegi tagasi. Niiet ärge muretsege, arutlege edasi.

Minu "abituratsmete" väljend ei ole üldse mingi prügikasti-värk, vaid seda lauset kasutas pidevalt minu esimene treener. Ja jumal tänatud, et mul selline treener oli.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 22:18 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Üks lihtsasti tekkiv olukord, kus pole vaja ei valu ega muud ebamugavust, aga hobune võib pea üles visata on grupis maastikul sõites. Kes on jälginud (kasvõi ainult piltidelt) siis näiteks kestvusratsutamises on jooksev martingal üsna tavaline. Tihti lühematel sõitudel- noorte hobustega või esimestel ringidel. Grupis sõites läheb hobune kergesti hasarti ja võib teistest mõõda kihutama hakata. Sellises olukorras on martingal lihtne turvaelement mis rakendub juhul KUI hobune käest ära läheb (pea kuklasse viskab).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 22:25 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Roki98 kirjutas:
Sellises olukorras on martingal lihtne turvaelement mis rakendub juhul KUI hobune käest ära läheb (pea kuklasse viskab).

Palun aga kujuta nüüd ette kui palju hobune peab pea kuklasse visata, et ratsanikule tappa anda... see peab ikka eriti vihane hobune olla...

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 22:51 
Eemal
kasutaja

Getter kirjutas:
Mind hämmastab natukene sinu väga dramaatiline tõlgendus asjadest kiu, mis on halba selles kui inimesed avaldavad vastupidist arvamust

Tõesti vabandan kui selline mulje tekkis. Järsku lõi emotsioon üle pea ja järsku avastasin ka selle prügikastis olemise. Aga ikka igat

Olen juba mõnda aega millegipärast jälginud takistussõidu võistlustel martingali kasutamist ning tahaksin üldistada, et umbes pooled ratsanikud kasutavad seda abivahendit. Rännakul ilmselt rohkem tõesti.

Paraku aga ei ole ma martingali kasutajamisel küll mitte kordagi täheldanud, et seda kasutatakse siis kui tegemist on "ratsaniku ning hobuse vahelise võitlusega, mille käigus hobune vihastab, lööb pea kuklasse ning annab sellega ratsanikule tappa".

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.07.2011 22:59 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

kiu kirjutas:

Paraku aga ei ole ma martingali kasutajate puhul mitte kordagi täheldanud, et tegemist on "ratsaniku ning hobuse vahelise võitlusega, mille käigus hobune vihastab, lööb pea kuklasse ning annab sellega ratsanikule tappa".

Sina ise oled seda kirjeldanud, mina lihtsalt küsisin järgi, kas sain öigesti aru.

Kust Sa vöttad, et ratsutamise kohta vöivad ainult inimesed söna vötta, kes aktiivselt vöistlevad? Et ma olen kunagi päris aktiivselt ja väga heade öpetajate käe all midagi öpinud ei loe, sest ma ei vöistle?

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.07.2011 2:05 
Eemal
kasutaja

Tegelikult mis mind häirib on tavatrennides igasuguste looma piiravate vahendite kasutamise all (ja ma ei mõtle ainult martingale), on see, et läbi sellise käitumise õpetetatakse lastele, et see on normaalne (teema alguses olevat albumit vaadates jäi mulle iga pildi ja erineva hobuse küljes silma martingal). Algul on leebemad vidinad tänu millele on looma lihtsam ohjes hoida, aga no ei tööta, prooviks siis veel libisevad ja kangid ka ära. Küll siis saame selle hobuse pea kontrolli alla ilusti. Ma ei väida, et see nii juhtuma peaks muidugi. Nii, et minujaoks on see pigem selline põhimõtteline küsimus, kuna loomadega on ju siiski võimalik ka lihtsalt püsivuse ja konkreetsuse abil hakkama saada.

Nagu ma ka ennist väitsin, võistlused on hoopis teine ooper ja enamasti inimesed kes võistlevad on ka juba rohkem kogenenumad või siis vähemalt treenerid on seda, ma loodan.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 52 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: