Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 26.09.2018 16:12

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 17 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Omanik jättis hobused kannatama
PostitusPostitatud: 08.05.2015 20:47 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Artikkel Maalehes ja Meie Maas
https://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=64429
http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/uudised/homses-maalehes-omanik-jattis-hobused-piinadesse-loomad-seisid-vaevu-jalul-kartsid-inimest?id=71409377

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Omanik jättis hobused kannatama
PostitusPostitatud: 08.05.2015 22:41 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Omanik vist tahab hobustest juba lahti saada.

Huvitav: ma ei loe mitte kuskil välja, mis tougu hobused, kust ta neid on saanud, kas märad? Ruunad? Kui otsitakse neile uut kodu, siis oleks ikkagi tähtis teada...

Samas: keegi ju andis nende hobustele ometi passi - kas nad siis pole üldse PRIA registris? Kas jälle keegi magas midagi maha?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12.05.2015 16:30 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ja hobuseid ei ole enam
http://maaleht.delfi.ee/news/maamajandus/uudised/valjala-poolmetsikud-hobused-lasti-maha?id=71449825

IMHO ainuõige lahendus olukorrale.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12.05.2015 16:39 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Absoluutselt. Kahe käega piinlemise kiire löpetamise poolt.

Kuid: kuidas on vöimalik, et keegi peab registreerimata hobuseid? Kuidas on nüüd selle mitmesaja tuhande raiskamisega millega loodi uut PRIA andmebaasi? Kas ikka asja eest?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.05.2015 6:55 
Eemal
kasutaja

Oh kui tore! Ehk mõni hea inimene annab kohe püssi ka, saab edaspidi kiiremini.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.05.2015 8:44 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

???

Mulle jääb sinu iroonia mõistetamatuks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.05.2015 11:15 
Eemal
kasutaja

Jah, tõesti, proovisin lühidalt. Ei soovi ma kellegi arvamust muuta ega antud olukorra osas seisukohta võtta. Täiesti teadlik, et igaühel oma arvamus, mida muuta pole võimalik. Las olla nii.

Kuid millega ma nõustuda ei saa, on igasugune vägivalla, hukkamiste jms vabaks andmine. Rõõmuhõisked teemal, et hobuste tapmine oli just see kõige õigem tegu - külm hakkab. See ei ole õige asi. Nii ei tehta. Vahet pole, millise koduloomaga tegemist on, me elame reguleeritud maailmas ja peame eeldama, et igal loomal on kusagil omanik. Ning iga looma igal omanikul on õigus arvestada, et mis-iganes-kaalutlustel keegi tema looma ei tapa.

Toon näite. Saksamaal on seadusega määratletud, et x meetrit elamutest eemal liikuv kass on hulkuv kass, kelle võib maha lasta. Ja nii ongi, et kohati lastakse maha ka hulkuma pääsenud kodukasse. Õigus jääb muidugi mahalaskjale, tema poolt on seadus. Ma ei taha, et meil oleks sellised seadused ja ma ei taha takka kiita inimesele, kes on enda arvates nii tark, et oskab kaugjuhtimise teel ja ajaleheinfo alusel otsutada, milline loom väärib elu, milline surma.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.05.2015 12:09 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

kiu kirjutas:
Toon näite. Saksamaal on seadusega määratletud, et x meetrit elamutest eemal liikuv kass on hulkuv kass, kelle võib maha lasta. Ja nii ongi, et kohati lastakse maha ka hulkuma pääsenud kodukasse.

Ma ei tea, missugustes leheküljedes Sa käid, aga see ei vasta töele. Ma tean, et Saksamaal käib praegu arutelu selle (igivana) seaduse muutmise üle, aga reaalselt on nii, et keegi jahimees kassi maha ei lase. Seega selle seaduse välja kaevatamine ning jahimeeste (asjatult) süüdistamine on küll loomakaitsjate poolt karuteene ise-endale. Aga kui vaadata, kuhu loomakaitse on liikunud, ei ole ka ime, kui selliseid väärinfosid jagatakse.

Ei ole nii, et keegi siin oleks nende hobuste surma üle väga önnelik. Kindlasti mitte.

Aga antud juhul jäi iga abi nende hobustele liiga hiljaks. Ja sellega peab täiskasvanud inimene olema nous leppida. See on lihtsalt nii.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.05.2015 12:16 
Eemal
kasutaja

Kodanikuna ma siiani uskusin, et meie riigis ei ole teistel kodanikel voli minu loomade tapmise üle omatahtsi otsustada. Selgub aga, et eksisin. Juba ongi nii, et keegi otsustab, keegi tapab ja keegi rõõmustab.

Mis puudutab aga Saksamaa näidet, siis ei käinud mingil lehel, tean seda näidet täiesti live's.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.05.2015 13:42 
Eemal
admin

kiu kirjutas:
Vahet pole, millise koduloomaga tegemist on, me elame reguleeritud maailmas ja peame eeldama, et igal loomal on kusagil omanik. Ning iga looma igal omanikul on õigus arvestada, et mis-iganes-kaalutlustel keegi tema looma ei tapa.

Nõus, aga kas antud teema puhul oli üldse sellist konflikti? Kumab läbi, et need loomad olid nii kehvas seisus, et neid oleks niikuinii pidanud sundvõõrandama ehk omanik oleks neist nii-ehk-naa ilma olnud.

Ühelt poolt võis antud loomade puhul olla eutanaasia õigustatud, teisalt muidugi häirib sellega kaasnev sõnum, et alati saab looma elu lõpetada, kui hakkama ei saa (või majanduslikult pole otstarbekas).

Kas teie arvates oleks nt seda tigedaks läinud pesukaru (https://www.armastanaidata.ee/algatus/9 ... 6fc2cdc4f0) pidanud magama panema?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.05.2015 14:34 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

kiu kirjutas:
Jah, tõesti, proovisin lühidalt. Ei soovi ma kellegi arvamust muuta ega antud olukorra osas seisukohta võtta. Täiesti teadlik, et igaühel oma arvamus, mida muuta pole võimalik. Las olla nii.

Kuid millega ma nõustuda ei saa, on igasugune vägivalla, hukkamiste jms vabaks andmine. Rõõmuhõisked teemal, et hobuste tapmine oli just see kõige õigem tegu - külm hakkab. See ei ole õige asi. Nii ei tehta.

Ma olen sinuga tegelikult paljudes punktides nõus. Ma ei poolda vägivalda, ent eutanaasiat ma ei liigitaks ma vägivallaks selle tähenduses ning ammugi pole ma kuskilt välja lugenud rõõmuhõiskeid. Eutanaasia on sageli viimane võimalus ja äärmuslik lahendus. Nt Anita Linniku üks väärkoheldud hobusest pandi ka magama http://maaleht.delfi.ee/news/maamajandus/uudised/laanemaal-suri-hobune-nalga?id=70267891. Või juhtum Jõhvi lähistelt, kus lahtise luumurruga varss piinles kolm nädalat enne, kui ta magama pandi (http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/tv3-varss-piinles-vigastuste-kaes-nadalaid?id=20413478)

Oli see vägivald? Vahest oleks pidanud ka neile hobustele võimaluse andma? Hobune, kes Linniku kätte sattus oli endises tallis terve ja normaalses konditsioonis hobune. Varssa oleks saanud ehk päästa- ma olen ise näinud täiskasvanud hobust, kellel oli varsana luumurd, aga see kasvas kokku (jalad jäid küll kõveraks).

kiu kirjutas:
Vahet pole, millise koduloomaga tegemist on, me elame reguleeritud maailmas ja peame eeldama, et igal loomal on kusagil omanik. Ning iga looma igal omanikul on õigus arvestada, et mis-iganes-kaalutlustel keegi tema looma ei tapa.

Mina vaidleks vastu. Minu arvates kaotab omanik kaasarääkimise õiguse neis protsessides, kui ta on oma teo või tegematusega põhjustanud loomale piinu või kannatusi. On vale öelda nagu teinuks selle otsuse kaaskodanik (tsiteerin
Tsiteeri:
meie riigis ei ole teistel kodanikel voli minu loomade tapmise üle omatahtsi otsustada.

kuna tegelikult tuli otsus VTA-st ehk avalik-õiguslikult juriidiliselt isikult, kelle pädevusse kuuluvad ka sääraste otsuste tegemised. Ma usun ehk mõneti naiivselt, et see otsus mõeldi enne läbi ja kaaluti erinevaid variante (ahoi ajakirjanikud, ehk valgustate?). Omavoli teise inimese hobuste tapmise osas pole kellelgi ning ei tasu selles osas vett sogada.

Tulles antud juhtumi juurde, siis me ei tea ju, kas ja kui palju oli omanik kaasatud selle otsuse tegemise juurde. Meie Maa artiklist johtub, et lisaks värkimata kapjadele olid hobustel ka lahtised ja mädanevad haavad. Kui omanik leiab, et tema kohustused piirduvad üksnes sellega, et hobused elavad vabalt, siis on see nukker situatsioon, mis halvemal juhul viibki sellise lõpuni. Loomapidamine ei ole kohustuslik.

kiu kirjutas:
Toon näite. Saksamaal on seadusega määratletud, et x meetrit elamutest eemal liikuv kass on hulkuv kass, kelle võib maha lasta. Ja nii ongi, et kohati lastakse maha ka hulkuma pääsenud kodukasse. Õigus jääb muidugi mahalaskjale, tema poolt on seadus. Ma ei taha, et meil oleks sellised seadused ja ma ei taha takka kiita inimesele, kes on enda arvates nii tark, et oskab kaugjuhtimise teel ja ajaleheinfo alusel otsutada, milline loom väärib elu, milline surma.

Seoses selle määrusega. Mõned aastad leidis meedias kajastamist juhtum, kus Matikainen tulistas surnuks kaks vabalt liikunud koera. Ma ei mõista senini, mis kaalutlustel kohus selle mehe õigeks mõistis...

Ehk Maalehe ajakirjanik(ud) teeb uue loo ning avab pisut selle otsuse tagamaid. Vastuseta küsimusi on päris mitmeid.

Pesukaru juhtumi osas seisukohta ei soovi võtta.

Edit: Kas pole veider, et väärkohtlemine tõstatab küsimuse, kas ja kuidas peaks hobusele tagama elu, ent samal ajal saadab Hipodroom regulaarselt terveid hobuseid tapamajadesse ning see on OK, sest traavispordis ongi see normiks...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.05.2015 15:10 
Eemal
kasutaja

Tahan täpsustada - ma ei protesti mitte otsuse vastu vaid selle vastu, et kodanikele antaks võimalus otsustada kaaskodanike loomade elu ja surma üle. Protestin ennetavalt. Ja seetõttu protestin ka kodanike vastu, kes valjuhäälselt surmaotsuseid õigustavad. Ma lihtsalt kardan, et teema läheb üle piiride ning ühel päeval nad saavadki õiguse käituda oma otsuste järgi. Inimesed on erinevad ja kui teema läheb üle piiride, siis alati leidub keegi, kes on valmis maha laskma sinu koera, kassi, hobuse, lehma, lamba, kitse, ...

Ma pooldan seda, et ühiskonnas räägitakse läbi, kes ja millistel alustel/tingimustel võib vastu võtta otsuse tappa avalikus ruumis olev loom.

Ma ei tea, kes tegi antud juhul otsuse hobused hävitada ja seetõttu ka seisukohta ei võta. Juhul kui tõesti VTA, siis millise seaduse alusel jne? Aga see on juba teine teema.

Pesukaru kaitse selts tuleks luua :D (mõtlen inimesi, kes pesukaru käitumismustreid tunnevad ning seega olukorda adekvaatselt hinnata oskavad)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.05.2015 21:36 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

kiu kirjutas:
Tahan täpsustada - ma ei protesti mitte otsuse vastu vaid selle vastu, et kodanikele antaks võimalus otsustada kaaskodanike loomade elu ja surma üle. Protestin ennetavalt. Ja seetõttu protestin ka kodanike vastu, kes valjuhäälselt surmaotsuseid õigustavad. Ma lihtsalt kardan, et teema läheb üle piiride ning ühel päeval nad saavadki õiguse käituda oma otsuste järgi. Inimesed on erinevad ja kui teema läheb üle piiride, siis alati leidub keegi, kes on valmis maha laskma sinu koera, kassi, hobuse, lehma, lamba, kitse, ...

Ma pooldan seda, et ühiskonnas räägitakse läbi, kes ja millistel alustel/tingimustel võib vastu võtta otsuse tappa avalikus ruumis olev loom.

100% nõus. Mistõttu olekski parem, kui VTA selgitaks, miks nad seekord just nimelt sellise otsuse tegid ja mis kaalutlustel. Seega, ahoi, ajakirjanikud?

Mis puudutab VTA pädevust, siis põllumajandusloomade hädatapmist reguleerib loomakaitseseadus (lisaks EL-i õigus, mis on loomakaitseseadusesse integreeritud). Hobune on LoKS § 2 lg 2 l 3 tähenduses samuti põllumajandusloom. VTA pädevus hädatapmise osas tuleneb EL-i määrusest nr 1099/2009 (viidatud määruse IV ptk sisustab hädatapmist). LoKS § 13 lg 6 ütleb, et pädevaks asutuseks on Eestis VTA.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14.05.2015 10:30 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Lubage mul olla pisut filosoofilisem ja veidi arutleda, miks need asjad nii käivad. Juriidika ja seadused on üks asi, tegelik elu, kahjuks, hoopis teine. Ja mulle tundub, et suur osa taolistest õnnetutest olukordadest tekib seepärast, et meie lemmiklooma- ja üldisemalt loomapidamiskultuur on kummalised, et mitte öelda hullemini. Hobustega on meie pere tegelenud nüüd kakskümment aastat, koerte ja kassidega veel kauem. See, et näed talli minnes iga jumala päev omanikke, kes rahuga lähevad lonkavate hobustega ratsutama, pole vist kellelegi saladus. Kui julged arvamust avaldada, siis paremal juhul kuuled teemaarendust -see on ratsmelonge või sadul veits pigistab. Halvemal - noh, pole mõtet korrata. Aga kui olukord muutub ilmselgelt täiesti lootusetuks, siis praktiliselt keegi ei kaalu võimalust hobune piinadest vabastada ja humaanselt magama panna. Ikka üritatakse leida mingi nipp ja see lombakas kellelegi maha lükata. Ja kui veab, siis ikka leitakse mingi soome tädi, kes selle lombaka heauskselt ära ostab.
Olen käinud nii mõneski ratsutamisteenust pakkuvas turismitalus, kus mind on üritatud veenda ratsutama minema haavadega ja ilmselt tõbiste loomadega...
Ja olgu Jumal tänatud nende soome tädide eest! Mõni aeg tagasi läks meie kuueteistaastane koerake parematele jahimaadele ja oleme nüüd võtmas varjupaigast endale uut seltsilist. Aga kas teate, kes võtavad meie varjupaikadest suure osa neist hüljatud koertest ja kassidest? Ikka needsamad soome tädid. Laupäeval-pühapäeval on varjupaiga ees lausa järjekord Soome numbrimärgiga autodest. Ja nad võtavad igasuguseid - nii noori kui vanu, nii terveid kui haigeid.
Kui me ometi jõuaksime ka niikaugele, et haige looma hooletusse jätmine on taunitav. Ja mitte juriidiliselt, vaid ikka puhtinimlikult ja sellepärast, et nii lihtsalt ei tehta.
Ma saan aru, et see on ka selline tädilik ohhetamine ja palun sellepärast vabandust, aga kuniks me tolereerime loomade lubamatut kasutamist ja nende hooletusse jätmist, ei muutu tegelikult mitte midagi, sest alati leidub mingi jokk-skeem, mille abil karistusest pääseda.
:kiiver:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14.05.2015 11:00 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

olenkyt - see on üks suurepärasem sönavött, mida ma olen kaua aega lugenud.

Tahaks öelda: täpselt nii.

Ja mina oma poolt lisan seda, et hetkel on hobused liiga odavad. Näen enda piirkonnas "arengut", et kes tahab, "lubab endale" hobust ja täidab sellega oma lapsepölve unistuse. Ühel 2 aastased juba sadulas, teisel paar nädalad peale sünnitamist märake juba tööl. Jousööta antakse nii nagu (loodetavasti) jumal juhatab vöi kes teab, mis neile pähe ronib. Ja hakkab jälle teises otsas pihta, et igal emasel loomal ilmtingimata tuleb emaröömud lubada ega isandil ei tohi ju loodusest antud suguvöimet ära vötta, loodus peab ikka olema!!!

Ja nii nägin eile (ja salvestasin) ühte kuulutuse Facebookis, muretseti endale traavli, kelle selgroog selgelt näha, ribid muidugi ka, lihastikut aga pole. Hobusel pikad kabjad, kuid omanik väidab, et sügisel värgiti - vabandust, väga töenäoline see ikka pole. Ning veel oli hobune sönnikune - eks boksikoristus oli vist ka selline "nörgem koht" pidamisel. Ostetakse odavalt, Hipodromi inimesed önnelikud, kui Väike-Maarja kinni maksma ei pea ning pärast tuleb välja, et ei teagi kuidas hobust pidada! Aga oli ju unistus. Printsidel muinasjuttumaal ju ka alati lumivalge hobune, keegi seal ju bokse ei korista ega kapju ei värki... ning see eilne kuulutus ei olnud ainus, uskuge mind. Palju toimib ikkagi sönnikulauda ukse taga ja näeme alles möni aasta pärast, mis katastroofid seal ootavad.

Ja olenkyt väljendas täpselt öigesti:
Tsiteeri:
Kui me ometi jõuaksime ka niikaugele, et haige looma hooletusse jätmine on taunitav. Ja mitte juriidiliselt, vaid ikka puhtinimlikult ja sellepärast, et nii lihtsalt ei tehta.

Nimelt. Aga selleks oleks ka vaja toimiv vetkeskuse süsteem. Kui näed luukeret ning pärast oled paha-paha, et ühel pool tegid vaesele vetkeskusele lisatööd (neil ju niigi tegemist - nagu see poleks osa nende ülesannetest) ja omanikule tahtsid ka vaid liiga teha, sest tema ju HOOLIB ja ARMASTAB. Ja sellest ju piisab. Tühiasi et hobune vajaks süüa, juua, koristamist jne, jne. Öige hobune seda ei vaja ju.

Kui kodanikul oleks kindlustunne et väärkoheldu hobuse kohta tehakse midagi, siis oleks muidugi hea. Aga hetkel näeb välja niimoodi: saadad kedagi välja oled ise kade - süüdi - loll - mida iganes.

Ja veel see: kui meil isegi vöistlustel FEI reeglid ei vii ellu, kapslid nii madalad, et lausa jube hakkab peale vaadata ning sadulad kes teab kuhu pantud - siis on meil veel väga, väga, väga kaugele minna.

Jah, olen natuke masenduses. Önneks on aga Eestis suur hulk suurepärased hobuinimesed, kes HOOLIVAD tösiselt ja hingega. Ja kes pigem ise ei sööks ega jooks, et hobusel köik olemas. See vähemalt annab lootust, et midagi ikkagi liigub - ning öiges suunas.

Kui öiges suunas aga liigub asi, kui väga noored lapsed saavad ratsutamise algöpe lonkavate hobustega, keda veel peavad läbi peksta, seda ma ei tea...

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 17 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid