Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 20.08.2018 0:45

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 50 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: PETA ja Totilas
PostitusPostitatud: 23.10.2012 15:48 
Eemal
kasutaja

Muideks selle raudja hobuse kohta võin öelda, et kisa alustasin mina. Ei meeldinud mulle see mida nägin, ja vaatasin, et polnudki ainukene. Natuke labane viis muidugi, aga eks oma arvamuse sain edastada. Hobune ei ole süüdi, et ratsanik plähmerdab seljas nind veel vähem peaks seda hobust sellises situatsioonis hirmutama oma kiskumisega. Kui keegi mulle niimodi võistlustel karjuks, oleks see mulle ilmselge märk, et midagi on valesti. Niisama ei hõiska keegi üldiselt.

Loodan, et keegi minu peale pahane ei ole kuid raske on sellist käitumist kõrvalt vaadata, hobune ei ole ometi süüdi.

Kunagi oli siin ka video, kus hobusel lilla keel välja rippus, mitte keegi ei öelnud midagi, kui ainult foorumis. KOHE tuleb öelda, pärast ei jõua see sõnum kellelegi kohale, vähemalt nii tundub.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.10.2012 16:23 
Eemal
admin

Viidatud Cavallo artiklis räägitakse muide ka uuest Šveitsi loomakaitsemäärusest, kus nõutakse, et alates 2012 peavad "kasutamata" hobused (varsad, sugumärad, noorhobused) saama igapäevaselt 2 tundi vabalt liikuda. Kõik teised hobused peavad igapäevaselt saama liikuda, nende jaoks käib liikumise alla ka ratsutamine, "karussell" või jooksulindi peal liikumine - kuid ka nemad peavad kaks korda nädalas saama 2 tundi vabalt liikuda. Kõike seda peab hobuste pidaja žurnaalis dokumenteerima.

Minu arvates väga tänuväärt algus, just selle koha pealt, et on sisse viidud konkreetselt mõõdetavad nõuded, mitte lihtsalt ümmargune jutt.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.10.2012 16:42 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Caletto kirjutas:
Kunagi oli siin ka video, kus hobusel lilla keel välja rippus, mitte keegi ei öelnud midagi, kui ainult foorumis. KOHE tuleb öelda, pärast ei jõua see sõnum kellelegi kohale, vähemalt nii tundub.

OT: Sinise keelega hobune oli filmitud MK etapi ajal Taanis, Odenses. Video peal oli Rootsi koolisõitja P.Kittel hobusel Scandic. Siin foorumis toimunud arutelul polnud mingit seost tegelikult järgnenud sündmustega ning olgu öeldud, et see video ajas kogu maailma ratsaspordi ringkonnad "tagajalgele". Osalt tänu sellele videole võttis FEI vastu otsuse, millega kehtestati (kuri)kuulus 10-minuti reegel soojendusväljakutel.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 6:31 
Eemal
kasutaja

Ups, mitu teemat on meil nüüd otsapidi kokku jooksnud küll
- PETA ja teised sarnased rühmitused, nt Helsinki Humane Society HESY
- konkreetne juhtum Saksamaal, karistati ratsanikku kombinatsiooni eest hobuse üksinduses hoidmine + kannuste jäljed + ülepaine
- hobuste hoidmise tingimusi reguleerivad seadused, nt viidatud Shveitsi seaduse eelnõu
- pealtvaatajate reageerimine, nt 'sinise keele juhtum' ja TIHS (siinkohal Calettole minu poolt üks :porgand: , ise oleksin küll tahtnud vilistada hoopis siis kui kohtunikud reegleid rikkusid, kuid ei julenud)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 11:34 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

marie kirjutas:
Viidatud Cavallo artiklis räägitakse muide ka uuest Šveitsi loomakaitsemäärusest, kus nõutakse, et alates 2012 peavad "kasutamata" hobused (varsad, sugumärad, noorhobused) saama igapäevaselt 2 tundi vabalt liikuda. Kõik teised hobused peavad igapäevaselt saama liikuda, nende jaoks käib liikumise alla ka ratsutamine, "karussell" või jooksulindi peal liikumine - kuid ka nemad peavad kaks korda nädalas saama 2 tundi vabalt liikuda. Kõike seda peab hobuste pidaja žurnaalis dokumenteerima.

Minu arvates väga tänuväärt algus, just selle koha pealt, et on sisse viidud konkreetselt mõõdetavad nõuded, mitte lihtsalt ümmargune jutt.

Tahaks näha, millal Eestis keegi kohtusse kaevatakse sellepärast, et tema hobune liiga palju aega boksis veedab ja piisavalt liikuda ei saa...Kõige halvemas seisus on ilmselt täkud, keda kuskil aedikus või boksis kinni peetakse ja ratsutamiseks ei kasutata.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 12:46 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Soomlaste HESY kasutas lihtsalt võimalust teha endale reklaami (nagu PETAgi). Need murekohad, mis HESY välja tõi ei ole ju uued. Vägivalda on nähtud ratsaspordis sajandeid ning seda ei muuda isegi FEI, mille määrustikud ja reeglid keelavad vägivalla kasutamise. HESY läheb siin aga sammu kaugemale ja lisaks võistlusväljakule tunnevad muret ka selle üle, kuidas hobuseid treenitakse igapäevaselt. Minu arvates on HESY ette võtnud liiga suure tüki (käsitledes samas teemas probleeme ratsakoolidest rollkuri harrastajateni ja sekka hobuste pidamistingimused) ja see ajab neil ka "suu lõhki". Ka kõige paremad ei suuda nii laia teemade ampluaad korraga käsitleda. IMO teeb HESY kaks viga. Esiteks on tõstataud teema küllaltki ebamäärane, jättes liiga palju ruumi tõlgendamisele. Teiseks jätab välja toomata alternatiivid ja võimalikud lahendused. Kui sa tõesti tahad maailma muuta, siis eeldatavalt on ka ideed selles osas, kuidas hakata maailma muutma. Öelda kokkuvõtteks, et hobune peab olema partner, mitte spordivahend... no so what?- kuidas sa seda üldse piiritled?

Pilt, mis illustreerib eurodressage'i artiklit võtab asja hästi kokku, teisalt juhib tähelepanu liialt abivahenditele. Treenivad meiegi sportlased kooslusega libisev+ kangid, libisev+ martingal jne.

@ Lupus- ma ei usu, et me seda näha saaks. Isegi näljutamise puhul ütlevad meie lugupeetud hobusekasvatajad, et "tegijal on ikka kitsaskohti". Nii kaua kui ei suudeta karistada ilmselgete väärkohtlemiste eest, ei maksa oodata, et keegi sooviks väärkohtlemise mõistet laiendada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 16:16 
Eemal
foorumi toetaja 2008
Kasutaja avatar

Asukoht: Pikaajalise orjapidamistraditsiooniga rassistlikud lõunaosariigid
Eestis ei ole niipea karta, et omanikku hobust boksis kinni hoidmise eest noomitakse, vastupidi, VTA saadetakse enamasti kontrollima kohti, kus vabapidamine. Hobune ju peab lae all sõnnikuhunniku otsas tallis istuma sept-mai, siis on hobu õnnelik.

Eestis, tuleb minu halvaks üllatuseks välja, on muide mitmeid hobusekasvatajaid, kes isegi talvel oma hobuseid ei jooda, sest hobune ju sööb lund. Täiesti tuntud nimed muide. Keegi midagi ei tee, nenditakse, et on kitsaskohti nagu Saaremaa juhtumi korral ja iga omaniku enda otsustada oma loomade pidamise üksikasju ja kõik jätkub häirimatult. Viive Pilvelt pole ju näiteks siiani keegi hobuseid käest võtnud, samamoodi VTA- tädi kontrollkäigu ajal nentis, et noh, pole täiuslik ja laseb rõõõmsalt edasi näljutada. Selles valguses tundub isegi naljakas hakata Eestis mingit treeningmeetodite kontrolli või nõudeid tekitama, sest elementaarasjadki on normaalsest valgusaastate kaugusel. Ja absoluutselt mõistan, et isegi ei teatata kuskile. Milleks? Loomakaitseselts ei saa midagi teha, VTA on ka korduvalt ja korduvalt oma küündimatust näidanud.

Minu lugupidamine Calettole, et TIHS-il võtsid vaevaks lärmi tõsta. Sul on rohkem julgust kui enamikul siinkirjutajatest, minul kaasa arvatud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 16:37 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Westerna kirjutas:

Eestis, tuleb minu halvaks üllatuseks välja, on muide mitmeid hobusekasvatajaid, kes isegi talvel oma hobuseid ei jooda, sest hobune ju sööb lund. Täiesti tuntud nimed muide.

Seda saab ainult öpetada sel moel, et sealt hobuseid enam ei osta ja kogu moos. Aga ostjad ju ise tihti ei tea tausta ega ei viitsi uurida.

Mulle kingiti kunagi märakest, kelle kohta sain hiljem teada, et ta oli suvel ketis lehmade hulgas ja teda ei jootnud, sest ta ei anna ju piima (mis on loogiline) - niiet hobune oli suve otsa ilma veeta!!!! Tuleb ikka ettekujutada!!! Ja kui suri, siis lahutati EPAs ja imestati, mis imepisikesed kivikövad neerud.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 16:39 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

See minu lause oli tegelikult iroonia Eesti olukorra kohta võrreldes sellega:

Ute Wohlrab kirjutas:
Saksamaal on hobuste üksi boksis pidamise kohta olnud kohtuprotsess ja pidi omanik päris mahlakat trahvi maksta ainult selle eest, et hobune ei saanud iga päev vabalt liikuda. Seega on olemas küll alust mida tipphobuste kohta kritiseerida. Neil ei tohi seadust teistmoodi tölgendada kui hobihobustele.

Meil minnakse loomi päästma siis, kui osad on juba surnud ja teised kohe suremas. Enne ei liigu midagi niikuinii, sellepärast tundubki naljakas mõelda, et keegi sellele reageeriks, kui kuskil mingi hobune näiteks terve talve tallis kinni istub.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 16:45 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ute Wohlrab kirjutas:
Westerna kirjutas:

Eestis, tuleb minu halvaks üllatuseks välja, on muide mitmeid hobusekasvatajaid, kes isegi talvel oma hobuseid ei jooda, sest hobune ju sööb lund. Täiesti tuntud nimed muide.

Mulle kingiti kunagi märakest, kelle kohta sain hiljem teada, et ta oli suvel ketis lehmade hulgas ja teda ei jootnud, sest ta ei anna ju piima (mis on loogiline) - niiet hobune oli suve otsa ilma veeta!!!! Tuleb ikka ettekujutada!!! Ja kui suri, siis lahutati EPAs ja imestati, mis imepisikesed kivikövad neerud.

Ma loodan, et need "hobune sööb ju lund" loogikaga inimesed on vähemalt niinimetatud "vana kooli mehed". Sellisel juhul nii väga ei imestagi...Samuti olen näinud mitmeid ketis peetavaid hobuseid ja ei mingit veevõimalust, mis siis, et õues üle 30 kraadi ja hobune seisab lauspäikse käes. "Nii on kogu aeg olnud" ja "vanasti tehti nii".

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 16:46 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Lupus kirjutas:

Meil minnakse loomi päästma siis, kui osad on juba surnud ja teised kohe suremas.

Ole nüüd, minnakse ikka siis, kui loomad surnud, muidu oleks ju probleem, kuhu nende teistega ja kes vastutab ja kes seda siis ikka tahab.

Kindlasti on veel palju hobused, kes ketis talv otsa sönnikuhunniku peal seisavad ja isegi pikali heida ei saa. Aga neil ju soe ja tore ja peremees ise ju teab...

See olukord on nukker. Aga önneks on ka hobuseomanikud, kes hoolivad ja kellel oma söber tähtis. Kui mina Eestisse tulin, siis oli olukord veel tunduvalt katastroofilisem.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 16:51 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Lupus kirjutas:

Ma loodan, et need "hobune sööb ju lund" loogikaga inimesed on vähemalt niinimetatud "vana kooli mehed". Sellisel juhul nii väga ei imestagi...

Kusjuures ei olnud. Nüüd see EHSi grupp Facebookis kustustatud, aga ka mina sain punnsilmad, kes seal ikka köik väidab, et nii peab olema ja köik korras.

Ja see et "vanasti tehti" loogika hakkab mind töesti häirima. Vanasti käidi ka jalgsi. Kui nii nagu vanasti, müügu oma telekat, köögikombaini ja autot maha ja olge meile eeskujuliku "vanasti tehti" elustiili kohta. Päris pönev oleks.

Kusjuures postitasin mina Facebookis aediku täiesti suure maantee ääres, kus on ÜKS traat umbes 70 cm körgusel ja ma isegi möötsin: voolu polnud. Kirjutas ka üks hobusekasvataja, et
Tsiteeri:
"ma ei saa aru, kus siin probleem on? meil on ka üks nöör ja madal, no suhtkoht- ca 80 cm. ja kah mitu hobust sees. enamjaolt ei pea isegi vooli taga olema- välja keegi ei tule. kui koppel rohust tühi- vat siis ei pea ka 140- ne aed. minnakse ikka süüa otsima..."

Niiet: ei ole vaja voolu sisse panna, ei ole vaja kindel aedik, sest kui hobusele süüa ei antagi, läheb otsima. Mis loogika?

Samal teemal: söitsin Äksist läbi. Aedikud heinapakinööridest!!!! Talli ligidal üks elektrikarjuse nöör, möötsin: voolu polnud. Teisel pool teel ei mingit vett saadaval. Ei ole ime, et hobune jookseb öösel aediku pikali ja jouab tee peale.

Nüüd läks vist väga OT.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 19:05 
Eemal
kasutaja

Tõesti OT aga pakinöörist aedikud, talvel ilma veeta ja kopitanud heinaga ja selg vastu lage sõnnikuhunniku otsas elavad hobused on kahjuks väga tavaline nähtus.
Kaevata pole kellelegi, isegi kui kaebad oled ise "kade" ja "pahatahtlik".
:myyr: Väga oleks vaja pretsedent luua.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 19:12 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

shirka kirjutas:
Tõesti OT aga pakinöörist aedikud, talvel ilma veeta ja kopitanud heinaga ja selg vastu lage sõnnikuhunniku otsas elavad hobused on kahjuks väga tavaline nähtus.
Kaevata pole kellelegi, isegi kui kaebad oled ise "kade" ja "pahatahtlik".
:myyr: Väga oleks vaja pretsedent luua.

Väga nous. Aitaks kaasa "juhtumeid" leida. Tunnen, tean otsekohe vähemalt 10 tallid, kus olukord katastroofiline. Ja juba aastaid. Ja muidugi lugupeetud hobusekasvatajad / omanikud. Kes Facebookis oma "kogemustega" eputavad.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.10.2012 19:18 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Ja ühte pärli siin ka VÄGA lugupeetud trakeeni kasvataja (EHSi juhatuse liige) suust, koht Pöllumajandusministeeriumi ümarlaud, kohal köik aretusühingu esindajad.

Trakeeni kasvataja: Laminiit on ühe mitte-kohanenud välismaalase isiklik probleem, meie hobustel see siin ei esine, mina lasen oma karja kevadel esimese rohelisega välja ja ei ole mitte kunagi mingi probleem olnud.
Ahhal-Tekiini kasvataja, kes ise vetarst: Täpselt nii ongi.

Ute
PS: niiet kui on probleem laminiidiga nt. eesti hobustel, siis pidage meeles, et tegemist on ikka mittekohanenud Ute lollusega aga mitte mingil moel tösieltvöetava haigusega. Ikka öpib inimene elu löpuni...

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 50 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: