Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 14.08.2018 16:05

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 35 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: rautus ja värkimine
PostitusPostitatud: 27.02.2008 21:53 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

ma siin lugesin rautamise ja värkimise kohta et ka ise targemaks saada,kui teine kord oma hobuste puhu peaks vaja minema,värgin oma hobuseid ise..........njh igatahes sattusin ma siin teema peale et keegi lõikas hobusel kabjad verele ja keegi hr mustpanter seletas et pole hullu miskit,et las aga voolab-hobusel verd küllaga.minul oli ka kord selline juhus et lõikasin ja hakkas verd nirisema,suht paanika lugu,tegin igas asju lasin külma vett peale joosta ja lõpuks määrisin sellist pool hangunud kabjatõrva põhja alla alles siis sain selle nirisemise pidama,,,,mul oleks küsimus sellele hr mustpantrile:kui palju võib siis kabjast verd joosta,enne kui see ohtlikuks muutub ja äkki selgitad miks hakkab ültse kabi veritsema,mina ei saanud tookord ültse oma rumala aruga aru miks see veri jooksma hakkas,lõikasin ju nii vähe ja hobune oli enne pool aastad värkimata ja aind pehmel pinnasel olnud,nii et kui mingi 1,5 cm -2cm ära lõikan ei tohiks mingit verd veel tulla....ole kena hr mustpanter ja seleta see lahti ...sest ma tookord ikka päris paanikas olin ...ja mine sa tea,äkki juhtub veel :cry:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.02.2008 21:56 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

muidugi võivad kõik kes teavad ja oskavad mulle seletada ja arutelus kasa lüüa :) :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.02.2008 22:18 
Eemal
kasutaja

Minu teada on asi nii, et kui on kabjad pikaks kasvanud, siis tuleks värkida tihemini ja vähehaaval. Kabjaga koos kasvavad ju veresooned ka. Seega, vähe lõigata, et veresooned jõuaksid taanduda. Aga üldiselt peaks näha olema, kui veresooned hakkavad liiga lähedale jõudma (muutub lillakamaks). Aga igal hobusel võib see ka erinev olla.

Sellisel hobusel vähem lõigata ka sellepärast, et kabi valusaks ei muutuks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.02.2008 23:04 
Eemal
moderaator
Kasutaja avatar

KustKOHAST sa selle 2 cm ära l6ikasid? Äärest v6i tallast?

Veresooned ei kasva koos sarvkabjaga l6putult pikaks. Kui te t6esti pikal kabjal ylekasvanud äärtest 2 cm ära l6ikate, siis sealt ei hakka mingi loogika järgi verd jooksma. Verd jookseb, kui sa v6tad liiga palju.

Hobuse jaoks "liiga palju" verd korraga kiiresti kaotada on 10 liitrit. Tehke arvutused. Ja ärge pange t6rva otse veritsevale kohale.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.02.2008 23:17 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

no ma ikka seda sarvkapja lõikasin ...ja siis hakkas varbast suht äärest jooksma ......sellepärast ma küsisingi et kui palju on ohutu hr mustpantri arust....tema ju siin kirjutab et pole hullu midagi kui jookseb ....ja ta tundub siin üsna teadja mees olevat...aga mis see tõrv siis teeb kui seda kabja alla veritseva koha peale panna ..ma poleks pannutki aga veri ei taht kuidagi seisma jääda :cry: :cry:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.02.2008 23:21 
Eemal
admin

Kui on kange tahtmine ise kapjade kallale minna, siis soovitaks lõigata ainult äärt (ülekasvanud osa) ja edasi raspeldada. Pikalt värkimata hobust oleks hea ikka sepal lasta teha.

Vere kogusega on üldiselt selline asi, et mahanirisenud/-voolanud verd tundub alati olema rohkem, kui seda tegelikult on. Ajad kogemata klaasitäie (250 ml) tomatimahla ümber ja tundub ka palju. ;)

Külm vesi paneb küll veresooned ahenema, aga kui mina endale nt köögis näppu lõikan, siis külma vee all veritseb see näpp ikka tunduvalt kauem kui lihtsalt mingi pabersalvrätiku sinna ümber keerates.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 27.02.2008 23:40 
Eemal
moderaator
Kasutaja avatar

Karlsson, ohutu on l6igata siis, kui sa tead, mida sa teed. Neid sentimeetreid ja m66te on suht raske anda. Kui sa ise aru ei saanud, palju sa l6ikasid ja miks verd tuli, ju siis sa poleks pidanud sinna kabja kallale minema ka.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28.02.2008 7:30 
Eemal
kasutaja

No see on täiesti nonsens, et "pole hullu", kui kabja värkimisel hakkab verd jooksma!! See on suuuur märk sellest, et oled oma agarusega liiga kaugele läinud ning kabja seisundit mitteadekvaatselt hinnanud. Kirurgil oleks ehk vaid õigus seesuguseid verevoolamise lõikusi ette võtta...

Mind üllatab aga selline jutt kasutaja mustpantri suust väga, sest nagu ma aru olen saanud, siis on ta õppinud rautaja. (Võib-olla selles probleem ongi- mulle on alati tundunud, et rautajatele vist palju kabja loomuliku töötamise mehhanisme ei räägita)

Aga, kui verd tuli kabjaääre lõikamisel, siis ilmselt läksid sa üle sellest nn valgest joonest ning lõikasidki juba elusasse koeossa sisse (või oli sel loomal hoopis kabjaseina eraldus ja laienemine, mis kipub pikkade ja leienenud ninadega tekkima, kui hobune ei saa tugeva maapinna peal oma jalgu normaalselt kulutada).

Soovitaks ennast aga rohkem kurssi viima, enne kui tangid jalle kätte võtad- veelparem, nagu ka Marie juba ütles- tegutse pigem raspliga ning võta maha pigem vähem kui rohkem.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28.02.2008 12:36 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

hobusel on verd sees umbes 8-10% tema massist. see % oleneb tõugudest.

keskmine sport hobune kaalub 400 - 500 kg siis verd se u 35 -45 l

nii eet kui natuke niriseb ei juhtu midagi. aga järgmin kord lõika ettevaatlikumalt ja vähe haaval. seal kus veresooned hakkavad paistma kabja pind läheb roosakaks juba. ma ise olen mittu korda saand verele kui olen kiilu nurkasid lahti lõigand.

kontakt:
email: ahto@hobumees.ee
mobiil: 55597119
msn: kiikahto@hotmail.com

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28.02.2008 19:53 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

aga hr:mustpanter ,,te tundute üsna tark olevat seal ,rääkige palun täpsemalt mis pärast see veri siis osadel hobustel kabjast voolama hakkab,mind väga huvitags sellise õppind mehe seletus :) :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 28.02.2008 19:55 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Voolama hakkab ta loomulikult selle pärast, et on veresoont vigastatud-sisse löigatud. Mis selles nii keerulist aru saada?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.02.2008 17:52 
Eemal
foorumi toetaja 2010
Kasutaja avatar

Miks ma ei võta küll kodanik Karlssoni teemat tõsiselt?? :lol:

Tundub kuidagi õrritamisena :wink:
Kas teile ei tundu??

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.02.2008 20:14 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

to abbatsia:
kuidas sa sead minu jutu tõepärasuse kahtluse alla,millistel kaalutlustel?minu jaoks on see lausa solvav....sina käid siin vb kinu tegemas,aga mina seda ei tee ......... :x

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.02.2008 20:30 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

to hr:mustpanter
ma ei saanudki aru mida sa oma viimase jutuga ütlesid...ma arvan et hetkel ei huvita see kedagi,kuhu sul plaanis minema on hakata.......mina tahaks ikkagi vastust saada,kuda siis selle kabja veriseks lõikamisega on,ehk siis kuidas hakkab osadel hobustel värkides kabi veritsema ......ja kui juba veritseb,siis mismoodi seda ``kuuma rauaga``põletatakse....kas nii nagu vestern filmides cowboyd kuuli haavu ravisid..et tarbida sel ajal kui ora lõkkes kuumas on,liiter viskit ja siis sahh punane ork haava peale......ma ei saa aru miks sa väldid sellele minu teemale faktiliselt vastamist,aind targutad siin teistega kaasa ........ma igatahes hakkan tõsiselt kahtlema sinu teadmistes ......kõigel mida suust välja ajad peaks ka mingi faktiline seletus olema taga ......muidu võid üsna täbarasse seisu jääda ja kellegi usalduse kaotada :(

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29.02.2008 20:35 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ma ei saa aru, millega meie noorim sepp teile hambu jäi? Minu arust teeb ta täitsa tublit tööd. Tema tööle pole meie talli poolt küll ühtki etteheidet.
Ka minule tundub teema sihiliku norimisena, mitte tõelise nõu küsimisena, seda enam, et pöörduti nimeliselt mustpantri poole, mitte ei palutud nõuannet teadjamatelt.
Ähvardus Eestist lahkuda on muidugi natuke lapsik, aga veatu pole meist keegi :)

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 35 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid