Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 20.08.2018 0:48

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 45 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Hobused pensionil ja nende "teine noorus"
PostitusPostitatud: 20.10.2015 9:26 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Roki98 kirjutas:
Ega tal ometi sadula jälg seljapeal pole? Kuidagi kumalise randiga lõppeb. Muidu arvaks, et lihtsalt karva suund.

Ma ei usu, et seal veel suurt keegi üldse käib, kasvöi ratsutamiseks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21.10.2015 19:40 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Kuidas Kateris oma paastulaagrist taastus? PRIA registri andmetel on hobune nüüd ruunatud, aga kuidas tema tervis on? Kas see Saaremaa hobusepidaja sai mingid sanktsioonid või viibutati lihtsalt näppu?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21.10.2015 21:14 
Eemal
kasutaja

Sfinks kirjutas:
Kuidas Kateris oma paastulaagrist taastus? PRIA registri andmetel on hobune nüüd ruunatud, aga kuidas tema tervis on? Kas see Saaremaa hobusepidaja sai mingid sanktsioonid või viibutati lihtsalt näppu?

Katerisel pidi jälle uus omanik olema...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22.10.2015 19:10 
Eemal
kasutaja

Jah Freestyler on Elle Mässaku juures ( Kahjuks ei ole ta seal ainuke täkk kes ribiorel on ).

Selle talli omaniku puhul on alkohol oma töö teinud juba, alla käik on silmnähtav hobuste näol.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31.10.2015 9:42 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Veel Freestylest, püüan olla emotsioonivaba.
Teinekord juhtub nii, et asjad lihtsalt kaovad kusagile ja midagi ei juhtu, kuigi kõigil on tunne, et peaks. Küllap on natuke nii ka Freestyle-looga. Aga tegelikult ongi hetkel veidi nagu patiseis. Pildid, mis meil siin foorumis olid, vapustasid mind väga sügavalt, seetõttu üritasin asja edasi uurida. Rääkisin ise Arvi Raiega ja tema suunas mu edasi Järvamaa loomatervise spetsialisti poole. Temaga rääkis mu veterinaarist tütar ja talle kinnitati, et proua Mässakut on kontrollitud ja talle on tehtud ettekirjutus, mille täitmist omakorda kindlasti kontrollitakse. Mul ei ole vähimatki põhjust seda Järvamaa noort loomatohtrit mitte uskuda, kui ta kinnitab, et asi on küll hull, ent mitte nii traagiline, kui piltidelt tundus. Freestyle on 25-aastane ja on karta, et tal on pikemat aega hambad tegemata ja kes teab, kas ussikuuridki tehtud on. Aga korraldus need asjad korda teha, on tallipidajale antud ja seda ka tingimusteta nõutakse ja kontrollitakse. Samas, talliomanikul on õigus kutsuda veterinaar, kes talle sobib. Suhtlesime ka hobuse omanikuga, kes oli veidi vähem koostööaldis, ent siiski nentis, et võib-olla on targem hobune kuhugi teise talli viia ja tal olevat kokkulepe mingi Põltsamaa-kandi talliga. Pakkusime ka talle tasuta veterinaarabi, millesse ta suhtus, noh ütleme nii, põiklevalt.
Ja ma kirjutasin ka Marlenile Itaaliasse, et uurida, mis tema teab oma kunagise võistlusratsu saatusest ja ka Marlen oli ja on valmis aitama ning lubas omakorda proovida praeguse omanikuga suhelda.
Ka loomakaitsjad on olukorrast teadlikud ning peavad olukorral silma peal.
Aga - ma ei saa sinna vägisi veterinaari saata, keda võib-olla ei soovita...Vaevalt, et meist kellelegi meeldiks, kui meie tallis suvaliselt tegutsema hakatakse.
Seega - see asi ei kao unustusse, aga hetkel peab natuke veel ootama ja andma proua Mässakule ja hobuse praegusele omanikule võimalus asja kuidagi lahendada. Samas peame ilmselt kõik endale aru andma, et mõni 25-aastane ongi omadega üsna otsas ja siis ei aita muu, kui talle viimne puhkus anda. Ent jällegi - praegu ei saa keegi seda otsustada hobuseomaniku ja talliomaniku eest.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31.10.2015 13:21 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Ma nüüd kirjutan ja kirjeldan jälle oma tundeid, kui ma oma 2 hobust Kivi-Lillemäe tallis Marge Toferti juurest ära viisin. Et vöibolla natuke on möista praeguse Freestyle omaniku käitumine - ning tema suhtes kaasab veel seda, et ta jäi (minu info järgi) väga tösise rünnaku ohvriks. See kogemus mul önneks minul ei kaasanud.

Ma viisin kaks hobust ratsastamisele - ning lugesin ühes blogis (suured tänud veel kord inimesele, kes mind informeeris), et absoluutselt ebaküps Hannibal on juba tunnikas ning esimene galopp ratsanikuga toimis nimelt selles trennis... Paar päeva hiljem joudsid kohale trennipildid ratsastamisest, mida ma olin mitu kuud palunud saata. Pean töestada, et ma talliomaniku Marge Tofertit tundsin ligi 10 a. ning usaldasin täiega - ja hindasin teda ja tema suhtumist 100 % valesti.

Ratsastuspildid ei näitanud mitte midagi ilusat - minu sobitatud sadulad olid pantud öla peale, mitte sinna, kuhu sadulat pantakse ning kes söitis oli verine algaja talliomanik. Täiega hoidis ratsmetest kinni, hobused jubedas kehahoiakus ning hirmunute silmadega. Lisaks söitsid veel 2 inimest. Ja mölemad hobused tundusid allatoidetud.

Mul oli niipea kui vöimalik treiler taga ja viisin hobused minema. Tänapäevani ei saa ma unustda, kuidas Hannibal pressis ennast boksi viimase nurka ja värises, kui Marge Tofert boksiust vaid lahti tegi. Ja Hannibali nägu... Leanderiga oli lugu veel hullem, tema polnud piisavalt joogivett saanud samas oli väga, väga kehvas toitumuses, lisaks veel oli tal koormusemüopaatia - 6 kuud kartsin ta magama panna ja ravikuludest ma pigem ei räägi. Köik on kusjuures vetarsti poolt fikseeritud.

Nüüd miks ma seda kirjutan... oleks sel ajal meie armas Liina sinna läinud ja oleks Leander selles kehvas seisundis pildistanud oleks mina see "hooletu" omanik olnud, kes oma hobuseid mitte-usaldusväärse inimese kätte annab. Ja mina oleks süüdistusi saanud selle kohta, et Leander ongi haige ja keegi vetarsti ei kutsuks. Samas oli Leander ikka väga, väga köhnaks läinud ja Hannibali psüühiline seis oli köik muu kui hea. Ka seda oleks Liina vöinud pildistada ja pilte mu seljataga laiali saata. Ja mina omanikuna oleks vastutanud. Ning olukord oli piisavalt katastroofiline, et ma olen kindel, ka VTA oleks mulle ettekirjutusi teinud.

Omanikuna PEAB usaldada. Kui hobune on mujal tallis, ei ole lihtsalt vahest ka puhtfüüsiliselt vöimalik pidevalt käia ja kontrollida - minu jaoks oleks see üle 200 km söitu tähendanud. Ja omanik ei vii tavaliselt hobust "üksköikkuhu" vaid valib inimest ja talli, kuhu hobust paneb. Ja ma oletan, et samale vastab ka Freestyle omanikule.

Et ta tihedamini ei kontrollinud - eks vahest elu oma rütmiga, vahest ei saa, vahest ei tule ka selle peale. Nagu minagi: helistasin, kirjutasin talliomanikuga, sain vaid üli-üli-üli-positiivset tagasisidet ja usaldasin. Ja tagantjärgi on mul töesti piinlik, et ma nii kergelt löksu läksin ja hobused niimoodi kannatada said. Ma ei tea, kuidas ma oleks suhtunud, kui mind oleks veel läbi söimatud ning pärast keegi vöhivööras abi pakkunud. Ma olin masenduses, haavatud ning süüdistasin ennast täiega. Ja ma usun, sama teeb praegu ka Freestyle omanik.

Teavitasin Facebookis, et HobuLove on kindlasti huvitatud toetada Freestyle kosumist ja sain väga positiivse tagasiside.

Ja loodame nüüd palun köik, et minu pöördumisest VTA poole oli kasu - ja Elle Mässaku teised hobused saaksid ka parema elu peale. Vahest on targem kui vanem inimene saab mujal toetust ja abi oma tegevusest ülevaadet tegemisel. Ning loodame, et Elle suhtub positiivselt ning vähendab hobuste arv - see teeks nii talle kui hobustele elu kergemaks. Sest Freestyle sellises seisundis jätmine ei ole hea - üksköik mis isiklikud probleemid oleks. Sel puhul peab inimene juba väga pime olema enda ülesannete kohta. Ja siis vajab ta köigepealt ABI mitte söimamist. Ja sama kehtib ka omaniku puhul, kes kindlasti sai oma vitsat kätte.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31.10.2015 19:56 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Väga hea kuulda, et keegi kõik asjapooled on kaasanud :)

Ma siiski ei nõustuks ühe asjaga- hobuse vanus ei ole vabandus hobuse kehvale konditsioonile.

Või ma elan mingis muus maailmas, kus 25-aastased hobused ei näe välja nägu ribiorelid ja kondikubud? Kus ka eakas hobune on heas konditsioonis ja kelle omanik tunneb oma lemmiku pärast muret? Või on mul (ainukesena?) juhtunud olema head tuttavatest hobusepidajad, kes oma hobuste eest suudavad hoolitseda?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31.10.2015 20:01 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Sfinks kirjutas:
Emm... kas ma elan mingis muus maailmas, kus 25-aastased hobused ei näe välja nägu ribiorelid ja kondikubud? Kus ka eakas hobune on heas konditsioonis ja kelle omanik tunneb oma lemmiku pärast muret?

Minul kunagi oli täkk, kellel lihtsalt hambad kukkusid välja... kuivsilo keeldus süüa, lootsin väga esimese rohelise peale, et teda vöibolla veel... ühte suve... aga ei önnestunud. Kutsusin vetarsti. Kui töesti asjaolud ei luba hobust normaalses konditsioonis hoida, tuleb rasket otsust langetada, nii lihtne ongi.

Aga ma olen ka korduvalt maininud, et nimelt vanadele hobustele ei ole see tallist-talli-ringlus üldse hea.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31.10.2015 20:47 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ma pidasin rohkem seda silmas, et kui kerkib esile kõhn vanem hobune, siis kasutatakse jube varmalt seda argumenti, et vanad hobused ongi sellised. Kahjuks kasutab seda ka VTA, kes peaks teostama järelvalvet loomapidamise üle.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 01.11.2015 12:34 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Ma kindlasti ei tahtnud vabandada Freestyle kehva väljanägemist tema vanusega. Veel vähem tahtsin öelda, et vanusega näevadki kõik kõhnad välja...
Mul ju endal neli penskarit kodus: vanuses 18-24. Ja nad on kõik kahtlaselt heas toitumuses, ilmselt ikka liiga heas...Aga neil kõigil tehakse korralikult hambaid kaks korda aastas ja ussirohtu saavad vastavalt vajadusele - siinkohal mõtlen seda, et võtame enne proovid ja siis anname, mis iganes on sobivaim. Ja nad saavad vitamiine, ja mineraale jne, jne, jne. Ilmselt kõik see on Freestyle puhul tegemata. Aga ma kindlasti ei unusta seda lugu ja uurin mõne aja pärast uuesti. Kas viia hobune teise talli, panna ta magama või teha kõik selleks, et ta konditsioon paraneks - see on omaniku teema. Õrn survestamine ehk ei tee paha... :nui:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 01.11.2015 21:36 
Eemal
admin

olenkyt kirjutas:
Teinekord juhtub nii, et asjad lihtsalt kaovad kusagile ja midagi ei juhtu, kuigi kõigil on tunne, et peaks.
[...]
Seega - see asi ei kao unustusse, aga hetkel peab natuke veel ootama ja andma proua Mässakule ja hobuse praegusele omanikule võimalus asja kuidagi lahendada.

Tänud Sulle tegutsemast ja meid ka kursis hoidmast!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.11.2015 7:32 
Eemal
kasutaja

:porgand: Üks väga hea ja ilus tegu :porgand: :porgand:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03.11.2015 18:02 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Röömustan murelikud hobusesöbrad nüüd suurepärase uudisega, et Freestyle'ga on muidugi köik korras. Originaaltekst. Ei mitte midagi muudetud. Head lugemist.

Tsiteeri:
Tere!

19.10.2015 esitas Eesti Loomakaitse Selts Järvamaa Veterinaarkeskusele pöördumise, milles paluti kontrollida hobuse nimega Freestyle pidamistingimusi. Seltsile edastatud info kohaselt on hobune alatoitumuses ning värkimata kapjadega. Samal päeval pöördus Järvamaa Veterinaarkeskuse poole Eestimaa Loomakaitse Liit, kellele edastatud info kohaselt on hooldamata ja alatoitumuses hobune Freestyle ning lisaks ka teised samas tallis peetavad hobused. Samal ajal algatati vastav teema Facebooki hobusekasvatajate kommuunis ning hobufoorumis, kus avaldatud süüdistustele toetudes pöördusid Järvamaa Veterinaarkeskuse poole 20.10.2015 ning 26.10.2015 ka eraisikud. Samuti sai Järvamaa veterinaarkeskus Facebookis avaldatud süüdistuste põhjal mitmeid pöördumisi ning järelepärimisi telefoni teel.

Järvamaa Veterinaarkeskus kontrollis loomade pidamist Kännu talus 21.10.2015. Kännu talus peetakse 30 hobust, neist 5 kuuluvad teistele omanikele ning on tallis pidamisel. Märad ja varsad on vabapidamisel talli juures asuvates koplites, kõigil on vabalt ees hein, mineraalsööt ning joogivesi, kaera saavad lisaks korra päevas. Loomad olid heas toitumuses. Lisaks Freestylele oli tallis veel 5 täkku, keda peetakse tallis latrites ning viiakse kordamööda õue 3 jooksukoplisse. Kontrollimise ajal oli loomadel vabalt ees hein ja joogivesi, tallis ka mineraalsööt. Lisaks antakse kaera. Loomade toitumus oli keskmine kuni hea. Vajadusel on loomadele tagatud veterinaarne abi, tallis teostatakse rutiinseid veterinaarseid protseduure loomaarstide poolt (vaktsineerimine, kastreerimine jne). Muid protseduure nt kapjade värkimine teostatakse vastavalt vajadusele.

Freestyle on hobuslaste registri andmetel 01.01.1991 a. Venemaal sündinud Ukraina ratsahobune, täkk. Kontrollkäigu ajal paiknes Freestyle jooksukoplis, kus tal oli vabalt ees hein ja joogivesi. Lisasöödana antakse ka Freestylele talli poolt kaera, lisaks loomaomaniku poolt talli toodud lisasööta (mash, Senior täiendsööt, linaõli jne). Omanik varustab talli lisasöödaga vastavalt vajadusele. Kontrollkäigu ajal looma põhjalikku kliinilist ülevaatust läbi ei viidud. Visuaalsel ülevaatusel tuvastati, et Freestyle oli kõhn, roided olid nähtavad, lihastik mõnevõrra atrofeerunud, kuid luustik üldiselt esiletungiv ei olnud. Looma karvkate oli ühtlane, sile ja läikiv. Loom oli erksa olekuga, uudishimulik, väga liikuv, liikudes hoidis pead püsti ning kasutas ka jooksusammu. Kuigi avaldatud piltidel tundub loom väga kõhn, siis kohapeal looma kõhnus ei olnud nii silmatorkav ning sõltus pigem sellest, millises asendis loom hetkel oli ja kuidas valgus langes. Loomapidaja poolset looma tahtlikku näljutamist või alatoitmist ei tuvastatud. Kuna 30-st loomast on kõhnumise probleem vaid ühel loomal, viitab see sellele, et võimalik probleem on loomas, mitte üleüldises halvas pidamises konkreetses loomakasvatusettevõttes.

02.11.2015 külastas Järvamaa veterinaarkeskus uuesti Kännu talu. Hobune Freestyle oli eelmisel päeval viidud teise talli. Ülejäänud hobuste osas loomapidajale etteheiteid ei ole. Küll aga on tehtud loomaomanikule ettekirjutus loomaarsti poolse kliinilise läbivaatuse korraldamiseks, välja selgitamaks Freestyle kõhnuse põhjuseid. Nagu välja toodud veterinaarkeskusele esitatud pöördumistes ja kommentaarides võib kõhnumise põhjuseid olla väga palju – siseparasiidid; vanal loomal on võimalik seedeorganite kasvaja teke; võimalikud on hammastega seotud probleemid; võimalik on organismi üldhaigestumine, mõne autoimmuunhaiguse teke; võimalik on soolestiku mikrofloora toimimise häired nt on vähenenud tselluloosi lõhustavate bakterite arv, mistõttu ei ole heinast saadavate toitainete imendumine täielik jne jne jne. Väga harvadel juhtudel esineb tõepoolest ka juhtumeid, kus looma kõhnumise põhjuseks on tahtlik näljutamine või alatoitmine. Ning sageli võib looma kõhnuse põhjuseks olla ka organismi normaalne vananemine. Organismi normaalsed füsiloogilised protsessid nt sooleseina rakkude uuenemine võivadki toimuda aeglaselt ning vähenenud hulgal, mistõttu on häiritud toitainete imendumine ning sel juhul loom on ja jääb järjest kõhnemaks, sõltumata ka ideaalsest erihooldusest. Loomulikult on vananemine väga individuaalne, on loomi, kes on väga kõrges eas väga heas toonuses ja toitumuses, kuid suur osa vanu loomi muutuvad vananedes järjest kõhetunumaks. Seega vanadus võib olla põhjuseks looma kõhnumisele. Kas see ka käesoleval juhul nii on, see selgub peale looma korralikku veterinaarset ülevaatust ning loomaarsti soovituste kuulmist. Seega annab looma kõhnus küll vihje võimalikule esineda võivale probleemile, ei anna aga alust loomapidaja avalikuks süüdistamiseks loomapiinamises.

Kokkuvõttes – loomaomanikule on tehtud ettekirjutused, nende täitmist ning looma olukorda kontrollitakse ka edaspidi järelkontrolli käigus. Väärteomenetlust ei pea Järvamaa Veterinaarkeskus vajalikuks algatada. Küll aga jätkub järelevalvemenetlus ning juhul kui selle käigus ilmnevad andmed, mille alusel on vajalik väärteomenetluse algatamine, siis algatatakse väärteomenetlus järelevalve käigus kogutud andmetele toetudes. Järvamaa Veterinaarkeskus informeerib Eestimaa Loomakaitse Liitu, kui väärteoteate esitajat, et vastavalt Väärteomenetluse seadustiku § 54 lg-le 4 võib väärteoteate esitaja pärast väärteomenetluse alustamata jätmise teate saamist esitada kaebuse kohtuvälise menetleja juhile väärteomenetluse alustamata jätmise peale Väärteomenetluse seadustiku §-s 76 ettenähtud korras.

Tervitustega,

Hele-Mai Sammel

Järvamaa Veterinaarkeskus

Peaspetsialist
53264669

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04.11.2015 9:58 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Ka mina sain meilile sama teksti ja mõtlesin tükk aega, et mis see siis olgu ja kas postitada see foorumisse või mitte. Õnneks tegi Ute selle otsuse minu eest ära.
Aga siiski - ma ei oleks nii üdini skeptiline. Sellele tekstile allakirjutanu on riigiametnik ja tema kohus on tuvastada, kas on toimunud looma selline väärkohtlemine, mis sunniks riiki astuma samme, et talliomanikku vastutusele võtta, looma võõrandada jne, kuna loom on jäetud nälga/janusse/piinatud.
Millegipärast ma ei arvanudki, et oleks tegemist olukorraga, kus Freestyle ei saa süüa või juua. Ilmselgelt, kui teised hobused on enam-vähem normis, siis ei ole talliomanikul mingit põhjust just Freestyle näljutada...Aga vanema looma puhul on ju eriti oluline, et hambad oleksid hooldatud, ussikuurid tehtud, kabjad värgitud, et ta normaalselt liikuda saaks.
Ja ka ametnik on nõus, et just need asjad on ilmselt tegemata. Just nende asjade tegemisel pakkusime meie omanikule abi, aga ta ei ilmutanud entusiasmi.
Kas nende asjade eest hoolitsemine on talliomaniku või hobuseomaniku kohus sõltub eelkõige nende omavahelisest kokkuleppest. Ja meie keegi ju ei tea, kas selline kokkulepe oli olemas ja kui jah, siis miks seda ei järgitud...
Ühesõnaga - mida me siis nüüd teada saime? 1. Proua Mässak võib küll olla hooletu, aga ei ole kurjategija. 2. Freestyle on viidud ära teadmata suunas (omanik mainis, et viib ta kuhugi Põltsamaa-kanti). 3. Hobuse probleem on pigem hooldamata hambad, tegemata parasiiditõrje ja värkimata kabjad - seda me ju eeldasime loo alguses. 4. Ametnik andis ebamäärase lubaduse, et asjal hoitakse silm peal - hobune on nüüd tema nö jurisdiktsiooni alt lahkunud ja ma pole päris kindel, kas ta hakkab jälgi ajama.
Aga - positiivse poole pealt: midagi on toimunud, omanik teab, et suure tõenäosusega hoitakse asjal ka edaspidi silm peal ja on lootust, et ehk ta siiski võtab ette koostöö mõne veterinaariga, kes talle sobib.
Mina igatahes loodan, et see asi ei vaju unustusse ja Freestylel ei lähe uues kohas olukord hullemaks, kui tal seni oli.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04.11.2015 10:02 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

olenkyt kirjutas:
Ka mina sain meilile sama teksti ja mõtlesin tükk aega, et mis see siis olgu ja kas postitada see foorumisse või mitte. Õnneks tegi Ute selle otsuse minu eest ära.

Ma teavitasin kirja autorile, et jagan tema kirja teiste hobusöbradele, kes olid mures.

Kusjuures: Facebookis on teema kustutatud.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 45 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: