Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 20.08.2018 0:46

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 45 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Hobused pensionil ja nende "teine noorus"
PostitusPostitatud: 04.11.2015 20:12 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Lihtsalt arutluskoht- kui küsimus on tahtluses, siis kas inimese tegevusetust ja passiivsust tuleks lugeda ka tahtluseks? Kui omanik näeb, et tema hobuse konditsioon muutub üha kehvemaks ja ta ei tee hobuse elu parandamiseks midagi, kas siis on ikka õige järeldada, et tahtlus puudus? Jah, tahtlus puudub ehk otseselt näljutamise osas, ent ometi ei näita sellised omanikud üles ka tahtlust hobust ravida ja poputada.

Kas loomaomanikul ei ole hoolsuskohustust, mis tagaks selle, et looma peaks ülal pidama nii nagu seda teeks üks mõistlik, keskmine kodanik?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04.11.2015 20:32 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Liiki, tõugu ja looma individuaalseid vajadusi arvestava ülalpidamise tagamine on siiski igale loomaomanikule seadusega kohustuslik, kuid raske on tõestada, kas selle tegemata jätmine on tahtlik või tingitud lihtsalt teadmatusest, vahendite puudumisest jne.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 06.11.2015 15:25 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Samas ei peaks minu hinnangul vabandama kehvas konditsioonis hobuseid sellega, et omanik oli teadmatuses või ei olnud piisavalt vahendeid. Esiteks on info kõigile kättesaadav, sh veterinaaride kontaktid. Mis puudutab vahendeid, siis kui neid ei ole piisavalt hobuse ülalpidamiseks, siis ehk tasuks meenutada, et loomapidamine ei ole kohustuslik...

Ma siiski leian, et VTA võiks katsetada uut vaatenurka ning võimalike väärkohtlemisjuhtumite puhul tuleks tuvastada esmalt see, kas omanikul oli üleüldse soov hobust normaalselt ülal pidada. Hobuse konditsioon räägib kohati teist juttu kui kontrolli ajaks ettevisatud kohustuslik hein ja vesi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 06.11.2015 15:46 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Kindlasti on Sfinksil õigus. Paraku - hetkel on ikka Freestyle see, kelle heaolu meile muret teeb. Ja et omanikul pole vahendeid - see teda tõesti ei vabanda, sest me ju pakkusime tasuta veterinaarabi...aga ju ta soovis a) meist kui tüütutest putukatest vabaneda, b) leida endale sobivam veterinaar - või mõlemat, või siis veel midagi. Ega teise inimese sisse ei näe. Ma hetkel kutsuksin pigem Põltsamaa-kandi hobuseomanikke üles, et äkki keegi kuuleb/näeb midagi ja Freestyle ilmub kusagil välja ning siis selgub ka, kas on üritatud midagi ette võtta. Ega ta ju siin väiksel Eestimaal ikka päris maa alla kaduda ei saa. Pealegi - nagu igas korralikus loos, on ju olemas see, mida vähemalt juriidikas nimetatakse "benefit of doubt" (vabandan, hetkel ei tulegi õige eestikeelne termin pähe) - ehk siiski lähevad asjad paremaks, mida ma südamest soovin nii hobusele kui ka ta omanikule.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 06.11.2015 15:58 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ise loodan samuti, et ehk koidavad Freestyle jaoks nüüd paremad päevad :)

Teisalt võib selle pinnalt siiski jätkata arutelu, kuidas peaks selliste küsimuste korral avalikkuse ja ametnikega suhtlema. Lähiminevikust on liiga palju neid näiteid, kus hoolimata tõendusmaterjalist on hobuste pidamine loetud rahuldavaks. Või millised on elementaarsed nõuded, mida hobuse omanik peaks järgima.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.11.2015 8:33 
Eemal
kasutaja

Ma vaataksin ka seda just hobuse omaniku seisukohast. Kuid mitte selle omaniku, kellele hobune nüüd hooldada on sattunud, vaid selle omaniku seisukohast, kelle sportloom ta oli. Hobuse ülalpidamine ju maksab ja vana hobuse puhul võib seetõttu tekkida kergelt kiusatus nn kätte jäänud hobune kusagile vasakule ära saata. Nii et minu jaoks on see küll ratsasportlase eetika teema. See on ju päris tavaline, et oma vana ja/või vigastustega ja/või haige sportloom müüakse lastele või harrastajatele sportida. Ka Freestyle on harrastussportlasele müüdud. Selles mõttes saan tallipidaja soovist avalikkuse silme alt maa alla kaduda isegi aru.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08.11.2015 17:07 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Noh, see on nüüd küll ilmselt üks Pandora laegas, mida Sa avada püüad. Ma arvan, et on väga raske tõmmata võrdusmärki ratsasportlase ja omaniku vahele. Tõsi, vahel on sportlane omanik, aga pigem siis ikka ajutiselt. Omanikud on pigem just nn hobisportlased. Paraku kipub olema nii, et nende päris sportlaste jaoks pole hobune ei sõber, pereliige ega isegi mitte partner. See pärissport on nii tugevasti äriga läbi põimunud, et nende jaoks on hobune lihtsalt vahend, tööriist, mille abil teenitakse mingi aeg raha ja kui veab, jõuab selle vaese setuka veel kasudega maha lükata...Suur osa nendest sportlastest tulevad kuidagimoodi ots otsaga kokku ja sellist luksust, et ülal pidada pensionile jäänud looma, ei tule neil pähegi, ega ole neil ka selleks vahendeid. Loomulikult - soovi ka mitte, välja arvatud mõned erandid. Siinkohal korraks Freestyle juurde põigates - Marleen on oma abi ja finantsilist tuge pakkunud, kuigi ma pole päris kindel selleski, kas Freestyle juriidiliselt kunagi tema oma olnud ongi.
Üks tõik reaaluse illustreerimiseks: mitte ammu oli mul jutuajamine ühe meie kõige tunnustatuma takistussõitjaga. Rääkisime äsja toimunud maailmakarika etapist ühes meie naaberriigis, mille Grand Prix-st meie omad osa võtsid. Üks nendest kahe hobusega, kuid paraku oli ta maailmakarika arvestuses üles andnud hobuse, kellega ta sõitu ei lõpetanud ja hoopis oma teisel hobusel saavutas väga kõrge koha. Eks mina, rumalukene, avaldasin siis kahetsust, et nii kehvasti läks ja suur hulk maailmakarika arvestuspunkte läks vett vedama. Mu vestluskaaslane vaatas mulle veidi haletsevalt otsa ja ütles siis, et mis vahe seal on - raha sai sportlane ju kätte, kellel neid punkte vaja on...Seega pole vist eriti mõttekas ega produktiivne arutleda sportlaste eetika üle. Eriti veel nende vigastada saanud, vanaks jäänud töövahendite üle - nad lihtsalt ei saaks aru, millest me räägime.
Aga tallipidamine on hoopis teine teema. Ja ma olen viimasel ajal kuulnud just hobiratsutajatelt murettekitavalt sageli, et oh, teen endale väikse kodutalli, võtan paar hobust rendile ja see aitab mul mu vana setukat ülal pidada...ja siis tekivadki need kuhugi koplinurka ligunema unustatud nn vabapidamisel loomad, kes on hooldamata, kärnas, värkimata kapjadega. Kui ma näen kasvõi siin foorumis jälle kord mingit vabapidamise kuulutust, kus pakutakse kohta alla 100 euro eest kuus, siis mul tõusevad ihukarvad püsti, sest ma tean liigagi hästi, mida selle eest saada võiks, või õigemini - mis siis sellel hobusel saamata jääb, kes sellisesse kohta läheb. Ja mina küll ei tea, mida teha, et selliseid jumalast ja omanikest unustatud hobuseid vähem oleks.

---
Tallipidamise teema jätkub siin: viewtopic.php?f=53&t=14801
---

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.11.2015 17:40 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

FB kommentaaridest käis läbi Andrese-Mihkli tall, kus Freestyle oli varem ja pidavat nüüd tagasi minema, ehk on mõistlik sealt uurida :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.11.2015 10:24 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Veelkord Freestylest - võttis veidi aega, aga omanikuga saime kokkuleppele, et tohib hobuse üle vaadata. Kõigepealt - hobune on nüüd korralikus tallis, päeval koplis ja öösel sees. Tal on juba mitu aastat olnud suuri raskusi konditsiooni hoidmisega - üheks põhjuseks võib olla väga tugev kahin südame piirkonnas, mis tegelikult ei võimaldanud tal hambaid teha, sest narkoos võib olla liiga koormav. Samas - hambad pole ka väga hullud. Ja hoolimata kõhnusest, hobusel silm tõepoolest särab - nii et Järvamaa loomakaitsespets ei liialdanud. Omanikule soovitati hobuse tekitamist, sest nii vana ja kõhn hobune ilmselt kaotab liiga palju energiat soojuse tootmisele. Ja omanik kinnitas, et tal on tekid olemas. Veterinaar lubas hankida talle hetkel Eestis mitte saada olevaid hormoontablette, mis aitavad konditsiooni hoida ja sellega oli omanik nõus. Pakkusime veel spetsiaalset linaseemne dieeti, mida ka saaksime Soomest hankida - lubas mõelda. Ja ka õli lubati toidule lisama hakata. Ühesõnaga - see hobune ilmselt vajab erihoolt ja ma väga loodan, et ta omanik on nüüd seda teadvustanud. Mina väga loodan veel seda, et vana täku elu läheb mugavamaks, aga ega teda keegi uuesti nooreks teha ei suuda. Ja me kindlasti võtame asjaosalistega varsti jälle ühendust.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30.11.2015 19:08 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Aitäh, et Freestyle kabjakäiguga kursis hoiad :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08.01.2016 15:07 
Eemal
kasutaja

Freestyler R.I.P Õnnetu lõpp vanale hobusele . :lein:

Puhka rahus. !

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08.01.2016 21:26 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Ilusaid taevaseid karjamaid...
:lein: :lein: :lein:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.01.2016 16:46 
Eemal
kasutaja

Kas tohiks küsida, mis juhtus?
Puhka rahus! :lein: :lein: :lein:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.01.2016 20:41 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Eks elu näitas, et hobused ei ela ainult õhust ja armastusest...

Väga kurb.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.01.2016 20:46 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Sfinks kirjutas:
Eks elu näitas, et hobused ei ela ainult õhust ja armastusest...

Väga kurb.

Äkki oleks önnestunud, kuid mul tundub, et armastus oli alladoseeringuga. :cry:

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 45 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis