Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 14.08.2018 16:05

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 19 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: kodutall vs suurtall, vaba vs boks, tingimused ja kulud
PostitusPostitatud: 11.11.2015 22:11 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Üsna elementaarne on, et sepad, vetid ja lisasöödad (pudrud-õlid jms) maksab omanik. KUI neid üldse vaja ongi. Seega pole nende sisse arvamine nagu päris korrektne.

Tekitamist saab teha mitut moodi. Kes tiirutab mitu ringi ümber hobuse ja kes mitte. Minu meelest kõige tõhusam on kui eest üldse lahti ei tee. Enamikel hobustel on täiesti savi, kui sa selle teki tall üle pea selga paned või ära võtad. Kui aeg selga taob siis ikka harjud mõnda asja kiiremini tegema. Hiljem ei saa sellest harjumusest jagu. Mina tavaliselt võtan teki maha siis nii, et liigun eest taha poole- teen lahti kõhualused rihmad ja siis jalgade omad (eest jätan kinni) ise püsin kogu aeg hobuse ühel küljel, sest mul pole tõesti mingit vajadust teisele poole hobust jalutada, et parempoolse jalarihma karabiini lahti teha.j a siis liigun eest taha- voldin teki hobuse seljale pooleks ja siis teistkorda pooleks ja tõstan üle pea seljast ära. Selga panna pärast on samamoodi lihtne. Üle kaela- servast kinni ja tõmban sirgu. Et, järsku on kasu kellelegi ;) Muidugi ei saa kõigi hobustega nii teha aga ma isegi ei suuda meenutada rohkem kui ühte näidet kellega see ei oleks toiminud. Ja sageli on hobused päris kiiresti ise selgeks saanud oma pea sealt läbi pistmise ning näiteks lühemale inimesele selle tekitamise hoopis lihtsamaks teinud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11.11.2015 22:26 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Lihtsalt märkus - kui ma ise olen hobuse omanik (ja ma ju olen kahe oma talli hobuse omanik), siis on sepad, vetid ja lisasöödad minu kulud ja seega ka mu talli kulud -:)
Aga lihtsuse mõttes on mul ka kahe omanikuga kokkulepe, et kõik (lisa)söödad, seppade ja vettide kutsumine ja nendega tegelemine ning vajadusel abistamine, rohtude andmine, süstimine jmt on minu kulu ja käib nende üüriraha sisse. Samamoodi väiksemad kriimud, preiga jamamine (ühel mu üürisetukatest on see üsna lootusetult krooniline) ja muud sellised mässamised, sest üks mu omanikest on Soomes ja teine on nii hõivatud, et jõuab oma hobuse juurde kord aastas, kui sedagi. Kui on vaja mingit suuremat veterinaarset teenust, siis jah, saadab tohter neile arve ja seda ma kulude hulka ei arvagi.
Ja ma olen nõus - saab odavamalt ja saab kiiremini. Ma lihtsalt olen püüdnud teha nii, et ma saaksin ise sellega rahul olla, et hobused siin rahul on.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12.11.2015 13:17 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

olenkyt kirjutas:
Ja ma olen nõus - saab odavamalt ja saab kiiremini. Ma lihtsalt olen püüdnud teha nii, et ma saaksin ise sellega rahul olla, et hobused siin rahul on.

Nojah, me ei teinud oma kalkulatsioone hobuste "romula" järgi (kuigi igati positiivne, et keegi just sellises suunas talli tahab pidada). Vaid keskmise erivajadusteta hobihobuse põhjal.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15.11.2015 19:50 
Eemal
foorumi toetaja 2008

Teema on mu jaoks nii piisavalt aktuaalne, et ma kohe pean sõna võtma. Ma proovin hobuste heaolu vaadata hobuste vaatenurgast, st siis seda, et hobused on loodud liikuma üle 15km päevas, seda koos karjaga ja suurel alal. Enda heaolu tuleneb treeningtingimustest ja üldisest rahulolust. Selle vahel siis tuleb leida tasakaal. Arvestades, et alla 150 euro kuus on võimalik saada täiesti korrektseid pidamistingimusi, siis ma tõesti ei näe vajadust rohkem maksta :) Eriti ei viitsi ma maksta pläkutamise ja "ülehoolitsemise" eest (seda saab igas summas muidugi, mitte et kallimas kohas nii oleks :D ). Kallimad kohad on reeglina paremate treeningvõimalustega, kuid tihti ka kehvemad hobuse jaoks (boksielu väikeste mudakoplitega).

Minu jaoks tähendab vabapidamine eelkõige seda, et hobuse liikumine pole tundide kaupa piiratud, karjaelu pole piiratud, õhk on värske. Talvel on väga raske leida talli, kus hobused ei oleks õues ainult valge aja (see teeb kõige pimedamal ajal AINULT 6h!!!). Isegi 12h õues ja 12h sees on halb aga paraku pole alati korralikku vabapidamiskohta võtta. Teine asi, et hobune ei oleks õues ainult väikses mudaaedikus, vaid saaks liikuda normaalsel pinnasel (seda peab olema palju, et hobused ära ei talluks). Muidu ta lihtsalt ei liigu, sest vastik on.

Väga sümpaatsed on need tallipidajad, kes reaalselt tunnevad loomi. Kes märkavad ebanormaalsusi ka siis, kui hobused koplis elavad. Kes vajadusel vahetavad tekke või pikal vihmaperioodil toovad hobused mõneks tunniks sisse kuivama. Kõike selleks, et nad saaksid oma ehtsat hobuseelu täiel rinnal õues elada.

Lisaks on siin väike omakasu sees, sest suures künklikus koplis vabapidamisel hobused treenivad ennast ise :D

Minu hobused on olnud igasugustes tingimustes ja muidugi jäävad nad igal pool ellu. Lihtsalt ajaga on minu prioriteedid muutunud :) Ja loomulikult peab igaüks oma hobuseid nii nagu tahab ja nii palju nagu on sõnavõtjaid, on ka nägemusi ideaaltallist :wink:

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 19 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid