Site Logo

HOBU

hobusefoorum
 
Tänane kuupäev 20.08.2018 0:47

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Seltsi(de) töö ja vastutus
PostitusPostitatud: 17.06.2016 21:15 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Liitunud: 30.05.2007 11:52
Postitusi: 1280
Järgnev on pikk heietus, aga loodan, et jagub kaasamõtlejaid.

Kui teemaks oli Tallinna sadam ja politiseeritud nõukogud, siis õiguskantsler osundas tähelepanu asjaolule, et kui nõukogu liikmed on vastu võtnud otsuseid, mis kahjustavad selgelt ühingu huve ja liikmed ei ole järginud tavapärast hoolsuskohustust, siis on võimalik nõukogu liikmete (varaline) vastutus. Sisuliselt sama on võimalik ka muude ühingute, nt MTÜ-de, puhul.

Miks ma selle teema tõstatan on nimelt asjaolus, et hiljutised skandaalid, skandaalikesed ja menetlused, millest osa on lõppenud ja teised käivad on näidanud tõsiseid puudujääke. Ma ei räägi siin puudujääkides suhtlemisel liikmetega ja/või haruseltsidega, aga puudujääkidest seaduste ja erinevate programmide järgimisel.

Näiteks.
Kuidas on võimalik, et juba teist aastat järjest ei suudeta kohasel viisil läbi viia jõudluskatseid? Tori hobuse ja eesti hobuse (ER oma ei leidnud) jõudluskontrolli lisa 1 sätestab üheselt, et piirkondliku ülevaatuse saab korraldada, kui on hinnata vähemalt kolm noorhobust. See seisab seal must-valgel ning seda isegi ei ole vaja kuidagi tõlgendada. Ja ometi...tsiteerin ajakirja Tõuloomakasvatus tänavust numbrit:
Tsiteeri:
"Eesti Hobusekasvatajate Seltsi tori tõugu hobuste, eesti raskeveohobuste ning eesti tõugu hobuste jõudluskontrolli korrad sätestavad, et piirkondlik ülevaatus on aretajate poolt eri piirkondades organiseeritud noorhobuste jõudlus kontroll ning piirkondliku ülevaatuse saab läbi viia, kui on hinnata vähemalt kolm noorhobust (noor hobune 2–6-aastane täkk, mära või ruun).

EHSi poolt toetuse taotlemise aluseks olevate loomade andmete kontrollimisel selgus, et jõudluskatsed ei vasta jõudluskontrolli läbiviimise korrale. Jõudluskatse protokollidest ei selgu katse toimumiskoht ning kohapeal hinnatud loomade arv. Katsete toimumiskohta ja katsel osalenud loomade arvu on võimalik kaudselt tuvastada loomaomanike kaudu.

Sarnastel põhjustel vähendati EHSile makstavat aretustoetust ka 2015. aastal. VTA ja EHSi vahel on olnud kohtumised, kus on probleemist räägitud ning juhitud tähelepanu, et kui aretusprogrammi sõnastus on mitmeti mõistetav, vajavad jõudluskontrolli korrad täpsustamist, et sõnastus oleks kõigile üheselt arusaadav."


Mul pole andmeid selles osas, kuidas need andmed esitati või kui suurel määral see mõjutas toetuste summat, aga jõulduskontroll on oluline, sest see on seotud otseselt toetuste väljamaksmisega aretusühingule või jõudluskontrolli läbiviijale (loe lisaks http://www.pria.ee/et/toetused/valdkond/loomakasvatus/aretustoetus_2015/ ). Ent see puudutab mõistetavalt ka loomaomanikke endid, kelle loomad on konkreetses tõuraamatus. Siinjuures märgin, et põhikirja ja MTÜS-i kohaselt on võimalik välja arvata liikmete hulgast isik, kes on oluliselt kahjustanud ühingu majanduslikke huve ja/või mainet. See on iga inimese südametunnistuse asi, aga ma leian, et toetustest ilmajäämine kellegi lohaka töö tulemusena võiks selle sätte alla käia (tegu on minu arvamusega, mitte faktilise asjaolu tõdemisega).

Kui nüüd lugeda ajakirjas seisnud teavet, siis eksiti väga põhimõtteliste ja elementaarsete asjade vastu. VTA-l kui järelevalveorganil polnud võimalik tuvastada hobuste arvu ja katsete toimumise kohta. Kas ma olen ainus kellel hakkab piinlik (ja ma pole isegi liige), kui VTA peab tegema dektektiivi tööd selgitamaks välja, kellele neid jõudluskatseid siis korraldati (tsiteerin: katsete toimumiskohta ja katsel osalenud loomade arvu on võimalik kaudselt tuvastada loomaomanike kaudu)?

Aga edasi.

Teadupärast on ER ohustatud hobusetõuna kõige väiksema arvulisem ja seega ka haavatavam. See jant põlvnemiste ümber on l u b a m a t u. ER aretusprogrammi kohalt peavad kõikide täkkude, kes on olnud või on sugulises kasutuses, põlvnemisandmete õigsus olema kontrollitud geneetilise ekspertiisiga. See kohustus tuleneb ministri määrusest nr. 86 (https://www.riigiteataja.ee/akt/231497 ) §-st 2 lg 2, mille kohaselt isaslooma põlvnemine peab olema tõendatud geneetilise ekspertiisiga (sama nõue nähtub ka ER aretusprogrammi punktis 7.1). Ka aretusprogrammi punkt 7.2. sätestab, et tõuraamatusse kande teostamise ajaks peab täku põlvnemine olema kontrollitud geneetilise ekspertiisiga. Siinjuures tasuks ehk osundada asjaolule, et oluline ei ole üksnes gen.ekspertiisi tegemine, vaid see, et põlvnemine oleks tõendatud. Sellest tulenevalt oleks hea teada, kuidas ometi oli võimalik, et sugutäkuks oli hobune, kelle põlvnemine ei olnud tõendatud? Kes hüvitab rahas mõõdetava kahju neile inimestele, kes on heas usus endale soetanud väidetavalt puhtatõulise ER-hobusega, kes osutub hoopis ristandiks, sest keegi kuskil on jätnud oma töö korrektselt tegemata?

Asja kurbloolisust ilmestab ka tõsiasi, et andmebaasidest leiab hõlpsalt inimeste päringuid, kes on hädas seltsilt info saamisega (nt http://webdk2.agri.ee/?page=pub_view_dynobj&pid=8268258&tid=17669&u=20160606105813&desktop=10028&r_url=%2F%3Fpage%3Dpub_list_dynobj%26pid%3D%26tid%3D17669%26u%3D20160606105813 ja http://www.aki.ee/sites/www.aki.ee/files/elfinder/article_files/20150107%20-%20vaideotsus.pdf ). Ning konkureerivate ühingute tekkimisel üritati liikmeid muuta sunnismaisteks nõudes inimestelt hobuse tõuraamatukande eest 30 eurot. Siin sekkus asjasse Konkurentsiamet, kes tegi seltsile ettekirjutuse (http://www.konkurentsiamet.ee/public/Otsused/2015/Ettekirjutus_Eesti_Hobusekasvatajate_Seltsile_24_08_2015.pdf ). Pidades silmas probleeme hobuste põlvnemisandmete osas, siis kas eriprogramm, mida on nüüd juba pea aasta üritatud läbi suruda on ikka mõistlik?

Või kuidas on võimalik, et ka pärast väärteomenetlust seoses hobuste kiipimisega selleks mittevolitatud isiku poolt jätkavad samad inimesed samadel ametikohtadel?

Ühesõnaga- Miks aktsepteeritakse järjepidevat normide eiramist selmet näidata, et seaduste järgimine on siiski jõukohane? Eestis on seltse, kellel pole probleeme VTA, Konkurentsiameti, Andmekaitse Inspektsiooni või teiste asutustega, seega on võimalik normaalne tegutsemine viisil, mis ei lähe vastuollu seaduse või programmidega.

Kui hulluks peab olukord minema selleks, et keegi kuskil taipaks, et karikas on juba ammu täis ning ajab ülegi?

_________________
Carl Hester: "If you're doing young horse classes, take a box of tissues- not all judges will agree with you about your horse"


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Seltsi(de) töö ja vastutus
PostitusPostitatud: 17.06.2016 23:17 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Liitunud: 29.05.2007 15:20
Postitusi: 8148
Asukoht: Kuigatsi
Sfinks kirjutas:

Ühesõnaga- Miks aktsepteeritakse järjepidevat normide eiramist selmet näidata, et seaduste järgimine on siiski jõukohane? Eestis on seltse, kellel pole probleeme VTA, Konkurentsiameti, Andmekaitse Inspektsiooni või teiste asutustega, seega on võimalik normaalne tegutsemine viisil, mis ei lähe vastuollu seaduse või programmidega.

Kui hulluks peab olukord minema selleks, et keegi kuskil taipaks, et karikas on juba ammu täis ning ajab ülegi?Ma ei tea, kui hulluks olukord peab minema, aga sel pühapäeval teen Vana-Tori Hobuse Ühingu üldkoosolekut ettepaneku, meie touraamatut jälle avada TA hobustele, keda pölvnemise poolt saaks Vana-Tori touraamatusse kanda. Et vähemalt nendel hobuseomanikudel, kes seda draamat enam kaasa mängima ei taha, saavad kuhugi kolida. Eks näis, kes seda vöimalust kasutab - ja kes vaatamata nende asjaoludele, mis "suuremas seltsis" toimivad sellist tegevust aktiivselt toetavad.

_________________
http://www.vana-torihobune.ee


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Seltsi(de) töö ja vastutus
PostitusPostitatud: 18.06.2016 8:50 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Liitunud: 29.05.2007 15:20
Postitusi: 8148
Asukoht: Kuigatsi
Mulle saadeti tabel, mis pakkub sellele vastuse:


Manused:
Tabelle EHS.png
Tabelle EHS.png [ 30.62 KB | Vaadatud 2133 korda ]

_________________
http://www.vana-torihobune.ee
Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Seltsi(de) töö ja vastutus
PostitusPostitatud: 18.06.2016 10:32 
Eemal
kasutaja

Liitunud: 27.12.2008 10:55
Postitusi: 1015
Kõrvalseisja ütleb siinkohal, et kõik algab sellest, kellele üks või teine vaidlusaluste tegevustega tegelev asutus/organisatsioon kuulub. Kui riigile, siis on ühed hoovad, eraõigusliku juriidilise isiku puhul teised. Kõneks olev MTÜ peaks ju kuuluma pundile hobusekasvatajatele? Miks nad juhtkonda lihtsalt maha ei hääleta? Ühesõnaga, kõrvalseisja küsib tuntud-teada mittesovjeti küsimust - miks nad politseid ei kutsunud?

Samuti viimase aja meediapildist tooksin aga vastuse ka. Kui jõujooned on mingil viisil maha joonitud ning neid kuidagi seaduslikul teel murda ei anna, siis poliitilise ventilaatori kasutamine aitab alati. See on meetod, millega üks või teine oskuslikult välja valitud tegijate tegu puhutakse avalikuks skandaaliks. S...a lendab küll igale poole aga murdmist vajavad jõujooned saavad murtud.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Seltsi(de) töö ja vastutus
PostitusPostitatud: 18.06.2016 11:50 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Liitunud: 30.05.2007 11:52
Postitusi: 1280
Tänud Ute graafiku eest! Numbrid on üsna kõnekad.... Ühesõnaga 30 000 eurot ehk vanas rahas 470 000 krooni lendas vastu taevast. Kas see summa on seltsile tõesti tühine kommiraha või tehakse järeldused või proovitakse järgmine aasta uuesti ämbrisse astuda? Kolm pidavat kohtu seadus olema.

Tõesti, miks nad maha ei hääleta. Või siis...ehk on üritatud, aga siis on taibatud, et lihtsam on teha 0-st uus selts kui et jaurata erinevate ametkondadega. Millal see oligi, kui enne koosolekuid tekkis üleöö juurde inimesi, kes olid saanud värsketeks hobuseomanikeks?

_________________
Carl Hester: "If you're doing young horse classes, take a box of tissues- not all judges will agree with you about your horse"


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL Flash Games - et 3.0.10