Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 20.08.2018 0:48

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: ERL roheline kaart & järgusüsteem
PostitusPostitatud: 03.07.2011 22:39 
Eemal
foorumi toetaja 2008

ccc kirjutas:
Aga kui treener kes sinu juures käib trenne andmas pole ratsaliidu silmis treener( loe: inimene pole aega ja raha raisanud treeneri paberi jaoks, tegelenud hobuste ja ratsaspordiga aastakümneid ning edukalt praegugi võistlev ja väga kompetentne trenne andma)???

Ega see ei muuda midagi :D Võtad kontakti vastava paberiga inimesega ja kogu lugu. Süsteem on süsteem ja kui ei sobi, siis ei saa võistelda ametlikult. Lihtne :D
(Ma saan tegelikult aru küll sinust aga pole mõtet ennast üles kütta asja vastu, mida muuta ei saa niimoodi.)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 06.02.2012 14:20 
Eemal
kasutaja

Ma ei suuda endiselt kusagilt välja lugeda, kas 2012 aastal on vaja Rohelist Kaarti, et saada võistelda ? Mõtlen nii kalendriplaani siseseid kui ka väliseid võistlusi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 06.02.2012 16:29 
Eemal
kasutaja

2012 ei ole veel vaja, aga järgmine aasta on kohustuslik. Ratsaliidu lehel on kõik puust ja punaseks ära seletatud. Selle eest :porgand: neile, enne oli küll jube keeruline tekst mu blondile ajule.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2012 10:14 
Eemal
kasutaja

Selle n.ö eksami saab ära teha ka tallis/treeneri juures, kellel on paberid ja õigus anda allkiri, et Te olete sooritanud antud eksami. See ei kohusta sind sellels tallis-treeneri juures sõitma, kus saad eksami teha.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11.02.2012 8:31 
Eemal
kasutaja

hommikust!
mulle jääb veidi arusaamatuks nende kirjutajate mure, et asi kole keeruliseks on aetud. tõtt öelda pole ma hetkeseisuga RK reeglitega veel lähemalt tutvunud, aga püüan end parandada.
minu arvates on see üks hiiglama hea nõue. nõukaajal oli kehtiv kogu süsteemi spordimaailmas järgusüsteem. ehk siis- ikka step bay step. alustati väiksemate astmetega ja keegi hetkel väljamõeldud Tiina, kel oli ratsutamises vaid III järk, ei saanudki võistelda (ratsaspordis) nt 120 parkuuris, kui ta eelnevalt polnud täitnud ära oma II järku 110 cm kõrgustel takistustel. mina koolisõitjana PIDIN täitma III spordijärgu takistussõidus 100 cm parkuuris, sest koolisõidus polnudki võimalik III järku täita. jutt käib siis vastava kõrgusega takistustega parkuuride puhtalt sõitmisest. ajasid midagi maha, jäi järk sedakorda täitmata ja tuli uuesti proovida.
see sissejuhatuse ja eelteadmisena edastatud, resümeeriksin kogu loo nõnda: minu arvates oli see järgu- (ja loodetavasti nüüd kehtestatav RK) süsteem üks parimaid garante, et ebapiisava ettevalmistusega ratsutaja (või mistahes teise spordiala harrastaja) ei satuks olukorda, mis ei vasta tema oskustele ja hetke võimetele. see omakorda loob ühe hea garantii, et ka sportlase ohutus oleks piisaval määral tagatud. (sinna juurde muidugi, et mistahes alal ja mistahes taseme puhul ei saa iial välistada õnnetusi, kuid vähemalt sportlase ebapiisav ettevalmistus pole siis see põhjus. üldjuhul kaldub kehtima ka selline reegel, et mida kõrgem tase, seda paremini valdab sportlane ka eneseabistamise võtteid keerulises/ohtlikus olukorras.) sest olgem ausad- väga paljusid juhtumeid saaks välistada, kui ratsutaja/sportlane harjutaks ja võistleks tasemel, mis vastab tema hetke võimetele ja oskustele.
kuna ma hetkel RK reeglitega tõesti pole kursis, lisan vaid, et nõukaajal sai ratsutamises täita III järku vaid takistussõidus ja juba selleks pidi korraldatama võistlus. see ei pidanud olema mingi suur võistlus- väga hästi võis korraldada oma treeninggrupi sisese võistluse. küll aga pidi see olema korraldatud, nagu päris võistlus, st siis- oli kohtunik, sekretär, sportlase poolt nõutav täita kogu viisakustseremoonia jne. hiljem esitati sellise võistluse protokoll spordiühingusse, kus järgunormatiivide täitnutele kinnitati III spordijärk. alates II järgust aga sai normatiive täita üksnes päris võistlustel.
ma arvan tänini, et see oli üks äraütlemata hea süsteem. liiati kaasnes seoses selle järgusüsteemiga veel mitmeid nõudeid. nt ei tohtinud kannuseid kasutada enne III spordijärgu täitmist, sportlane ei võinud minna üksinda välitreeningule, ehk siis nt maastikule või kusagile tallist kaugemal asuvale platsile (Tondil "kahekas") enne, kui oli täitnud I spordijärgu, madalama tasemega ratsutajat tohtis endaga kaasa võtta alles siis, kui oldi täitnud MSK, ehk siis meistersportlase kandidaadi järk. sealtmaal alates tohtis ka erandkorras treenerit asendada.
paneme nüüd mõttes kõik selle praegu toimuvaga kõrvuti ja mõtleme, kui palju võiks hetkeolukord lõpptulemusena korrastuda, kui samad nõuded taas kehtima hakkaksid.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11.02.2012 23:43 
Eemal
kasutaja

Minule treenerina meeldib see, et ehk siis jääb vähemaks neid olukordi, kus inimesed helistavad ja panevad tunni kirja. Küsimise peale väidetakse, et osatakse sõita traavi ja galoppi riääkimata kergendatud traavist või galopis rahulikult istumisest. Olen aastaid töötanud väikeses tallis, kus suvel oli väga tavaline see, et bronnitud maastikutunnist sai sujuvalt ratsutamise päris algõppe tund, sest klient ei suutnud hobust mööda rada liikumas hoida. No ei vii selliseid maastikule. Mitte mingi valemiga.

RK eksamit saab vastu võtta treener, kes on vastavas nimekirjas jah ja minu teada tõesti ei ole vaja selleks rohkemat, kui oma oskusi ja teadmisi tõestada. Olgu selleks siis kseemi sõitmine trennis või parkuuri läbimine. Kui treeneril on piisavalt kogemust, siis suudab ta ka lühikese vestluse ning trenni käigus kindlaks teha, kas inimesel on piisavad teadmised ohutusest ja käitumisest ja kas neid teadmisi ka praktiseeritakse. kas õiged võtted on nö käe sees.

Minul on väga hea meel selle süsteemi pärast. ma väga loodan, ets ee hakkab hästi toimima ja võetakse omaks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25.02.2012 9:41 
Eemal
kasutaja

greif kirjutas:
.... paneme nüüd mõttes kõik selle praegu toimuvaga kõrvuti ja mõtleme, kui palju võiks hetkeolukord lõpptulemusena korrastuda, kui samad nõuded taas kehtima hakkaksid.

Igati järgusüsteemi sisseviimise poolt. Greif - väga huvitavad meenutused ja võrdlemise koht tõmbab kaasa mõtlema. Üks ülimalt oluline aspekt on ju praegu täiesti teine - hobused on eraomandis. Seetõttu on terve rida üldpilti korrastavaid liigutusi, mida enam teha ei saa, alates väljaõppes vajalikest elementidest, lõpetades võistlustel osalemisele esitatavate nõuetega (nt valik algõppe teemadest, mida praegu ei ole enam võimalik nõuda: rivitraav, lapsed üksi maastikul, kohustuslik voltizeerimine, kuni teatud tasemeni hobuse selga minek ainult treeneri juuresolekul jne.). Nii et tõesti huvitav näha kui palju hakkab järgusüsteem üldpilti korrastama ning mil määral lihtsalt bürokraatlikult tegelikult toimuvat paberiteks vormistama.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.02.2012 12:35 
Eemal
kasutaja

jah, tõepoolest on nõnda, et hobused on eraomandis, kuid kui asi hoolega läbi mõelda, võiks sellegipoolest olla võimalik ka praegusel hetkel midagi paljude nõuete osas ette võtta. pole ju tegelikult mingit vahet, kes on omanik. kui lähtuda printsiibist: ohutus ennekõike, peaks olema siiski võimalik sätestada keeld võistelda kõrgemal tasemel, kui sportlase eelnevate võistluste tulemusena tuvastatud tase. näiteks...
samuti seisavad ka omanike hobused kusagil. ok, saan aru, et paljud väiketallid olelusvõitluse nimel ei pruugi paljudest põhimõtetest tahtagi kinni pidada. samas aga suurtes ja kõrgelt tunnustatud tallides saaks hea tahtmise juures, osundades ratsutaja enese ja hobuse ohutusele, viia sisse kodukorra punkte, mis keelaks näiteks algajatel sõitjatel üksinda maastikule minna, olgu hobu nii oma kui tahes.
hea küll- igasuguste vidinate (libisevad, martingalid jms) oma hobusele ja kannuste endale külge riputamist vist tõesti otse keelata ei saa. samas- kui panna peale hobuse vanusepiirang, millest nooremate hobuste küljes vidinaid nimetatud tall näha ei soovi? takistuste piirkõrgus, vastavalt hobuse vanusele? see kõik eeldaks otse loomulikult tallide omavahelist tihedat koostööd, vastasel juhul viiksid omanikud oma hobused sellesse talli, kus selliseid nõudmisi ei esitata. samas aga- ega neid ultraliberaalseid väiketalle nüüd nii palju ka pole, et kõik suurtest tallidest minema veetud hobused neisse ära mahuksid.

teie mõtted?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.02.2012 13:28 
Eemal
kasutaja

Mina olengi just suures tallis, nime ja ka sisu poolest igati väga-väga heas tallis, rõhuga spordil, nii et ei räägi väiketallidest. Näited on elust võetud ning vaikselt ka omavahel pärast läbi arutatud:
- 10-aastane sai poni, treener olemas, kohe üksinda maastikule uitama (ilma kaskata) - kui ema/isa ei ole andnud korraldust laps niisugusel juhul rajalt maha võtta, siis ei ole võimalik keelata (öelda muidugi võib aga kodurahu huvides me tavaliselt üksteisele selliseid märkusi ei tee);
- lapse/noore ainsaks piiranguks oma hobusega sõitma minemisel on maneezi kasutamise graafik. Enamik on siiski teinud eraviisilise kokkuleppe mõne treeneriga kuid tallipidaja nendesse kokkulepetesse reeglina ei sekku, hoolitseb ainult selle eest, et maneezi kasutamise aega jaguks kõigile. Ülejäänud osas on aga lastel/noortel vabad käed.

Ma seejuures ei arva, et tallipidaja teeks mindagi valesti või kardaks väiketallidesse ärajooksmist. See kõik tõesti lihtsalt ei olegi tema teema ning tema vastutada/korraldada, ta ei ole ju treener - on hobusekasvataja või manager. Mulle tundub, et nii toimetatakse enamikus suurtes tallides. Põhimõtteliselt teisiti peaks aga asjad olema korraldatud nendes tallides, kus tallipidaja on ühtlasi ka treener - seal peaks mõistlikke piiranguid ja nõudmisi olema lihtsam sisse seada.

Aga veelkord - olen samuti järgusüsteemi sisseviimise poolt. Ratsaniku seisukohalt - kui kõik on õieti tehtud, siis ei ole tulemuse vormistamine järguks mingi probleem.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29.02.2012 20:36 
Eemal
kasutaja

jah, siis on küll kurb, kui nõnda on, kahju kohe.
ja kui see 10-aastane, kes ilma kaskata üksinda uitama läheb (jumala pärast, et nii kunagi ei juhtuks), peaks kusagil alla sadama ning viga saama..... mõeldagi ei taha, mis sellisel juhul saama hakkab. kõige suuremat kättemaksuhimu omavad vanemad ja pihta saab kas talliomanik, treener või kes iganes. sel juhul on kindlasti süüdi kõik peale asjaomaste vanemate.
ja ilmselt on sul ka õigus, et kui talli omanik on samas ka treener, võiks kindla kodukorra kehtestamine läbi minna.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 01.03.2012 11:39 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Haakub RK programmi ja järgusüsteemiga, kus selgitatakse taas lahti kogu süsteemi olemus ja nõuded- http://tuleratsutama.com/ Tahaks loota, et see link ei ole siit juba läbi käinud.

Kas ja kui palju peaks talliomanik reguleerima ratsutajate/ hobuse omanike käitumist on omaette teema. Ma peaks siiski õigeks olukorda, kus 10-aastasel keelatakse üksi maastikule minemast. Ka siis, kui ta kannab kaskat. Mis puutub abivahendite kasutamise piiramisse, siis ma ei pea seda võimalikuks. Kuna Harjumaal on (väike)talle väga palju ja konkurents tihe, siis radikaalsete piirangute seadmine seaks tallipidaja paratamatult löögi alla. Samuti tekiks küsimus, kas tallipidaja võiks olla see isik, kes võtab endale volituse määrata seda, kuidas keegi ratsutab? Paljudes tallides annavad, tõsi küll, talliomanikud ise trenne, kuid leidub kohti, kus käib korrapäraselt treener väljapoolt. Kui treener ei tauni abivahendite kasutamist (võimalik, et osadel juhtudel lausa soovitab neid kasutada), aga talliomaniku silma kriibib selline asjade käik, siis kelle sõna jääks peale? Ma tervitaks kahe käega seda, kui 4aastaseid ei poogita libisevaga ega topita nende suhu kange, kuid kui seda teevad ka Eesti meistrid, siis kes on tallipidaja, et neid korrale kutsuda? Inimesi on igasuguseid ja ratsutamises on põhimõtteid oi-kui-palju. Leidub siin foorumiski seltskond, kes on seisukohal, et stekk ja kannused on kurjast, hobuse ratsmesse sõitmine pole vajalik jne. Kui tallipidajaks satub isik, kes mõistab hukka abivahendite väärkasutamise, siis on see igati tervitatav. Kui ma peaks sattuma talli, mille omanik mõistaks mu hukka steki kasutamise (mitte kuritarvitamise!) pärast, siis tõenäoliselt tekitaks see palju küsimusi ja asjatuid pingeid, mis päädiks talli vahetamisega. Igaljuhul on see intrigeeriv küsimus- kas ja kui palju sekkuda ratsutajate tegevusse?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14.03.2012 17:28 
Eemal
kasutaja

Räägin siin ka oma loo.
Registreerisin ka ennast RK saajaks ja maksin rahad ära. Ise teadsin koguaeg, et nüüd vaja kellelegi ratsutamisoskust näitama hakata ja eksam sooritada. Tuli mulle aga kirja teel vastus, et mina olen juba litsensiga ratsanik ja võin oma rohelisele kaardile kohe järele tulla. Tõenäoliselt tuli minu litsents sellest, et ma eelmise aasta suve lõpus käisin ühel ERL võistlusel ja maksin ühekordse litsentsitasu. Võibolla saavad ka teised, kes kunagi litsentsi omanud, oma Rohelise Kaardi lihtsalt välja osta.

Kõike head!
Evelin

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis