Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 26.05.2018 10:04

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 59 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kuidas sadulasse kogukam?
PostitusPostitatud: 29.08.2014 22:06 
Tere! Olen ülekaaluline 95 kg ja küsiksin, kas on kellelgi mingeid nippe, kuidas sadulasse saada. Üldiselt olen kõrgenduse pealt läinud, aga platsil pole lihtsalt midagi vahest abiks. Jalg läheb jalusesse küll, aga tõmban üles vinnates sadula väga viltu, kuigi sadulavöö on viimaseni tõmmatud kinni.
Tänud vastanutele.

Üles

Teema pealkiri: Re: Kuidas sadulasse kogukam?
PostitusPostitatud: 30.08.2014 10:34 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Sadulasse tõustes ei peaks ennast sadulast üldse üles tõmbama, see ei ole sadulale hea ja teeb ka hobuse seljale liiga(mainisid, et sadul läheb väga viltu hobuse seljas). Paratamatult teatud raskuse peale sadul siiski liigub maast selga mineku ajal, aga mida vähem seda parem. Pigem toeta tasakaalu hoidmiseks üks käsi hobuse seljale ja teisega võta lakast kinni, põhiraskuse pead aga siiski enda jalgadele toetama. Jalalihaste tugevdamine ja enda füüsilise vormi parandamine oleks siinkohal kindlasti kasuks. Aitab ka see, kui lased selga mineku ajaks jaluse veidi pikemaks(seljast saad ju hiljem jälle sobivaks muuta). Enne trenni vii kindlasti endale platsi peale/talli ette tool vms, millelt saaksid ennast selga aidata, see on kõige parem variant olenemata ratsutaja kaalust. :wink:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 01.09.2014 18:10 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ma väga loodan, et kogukamad ratsanikud hakkavad lõpuks endale selgeks tegema, millist ohtu nad hobuse seljale kujutavad! Liigagi tihti on näha olnud pilti kus ratsanik lihtsalt sadulasse ei mahu. Ning istub sõna otseses mõttes sadula tagakaarel. Sel moel on enamus raskusest samuti sadula tagumisel osal mis tähendab, et väga väike ala hobuse seljal peab kandma tohutut raskust.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.09.2014 9:09 
Eemal
kasutaja

Olen ise ka 90 kg ja hobuse selga minekuga probleemi pole kui just 180tk loom pole. Trenni rohkem. Jalad peavad tugevad olema, muidu ei tee seal seljas midagi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.09.2014 10:45 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Roki98 kirjutas:
Ma väga loodan, et kogukamad ratsanikud hakkavad lõpuks endale selgeks tegema, millist ohtu nad hobuse seljale kujutavad! Liigagi tihti on näha olnud pilti kus ratsanik lihtsalt sadulasse ei mahu. Ning istub sõna otseses mõttes sadula tagakaarel. Sel moel on enamus raskusest samuti sadula tagumisel osal mis tähendab, et väga väike ala hobuse seljal peab kandma tohutut raskust.

100 % nous.

Mul oli Saksamaal tuttav, kes kaalus üle 100 kg. Ta oli superhea trenniga, istus sadulas nagu liimitud, kaasnes hobusega suurepäraselt. Ja kord kuus oli igasugu osteopaat, kiropraktik ja mida iganes kohal, et hobune lonkas, hobusel seljaga midagi. Ta maksis mina ei tea mis summad - selle asemel, et kohvi sisse mitte otseselt 3 lusikat suhkrut panna ja kokast loobuda... hobune läks siis penskari elu peale 18 aastasena - kuid raske soojavereline ei pidanud lihtsalt koormusele vastu. Kurb.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.09.2014 19:39 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Kas siis ülekaalulised inimesed ideaalis ei tohikski ratsutada? Et kui kaalust alla võtta ei õnnestu, misiganes põhjus(t)el siis, peaks inimene oma hobist ja unistustest loobuma?
Sest kuigi hobusega maast tegelemine on samuti väga lõõgastav ja suurt rahuldust pakkuv ning olemas on ju näiteks rakendisport, on enamus inimesi tee hobusteni ju leidnud ikkagi läbi ratsutamise ning see on, oli ja tõenäoliselt ka jääb väga suureks ja tähtsaks osaks hobusega suhtlemisest paljude inimeste jaoks.

Ma üldse halva pärast ei küsi, tahan lihtsalt kuulda teiste - vabandust, et nüüd oletan, aga tõenäoliselt inimeste, kes hetkel on normaalkaalus ning kellel pole kunagi kaaluga mingisugust erilist probleemi olnud - arvamusi ja mõtteid sellel teemal, sest mina kogukama ratsanikuna vaatan kindlasti seda asja hoopis teistmoodi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.09.2014 19:58 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Drama kirjutas:
Kas siis ülekaalulised inimesed ideaalis ei tohikski ratsutada?

Tohivad küll - loomade seljas, kes sobivad nende kehakaaluga kokku: elevantidega näiteks.

Drama kirjutas:
Et kui kaalust alla võtta ei õnnestu, misiganes põhjus(t)el siis, peaks inimene oma hobist ja unistustest loobuma?

Kas on eetiline hobust piinata ainult selle eesmärgiga, et "täidan unistust"? Kas on hobi eesmärk loomapiinamine siis? Hobuse selgroog on väga örn ja körgema kehakaaluga inimesed vöivad päris suured kehalised probleemid tekitada - ainult oma kehakaalu töttu. Seega peaks inimene ikkagi kas oma kehakaalu kontrolli alla vötta (mis on ka enda elukvaliteedi suhtes möistlik) vöi oma unistusest loobuda.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.09.2014 21:51 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Kui inimene kaalub juba tunduvalt rohkem kui 100 kg, siis tõesti, mõjutab see tema tervist juba ka laiemas mõttes.
Kuid rääkides just nendest "kogukatest", ütleme 75-95kg kaaluvatest ratsanikest, kes on küll ehk ülekaalulised, aga samas ikkagi proportsioonis, mitte ringi veerevad rasvahunnikud ning võimelised enda keha sadulas kontrollima ja efektiivselt ära kasutama, samas enamuse (kõigi?) hobuste jaoks kaalult ikkagi liiga rasked?
Kas raskust kompenseeriks lühem trenn? Tuleks hobuse treenimisel erilist rõhku pöörata maast tööd tehes seljalihaseid tugevdavatele harjutustele?
Hobuse kehaehitusest sõltub ju ka võime suurt raskust kanda, olen kuulnud et nt raskeveohobune vm suur külmavereline hobune kui suure raskuse kandja on vale arvamus? Tuleks otsida lühema selja, tugevamate jalgadega kompaktsemat hobust, mitte vaadata niivõrd turjakõrgust?
Või unustagu kõik "kogukamad" ikkagi ratsutamine ära?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.09.2014 22:06 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Drama kirjutas:
Kui inimene kaalub juba tunduvalt rohkem kui 100 kg, siis tõesti, mõjutab see tema tervist juba ka laiemas mõttes.

See pole minu isiklik arusaam, mida Sa pead nüüd vägisi ümber lükata. See teema liigutas eelmisel aastal juba paljud hobuinimesed ja ongi olemas uurimistööd, mille tulemuste töttu soovitati, et ratsanik (pluss sadul!) EI kaaluks rohkem kui 10 - 15 % hobuse (ideaal)kaalust - alusena vöeti korralikult trennitud hobust.

Tavaline sporthobune: 550 kg -> ratsanik sadulaga max. 82,5 kg
Eesti hobune: 450 kg -> ratsanik sadulaga max. 67,5 kg

Kui hobune on ülekaaluline, tuleb seda veel lisaraskusena arvestada.

Drama kirjutas:
Kas raskust kompenseeriks lühem trenn?

Kas see tundub Sul loogiline? Kui ratsanik on liiga raske, lähevad lihased krampi ja hobuse ei saa oma tasakaalu ideaalselt hoida.

Drama kirjutas:
Tuleks hobuse treenimisel erilist rõhku pöörata maast tööd tehes seljalihaseid tugevdavatele harjutustele?

Drama, ma saan aru, et mötled ringi, aga kui ratsanik on hobusele liiga raske, siis ei kompenseeri natuke lihasetrenn ka mitte midagi. Arvesta sellega, kui vähe füüsiline kandevöime hobuse seljal üldse on - selgroolülid ei saa trenniga tugevdada. Ja lihastik on vöimeline ainult väikest osa kompenseerida.

Drama kirjutas:
Hobuse kehaehitusest sõltub ju ka võime suurt raskust kanda, olen kuulnud et nt raskeveohobune vm suur külmavereline hobune kui suure raskuse kandja on vale arvamus? Tuleks otsida lühema selja, tugevamate jalgadega kompaktsemat hobust, mitte vaadata niivõrd turjakõrgust?

Raskeveohobune vöib muidugi natuke rohkem kanda, aga samas ei ole ta aretatud kiiresti liikuda. Seda peab jälle meeles hoida - traav on neil juba suur koormus.

Drama kirjutas:

Eks tuleb otsustada, kas enda kehale on hea kui on ülekaal. See on natuke nagu suitsetamine, "ma tean küll, mida ma teen" - aga löppkokkuvöttes kahjustatakse oma keha ja oma elukvaliteeti löbusalt edasi.

Ma leian, et nii käekörval kui ka vankris söites saab suurepäraselt hobustega tegelda, see on mölematele löbus ja tore ja ei ütleks iialgi, et ratsutamine on nii palju suurepärasem kui rakendisport!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.09.2014 22:43 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Ega ma ei üritagi midagi vägisi ümber lükata, uurin targematelt vaid. :wink: Aitäh Ute, et viitsisid seletada mulle.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.09.2014 22:49 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

olgu, siis ma sain natuke valesti aru. Vabandust... :lill:

Loodan aga, et minu vastustest oli ikkagi natuke kasu.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 04.09.2014 21:31 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Drama kirjutas:
Kas siis ülekaalulised inimesed ideaalis ei tohikski ratsutada? Et kui kaalust alla võtta ei õnnestu, misiganes põhjus(t)el siis, peaks inimene oma hobist ja unistustest loobuma?
Sest kuigi hobusega maast tegelemine on samuti väga lõõgastav ja suurt rahuldust pakkuv ning olemas on ju näiteks rakendisport, on enamus inimesi tee hobusteni ju leidnud ikkagi läbi ratsutamise ning see on, oli ja tõenäoliselt ka jääb väga suureks ja tähtsaks osaks hobusega suhtlemisest paljude inimeste jaoks.

Ma üldse halva pärast ei küsi, tahan lihtsalt kuulda teiste - vabandust, et nüüd oletan, aga tõenäoliselt inimeste, kes hetkel on normaalkaalus ning kellel pole kunagi kaaluga mingisugust erilist probleemi olnud - arvamusi ja mõtteid sellel teemal, sest mina kogukama ratsanikuna vaatan kindlasti seda asja hoopis teistmoodi.

Tegelikult võiks inimesele nii enda kui ka hobuse tervis niipalju korda minna, et võtaks midagi ette kui tegu juba ülekaaluga. Miks peaks ülekaalulise ratsaniku tekitatavat silmnähtavat hobuseretsimist tolereerima? Siis võiks ka kannustega külgede purukstagumist võtta kui paratamatust, sest inimesel on "unistus ja hobi"?

Kogukamad ratsanikud võiksid (muidugi on neid kes seda ka teevad) arvesse võtta, et neil on vaja sadula valikul arvestada enda mõõtmetega. Ja kui pole nii suurt hobust, kelle selga ratsaniku mahutav sadul selga istuks siis pole ka hobuse selga asja.

Ma ise ei ole ülekaaluni küll jõudnud kuid olen ka sellise perioodi läbi elanud, kus see oli käega katsutav. Rämpstoit maitses hästi aga tervis on ikka armsam.

Drama kirjutas:
Kuid rääkides just nendest "kogukatest", ütleme 75-95kg kaaluvatest ratsanikest, kes on küll ehk ülekaalulised, aga samas ikkagi proportsioonis, mitte ringi veerevad rasvahunnikud ning võimelised enda keha sadulas kontrollima ja efektiivselt ära kasutama, samas enamuse (kõigi?) hobuste jaoks kaalult ikkagi liiga rasked?
Kas raskust kompenseeriks lühem trenn? Tuleks hobuse treenimisel erilist rõhku pöörata maast tööd tehes seljalihaseid tugevdavatele harjutustele?

Kaalu number üksi ei näita tegelikult eriti palju. 160cm/75kg ja 180cm/75kg on väga erinevad. Esimene on ülekaalus, peaaegu rasvunud ja teisel moodustavad selle kaalu peamiselt lihased. See väike võbelev 160cm/75kg ei saa, mitte kuidagi omada oma keha üle sama head kontrolli kui sportlikus vormis 180cm/75kg.

Erinevad uurimused on välja toonud, et hobust hakkab märgatavalt segama raskus mis moodustab 20% või enam tema kehakaalust. Ideaalis võiks kantav raskus (ratsanik + sadul) jääda 10% sisse. Seega 500kg hobune peaks olema suuteline kandma kuni 100kg raskust. (Sportlikus vormis u.150-155cm turjakõrgusega traavel näiteks kaalub umbes 500kg). Siinkohal aga tuleks tähelepanu põõrata ka mitmetele teistele määravatele asjadele. Juba mainitud sadula sobivus nii ratsanikule kui hobusele. Hobuse tüüp - pikem selg nõtkub enam. Kindlasti ei tohiks eelpool mainitud 500kg traavlit koormata 100kg ratsaniku-sadula kombinatsiooniga. Tugevam kehaehitus kannab raskust paremini. Ratsanikele kes niiguinii niiõelda valguvad hobuse seljale, võib (aga loomulikult alati ei pruugi) paremini sobida raamita sadul. Hobune sel juhul peab loomulikult olema laiema seljaga.

Ps. ma ennast targemaks kindlasti ei pea, aga kuna olen ise sellises pikkuses, et just sportlikus vormis ma sinna eelpool mainitud 75kg kanti kipun olema ja hobune mul oli 500kg siis pühendasin omajagu aega selle kaaluteema uurimisse (ja kaalusin tõepoolest ka ratsutamisest loobumist, kui mu kaal oleks hobusele kahjulik olnud).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.09.2014 22:51 
Tere jälle! Kuna selle foorumi kohta on saadud nii palju negatiivset informatsiooni, siis edaspidi läheb see kindlasti arvesse. Kas see jutt lastakse nüüd läbi või mitte, on moderaatorite südametunnistus!
Kõige pealt alustan sellest, olen lugenud seda foorumit ca 2 a. Nii vaenulikku suhtumist pole ma veel kordagi üheski foorumis lugenud. On see siis eksperiment või mitte, olen siiski ratsutaja, hobustest hooliv inimene ja selle aja, mida te siin kommides vaenulikult välja sülitate, võiks hoopis oma hobustele kulutada. Aga ka tänud mõistvatele inimestele!
Ja neiu Ute, sinu arusaamisi ja tõekspidamisi olen aastaid jälginud. Sinu koht ei ole Eestis, sa võid olla hea hobusepidaja, aga mitte inimestega suhtleja. Sa oled nagu saksa piits. Unusta nüüd need baltisakslased ja ela siin nagu eestlane. Sinu ütlemine- peaksin elevandiga ratsutama, võetaks Saksamaal kindlasti negatiivselt vastu. Kulla kallis naine, võistlustel on käinud ka üle 100 kg kaaluvad mehed. Minule tundub, et sa väljendad oma halba enesetunnet, oma üksindust just foorumites välja. Ole hea ja palun, kui sa elad siin, siis sa elad meie eestlaste tingimustega. Pole vaja igas foorumis (sul on igas foorumis probleeme) kõiki maha teha.
Me kaotasime õnnetusega tuttava noore, ta oli ratsutaja ja ülekaaluline. Tal oli ka raske hobuse selga saada. Olgu muld talle kerge.
Siis ise võin siia panna 2 varianti, kuidas ülekaaluline saab sadulasse. Kõigepealt ise jalg jalusesse ja teine toetab su säärt (vasakut) et kogu raskus ei läheks jaluse peale. Nagu tõstaks säärekonti. Teine võimalus on, et keegi toetab (surub alla ) paremat jalust sel ajal kui tõused sadulasse. Tekib mingi tasakaal jaluste vahel. Sadula vasak pool ei vaju nii ära.
Mul on kahju, et foorumid ei ole algajate jaoks. Mina näiteks ei leidnud ca 1,5 a. tagasi oma lapse jaoks midagi siit. Ei saduldamist, ei algõpet, ei ratsutamisega seotud termineid. Ainult üks kisa ja üksteise üle trumpamine. Konkreetselt ei saa ükski inimene , kel tahtmine hobune võtta siit mingit infot. Milleks te siis oma putka olete püsti pannud? Selleks vist, et Eestis ärge palun võtke endale hobust, see on liiga raske!

Üles

PostitusPostitatud: 07.09.2014 23:40 
Ja veel Rocki keegi! Kuule sina, ma ei tea mis inimloom sa ise oled, aga rämpstoitu on siin ikka viimane asi ette tuua. Tegemist võib olla haige inimesega, näiteks diabetes, kellel pole rämpstoiduga midagi pistmist. Neid haiguseid, mis ülekaalulisust soosivad, on Eestis kümneid kui mitte rohkem. Kui sul näiteks geeniteadus võõras on, siis ära võta sõna. Häbi sellisele kasutajale siin!
Ise ei tea inimkonnastki midagi, rääkimata siis loomadest. Too rocki võiks nii palju teada, et hobuseid kasutatakse laialdaselt teraapiana.
Minu arust enesekesksed ja lühikese maailmavaatega inimesed ei sobi ka hobuste omanikeks ega vastutama nende eest.

Üles

PostitusPostitatud: 08.09.2014 0:25 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

On mul ikka heameel, et siin keegi ilmus, kes teab, kes ja mis on hea inimestega suhtleja. Tere tulemast! :lill:

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 59 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid