Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 19.02.2018 16:15

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 59 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Kuidas sadulasse kogukam?
PostitusPostitatud: 08.09.2014 10:32 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Morgana kirjutas:
Tere jälle! Kuna selle foorumi kohta on saadud nii palju negatiivset informatsiooni, siis edaspidi läheb see kindlasti arvesse. Kas see jutt lastakse nüüd läbi või mitte, on moderaatorite südametunnistus!
Kõige pealt alustan sellest, olen lugenud seda foorumit ca 2 a. Nii vaenulikku suhtumist pole ma veel kordagi üheski foorumis lugenud. On see siis eksperiment või mitte, olen siiski ratsutaja, hobustest hooliv inimene ja selle aja, mida te siin kommides vaenulikult välja sülitate, võiks hoopis oma hobustele kulutada. Aga ka tänud mõistvatele inimestele!
Ja neiu Ute, sinu arusaamisi ja tõekspidamisi olen aastaid jälginud. Sinu koht ei ole Eestis, sa võid olla hea hobusepidaja, aga mitte inimestega suhtleja. Sa oled nagu saksa piits. Unusta nüüd need baltisakslased ja ela siin nagu eestlane. Sinu ütlemine- peaksin elevandiga ratsutama, võetaks Saksamaal kindlasti negatiivselt vastu. Kulla kallis naine, võistlustel on käinud ka üle 100 kg kaaluvad mehed. Minule tundub, et sa väljendad oma halba enesetunnet, oma üksindust just foorumites välja. Ole hea ja palun, kui sa elad siin, siis sa elad meie eestlaste tingimustega. Pole vaja igas foorumis (sul on igas foorumis probleeme) kõiki maha teha.
Me kaotasime õnnetusega tuttava noore, ta oli ratsutaja ja ülekaaluline. Tal oli ka raske hobuse selga saada. Olgu muld talle kerge.
Siis ise võin siia panna 2 varianti, kuidas ülekaaluline saab sadulasse. Kõigepealt ise jalg jalusesse ja teine toetab su säärt (vasakut) et kogu raskus ei läheks jaluse peale. Nagu tõstaks säärekonti. Teine võimalus on, et keegi toetab (surub alla ) paremat jalust sel ajal kui tõused sadulasse. Tekib mingi tasakaal jaluste vahel. Sadula vasak pool ei vaju nii ära.
Mul on kahju, et foorumid ei ole algajate jaoks. Mina näiteks ei leidnud ca 1,5 a. tagasi oma lapse jaoks midagi siit. Ei saduldamist, ei algõpet, ei ratsutamisega seotud termineid. Ainult üks kisa ja üksteise üle trumpamine. Konkreetselt ei saa ükski inimene , kel tahtmine hobune võtta siit mingit infot. Milleks te siis oma putka olete püsti pannud? Selleks vist, et Eestis ärge palun võtke endale hobust, see on liiga raske!

Nii kena jutt - miks siis üldse postida küsimus sellesse foorumisse , kui 2 a jooksul pole siit midagi mõistlikku leidnud. Ja miks "haukuda " inimestega, kes ütlesid välja oma arvamuse vastuseks Teie küsimusele. Jah, kui ülekaalus inimene PEAB just ratsutama - siis tuleks ikka väga valida jalutuskäiguks vastavat hobust ja selga ronida vaid mingilt abivahendilt. On teisigi spordialasid, mida ei saa harrastada paksud,ka ratsasport kuulub nende hulka. See, et võistlustel on käinud mõni 100kg mees ei muuda ju midagi. Asja võiks ka ise uurida neti-avarustest, leiab igas keeles piisavat materjali kuidas mõjutab ratsanik(u kaal) hobust, tema selga , liigeseid jne.
Sellisest kooslusest ja asjast võin ma aru saada - (hobusega lihtsalt ollakse koos, mängitakse, tehakse palju nn maatööd ja jalutatakse ka sadulas )nagu alljärgneval pildil:

Manused:
ülekaal.jpg !!!.jpg
ülekaal.jpg !!!.jpg [ 61.06 KB | Vaadatud 2719 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08.09.2014 11:31 
Eemal
kasutaja

Morgana - kaks aastat kogusid ütlemisväärset endasse. :D Loodan, et Sul sai nüüd kergem. Hobuteemale ei andnud see nö. samale tasemele laskumine midagi juurde.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.09.2014 13:54 
Eemal
kasutaja

Olenemata ratsaniku kaalust, ALATI tuleb hobusele selga ronida kuskilt pukilt vms. See on päris õudne mida see maast selga ronimine teeb hobuse seljale ja ka sadulale.

Rebus, ausalt, see sinu pilt on palju õudsam kui ükskõik mis ülekaaluline isik hobusega ratsutamas. Tüdrukul ei ole kaskat, jalad on paljad. Ja nüüd kui see hobune otsustab, et ta on ikka täitsa tavaline hobune, sest kuskil lendab nt mingi linnukene, siis kukub tüdruk lihtsalt pea ees betooni. Tõeliselt armas ja tore, eks? Sest nii peabki.

Aga teemaalgatajale. Kindlasti hobuse selga kuskilt pukilt, redelilt, kõvemalt ämbrilt vms. Seda ka igasuguste kribude puhul. Ja väga hästi aitab veel ka see, kui keegi toetab ratsaniku vasakut kätt (või noh, käsivart pigem) sel hetkel kui ta selga ronib. Vasaku käega tuleb ratsanikul ka alati hoida kinni lakast, mitte sadulast. Aga, siiski, kui keegi otsustab, et ta tahab nüüd ratsutada ja on väga räigelt ülekaalus, siis võiks ta ratsutamise kõrvale mõelda endale ka tervislikuma menüü. Diabeet ei põhjusta ülekaalulisust, küll on aga vastupidine tõene. Igasugune liikumine on kaalulanguse puhul ainult hea, aga liikumine ainult toetab õiget söömist. Sellepeale tasuks ka kindlasti mõelda. Ja kui inimesel on tõesti mingi tervisehäire, siis kindlasti nõu pidada arstiga.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.09.2014 21:35 
Ma ei kogunud 2 a. midagi kokku, ma sain lihtasalt juba alguses aru, et siit foorumist sõbralikku vastust ei saa. Kuna ma tõesti otsin, uurin just kõike infot ratsutamise kohta, siis leidsin et siin foorumis on midagi viltu. Ma ei ole ise ülekaaluline, aga tahtsin teada näiteks seda, kas oskate ka raskema inimese kohta midagi öelda? No kommentaarid on ikka vastuvõtmatud. Ehk siis tavaline, idiootlik enesekeskse eestlase suhtumine, mine võta alla, enne kui hobuse selga tahad. Mul tekib küsimus, kas teist keegi ka treeneri ametit peab? Sellist suhtumist ei saa ükski treener endale lubada. Ja kui sõidutate inimesi kuskil tallis, siis soovitavalt visake parem sõnnikut, sest kliendiga te suhelda, teenust pakkuda ei tohiks.
Ok, siinsed alapealkirjad- Hobunduse mõisted:" Kas saaks inglise -eesti tõlget? Värvused ja märgid soome keeles? Ratsapükste numbrid?"
Palju meil Eestis on lapsi, kes tahaks ratsutama õppida? Väga palju! Kas nad ka selleni jõuavad, on teine küsimus. Siinne keskkond pigem taunib seda, kui aitab. Mõelge selle peale.

Üles

PostitusPostitatud: 09.09.2014 22:19 
Eemal
moderaator

Foorumi kaitseks pean esmalt mainima seda, et siit ei saagi ratsutamise ABC-d. Seda saab (atesteeritud) treenerilt.

Ma olen ise hobustega kokku puutunud üle 15 aasta, kõik põhitõed ratsutamisest, pidamisest tulevad siiski reaalsest elust, kogemustest, targematelt inimestelt trennis, tallis olles. Samas on see "putka" siin on olnud väga suureks abiks mu enda hobuste pidamisel - et ma nad üldse julgesin koju tuua. Kas või enne kaera ostu teada saamiseks, mitu grammi kaera on 1 liitris :)

Teema kohta - pooldan samuti kõrgemalt kohalt hobuse selga minekut - säästab eelkõige hobuse selga, aga ka sadulat.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.09.2014 22:43 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Dawn kirjutas:
Olenemata ratsaniku kaalust, ALATI tuleb hobusele selga ronida kuskilt pukilt vms. See on päris õudne mida see maast selga ronimine teeb hobuse seljale ja ka sadulale.

Rebus, ausalt, see sinu pilt on palju õudsam kui ükskõik mis ülekaaluline isik hobusega ratsutamas. Tüdrukul ei ole kaskat, jalad on paljad. Ja nüüd kui see hobune otsustab, et ta on ikka täitsa tavaline hobune, sest kuskil lendab nt mingi linnukene, siis kukub tüdruk lihtsalt pea ees betooni. Tõeliselt armas ja tore, eks? Sest nii peabki.

Aga teemaalgatajale. Kindlasti hobuse selga kuskilt pukilt, redelilt, kõvemalt ämbrilt vms. Seda ka igasuguste kribude puhul. Ja väga hästi aitab veel ka see, kui keegi toetab ratsaniku vasakut kätt (või noh, käsivart pigem) sel hetkel kui ta selga ronib. Vasaku käega tuleb ratsanikul ka alati hoida kinni lakast, mitte sadulast. Aga, siiski, kui keegi otsustab, et ta tahab nüüd ratsutada ja on väga räigelt ülekaalus, siis võiks ta ratsutamise kõrvale mõelda endale ka tervislikuma menüü. Diabeet ei põhjusta ülekaalulisust, küll on aga vastupidine tõene. Igasugune liikumine on kaalulanguse puhul ainult hea, aga liikumine ainult toetab õiget söömist. Sellepeale tasuks ka kindlasti mõelda. Ja kui inimesel on tõesti mingi tervisehäire, siis kindlasti nõu pidada arstiga.

Tänan muretsemast, pildil olev sakslanna , kes oma hobusega "tulest ja veest" läbi käinud - leiab, et oma hobune peabki usaldusväärne sõber olema ja selle nimel tehakse alati tööd. Ma arvan - õuduspildina ta seda ei pkkunud. Ja sinu muret ma temaga jagama ei hakka. Kui pilt tekitab õudu- lase kustutada...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.09.2014 13:25 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Lubage mulle nüüd hetk südamest naerda... :lol:

Morgana, mis putukas sind nüüd hammustas? Isegi diabeetikud ja kilpnäärme haiguste käes vaevlevad inimesed peaksid oma toitumust jälgima mitte valimatult igasugust jama õgima. Alati saab inimene natukenegi oma kaalu osas ette võtta. Ma saan aru, et teil on mingi vaev mida peate siis hobuste peal välja elama. Kahju. Ükski oma varast (hobune on lisaks elusolendile ka vara) lugu pidav teenusepakkuja ei laseks sellise suhtumisega inimest oma vara lõhkuma. Minge taguge poksikotti. Tundub, et te olete niiguinii seisukohal, et kui teil on sitt siis peab ka teistel sitt ja valus olema.

Siin teemas on rohkem kui küll argumente välja toodud, mida peaks kogukam ratsanik arvesse võtma. Aga noh, eks mõnel on ego nii suur, et tema tahab ja tema teeb. Mõni ime siis, et hobustel nii sagedasti seljahädasi esineb. Ahjaa, mu kokkupuude hobustega ei piirdu tühise kahe aastaga foorumis luuramisega. Ma olen päriselt ka päris hobustega lausa töötanud, treeninud ja oh imet ka võistlustel käinud. Ilmselgelt ei saa ju reaalsete kogemuste (ka kõrvalt vaataja rollis) põhjal mitte midagi selgeks. Sitasti pole siin pekimägede kohta veel keegi õelnud. Ma nüüd võtan selle vabaduse endale, et ütlen otse välja- inimene kes on nii egoistlik õgard ja looder, et ei vaevugi oma kaalu ja hobuse heaolu osas midagi ette võtma ei peaks mõtlema ka hobuse seljas aelemisele.

Jah, on inimesi kelle suurem kaal on tingitud haigusest aga keda siin lollitada üritad? See on ammu ja korduvalt tõestatud, et ülekaaluliste osas saab inimene ise kõige rohkem ära teha ning haigusest tingitud morbiidselt paksude hulk üleüldse ülekaaluliste hulgas on väike. Samuti on ammu silma-kõrva jäänud, et need kõige suuremad eneseõigustajad ja valesi eluviise geenideks pidavad paksukesed on tegelikult lihtlabased õgardid.

Inimene võiks endalt küsida, kas ta tahab hobustega tegeeda ja sõita selle pärast, et nautida koostööd nende loomadega või tahab ta ennast nõrgema peal välja elada. Esimestele on siin küllaldaselt ja täiesti viisakas vormis soovitusi antud. Teised niiguinii teemase süvenema ei vaevu.

Morgana kirjutas:
da? Väga palju! Kas nad ka selleni jõuavad, on teine küsimus. Siinne keskkond pigem taunib seda, kui aitab. Mõelge selle peale.

Ma ei tea kas sa selle kahe aasta jooksul päris hobuse ligi üldse oled jõudnud. Aga su silmaringi valgustamiseks järgnev. Siin foorumis on mitmeid hobusekasvatajaid, omanike ja muidu entusiaste koos nooremate ja vanemate algajatega. See on nii olnud foorumi algusaastatest saati. Juba palju aastaid. Sulle võib üllatuseks tulla, et niimõnigi praegustest hobusekasvatajatest ja tallipidajatest kes siin liikleb oli foorumi algusaastatel "lihtlabane" ratsakooli või turismitalu klient. Oma hobune kaugeks unistuseks. Niimõnigi kes on selle foorumi abil arenenud arvestatavaks hobusekasvatajaks, sportlaseks või teenusepakkujaks on alustanud lollide küsimustega hobusevõõra lugejana. Ja näe, polegi ära kadunud. Hoopis harinud ennast valdkondades mille kohta pole algselt teadnudki kellelt küsida. Nii, et su hirm ratsutajate ära kadumise osas on alusetu. Kes tõesti tahab see leiab tee. Ja üleüldse, ei hobusepidamine, ratsutamine ega üleüldse mingisugune kontakt hobustega pole kohustuslik ja ei sobigi igaühele.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 11.09.2014 12:53 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Hobuinimeste seltskond polegi kerge. Inimesi on igasuguseid. Nagu muudes eluvaldkondades.

Kaalust ja hobustest veel, ma isiklikult ei pea 95kg ratsanikku nii raskeks, et ta ei peaks üldse ratsutama. Lihtsalt, siis peaks valima hobust, kellega ratsutatakse (soovitavalt raskema tüübiga). Muide, kunagi pidid kolmevõistlejad olema koos varustusega vähemalt 75kg. 1996.aastal vähendati seda 70kg kuni lõpuks loobuti, kuna leiti, et igasugune lisaraskus, mida hobune peab kandma koormab liialt liigeseid ning suurendab ka kukkumiste ohtu (sellest kirjutati raamatus Olympic Equestrian: A Century of International Horse Sport). Muidugi on vist ratsaspordialasid, mida saavad harrastada ka kogukamad (nt reining- kes vaatas hiljuti toimunud WEG-i, siis võitja oli nagu Karlsson ütles- parajalt paks mees oma parimates aastates.)

Roki, kui viitsid, siis jaga mingeid artikleid seoses hobuse-ratsaniku kaaluga. Loeks hea meelega. Ise leidsin sellise How Much Weight Can Horses Comfortably Carry?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 12.09.2014 8:05 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ma vist pole linke salvestanud aga võin midagi otsida. Midagi ikka meeles on, et lihtsam leida oleks. Kui ära ei unusta. Mu arvutil on juba traditsiooniks saanud august-september üles õelda. Nii, et ma ei julge lubada midagi. Oleneb kas/millal uue saan.

Kes tahab ise otsida siis märgatav osa minu poolt loetust puudutas kestvushobuseid. Muide, kestvushobused enamasti jäävad sinna 450-550kg kanti ja suurematel võistlustel (vähemalt paar aastat tagasi veel oli nii, uuemate reeglite ja muudatustega ma pole jõudnud tutvuda) on miinimum kaal määratud (75kg, mõnel juhul vähem- koos varustusega). Meelde on jäänud, et on teemaks olnud selle piirangu alandamine kuid siis kardeti ohtu ratsanikele. Mõni hakkaks ennast võibolla näljutama. USAs on osadel võistlustel eraldi arvestused vastavalt ratsaniku kaalule.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 13.09.2014 9:40 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Nii, ma midagi kiiruga leidsin.
http://horsetalk.co.nz/2013/04/01/the-g ... z3DGqAcQiP

http://horsetalk.co.nz/2013/03/26/many- ... z3DGqAcQiP

Mainitakse ka ratsaniku pikkuse mõju ja tasakaalu olulisust ning hobuse tüüpi:
http://horses.about.com/od/buyingyourfi ... _horse.htm

Hobuse nimme(?) ("loins") laius on oluline:
http://www.horsesciencenews.com/horseba ... -carry.php

Pikemalt ja keerulisemalt, mitmete tegurite mõju:
http://edepot.wur.nl/201527

Pilt
Loomulikult pole ainult kogukad ratsanikud tasakaalust väljas kuid peaks arvestama, et mida rohkem kaalu, seda suurem pinge on survepunktides.

Veel üks uurimus ratsaniku kaalu mõjust:
http://trace.tennessee.edu/cgi/viewcont ... anhonoproj

ja lisaks kaks pilti ilustreerimaks mida ma pidasin eespool silmas sadula tagakaarel istuvate ratsanikega- http://s211.photobucket.com/user/rm185w ... 2.jpg.html
http://2.bp.blogspot.com/-p-xS_QrsRC4/U ... 5102_n.jpg

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19.09.2014 17:21 
Eemal
kasutaja

Palun lugege seda: http://horsejunkiesunited.com/?p=81137 ning mõelge sellele, et hoolimata kõigest, oleme me kõik inimesed, kellel on omad deemonid kellega võidelda.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19.09.2014 21:43 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Hea artikkel, aga kas selleks deemoniks on ilmtingimata inimesed, kes sinu ümbruses annavad mõista, et kaalukaotamine oleks kasulik/soovituslik? Või on deemoniks üleliigne kaal, mis on kahjulik ka inimesele endale? Kirjutisest võis välja lugeda, et lisaks tallikaaslastele, kes võrdlemisi jämedal moel andsid oma arvamusest teada, soovitas tüdrukule/naisele kaalukaotust ka tema arst. Lisaks kumas algusest lõpuni välja suhtumine, et "ma olen alati suur olnud ja selleks ka jään, seega parem lepin sellega ja õpin selliselt elama." Kas tõesti peab inimene oma elu jooksul olemagi sama KMI-ga? Ma ei lugenud kordagi välja, kas ta on proovinud oma toitumist muuta (ok, lõpus kirjutab, et jälgib kaalujälgijate toitumiskava), otsinud endale teisi füüsilisi tegevusi lisaks ratsutamisele jne. Autor ütleb ka, et pole oma ülekaalu üle uhke, aga kogu kirjutisest õhkub (minu jaoks) õigustusi, miks ta on selline, miks ta ratsutab just nende hobustega. Sest kuidas teisiti tõlgendada seda lauset I do not care how much scientific evidence you googled up, /---/. Ehk siis ühelt poolt teadus tõendatud faktidega, kuidas liigne koormus mõjutab hobust, teisest küljest inimese enesetunne. Eks igaüks valib omale sobivama.

Ma pole ise samuti piitspeenike. Ja ma nõustun ühe kommentaariga, mis tema selle kirjatüki autori Facebook'i lehele postitati- There is a great horse for everyone out there and everyone who wants it deserves the happiness and strength that can come from our equines.

Põhimõtteliselt võib siia ju postitada selle pildi :)
Pilt

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20.09.2014 10:33 
Eemal
kasutaja

Ma küsiks siinkohal vahele, kui palju võiks kaaluda William Fox-Pitt? Või Ludger Beerbaum? Või veel mõni 180+ cm pikk meesratsanik. Oletame, et veidi vähem kui siin hambus olev 95 kilo, näiteks 5-10 kilo vähem. Kuid kas olete näinud nende sooritusi? Olete näinud neid võistlemas? Kas on mingitest märkidest näha-tunda, et ratsaniku kaal on hobust masssiivselt kahjustav?

Arvan, armsad naised, et võiksime siin ratsaniku kaalu teemal arutledes oma emotsiooni sookaaslaste kaalu osas maha keerata ja küsimust mõistusega võtta. Arusaadavalt eksisteerivad mingid optimaalsed ratsaniku-hobuse kaalu suhtarvud kuid lisaks on veel palju erinevaid "juhul kui...", "aga..." jm tingimusi, mida tuleb õige vastuse puhul kindlasti arvesse võtta.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20.09.2014 14:37 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

kiu kirjutas:
Ma küsiks siinkohal vahele, kui palju võiks kaaluda William Fox-Pitt? Või Ludger Beerbaum? Või veel mõni 180+ cm pikk meesratsanik. Oletame, et veidi vähem kui siin hambus olev 95 kilo, näiteks 5-10 kilo vähem. Kuid kas olete näinud nende sooritusi? Olete näinud neid võistlemas? Kas on mingitest märkidest näha-tunda, et ratsaniku kaal on hobust masssiivselt kahjustav?

William Fox-Pitt 198cm/76kg
http://www.sports-reference.com/olympic ... itt-1.html

Ludger Beerbaum 188cm/80kg
http://en.wikipedia.org/wiki/Ludger_Beerbaum

Sõidvad nad vähemalt u600kg hobustel, seega jäävad alla 15%.

Herodes, ja mis selle lingi mõte sinu meelest oli? Selle läbiv toon on ignorantsus- "olen paks, oma asi". Täpselt nagu mitte väga ammu armastasid igasugused titthobuste lõhkujad kuulutada "oma hobune, teen mis tahan". Mismoodi on ülekaalulisusest tingitud hädade teadlik ignoreerimine ja mis hullem, sellele takka kiitmine, õigustatud?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20.09.2014 15:27 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Mul on 2 a. tagasi vedanud, sain nii Ludger Beerbaumiga kui ka Marcus Ehningiga rääkida. Nägin täiesti oma silmadega.

Nendel inimestel pole grammigi rasva - neil ongi ainult lihased. Mis ei tähenda, et lihased ei kaaluks - aga lihased hoiavad ja suunavad keha liikumist. Rasvaga on see asi natuke teistmoodi.

Ma olen väga, väga vähe inimesi näinud, kellel on tösised päästeröngad ja kellel oleks kehakontroll hea. Kui aus olla: ühte.

Ja kes tahab ettekujutust saada: FB's liigub ringi üks video, kus üks ilus priske mammike tahab maasturist hobuse selga ronida. Ja eks tehke ise järeldusi.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 59 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: