Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 19.02.2018 16:09

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 32 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 12.04.2008 22:06 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Selles tallis on palju väga ohtlik, aga tüdruk "saab korda" - oli teises teemas lugeda.

Nii jääme pönevusega ootama, mis järgmisena juhtub, eks ikka jalaluumurd?

Kas Su vanemad teavad sellest, kuidas seal asjad käivad? On tore talliomanik vähemalt piisavalt kindlustatud, kui oma metshobused nii kerge käega välja annab?

UTe

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 12.05.2008 21:47 
Eemal
kasutaja

kusjuures on meil ühe noore hobusega sama probleem, ei anna jalga.
Puhastusharjaga laseb jalgu puhastada ideaalselt, aga kohe kui taipab, et ahhaaaa tal on kabjakonks, kohe hakkab vehkima..... Läheneme talle küll rahulikult ja rahustame teda , paituste jm'ga, kuid sellest hoolimata ta vehib. Esimestega olema asja enamvähem korda saanud, kuid tagumistega on asi raskem, oleme püüdnud igasugu variante, küll trengi abiga, küll ilma... Algul võtsime tal kapja niisama üles ja harjutasime teda sellega, et ta peab harjuma ka jalga andma jm... Viimaselajal oleme saanud kuidagi esimesed kabjad ära teha, kuid tagumistega vaata, et laksu ei anna....
Teda surudes teisele poole, annab ta jala, aga hakkab jälle vehkima , ilma et oleks jõudnudki midagi teha.
Aga eks me ikka tasapisi proovime, ning harjutame seda asja regulaarselt igapäev.... :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Ei anna jalga :(!
PostitusPostitatud: 29.01.2009 12:09 
Eemal
kasutaja

Ma ei mõista, miks soetatakse endale hobune, kui temaga midagi teha ei osata? Inimene, kes tahab saada hambaarstiks, peab eelnevalt õppima. Teda lihtsalt ei lasta kellegi hammastesse sorkima enne kui vajalikud teadmised ja kogemused käes. Miks arvatakse, et hobusega võib teha kõike mis pähe tuleb? Puudub igasugune eestikeelne kirjandus, mis käsitleks õiget hobumänedžmenti, psühholoogiat, füsioloogiat, anatoomiat. Ainult spordist on kirjandust-kuidas sõita ja millist varustust kasutada. Hobuse seisukohalt pole ükski autor sõna võtnud. Kõige levinuim arvamus hobuse kohta on see et teda peetakse lolliks ja laisaks loomaks, ja mis tast ikka kirjutada.

Probleem, ei anna jalga. Äkki ta on läbielanud mõne ebameeldiva kogemuse, kus jalg on haiget saanud. Keegi võis teda vastu jalga lüüa. Tavaliselt on ju nii, et tahetakse hobuse jalg kätte saada ja kui ta ei anna, lüüakse. Kui ei anna jalga-järelikult on selleks temal enda isiklik põhjus. Rääkida oma murest ta ei oska.

Oma kogemusest oskan rääkida, et minu hobune ei tahtnud jalga anda üsna pikka aega. Põhjuseks oli tallitreener ja tallimees. Kui tallimees boksi puhastas ja tahtis, et hobune kõrvale astub, lõi ta teda labidaga. treener tegi sama, aga stekiga. Treener oli Prohhorovi jõnglane.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29.01.2009 12:35 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Saana2 kirjutas:
Puudub igasugune eestikeelne kirjandus, mis käsitleks õiget hobumänedžmenti, psühholoogiat, füsioloogiat, anatoomiat. Ainult spordist on kirjandust-kuidas sõita ja millist varustust kasutada. Hobuse seisukohalt pole ükski autor sõna võtnud. Kõige levinuim arvamus hobuse kohta on see et teda peetakse lolliks ja laisaks loomaks, ja mis tast ikka kirjutada.

Tuire Kaimio "Koos hobusega" on täitsa eesti keeles ilmunud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29.01.2009 13:16 
Eemal
kasutaja on filtris

Paar raamatu soovitust mu riiulilt. 'Loomatervishoiu käsiraamat'- koostanud vet.doktorid proffessorid J. KAARDE ja R. SÄRE. 1961a. 'Loomakasvatuse alused' koost. H. Mauring. Esimese üle olen eriti rõõmus, et see minu kätte trehfas mõned aastad tagasi ja muidugi hobuinimese piibel 'KOOS HOBUSEGA'.
See jala andmine- võtmine- oleneb palju inimesest kes loomale läheneb ja kuidas. Kindlameelne, julge läheb ja võtab selle jala, samas ka hästi jalga andev- mõnele lihtsalt ei anna ja kõik. Sepp Ahto astus lihtsalt ligi ja tegi oma tööd- hobustel ei tulnud pähegi vastu vaielda. Mu hullike kes on võimeline võõra pikali põrutama- üritas korra, kui sepp teist tagumist läks võtma- aa kui ma ise üles võtsin ja sepale üle andsin- ok. Ma ei harjuta iga päev jala andmist kuna hobud elavad vabalt koplis.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29.01.2009 14:20 
Eemal
kasutaja

Andestust, pidasin silmas eesti autoreid. Tuire raamat on tõesti kulda väärt. See raamat tuleks teha kohustuslikuks, ning kaanest kaaneni läbi lugemine lubaks hobuhuvilisel hobusele pai teha.

Raamatud on nii julged kuna jutustavad lugejale, et 99% traumade ja haiguste põhjuseks on sport. Tsiteerin kohaliku päritoluga raamatus näpunäiteid ja soovitusi:

«Hobune, kelle kihvad on igemeteni kulunud ja kes ajab keelt suunurgast välja, saab näitusel madalama hinde ». See lihtsalt fakt ja ei mingeid järeldusi. On soovitus: hambad tuleb sedasi maha viilida, ära töödelda, välja lõigata, et 3-4 aastane hobune spordi vajadustega “kooskõlastada”.

“ Pikalt on arvatud, et EIPH ( kopsuverejooks) tõbi tabab ainult täisverelisi hobuseid . Kuid tänapäeval antud tõve all kannatavad kõik hobused, kes sunnitud tegema kiireid ja intensiivseid liigutusi k a polo, võidusõidud, polo, parkuurvõistlused jne…. EIPH ei ole ravitav. Autorid annavad ainsa soovituse ja selleks on flebotoomia. Verelaskmine. Vere üldmahu vähendamine 22% võrra!!! Tõsiselt väärt kirjandus

PS. Ilmselt ma ka vabatahtlikult ulataks jala, kui mu turjale lõvi istutada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29.01.2009 17:16 
Eemal
kasutaja

Saana2 kirjutas:
Andestust, pidasin silmas eesti autoreid. Tuire raamat on tõesti kulda väärt. See raamat tuleks teha kohustuslikuks, ning kaanest kaaneni läbi lugemine lubaks hobuhuvilisel hobusele pai teha.

Raamatud on nii julged kuna jutustavad lugejale, et 99% traumade ja haiguste põhjuseks on sport. Tsiteerin kohaliku päritoluga raamatus näpunäiteid ja soovitusi:

«Hobune, kelle kihvad on igemeteni kulunud ja kes ajab keelt suunurgast välja, saab näitusel madalama hinde ». See lihtsalt fakt ja ei mingeid järeldusi. On soovitus: hambad tuleb sedasi maha viilida, ära töödelda, välja lõigata, et 3-4 aastane hobune spordi vajadustega “kooskõlastada”.

“ Pikalt on arvatud, et EIPH ( kopsuverejooks) tõbi tabab ainult täisverelisi hobuseid . Kuid tänapäeval antud tõve all kannatavad kõik hobused, kes sunnitud tegema kiireid ja intensiivseid liigutusi k a polo, võidusõidud, polo, parkuurvõistlused jne…. EIPH ei ole ravitav. Autorid annavad ainsa soovituse ja selleks on flebotoomia. Verelaskmine. Vere üldmahu vähendamine 22% võrra!!! Tõsiselt väärt kirjandus

PS. Ilmselt ma ka vabatahtlikult ulataks jala, kui mu turjale lõvi istutada.

Mis raamat see "kohaliku päritoluga" on? Palun autorit ja väljalaskeaastat.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29.01.2009 21:11 
Eemal
foorumi toetaja 2008
Kasutaja avatar

Nõukogude ajal võidi igasuguseid asju kirjutada...Millegipärast ei taha uskuda, et see lähiaastatel ilmunud raamat. Ja panna ühte patta näiteks siinse foorumi kasutajaid ja nõukogude aegseid 'loomakasvatajaid' on üsna meelevaldne ja alusetu

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30.01.2009 12:49 
Eemal
kasutaja on filtris

Huvitav küll kas loomad on vahepeal diisliküttele aretatud, et vanema aja raamatud ei sobi aluste tundma õppimisex- uurige enne mõni läbi siis räägime edasi. Jaxu

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30.01.2009 13:25 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

See nüüd õige küll, et ei oska ühest ja töötavat soovitust ilma hobust tundmata anda, aga mõni nipp, mis mul oma hobusega töötab.
Kuna sa pole eriti kogenud, siis esimene soovitus, ole hästi ettevaatlik.
Mine juurde ja silita laka alt ja mööda jalga alla kabjani, ise kogu aeg rääkides, kui tubli ta on.
Võta sõrgatsi karvadest kinni ja anna käsk"jalg"
Kui ei anna, siis mina astun oma jalaga ette kabja peale. Meie hobuste puhul töötab alati.
Kui jalg käes kiida ja räägi hobusega.
Usun jätkuvalt, et sõnal on suur võim ja hobune reageerib häälele paremini, kui klobimisele.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30.01.2009 15:25 
Eemal
kasutaja

Juhtum elust enesest Hobune õppis ise- hobune oli seina külge seotud . Mingi hetk aga suutis ta ennast taga jalaga sügada nii õnnetult, et jalg läks üle köie ja jäigi rippuma. Õhtul tallimees leidis ja aitas looma hädast välja.Peale sellist õppetundi polnud enam jalgade andmine probleem-hobune sai aru, et kolme jalapeal saab ka väga edukalt seista või jumal teab mida ta mõtles.
Aga hea, et midagi hullu ei juhtunud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30.01.2009 16:36 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Eriskummalised need viimased kaks soovitust. Aga eks see hobuseinimeste vastastikune närimine kohati tulebki sellest, et igaüks arvab, et just tema teeb ainuõigesti ja kõik muud on lambad. Minu retsept on selline:
1. võta aega. See asi kiirustades ei toimi kindlasti mitte.
2. enese ohutus ennekõike (turvasaapad, kaska, turvavest - kui hobune on vähegi ebakindel ja võiks lüüa.)
3. Hobuse juures teed kõik liigutused marurahulikult. Mitte mingit vehkimist, togimist, löömist jne jne.
4. kui hobune on teadlik, mis talt nõutakse, siis küsid talt jala ja tasapisi pikendad aega, mil jalg on sinu käes. Hea kui on keegi abiline, kes samal ajal premeerib. Nii kui läheb vehkimiseks, preemia läheb nina eest eemale.. kui hoiab rahulikult jalga, seni on preemia nina ees ja saadaval. Kui sellist tasapisi aja pikendamist igapäevaselt harjutada, siis see annab tulemusi varem või hiljem.
- kui hobune ei tea jala tõstmise käsklust, siis igasugune jala peale astumine on haneselgavesi ja teed omale sellega tööd juurde pigem. Piisab ka kõige raskema jalaga hobusele sõrgatsitutist märguandmisega, samal ajal teise käega viid hobuse keharaskuse kõrval-jalale. Kusjuures, kui hakkab vastu pressima, olen mina palunud teiselt poolt hobust abilisel tasakaalu ümberpaigutamist paluda. Siis hobune vastu pressides kergitab "õige jala" raskuse teisele poole ja saadki jala kätte. Sellisel puhul esimeseks korraks sellest ka aitab..
5. Iga kord nõua hobuselt vaid seda, mida ta juba oskab ja õpeta, mida ta veel ei tea. Uut asja nõuda pole mõtet.
6. Õige tegutsemise korral (kasvõi paar sekundit) kiitus, kiitus, kiitus.

Mul on käsil just sarnane projekt, kes esialgu esimesi jalgu küll andis maast kätte, aga hakkas ette vehkima. Täiesti võimatu puhastada, rääkimata värkimisest. Kusjuures ta tegi seda isegi Sedalini mõju all.
Tagumistest hoidsin väga eemale.
Niimoodi mängides annab ta nüüd esimesi jalgu ja hoiab juba nii, et saan järgmine kord sepale rahumeeli hobuse üle anda värkimisel. Tagumised vajavad veel harjutamist. Nimelt tõstab ta need üles, aga siis püüab haardest vabaneda. Seda saab aga harjutada pehme nööri abil, kui sõrgatsiluu ümber nöör panna on jalg sinu kontrolliall aja saad peale märguannet seda nööriga võimendada. Mitte tirides vaid märku andes, et jalga tõstetaks. Preemiaga saab see kiirelt selgeks. Hoidmine vajab pikemat harjutamist. Eriti kui tegemist tagajalgadega vehkijaga. Aga no, kui minul on kannatust oma väga rasked hobused jalga andma panna, siis tavalise ratsakaga peaks see oluliselt ladusamalt minema. Raskeveokal on see probleem, et tal on oma massiga raskem tasakaalu hoida. Kui temale pole seda õpetatud, siis istub ta oma 700kg sulle lihtsalt selga, isegi kui jalg peos. Oi kui pikaks läks. Aga jaksu ja kannatust!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31.01.2009 12:06 
Eemal
kasutaja

To Sanna-Ma rääkisin elust enesest, mitte ei SOOVITANUD.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31.01.2009 16:03 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

madeira kirjutas:
To Sanna-Ma rääkisin elust enesest, mitte ei SOOVITANUD.

Sa kunagi ei või teada, kuidas mõni inimese ajukäär selle vastu võtab.. panebki hobuse terveks päevaks järelvalveta seina külge ja ootab kuni see oma tagajala üle nööri tõstab. Never nõu.. Inimmõistus on vahest imepärane.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.07.2009 12:04 
Eemal
kasutaja

ma tavaliselt libistan käe vaikselt mööda hobuse jalga alla ja haaran tutist mis tal seal kabja juures on ja libistan jalga natu ja kui ta ikka eianna siis nügin küünarnukiga ja libistan ja siis tõstan jala üles ja teen puhtaks kabjakonksuga ja teiste jalgadega teen samamoodi:)

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 32 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: