Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 16.08.2018 9:56

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Mida teha kui hobust on raske pöörata?
PostitusPostitatud: 19.05.2009 21:58 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Astala kirjutas:
Kui tahad pöörata näiteks paremale, siis pead parempoolse sääre kergelt ettepoole nihutama. Fakt, kui palju pead sa nihutama jalga ettepoole ja suruma, sõltub puhtalt hobuse tundlikusest. Minul endal on väga tundlik hobune, mis tähendab, et pean sääre normaalasendist vähe ettepoole nihutama. See toimub tänu sellele, et hobusel hakkab ebamugav selle surve pärast, ja ta liigub eest ära.

Teoreetiliselt tegelikult säärt normaalasendist ettepoole nihutama ju ei peaks? Üldiselt sisemine säär jääb paigale ja välimine nihkub veidi tahapoole, aga ma ei saa siinkohal su loogikast aru - sa räägid paremale pööramisest, aga kui parema säärega surud, ja hobune selle surve eest ära liigub, siis ta liigub ju vasakule. :P

Minu arvates on asi selgem siis, kui sääred on abiks painde näitamiseks ning taguotsa ühele/teisele poole liigutamiseks, aga liikumise suunda mõjutada rohkem keharaskusega.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20.05.2009 16:23 
Eemal
kasutaja

Loll mina, ma olen elu algusaastatest peale parema ja vasaku sassi ajanud. Perekonna viga :D
Aga ma ei tea, mind on säärt ettepoole nihutama õpetatud pööramiseks - aga ma arvan et pööramisi võib ka erinevaid olla

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21.05.2009 22:38 
Eemal
kasutaja

Kui sa sääre ette liigutad, siis on see ju põlvest eespool juba ehk vale sääreasend ja toolistak?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.05.2009 12:35 
Eemal
kasutaja

Istakuvead (nt toolistak) algavad ikkagi istmikust ehk vaagna valest asendist. Toolistaku puhul on vaagen kaldunud taha, istmikuluud suunatud ette ja ratsanik liigub hobuse seljas edasi-tagasi ja justkui lükkab hobust (driving seat), ega liigu hobuse seljaga koos üles-alla. Ratsanik istub nö oma tagumiste taskute peal. Samas on need kõik üsna äärmuslikud tähelepanekud, mis ratsaniku kehaga juhtub. Tegelikult on kõrvalt (ja ka iseendal) kerget vaagna kumerdumist üsna raske tabada. Säärte ettepoole lükkamine võib toolistaku soodustada/tekitada, kuid kui korsetilihased hoiavad vaagnat ja ülakeha sirutatuna, siis seda ei juhtu. Sisemise sääre sirutamisele reageerivad hobused hästi, sest mida see sisemise jala sirutamine kaasa toob, on suurema raskuse viimine sisemisele istmikuluule. Ümber sisemise sääre pööramist ehk sisemine säär sõidab hobust (kaarsõidul) edasi (enamasti välimine pole kontaktiski) on levinud stiil karjaajajatel (doma vaquera nt ) eelkõige oma lihtsuse ja konkreetsuse pärast ja on üle võetud ka mõndade klassitsistlike suundade poolt, kus, chestnut, parema säärega saad justnimelt paremale.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.05.2009 14:34 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Kui me räägime sisemise jala sirutamisest (ja seega raskuse viimisest sissepoole), siis see sirutuse suund peaks ju allapoole kanna suunas olema, mitte jalga ettepoole liigutada?

See ümber sisemise sääre pööramine - kui nö klassikaliselt sisemise säärega välimise ratsme poole sõita, siis võib ka survet avaldada vaid sisemine säär, aga pöörama suunab hobuse siiski välimine ratse ning keharaskus, säär vaid nõuab edasi... aga selle sinu kirjeldatud meetodi puhul tähendabki nt parema sääre surve otseselt paremale pööramist? Karjaajatel see võib toimida, aga koolisõidus, kus on vaja vahel hobust ümber sääre ainult painutada või paluda tal selle surve eest ÄRA astuda, tähendaks see ju veel paljude-paljude märguannete ja nende tähenduste muutmist? (Amatööri loogika, ära pahanda, kui millesti väga valesti aru sain :P )

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.05.2009 17:35 
Eemal
kasutaja

Pahandamiseks pole kindlasti põhjust, ka siinpool räägib vaid asjaarmastaja ning on tore, et mõnikord trehvab siin ka mõni asjalik teema.

Selle jala sirutamisega ma arvan, et sellega kaasenb ikkagi kerge 'sadulavöö kohal' asend ehk edasiajavast säärest siiski eespool. Vaata jutuubist mõnda klassitsisti sõitmas ja peata video nt galopipiruettidel- heal sõitjal on sisemine jalg selgelt sirutatud ja veidi edasiajavast asendist ees, aga veidi vaid. Mulle tundub see sellise passiivse asendina. Kui aga vaja, toimub põlve suurem kõverdamine ja sealt juba seeläbi edasisõitmine.
Siinkohal aga mõistan mis ajas asja segaseks: kontreetse sääreasendi funktsioon sõltub selgelt kuhu poole on kaasatud raskuse viimine. Ehk viimasel on suur roll, kuidas asi avalduma hakkab. See sama sisemine säär võib ka sääre eest astumist/õlad sees nõuda, kuid sel juhul on suurem keharaskus ju välimisele istmikuluude viidud (sõidad hobust edasi, mitte pöörde suunas) ja välimine on hoopis sirutatud. Ringil õlad sees sõites on sisemine säär rohkem põlvest kõverdatud (et edasi, või õigemini siin küljele sõita) kui välimine, hobune kaardunud ümber sisemine sääre, liikudes suurema raskuse (välimine) suunas, aktiivse sisemine sääre eest ära.
Ja muidugi tähendab aktiivne säär palju asju. Kas sääre surve on pidev või impulsiivne? Et esimene tähendab sääre eest ära astumist, viimane vaid asetumist jne jne. Teooriad on palju, praktikaid veel rohkem, seega Aamen selle arvamuse peale öelda ei tasuks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 29.05.2009 22:15 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Hmm, meile õpetatakse pööramist puusade, säärte ja ratsmete koostöös - kõike natuke. Nt. suunad hobust puusadega, surud säärtega ja juhid ratsmetega. Töötab küll iseenesest. Vahepeal on siin asi kaldunud juba "proffide teemaks", mina enam kõigest täpselt aru ei saa. Kommenteerisin, vaadates asju "oma mätta otsast".

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid