Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 19.02.2018 16:07

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 43 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 04.11.2008 22:55 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Saksa keeles ei ole väljend "pea ratsmes" vaid on väljend "hobune ratsmes" - vöibolla aitab see mönele edasi: mitte pea ei ole ratsmes, vaid hobune tervikuna.

Ja et hobune "ratsmesse" läheb, tähendab, et TAGAJALAD lükkavad teda ette poole ja seal tuleb hobune ratsmesse. Mitte vastupidi: pea kringlis, tagajalad rippumas.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 04.11.2008 23:22 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Ute, ka eesti keeles on väljend "hobune ratsmes".
See, et mõned ainult pead oma hobusel ratsmesse võtavad, ei tähenda, et eesti keeles ongi nii õige öelda, uusi väljendeid võib oma keelekasutusse ükskõik kes leiutada. ;)

Veidi kohmakas võib-olla igapäevaseks kasutuseks, aga Müseleri "juhtimisvõtetes hobune" (ei tea küll, kuidas see originaalis saksa keeles on) on selles suhtes palju selgemini arusaadav ja ei tõsta ratsme tähtsust nii väga esile. :idea:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 04.11.2008 23:25 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

chestnut kirjutas:
Ute, ka eesti keeles on väljend "hobune ratsmes".

Ma tean, aga ma ei loe ega ei kuule seda juba ammu enam. Plixid ikka väljenduvad "pea ratsmes" mitte "hobune ratsmes" - mis aga tähendab, et neil pole selge, mis "ratsmes" tähendab.

Sellepärast mainisin seda igaks juhuks veel kord.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Ratsmesse
PostitusPostitatud: 17.06.2009 16:46 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

:lol: :mrgreen: :D

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.06.2009 19:47 
Eemal
moderaator

Nessy:

Reeglid kehtivad kõigile:
Tsiteeri:
Ära kirjuta ühelauselisi vastuseid, mille sisuks ainult "Jah", "Mina ka" vms. Proovi natuke pikemalt lahti kirjutada, miks sa ka nii arvad, millised kogemused sul on olnud jne, siis on ka teistel huvitav lugeda.

Konkreetne vastus ei andnud teemale küll mitte midagi juurde.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.06.2009 22:46 
Eemal
foorumi toetaja 2012

Vaadake kui palju on vaieldud selle üle kas keelustada ära, kui ratsanik sõidab hobuse kaela kahekorra rulli..rollon oli vist seee mõiste...Suur vahe on sees kas hobune on jõuga kokku kisutud või ta jookseb lõdvestunult.siin tuleb mängu kaine mõistus.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 18.06.2009 0:33 
Eemal
kasutaja

resonants kirjutas:
rollon oli vist seee mõiste...Suur vahe on sees kas hobune on jõuga kokku kisutud või ta jookseb lõdvestunult.siin tuleb mängu kaine mõistus.

kas rollkur või midagi sarnast ei öelda ka sellekohta? :P Kui valesti vms, siis parandage (A) ! Igatahes, oluline ju polegi alati, et hobusel pea otseses mõttes oleks ratsmes, vaid kas pole mitte oluline see, et hobune lõdvestaks ennast sõites? On ju tore sõita hobusega, kellele on samamoodi tore olla trennis, sest ta ei pea krampis olema :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19.11.2010 23:07 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ma kohe ei saa kirjutamata jätta. Mul on vist liigselt vaba aega.
Mulle näiteks on oluline, et hobune oleks ratsmes, kui ma trenni teen. Esiteks paratamatult mulle meeldib, kui mu hobune liigub läbi selja ja sellevõrra on mul seal seljas oluliselt kergem istuda. Teiseks on ta oluliselt paremini kontrolli all, kui ta ratsmes on. Ei vaju voldil õlaga kuskile sisse või välja, perse ei jää kuskile ripakile, ei ole sirge peal sees pool, kartes midagi on teda sealt kergem läbi suruda jne. Kolmandaks mulle ei meeldi valesti arenenud lihased ja paratamtult on suur vahe selles, kuhu need lihased tekivad olenevalt sellest, kas loom on ratsmes või ei. Ja üleüldse, kuidas ma peaksin hüppama, kui mul jookseb hobune kuidagi uinamuina esiotsa peal, aga nii toredalt rahulikult ja lõdvestunult. Ma ei saa midagi teha, aga niisama pealaiali otsas löperdav loom, ei ole minujaoks hea ja turvaline sõita ja maastikule ma sellisega kindlasti ei roniks.

Ja nüüd on teine variant, mille kohta ma ütlen moll all. Seda on kerge saavutada, lihtsalt kerge eest manipuleerimisega ja enamus konveier meetodil sõidetud müügikad on sellised. Seda oskab arvatavasti iga natukenegi kauem sõitnud ja väiksegi tunnetusega inimene. See aga ei paranda kuidagi hobuse reageerimist, seda, kus ta õlad või tagumineots on, see ongi konkreetselt moll all ja välise effekti tekitamine. Olenevalt hobusest ja sõitjast võib moll all sõitmisest üks hetk saada ratsmes hobune või ta võibki jääda lihtsalt moll all jooksvaks loomaks.

Ei usu, et minu tõde on ainus ja saan aru, kui inimesed teisiti mõtlevad, see on lihtsalt minu arvamus asjast, hobuse ratsmesse sõitmine on oluline. Hobusel molli alla sõitmine on oluline või ebaoluline olenevalt eesmärgist ja ajalisest ressursist ja sellest, mis selle loomaga edasi tehakse. :D that's my two cents.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.01.2011 12:09 
Eemal
kasutaja

Ma küll ei oska enam öelda, kuidas see õige definitsioon siis on, sest pakuti nii palju erinevaid variante, aga nüüd võiks keegi tark ikkagi lahti seletada, kuidas see ratsmesse sõitmine/võtmine ratsmes jooksmine/koondamine/juhtimisvõtetes olemine käib siis lõpuks. Ja just kuidas läbi selle saavutada seda, et hobune lõdvestaks ja ei jookseks esiotsal jne. Ehk siis see kõige mõtekam ja õigem versioon sellest, mitte see kringlis ilus jooksmine. (Ma loodan et tegin end arusaadavaks.) Sest selle teadmine on kindlasti nii mõnegi, kaasaarvatud minu jaoks, väga huvitav ja vajalik teadmine. Loomulikult erinevate hobustega on see veidi erinev, aga midagi üldist saab ju ikka seletada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.01.2011 13:52 
Eemal
kasutaja

Kõige parem on otsida endale ja hobusele sobiv treener, kes õpetab ja seletab seda kõike. Ei ole ühtegi kindlat valemit mis iga hobusega sobib.

Aga alusta hobuse ette alla sõitmisest pika ratsmega. Ilma lõdvestamiseta ei saa hobust koondada.

Ja ratsmesse hobust ei võeta kohe kindlasti, ainult sõidetakse.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.01.2011 15:38 
Eemal
moderaator

Camilla: kui sul on olemas Müseleri kirjutatud raamat "Ratsutamisõpetus", siis selle tudeerimisest alustuseks piisaks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.01.2011 17:50 
Eemal
kasutaja

To Camilla: hobuseid tuleb treenida vastavalt treeningskaalale: rütm, lõdvestatus, kontakt, impulss, sirgus ja koondus. Skaala eelduseks on ratsaniku tasakaalus istak.
See on kõige üldtunnustatum treeningskaala, millele ka FEI arvates peaks hobuste väljaõpe baseeruma ja mille kohta leiad kõige rohkem materjali (saksa keeles Ausbildungsskala, inglise keeles Training scale). Eesti keeles kahjuks ei ole palju selle kohta avaldatud, aga minu teada peaks "OMA HOBU" sellega tegelema hakkama ;)

To Dawn: sul on õigus, et ühte valemit ei ole hobuste treenimiseks, kuid treeningskaala peaks olema selleks nn. punaseks jooneks, mis läbib kõiki hobuse treeninguid ja kogu väljaõpet :D

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.01.2011 7:59 
Eemal
kasutaja

Camilla kirjutas:
Ma küll ei oska enam öelda, kuidas see õige definitsioon siis on, sest pakuti nii palju erinevaid variante, aga nüüd võiks keegi tark ikkagi lahti seletada, kuidas see ratsmesse sõitmine/võtmine ratsmes jooksmine/koondamine/juhtimisvõtetes olemine käib siis lõpuks. Ja just kuidas läbi selle saavutada seda, et hobune lõdvestaks ja ei jookseks esiotsal jne.

Selleks tuleb teha esiteks üleminekuid, teiseks üleminekuid, kolmandaks üleminekuid. Lisaks harjutused, mis aitavad viia raskuskeset tagajalgadele (õlad sees näiteks, maalatid poolringil jms). Kuidas läbi nende tulemust saavutada? Siinkohal on parem keegi abiks võtta - kõik harjutused peavad olema tehtud õigel hetkel ning õige tunnetusega.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 43 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid