Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 20.06.2018 7:29

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 74 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kuidas algaja saaks harjutada hobuse selga minekuks
PostitusPostitatud: 23.08.2010 21:35 
Eemal
kasutaja

Tere! Kuidas algaja saaks kodus harjutada hobuse selga minekuks? Minul oli selline juhus, et pidin ise minema hobusele selga aga ei suutnud ja teisi abilisi polnud. Ja sellepärast jäin trennist ilma.

NB: Nüüd otsustasin,et pean hakkama harjutama, et järgmisel aastal sama asi ei juhtuks. Aga kuidas saab kodus seda harjutada, kui hobuseid pole kuskilt võtta.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Kuidas algaja saaks harjutada hobuse selga minekuks
PostitusPostitatud: 23.08.2010 21:46 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Vali edaspidi kindlasti selline treener, kes ei jäta sind grupist välja seetõttu, et sa ise selga ei saa. Selleks sa ju lõpuks trenni läksidki, et õppida? See on väga halb treener, kes nii tegi sinuga. Tegelikult ta ei vääri treeneri nimegi. Kui leiad õige õpetaja, hakkab asi ilusasti sujuma ilma kodus harjutamatagi :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.08.2010 22:17 
Eemal
kasutaja

See on sinul küll väga halb arvamus. Ta pole ültse halb treener, teisi treenereid rohkem seal pole. Mina lihtsalt ei suutnud ennast selga tõsta hobusele. Mis teha seal on ainult üks treener. Proovisin isegi tooli pealt minna poni selga aga ei õnnestunud.

NB: Kuskil mujal pole nii head talli ja treenerid, kui seal Jänedal. Ma oskan minna selga aga ma lihtsalt ei jäksanud ennast ülese upitata ja sellepärast on mul vaja kodus harjutata aga kuidas

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.08.2010 22:33 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Nüüd ei oska küll rohkemat kosta :shock:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.08.2010 22:39 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

PlikaGoza kirjutas:
See on sinul küll väga halb arvamus. Ta pole ültse halb treener, teisi treenereid rohkem seal pole. Mina lihtsalt ei suutnud ennast selga tõsta hobusele. Mis teha seal on ainult üks treener. Proovisin isegi tooli pealt minna poni selga aga ei õnnestunud.

NB: Kuskil mujal pole nii head talli ja treenerid, kui seal Jänedal. Ma oskan minna selga aga ma lihtsalt ei jäksanud ennast ülese upitata ja sellepärast on mul vaja kodus harjutata aga kuidas

:shock: Kui sul niipalju jõudu pole, et tooli pealt poni selga ei saa, siis sa peaks küll trenni hakkama tegema..
Võibolla ei peagi kohe hakkama hobuse selga minekut harjutama, vaid hakkad lihtsalt jõusaalis käima või jooksmas vms.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.08.2010 22:57 
Eemal
kasutaja

Kodus saab ka kõhulihaseid, kätekõverdusi jm teha...
Tegelikult oli mul ka ükskord selline juhus, kui tõesti ei jaksanud ennast hobuse selga vinnata...see oli kuu-paar peale keisrilõiget...nii väga tahtsin korra hobuse selga, aga vot jalg ei tõusnud jaluseni ja üldse polnud kätes-jalgades jõudu :D Tookord ei aidanud muu kui lasin jaluse hästi madalale ja siis kuidagi sain selga.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.08.2010 3:10 
Eemal
admin

Olukord, kus trenn jääb ära, sest selga ei saa, tundub mõnevõrra kummaline. Samuti jääb arusaamatuks Su lause "Nüüd otsustasin,et pean hakkama harjutama, et järgmisel aastal sama asi ei juhtuks." Kas enne järgmist aastat ei ole Sul võimalik ratsutama minna? Tegelikult on just alguses lihtsam regulaarselt (no ütleme vähemalt korra nädalas) trennis käia - siis keha veel n.ö. "mäletab", kuidas seal hobuse seljas olla.

Aga ok, oletame, et tegu ei ole libaprobleemiga. Mul endal oli kunagi algajana ka üsna raske hobuse selga saada - olen suhteliselt väikest kasvu ning ratsutama õppisin hobustel, mitte ponidel. Mõned soovitused, mis võivad aidata:
* Hobune võiks sobida ratsaniku pikkusega, siis on mõlemal lihtsam. Olen küll näinud ka väikeseid lapsi, kes väga oskuslikult suure hobuse selga saavad, aga sama palju ka neid, kellel jalg lihtsalt ei ulata nii kõrgele, kui vaja.
* Kui on näha, et selga ei saa, siis pole mingi häbiasi abivahendeid kasutada, eriti algajal. Vastupidi, hobuse küljel ripnev tulevane ratsanik, kes kuidagi üritab ennast üles vinnata, ajab suure tõenäosusega sadula paigast ära ning põhjustab hobusele ebamugavust.
* Abivahenditest: Välismaal on üsna levinud selline asi nagu [i]mounting block[i] ehk siis paariastmeline trepikene, millest selga minnakse. Tool on mõnevõrra kehvem variant, kuna võib ümber minnes hobusele jalgade vahele sattuda ning teda vigastada. Kui Sa, PlikaGoza, ei saanud ka tooli pealt ponile selga, siis oleks ikkagi vaja, et treener Sind aitaks. Võib-olla probleem polnud tehnikas, vaid Sa nt kartsid?
* Kui abivahendit käepärast pole, siis võib aidata teine inimene, kes hoiab kõverdatud vasakut jalga ning aitab Su sadulasse tõsta. Nt nii: http://horseracing.about.com/library/gr ... incay5.jpg
* Samuti võib abi olla jaluserihma natuke pikemaks laskmisest. Seda peamiselt siis, kui jalg ei ulata piisavalt üles.
* Traditsiooniliselt alustatakse sadulasse istumist meil nii, et seistakse näoga hobuse saba poole. Samas on olemas ka variant, et alustatakse vaatega pea poole, võimalikult hobuse lähedalt, parem käsi võimalusel üle hobuse selja sadula paremal poolel. Soovitan proovida.
* Nagu teised juba mainisid, kui vaatamata õigele tehnikale lihtsalt jõudu polnud, siis ei jää muud üle kui soovitada natuke üldfüüsilist trenni.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.08.2010 8:41 
Eemal
kasutaja

Kahjuks nii on, et ma saan ratsutamas käja ainult aastas 1 kord.
Eelmised korrad sain ilusti selga, kuna oli üks väga tugev tüdruk, kes aitas mind selga aga see aasta kukkus tema kahjuks hobuse seljast maha.
Seal on tegelt 3 treenerid aga trenn hakkas 4 aeg, siis polnud kedagi enam teist, need õpetasid välja teisi noori hobuseid ja nad läksid väga kaugele. Ja jäi sinna ainult noor treener, kes juba eelmine aasta ei jäksanud mind tõsta.

Hobune sobib mulle väga hästi, seal väiksemad hobust pole. Eelmistel aastatel sain isegi suurematele hobustele selga, kuna oli teine kellaaeg esiteks ja siis oli abilisi, kes aitasid mind selga.

Kas seda treppi ka müüakse kuskil eestis ka?

Jalutsirihma lasti kõige madalamaks, üritasin 2 korda isegi.

Kartsin ka natuke, kuna oli teine algaja ratsanik ettearvamatu poni seljas.

Oeh oleks ka minu kandis kuskil hobusekasvatus, kus saaks ratsutamas käija? Aga kahjuks pole et pean leppima sellega, et saan igal aastal suvel laakris olla 3 päeva. See on jah vähe aga meil pole transporti

Mis te arvate, kas jalgratta trenažöör aitab kaasa hobuse selga saamiseks?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.08.2010 10:21 
Eemal
kasutaja

Andke andeks minu otsekohesust, aga Eestis toimub ka invaratsutamine väga edukalt ja kõik abivajajad saavad hobuse selga. Selleks tuleb ehitada platvorm, millele viib turvaline trepp ning veidi trenni hobusele, et ta seda monstrumit ei kardaks ja probleem on lahendatud. Olen ise ka üsna väikest kasvu, pidevalt hädas suurele loomale selgasaamisega. Talli juures on lihtne, pukid, toolid, abilised mida iganes, kuni lasipuuni välja. Üksinda metsas on veits tobe, pargin hobuse kraavi, kännu või kivi juurde ( pärast pikka õpetust ta muide seisab ja ootab kannatlikult) ja siis hopp- sadulasse! Kui füüsis alt veab, on vaja kavalust! Edu Sulle!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.08.2010 10:33 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

PlikaGoza kirjutas:

Kartsin ka natuke, kuna oli teine algaja ratsanik ettearvamatu poni seljas.

Ja siis kiitad veel treeneri??? Kes jättab Sind täiesti üksinda ettearvamatu poniga (ja algaja jaoks on iga poni ettearvamatu, sest kogemused puuduvad)...

Ma soovitaks sulle töesti paremat talli otsida. Sellist, kus treener on abivalmis ja olemas.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.08.2010 11:10 
Eemal
kasutaja

Muidugi tuleb ENNAST ka kõvasti treenida, sest kui sadulasse saad, siis pead füüsiliselt ise ka heas vormis olema, et sinna püsima jääda. Jooksmine, jõusaali harjutuskava, kõik tuleb kasuks. Hea treener oskab ka ratsanikku treenimist juhendada!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.08.2010 11:22 
Eemal
kasutaja

Minu meelest peaksid Sa tegema üldfüüsilist trenni nii kätele, jalgadele kui kõhu/seljalihastele. See, et keegi peab teist hobuse selga tõstma, pole päris normaalne, aga kui vaja, siis tuleb aidata. Jalgade jaoks võid teha kükke, käia/hüpata treppidest kahel või ühel jalal ja käia kas jooksmas või lihtsalt teha kiires kõnnis pikki jalutuskäike. Käte jaoks saab teha kätekõverdusi või hantliharjutusi. Hantleid asendavad edukalt liivaga täidetud plastpudelid. Tee kasvõi telekavaatamise kõrvale. Kõhu ja seljalihaste arendamiseks saab teha pikaliasendis kas jala- või kehatõsteid. Ükski selline harjutus ei nõua mingit erivarustsust ega rahalisi väljaminekuid. Kepikõnd on ka hea, kui joosta ei jaksa. Viimased annavad kehale värkes õhus ühtlase koormuse. Seega - ainult tahet tegutseda!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.08.2010 12:06 
Eemal
kasutaja

Treener ei jätnud mind üksina, ta oli seal samas hoidis minu poni eest kinni, et ta ei liikuks.

Ei tea kust kohast otsita paremat talli, mis mulle oleks lähedal. Pole sellist, kõik head tallid on tartu kandis, sinna minu jalg ei sattu mitte kui kunagi. Jäneda on kõike ligemal ja temast paremat lihtsalt pole. Tallinna talle ma väga kartan, kuna väiksena juhtus mul olema halb treener, ma hakkasin lausa nutma hobuse seljas.

eks siis pean hakkama võimlema, kuiki ma ei salli võimlemist :)

Aga aitähh sellegi poolest abi eest

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.08.2010 12:40 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Vabadan väga, kui eksin, aga vähemalt varem oli Jänedal invaratsutamise pukk täitsa olemas ja seal minu teada toimus ka hipoteraapia või invaratsutamine. Kas seal enam pole pukki?

Tõepoolest,trennist ilmajäämine lihtsalt sellepärast, et selga ei saa tundub tõesti väga kummaline.

Ma ise olen alati maast selga läinud ning kunagi pole probleemi olnud, kuid nüüd hakkasin üle pikema aja taas ratsutamisega tegelema ja lähen peaaegu alati mõne abivahendi pealt selga. See on parem variant, sest siis ei pea hobuse küljel rippuma ega sadulat viltu kiskuma. Kuid mul on probleem pigem selles, et nahkadega püksid ei taha eriti venida ja ei saa jalga eriti hästi kõrgemale tõsta. Kuigi millegipärast läheb see maast hobuse selga vinnamine vaevalisemalt kui varem, ei tea, kas hakkan vanaks jääma :? Tõenäoliselt ei tõuka ma ennast piisavalt, et jään sinna poolele teele liiga kauaks rippuma.

Selle teemaga seoses meenub üks kunagine probleem, kus keegi ei saanud hobuse seljast maha.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.08.2010 12:55 
Eemal
kasutaja

Kuna mul on suht suured hobused, oli mul ka mingil hetkel see problemaatiline. Aga oma suureks üllatuseks pärast pikemat vahet õnnestus see niks-naks ja maast. Ise arvan, et seda soodustasid hiigelpikad jalutusringid noorte koertega ja jalgrattasõit.

PlikaGozale soovitan teha harjutusi kellegagi koos või mõne meeldiva asja kõrvale. Kuulad muusikat või vaatad poole silmaga telekat või misiganes Sulle meeldib. Mitte nii, et nüüd vihaga näe pean hakkama tegema. Pole see võimlemine nii hull midagi ja annab ka hea reipa enesetunde.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 74 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: