Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 17.08.2018 13:16

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Pölvnemised
PostitusPostitatud: 08.01.2015 13:30 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Tere,

mul laekus selline uudis:

http://www.raskeveohobune.ee/?p=1952

Kurb, kui pölvnemised ei vasta töele. Kurvem, kui seda tahetatakse vägisi varjata.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Pölvnemised
PostitusPostitatud: 08.01.2015 22:07 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Mida nad tulevikus plaanivad nende ristanditega teha? Kas keegi oskab öelda, kui suurt osa see raskeveohobustest hõlmab? Kas tegu on ühe piirkonna kasvataja(te) probleemiga või leiab terve Eesti pealt selliseid kasvatajaid, kes on suhtunud äärmiselt hooletult hobuste põlvnemisse?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.01.2015 0:42 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Sfinks kirjutas:
Kas keegi oskab öelda, kui suurt osa see raskeveohobustest hõlmab?

Nagu mina olen aru saanud, ikka mitte eriti vähe - ning see on ju vaid osa uuritutest hobustest. Probleem on kindlasti tunduvalt suurem kui praegu paistab.

Mida edasi? Eks seda peavad kasvatajad oma aretusühinguga ise arutleda. Kurb on kui hobused juba müüdud ja järsku uus omanik leiab, et "aretusmära" on löppkokkuvöttes ilma pölvnemiseta hobune.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.01.2015 0:46 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ute Wohlrab kirjutas:
Sfinks kirjutas:
Kas keegi oskab öelda, kui suurt osa see raskeveohobustest hõlmab?

Nagu mina olen aru saanud, ikka mitte eriti vähe - ning see on ju vaid osa uuritutest hobustest. Probleem on kindlasti tunduvalt suurem kui praegu paistab.

Mida edasi? Eks seda peavad kasvatajad oma aretusühinguga ise arutleda. Kurb on kui hobused juba müüdud ja järsku uus omanik leiab, et "aretusmära" on löppkokkuvöttes ilma pölvnemiseta hobune.

Tuttav teema... Kuid ruunaga...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.01.2015 10:39 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Jama lugu. ER on ju kõige väiksema arvukusega ohustatud tõug ja nüüd selline asi... See iseenesest seab uude valgusesse ka Maaülikooli tehtud uuringud ja analüüsid ER hobuste kohta (inbreeding, jne).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.01.2015 10:46 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Sfinks kirjutas:
Jama lugu. ER on ju kõige väiksema arvukusega ohustatud tõug ja nüüd selline asi...

Kas Sa nüüd arvad, et teiste tougudega köik korras?

Kui uurisime Hannese pölvnemist, leidsime ühte hobust, kelle isa kohe kindlasti ei ole see, kes on dokumentides. Omal ajal teavitasin VTA't, aga seal mingi huvi selle vastu ei olnud.

Eks Homeros oli ka omajagu huvitav lugu, kui kaua siis VTA ei viitsinud vahele segada - järsku pöördus inimene lihtsalt Brüsselisse ja tuligi välja, et Homerose pölvnemine ei vasta sellele, mis kirjas.

Ja ma kardan, kui edasi otsida tuleb veel nii möndagi välja...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.01.2015 12:20 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ega siinmail ei tasu vist loota, et oma vigadest õpitaks. Homerose ümber toimunu oleks võinud olla ju hea õppetund, kuidas suhelda avalikkusega sellistel teemadel.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.01.2015 9:22 
Eemal
admin

Sfinks kirjutas:
See iseenesest seab uude valgusesse ka Maaülikooli tehtud uuringud ja analüüsid ER hobuste kohta (inbreeding, jne).

Ühelt poolt, kui Maaülikooli laboris tehtud gen. ekspertiisi käigus selgus, et põlvnemised ei vasta passides olevatele andmetele ning labor informeeris sellest ekspertiisi tellijat (EHS?), siis on ju labori poolt kõik korrektne. Loomulikult tuleb üle vaadata kõik uuringud ja analüüsid, milles antud hobused või nende järeltulijad on osalenud.

Kui aga labor ise on vassinud ehk kinnitanud põlvnemised, mis tegelikkusele ei vastanud, siis on ka sealpool midagi mäda. Sellisel juhul võib labor ehk lausa oma akrediteeringust ilma jääda, nii et ma seda hästi ei tahaks uskuda. Aga ehk teadjamad valgustavad?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.01.2015 10:10 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

marie kirjutas:
Sfinks kirjutas:
Ühelt poolt, kui Maaülikooli laboris tehtud gen. ekspertiisi käigus selgus, et põlvnemised ei vasta passides olevatele andmetele ning labor informeeris sellest ekspertiisi tellijat (EHS?), siis on ju labori poolt kõik korrektne. Loomulikult tuleb üle vaadata kõik uuringud ja analüüsid, milles antud hobused või nende järeltulijad on osalenud.

Mina saan infot ka alles mitme inimeste kaudu, aga minu teades läks just niimoodi. Aga selle asemel et sellega tegelda, magas EHS rahulikult edasi ja VTA seletas küsijatele, et sellega peab EHS tegelda.

Saksamaal oleks sellise juhtumi pöhjal EHSil touraamatupidamist vähemalt peatanud niikaua kuni andmed öiged. Siinmaal ei tea, mis silmas VTA on pime.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15.01.2015 15:57 
Eemal
kasutaja

Mind pani see teema natuke teisest küljest mõtlema...

Ma ei tea, kas ses teemas osalejad on näinud oma silmaga aastakümnetetagust hobusekasvatuse argipäeva majandites (kolhoosides, sovhoosides etc). Kas olete kursis sellega, millistes tingimustes on kujunenud eesti hobusetõud? Tolleaegsetele hobustele ei antud peeneid lisasöötasid igaks isesuguseks elujuhtumiks, ei tehtud aretusse pääsemiseks geneetilisi analüüse põlvnemise kohta jms. Mõtlen selle peale, et mis ajast taolised nähtused kohalikku hobusekasvandusse ilmusid ja veel enam selle peale, et nende suurepäraste hobuste, keda te praegu näete või omate, üsna lähedased esivanemad (tervest pikast reast kaugematest rääkimata) on üles kasvanud väga lihtsates tingimustes vee, heina ja kaera peal. Ja ikka on juhtunud, et mõne hobuse isa ei ole päris see, kes passis kirjas.
Kunagi tuli ühe majandi hobumajandust juhtiva inimesega jutuks kohaliku põhikarja ajalugu, Sain teada paljugi huvitavat algusaegadest, sellest, millised hobused neil majandisse sõjaajast jäid ja millised neist oma põhikarja jäid - erinevatel ja tollase aja kohta täiesti arusaadavatel põhjustel. (Muuhulgas oli seal nt üks jakuudi hobune, kes jäeti karja, kuna tal oli hea iseloom, tugev tervis ja hea tiinestuvus.) Kui järglane ei olnud õiget tüüpi, siis teda põhikarja suguhobuseks lihtsalt ei jäetud.
Tõelisel hobusekasvatajal on silmad õige koha peal. Ja olid seda ka kunagistes majandites tegutsevatel hobusekasvatajatel.
Kas see, mida pikka aega tehti ja mis toimis, on nüüd vale? Kas tuleb kahelda nende inimeste pädevuses? Kas peaks kahtlema elutingimustes ja aretusmeetodites, mis nii pika aja jooksul on tõuge Eestis kujundanud? Ja kõige tähtsam küsimus: kas selle kõige tulemus - tänased hobused- on valed ja peaksid välja nägema teistsugused?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15.01.2015 16:04 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Mina esitan vaid ühte küsimuse: kas Sa üldse said aru millest see teema siin käib?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15.01.2015 16:13 
Eemal
kasutaja

Võibolla peaks mu postitus olema tõesti mõnes teises teemas. Näiteks Eestis kasvatatavate hobuste tõupuhtus.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 15.01.2015 16:41 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

hingehobu kirjutas:
Mind pani see teema natuke teisest küljest mõtlema...

Ma ei tea, kas ses teemas osalejad on näinud oma silmaga aastakümnetetagust hobusekasvatuse argipäeva majandites (kolhoosides, sovhoosides etc). Kas olete kursis sellega, millistes tingimustes on kujunenud eesti hobusetõud?

Nii palju kui ma tean, siis sügaval nõukaajal ei kujunenud välja ühtegi tõugu. Eesti hobune on ainus aborigeenne tõug, ER ja tori hobune olid loodud enne nõukaaega.

hingehobu kirjutas:
Tolleaegsetele hobustele ei antud peeneid lisasöötasid igaks isesuguseks elujuhtumiks, ei tehtud aretusse pääsemiseks geneetilisi analüüse põlvnemise kohta jms. Mõtlen selle peale, et mis ajast taolised nähtused kohalikku hobusekasvandusse ilmusid ja veel enam selle peale, et nende suurepäraste hobuste, keda te praegu näete või omate, üsna lähedased esivanemad (tervest pikast reast kaugematest rääkimata) on üles kasvanud väga lihtsates tingimustes vee, heina ja kaera peal. Ja ikka on juhtunud, et mõne hobuse isa ei ole päris see, kes passis kirjas.
Kunagi tuli ühe majandi hobumajandust juhtiva inimesega jutuks kohaliku põhikarja ajalugu, Sain teada paljugi huvitavat algusaegadest, sellest, millised hobused neil majandisse sõjaajast jäid ja millised neist oma põhikarja jäid - erinevatel ja tollase aja kohta täiesti arusaadavatel põhjustel. (Muuhulgas oli seal nt üks jakuudi hobune, kes jäeti karja, kuna tal oli hea iseloom, tugev tervis ja hea tiinestuvus.) Kui järglane ei olnud õiget tüüpi, siis teda põhikarja suguhobuseks lihtsalt ei jäetud.
Tõelisel hobusekasvatajal on silmad õige koha peal. Ja olid seda ka kunagistes majandites tegutsevatel hobusekasvatajatel.
Kas see, mida pikka aega tehti ja mis toimis, on nüüd vale? Kas tuleb kahelda nende inimeste pädevuses? Kas peaks kahtlema elutingimustes ja aretusmeetodites, mis nii pika aja jooksul on tõuge Eestis kujundanud? Ja kõige tähtsam küsimus: kas selle kõige tulemus - tänased hobused- on valed ja peaksid välja nägema teistsugused?

Jama on selles, et ER hobune on ohustatud tõug ja teda on väga vähe. Kui aga selgub, et kasvatajad on mingi supi kokku keetnud ning suhtunud põlvnemistesse õige loominguliselt, siis on see väiksearvulisele tõule väga halb, kuna meil puudub selge ülevaade sellest, kes kellega sugulane on ja mis geene ta endas kannab.

Kunagi on tehtud igasuguseid asju ja kindlasti tehakse ka tulevikus, aga iga lollust ei peaks ka üle võtma :) või jätkama.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16.01.2015 8:02 
Eemal
kasutaja

Pean vabandama. Mu postituse ilmumine (siia) oli natuke rohkem apsakas. Ja polnud aega vabandada varem kui nüüd. Poleks kindlasti ilmunud ka sellisel kujul.

(Sfinks, Sul on muidugi õigus tõugude kujunemisest, aga ma mõtlesingi rohkem seda, et aegadel, mil põlvnemise ainsaks määrajaks oli paber või välimik, on selliseid hobuseid aretuses ikka ette tulnud ja oma osa andnud. See pidi olema rohkem selline retrospektiivne konstanteering tõugude "100%lisest puhtusest")

Vabandust veelkord segaduse tekitamise eest.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16.01.2015 13:06 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

hingehobu kirjutas:
Pean vabandama. Mu postituse ilmumine (siia) oli natuke rohkem apsakas. Ja polnud aega vabandada varem kui nüüd. Poleks kindlasti ilmunud ka sellisel kujul.

(Sfinks, Sul on muidugi õigus tõugude kujunemisest, aga ma mõtlesingi rohkem seda, et aegadel, mil põlvnemise ainsaks määrajaks oli paber või välimik, on selliseid hobuseid aretuses ikka ette tulnud ja oma osa andnud. See pidi olema rohkem selline retrospektiivne konstanteering tõugude "100%lisest puhtusest")

Vabandust veelkord segaduse tekitamise eest.

Kõigil juhtub, ära muretse :)

Ma viskasin korra ka pilgu peale tori tõu ajaloole ja tundub, et tori hobusele lisati 70ndatel hannoveri verd, et teda kergemaks ja sportlikumaks muuta. Eks ole seegi tõu kujundamine.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid