Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 20.06.2018 7:29

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 29 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Hobune ei püsi üheski aias...
PostitusPostitatud: 07.02.2013 12:58 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Minul on mõistus otsas. Jälle on mu elukas otsustanud, et tema ei viitsi aias püsida. Karjainstinkt kui selline tal ka ei tundu toimivat. Elab neljaliikmelises karjas momendil. Teised ei kiusa. Üksi ka ei püsi aias. Kahekesi suures koplis kus süüa oli külluses hakkas ka põgenemiskatseid sooritama. Olgu aed millest tahes ja kui kõrge tahes, ikka hakkab mingil hetkel üritama alt või üle või läbi tungida.
Kolmemeetrise plankaia ehitamine ei tundu ka eriti realistliku ideena.

Tema minevik on hägune, tean et elas vahepeal aastaid teiste hobuste seltsita. Kui peaaegu kaks aastat tagasi Hiiumaale kolis siis teistest hobustest ei teinud väljagi. Lammastele hirnus vastu. Aga eelmine aasta tegi vist lammaste juurest ka sääred, kui õieti mäletan(sai itmeid kopleid ja variante läbi katsetatud). Tõsimeeli kaalun varianti, et hakkab ketis elama. Aga 24/7 pole see nagu eriti hea variant. Äkki kellelgi leidub veel mingeid häid ideid?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Hobune ei püsi üheski aias...
PostitusPostitatud: 07.02.2013 14:53 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Kahjuks mitte. Mul on selline ruun, kes jookseb läbi elektrikarjust ja jääb siis teisel pool ootama, et ma teda jälle tagasi tassiks. Lausa kiiks tal. Vahest hakkab uuesti...

Ei tea kui palju Sinu hobune üldse karjused austab - nüüd talvel on raske öpetada, sest maandus vöib olla probleemne külmanud maaga, siis ei tunne ta eriti takistust.

Hoian pöialt. Ega eriti nouannet kahjuks pole.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2013 16:57 
Eemal
foorumi toetaja 2008

Tavapärasemast kõrgemate (ülemine nöör hobuse nina kõrgusel) postidega kolme liiniga ja tugeva vooluga aed. Talvisel ajal tõmba lisaliin ülemise traadi läheadale ning sinna ühenda maandus (nii on korralik laksakas garanteeritud). Hobusele võib veel lisaks proovida päitsete külge panna rippuma elektrikarjuse nööri jupid. Kui hobune lihtsalt aia juurde uudistama läheb ja ja nöörid vastu aeda puutuvad siis saab suraka.

Kui seda juba oled proovinud ja ei toimi, siis vist tuleb jah müüri ladumist kaaluda. :roll:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2013 17:22 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Mulle ka keegi kunagi rääkis, et panna päitse külge traadi jupid. Rääkis, et üks panna kuidagi nina juurde(et kui läheb karjuse lähedale) ja teine nii, et kõrvadest kõrgemale(et kui alt üritab ronida) siis saab laksaka. Ise pole proovinud. Küll aga huvitaks lähemalt mismoodi see välja näeks. Äkki on kellegil pildi näol näidet?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2013 17:25 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Mina olen seda kunagi soovitanud.

Pane traat ümber ninarihma 2-3 korda, sölm loua all, ca. 10 cm rippub alla poole.

Üle kukla ei ole loogiline, sellest vöib hobune hoopis hirmust ette poole liikuda ja siis ongi tulemus, et jookseb läbi.

Pilt ei ole. Aga minu karjuse-ignoreerija ei huvita see traat üldse. Ta hüppab sisse.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2013 17:28 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

See kes mulle seda rääkis. Ütles et see traadiga toimus hästi. Oli ka olnud vana mära kes harjunud läbi tulema lihtsalt. Aga kui pani traadi peale siis pidi kohe ära ehmatama, et oi! see asi "hammustab" :D Ja sellest piisaski.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2013 17:33 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Meil sama probleem hetkel - karjajuht komplekteerib ise karja koosseisu. Panime maandustraadi lisaks, sai päris kõrge ja ise kahte traati korraga katsudes käis selline laks, et siniseid sädemeid oli pimedas näha. Voolutugevust mõõtsime ka, kõik toimib.Tundub, et voolu ta ikka korralikult ei saa. Karv on rinna eest nii paks, aeleb aia otsas küll, aga midagi erilist ei juhtu.
Praegu elab väiksemas latt-aias, mida vastavalt tema "arengule" siit-sealt tugevdame. Söök on ees, kaaslane ka kõrval. Vahel püsib 5-6 päeva ja siis õitseb jälle kellelgi teise aias rõõmsalt.
Hobused on 2 või 3 kaupa aias, krihvide ja raudadega neid kõiki kokku ei saa panna. Proovisime vahepeal teda eraldi hoida seal latt-aias, mis on kohe teise aia kõrval. Järgmisel päeval panin uuesti teistega kokku karjusesse, õhtuks oli vahepealne traat katki ja terve kari koos jälle.
Tulemus on ikkagi see, et elab latt-aias - mõni päev üksi, mõni päev sõbraga - et oleks vaheldust. Muidu harjuvad paarikaupa nii ära, et kui sõber minema viiakse, siis on paanika lahti - olenemata sellest, et ülejäänud kari on väljas. Loodan, et kevadel läheb asi lihtsamaks, sulab see 20cm lume ja jää kiht ära. On särts ka äkki kõvem. Samas, kui ta karjust üldse ei austa, siis ei aita vist see ka enam. Jookseb hooga või läheb jõuga läbi.
Üritan ka neid põhjuseid mõista, aga ilmselt sai ta lihtsalt vahepeal selgeks, et voolu pole ja karjuse asemel võiks tema arvates vabalt ka tavaline niit olla.
Eile sai väravaks kangem pruss pandud, olime ise väljas ja kuulsime raginat. Tungis lihtsalt oma aiast välja ja teiste aeda sisse. Sõber, kes latt-aias seltsiks oli, vaatas mõistmatu näoga järele.. Latt-aias on ka tavaline ja maandustraat, kuidas ta üldse voolu ei saa, kui seal otsas aeleb, jääb mulle mõistatuseks.
Kõik traadist tundlad on ka järgi proovitud, ei aita.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2013 17:36 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

sleepy kirjutas:
See kes mulle seda rääkis. Ütles et see traadiga toimus hästi. Oli ka olnud vana mära kes harjunud läbi tulema lihtsalt. Aga kui pani traadi peale siis pidi kohe ära ehmatama, et oi! see asi "hammustab" :D Ja sellest piisaski.

traati EI SOOVITA!!!! See peab hobusele absoluutselt ohutu olema!!! Vötta elektrikarjuse NÖÖRI!!!!!

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2013 17:43 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ute Wohlrab kirjutas:
sleepy kirjutas:

traati EI SOOVITA!!!! See peab hobusele absoluutselt ohutu olema!!! Vötta elektrikarjuse NÖÖRI!!!!!

Ute

Ei ole vaja kohe närvi minna. Mina ainult rääkisin mida mulle oli räägitud või kuidas seda mäletasin. Aga jumal teab järsku kasutas sõna nöör, ise ka nagu loogilitelt mõeldes jäi traat ohtlikuks. Mina pole meetotit kasutanud. Küll aga oleks eriti äge siiski kui seda näeks, pildina näiteks. Sest mulle tundub, et võib seda veel vaja minna.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2013 18:25 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

sleepy kirjutas:

Ei ole vaja kohe närvi minna. Mina ainult rääkisin mida mulle oli räägitud või kuidas seda mäletasin. Aga jumal teab järsku kasutas sõna nöör, ise ka nagu loogilitelt mõeldes jäi traat ohtlikuks. Mina pole meetotit kasutanud. Küll aga oleks eriti äge siiski kui seda näeks, pildina näiteks. Sest mulle tundub, et võib seda veel vaja minna.

Siin ei loe vaid Sina ja mina. Vaid ka mitu inimesed, kes vöibolla ei ole nii möistlikud (nagu Sina), et hindaks, kui ohtlik traat vöib olla.

Ma ei hakka oma hobustele midagi nüüd külje panna, sest mul pole selleks vajadust. Esimene samm peab niikuinii alati olema: kontroll, kas karjus on korras, kas juhib, kas on piisavalt palju "vatti" peal.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07.02.2013 19:19 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ühes suures tallis jäi mulle kunagi kõrva jutt, kus treener rääkis, et nad oli igapäevase aialõhkuja voolikust üleni märjaks kastnud ja pärast seda ei olnud ta enam kunagi karjusenööridest läbi jooksnud, ju oli surakas olnud kõva, (oli see muidugi suvel).

Isiklikult seda soovitama ei hakka, räägin mida pealt kuulsin juhuslikult :kiiver:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08.02.2013 10:07 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Vot häda on selles, et ta on ka 2m aiast proovinud üle hüpata.

Ei usu, et tema puhul päitsete külge pandud traat aitaks. Võibolla on kusagil keegi seda isegi kunagi proovinud, sest aegajalt ja pealtnäha arusaamatutel momentidel ta lausa kardab seda, kui üritatakse ta pead puutuda või päitsetest haarata.

Mõnel juhul poeb aia alt või vahelt läbi, aga enamasti hüppab. See teda ei tundu huvitavat, kas ta ka reaalselt puhtalt suudab üle saada. Kui ei saa siis tõmbab lihtsalt ülemise(d) ribadeks ja on ikka aiast väljas.

Õnneks ei kipu pidevalt aiast välja vaid käivad sellised hood peal, et mingi hetk tuleb mõte.

Kuna praegu pole isiklikult maaomanik ja hobune teiste inimeste karjamaadel elab siis on minu käed ka osaliselt seotud. Mingeid kõrgehitisi ei saa hakatagi tema jaoks tegema. Kui enne auto alla ei jookse, siis tulevikuks, kui lõpuks ise maaomanikuks õnnestub saada, planeerin talle küll reaalselt vähemalt 2,5m võrkaeda ja kui see ka ei pea, siis võrgust katus peale ja elab nagu kana puuris.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08.02.2013 11:35 
Eemal
admin

Mis ta siis teeb, kui aiast on välja saanud - sööb sealpool seda rohelisemat rohtu või läheb rändama või ... ?
Kui see käitumine esineb hooti, siis kas oled ise saanud jälgida seda aiast ülehüppamist/väljapugemist ning mis sellele eelnes - mingeid vihjeid äkki põhjuste kohta?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08.02.2013 11:40 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

marie kirjutas:
Mis ta siis teeb, kui aiast on välja saanud - sööb sealpool seda rohelisemat rohtu või läheb rändama või ... ?
Kui see käitumine esineb hooti, siis kas oled ise saanud jälgida seda aiast ülehüppamist/väljapugemist ning mis sellele eelnes - mingeid vihjeid äkki põhjuste kohta?

See on küll väga öige küsimus.

Minu aia-huligaani probleem ongi selles, et keegi ei tea, miks ta seal läbi läheb. Ei ole seal heina, ei aja teda oma kaaslane ära, ei mitte midagi. Ma olen mitu korda seal olnud ja näinud, et lihtsalt jookseb aeda pikali - ja siis seisab väljaspoolt ja vahib. Kui juhendan teda sisse tagasi, tuleb alati meelsasti.

Aga mönel teisel hobusel ongi pöhjus ja sellega saab alustada lahendust leida.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08.02.2013 12:21 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Tal ei tundu otseselt põhjust olevat. Lihtsalt läheb.
Mõnikord sõõb seal samas mõned meetrid eemal, mõnikord kondab ringi, mõnikord jookseb mõned kilomeetrid eemale. Esimene kord, kui oli alles siia saarele kolinud siis oli keegi "hea inimene" käinud aeda näppimas (oli selgelt näha, et hobune poleks sedasi saanud lõhkuda) ja siis oli hobune 20km kaugusele sadamasse jooksnud. Edaspidi õnneks nii pikkasi matku ette ei ole võtnud.
Läheb ka siis kui aias on külluses süüa.

Ma olen päris kindel, et see hobune on ka peast pisut puudulik. Ta on oma vaimselt arengult kusagil 2-3 aastase eluvõõra hobuse tasemel, kuigi tegelikult on juba 9 aastane.

Umbes 2 aastasena olevat ta põdenud veresoonte põletiku. Terve kere on selle tagajärjel arme täis. Googeldades tuleb välja, et selle haiguse järel võib aju ka kahjustada saada. See seletaks miks ta aegajalt täitsa ohmu on. (Tuleb tõdeda, et ta on isegi kõvasti edasi arenenud ja ei jää enam hätta kui metsarajal näiteks oks ees vedeleb. Algul ta ei pruukinud aru saada, kuidas sellest üle astuma peaks)

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 29 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid