Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 25.09.2018 12:38

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 8 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Hobune talvel väljas
PostitusPostitatud: 20.01.2014 21:50 
Eemal
kasutaja

Kui kauaks hobust võib talvel -15 kraadi külmaga õue lasta.Siiani -10 kraadiga probleemi ei ole.kõnnib kogu aeg ringi ja otsib mööda mereäärt ja põlde söödavaid rohututte.Tavaliselt ei tule ta talli juurde enne kui hämaras.Heina sööb tallis tublisti aga vett ainult 20 liitri jagu.Või oleks õigem tallis hoida.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Hobune talvel väljas
PostitusPostitatud: 20.01.2014 22:49 
Eemal
admin

Kui õues heina ja vett saab ning on olemas koht, kuhu suure tuule või lumesaju korral varjuda, siis oletatavasti on tal õues parem kui tallis. Samas kui ainuke söötmine-jootmine on tallis, siis päev otsa ilma söögi-joogita ei ole ka hea.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20.01.2014 23:09 
Eemal
kasutaja

Hobuse suurim rõõm on olla õues ja lumes kahlata :) Minu hobused on igasuguse kraadiga vabakäigul, vaid öösel päris -30 'ga panen kinni ning suure tuisu-tormiga ka päevaks, kuid ka siis tahaksid nad kangesti hoopis õue minna.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20.01.2014 23:57 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Õuesoleku ajal peaks hobusel ikkagi ligipääs heinale olema.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21.01.2014 0:11 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Ma loodan, et ma ei lugenud valesti Sinu tekstist välja, et hobune sööb praegu külmunud rohelist? Palun katsu seda vältida. Sellega vöib tulla nii laminiit kui ka päris kövad tiirud. Ja ma pole kindel kui kiiresti Sa seda öigesti hinnata oskad ja kui kiiresti on vetarst kohal. Mölemad haigused on hobusele eluohtlikud.

Minu hobused on ka alla miinus 30 väljas, nad tulevad varjualusesse vaid kaera söömas ja möned väga "toredad" söbrad kasutavad katusealust vaid tualetina (kus ma praeguse temperatuuriga sönnikut isegi kirvega kätte ei saa...).

Mul on heinarullid väljas, hobused tassivad osa heina laiali, seal magavad vahest, samas saavad süüa nii palju kui tahavad - ja selle ilmaga tahavad päris palju. Kui mul 6-7 pealine grupp vajab tavaliselt iga teist päeva 4 rulli , siis hetkel oleme 5 rulli peal. Külmaga vajavad lihtsalt rohkem süüa.

Soovitan Sulle ühte, kahte kohta söötmiseks valmistada ja kindlasti jälgi, et hobune saab vähemalt 2 x päevas juua. Minul on niimoodi, et peale jootmist valan nousid uuesti täis, aga see vöib tähendama, et ma hommikul löhun 5 - 7 cm paksu kihi välja vöi nagu täna: kirve ja kuumaöhupüstoliga katsun imesid teha... Mustad noud, mida saab ehituspoodides on aga kuni ca. 15 külmakraadini suht vastupidavad ja soovitan kasutada. Alles kui rangelt alla 20 külmakraadi langeb, lähevad nad karedaks ja vöivad (vastavalt hobuste käitumist) katki minna. Üks variant on kaks tükki üks-teise sisse toppida ja kokku siduda, siis on nad vastupidavam. Head kogemused.

Loodan, et saime Sulle aidata: köige tähtsam on a) 2 x päevas vett, b) vaba heina ligipääs, c) katsuda heina niimoodi pakkuda, et hobusel liiga suur huvi külmunud rohelise vastu ei oleks.

Minu omad on nii tuisuga kui külmaga väljas. Esmatähtis on aga, et hobused on hästi soodetud ja seda aastaringselt: siis on neil piisavalt hea talvekarv ja immuunsus.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22.01.2014 22:04 
Eemal
kasutaja

Ma muidugi tean seda kõike aga kindluse mõttes.Sest keegi nägi hobust lumes kahlamas külmaga ja kohe helistas loomakaitsesse et issand loom talvel väljas.inimesed kes hobustest midagi ei tea arvavad muidugi et nagu kass tahab hobune ka ahju kõrval magada.
Aga ma ütlesin järelvalveametlikule et minul on kõik korras ja hobune ei ole näljas ega hüljatud keset põldu vaid elab siin.
Ta vahel käib ka päeval mitu korda tallis söömas aga sisse ei jää tavaliselt.Kahte korda päevas ei õnnestu tööpäeval küll juua anda sest hommikul ta ei taha ja päeval olen tööl.
Mis Ute hoiatusse puutub siis ma ei tea kas praegu midagi rohelist kusagil on aga seda keelata ma ka ju kuidagi ei saa.Õhtul kui ma töölt tulen siis Olli tuleb poole kilomeetri jagu vastu peaegu iga kord.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22.01.2014 22:28 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Palun katsu aru saada, et hobune on loom, kellel kindlad vajadused ja nendega tuleb arvestada ka siis, kui oled tööinimene. Vahest olen ka mina 12 tundi talust eemal, siis pean lihtsalt korraldada, et enne ära minekut ja kohe kui olen tagasi, on hobustel vett ees.

Ma paar aastaid tagasi küsisin saksa vetarsti käest - sest meil oli siin Otepää külje all 25 - 30 külmakraadid ja mina siis andsin 3 x päevas juua. Ühel päeval tuligi midagi vahele ja mul oli vaid 2 x päevas vöimalik joota, siis küsisin proffide käest järgi. Müncheni kliinik kinnitas, et 2 x päevas on korras, aga see on ka miinimum. Hobune vöib väga kergelt dehüdreerida ja ka see on jälle ohtlik. Katsu midagi välja möelda, kuidas 2 x päevas hobust joota. Kui ta hommikul ei taha, siis jätta talle vähemalt jooginou täis, et ta saab kätte.

Rohelist on alles, vähemalt meie piirkonnas on küll vaid örn lumekiht peal. Ja köik see körreline kraam, mis veel pöllu peal on ära külmunud ja seega eriti ohtlik. Kui hobune vahest möned ampsud teeb, ei ole see tavaliselt probleem. Aga kui ta mitu tundi järjest "hulkuma" käib, siis on küll oht olemas, et ta sellest liiga sööb.

Sellepärast soovitasin heina vabalt karjamaale viia, et hobusel on hein "huvitavam" ja ei pea kaugele köndida.

Ka mul on naabrid olnud, kellel mure hobuse heaolu kohta talvisel ajal, aga neile vöib öelda, et vanasti oli hobune ka külmal ajal tööl ja tegutsemas ja ei saanud keegi endale lubada hobust mitu kuud seisma panna ja köike tööd tegemata jätta. Kui autosid veel polnud, tegid hobused köike ju ära. Ja siis nad ka külma käest ei kannatanud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.01.2014 0:21 
Eemal
admin

jaan222 kirjutas:
Kahte korda päevas ei õnnestu tööpäeval küll juua anda sest hommikul ta ei taha ja päeval olen tööl.

Talvisest vähesest joomisest oli meil eelmisel aastal juttu: viewtopic.php?f=41&t=13664
Seal olid mõned soovitused ka juhuks, kui hobune juua ei taha - nt võib proovida soojema veega.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 8 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid