Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 24.09.2018 12:26

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 21 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Hobune ahmib sööta
PostitusPostitatud: 26.03.2014 10:43 
Eemal
kasutaja

Tere,

mul on oma pensionil oleva hobusega probleem. Ta nimelt ahmib omale sööta sisse ja on üldse, väga närviline söömise ajal. Lõpptulemus on see, et poole sellest pudistab ta maha ja ei näri tõenäoliselt eriti ka seda läbi, mis suu sisse jääb.

Hambad on kontrollitud, ja see komme on tal väga väga pikalt olnud.

Ta on endine tippvõistlushobune, mis võib ka seda seletada mingil määral. Võibolla olid kunagi söödakogused väga suured ning ka pinge ja nii see tulla võiski? Olen proovinud sööta ette panna väikeste koguste kaupa, et seda vältida, aga see ei ole alati võimalik lihtsalt.

Milliseid nippe oskate soovitada, et seda ahmimist vältida / välja juurida.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Hobune ahmib sööta
PostitusPostitatud: 26.03.2014 11:05 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Kindlasti on koguste väiksemateks osadeks jagamine hea mõte. Siis on väiksem võimalus, et ta läbinärimata massi endale söögitorusse tropiks ette neelab või tiirud saab.
Kui ta on sinu juurde hiljaaegu tulnud, siis tuleb lasta tal harjuda uue koha ja rutiiniga. Maha rahunemine võib võtta päris kaua aega.
Kas ta tuleb söögi juurde rahulikult ja siis hakkab ahmima või kohe alguses nö lendab agressiivselt peale sööginõule?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.03.2014 11:11 
Eemal
kasutaja

Ta on minu oma olnud juba üle aasta, ja see komme oli tal juba siis.

Ta lendab kohe sellele peale, enamasti tahab ta sööginõud kohe ära lõhkuda või selle boksi teise osassse lennutada.

Kui küna on seina külge kinnitatud, siis enamasti tambib jalgadega kergelt ja ahmib ja pudistab.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.03.2014 11:43 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Mul on tallis hetkel sarnase käitumisega hobune, kes tuli eelmisel sügisel. Kuna ta tuli suurest tallist, tähendab see, et sööt visatakse kopsikuga nõusse ja söögi ajal pole hobusel inimesega mingit kontakti. Boks on tema territoorium.

Esimestel nädalatel oli ta söögi ajal väga agressiivne, ukse vahelt ämbrit nähes tuli kõrvad ludus ja lendas ämbrile peale, ründas sööki ja ahmis suuri suutäisi. Põsed punnis ja eelmine suutäis alles läbinärimata ahmis juba uue kuhja suhu.

Tasapisi hakkasime harjutama teda sellega, et inimene võib ka kõrval seista kui ta sööb ja lõpuks ka silitada samal ajal. Samuti keelasime kohe ära toidule peale lendamise. Ämber põrandale ja käsklus "Oota!". Kuna ta oli niigi närviline, siis ei tahtnud teda väga hirmutada, aga stekk oli ikkagi käes ja kui üritas inimesest mööda ämbrini trügida, siis sai väikse kopsu vastu rinda. Vastasel juhul oleks lihtsalt üle jooksnud.

Väga kiiresti sai aru, et parem on oodata viisakalt - saab kiiremini süüa. Siiski alguses oli ka see probleem, et ta küll ootas boksi nurgas, aga niipea kui astud sammu tagasi, kiidad ja lubad söögi juurde, siis ikkagi lendas peale ja kukkus ahmima. Sellisel juhul sai kõva häälega noomida ja uuesti boksi nurka tagasi ootama. Paar korraga sai ka sellest aru.

Muidugi oli ka tagasilööke alguses ja vahel tuli ikka ämbrit ründama. Aga siiski oli paari päevaga väga suur edusamm - närviline ja lidutav hobune läks ämbriga boksi minnes paar sammu tagasi ja seisis täiesti lõdvestunud asendis kuni anti luba sööma minna.

Minu arvamus on see, et peab olema konkreetne - sellest saab peaaegu iga loom aru. Kui käitub hästi, siis kiidad sõbraliku häälega ja lased tal rahus süüa. Kui käitub valesti või lausa agressiivselt, järgneb väga kiirelt kõva häälega noomitus ja inimese ründamise puhul ka stekk. Nii kiitus kui karistus peaks järgnema koheselt peale vastavat käitumist.
Närvilise hobusega on tähtis ka söögi ja trennivälisel ajal palju suhelda ja võimalusel lihtsalt koos aega veeta. Usalduse arenemise käigus hakkavad vanad käitumismustrid vaikselt ununema.

Isegi kui tundub, et olukord on juba hea ja hobune käitub hästi, tuleks ikkagi aeg-ajalt talle meelde tuletada ja kontrollida, kas ta ikka mäletab, et tuleb viisakalt oodata.

Mida ta sööb ja kui vana ta on? Meil on üks 20a hobune, kes on muidu väga hea tervise juures ja hambad samuti korras. Kaera pudistas kohutavalt, kuna kest on ilmselt kõva ja peab palju jahvatama. Vahetasime kaera purustatud odra vastu ja mitte üks helves ei kuku suust maha. Proovige purustatud kaera või otra. Vanemal hobusel on seda tunduvalt lihtsam süüa.

Edu :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.03.2014 11:55 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

orav333 soovitus väga hea.

Kui stekiga vehkida ei taha, või ei julge vms. Siis pakuks välja ka selle variandi, et annadki peotäite kaupa sõõki ette. Peotäis nõusse. Kui selle on ära sõõnud siis kindlasti esimese hooga rahmeldab ja närvitseb. Uut peotäit ei anna enne kui maha rahuneb ja vaguralt seisab. Aega läheb aga asja saab. Võibolla sobiks teile ka klikkeriga treenimine.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.03.2014 14:46 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ühes tallis olen kunagi näinud laamendavatel hobuste söödakünas piiravaid torusid, et ainult nina mahub künasse ja vehklema ei mahu peaga ning välja lükkama toitu, nagu varsasöödakünad mingis e-poes. Mina lahendasin oma kraapiva ja laamenava varsaga probleemi sääraselt et sangadega pehme anuma riputasin kõlkuma, väga rahulikult sööb sest peab keskenduma, siis kui rapsib läheb anum ju eest ära ja jääb nämmist ilma kuni rahulikult uuesti üritab.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.03.2014 15:08 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Lisaks jälgi, et ta oleks enne jõusööda saamist kindlasti koresööta saanud - peale tunnikest heinakuhja kõrval ei ole tal esiteks enam kõht tühi, et kugistama peaks + vähendad ka maohaavade tekkimise ohtu, või vähemalt takistad nende süvenemist. Suuri jõusöödakoguseid saanud hobusel on maohaavad üsna tavalised nähtused ja ka need võivad osaliselt tekitada hobuste probleemkäitumist söömise ajal.

Kui oled täiesti kindel, et tegemist on puhtalt halva harjumusega, võib muidugi proovida teda ümber õpetada, aga kui mitte, siis ma selle stekiga vehkimisega ootaks natuke ja prooviks kõigepealt muud võimalikud põhjused välistada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.03.2014 12:13 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Minu Helbe oli kunagi selline - tuli ligi 5 kuuse nälga sureva varsana minu kätte, täielik luukere, eks tal jäi külje, et tuleb ikka sisse ahnitseda.

Aitasid
- teised hobused tema ümber kaugemal ja kinni
- enne söötmist vett anda (mul pole jooturid)
- söödaküna juurde heina anda (kui teised veel söövad ja Helbe oli juba valmis)
- möned ilusad rusikasuurused kivid, mis takistasid sisse ahnitsemist

Ja kannatus, kannatus, kannatus - Helbele konkreetselt aitas, et tulin sisse, ei mingi söna, andsin süüa, jalutasin edasi, sihikindlalt. Seda rohkem aega ma vajasin tulles, seda närvilisemaks ta läks ja ei oleks ta iialgi ründanud mind, aga see, et ta siis veelgi kiiremini sisse ahnitses ei olnud ka efekt mida tahtsin.

Vöttis aastaid, aga nüüd on Helbe päris kerge käsitlev hobune ka söötmisajal ja ei söö ennast nii äärmiselt paksuks ka enam. Ta oli töesti varsana näljutatud, eks see jättis päris kövad jäljed.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.03.2014 12:17 
Eemal
kasutaja

Tegemist on vana hobusega ja olen proovinud ka paar korda noomida ja kerge nipsu vastu nina anda, kui ta ahmima kukub. Aga ta on väga iseteadlik ja suure iseloomuga, kuigi ta on vana siis aeg ajalt trikkide tegemine ka käekõrval on meie jaoks igapäevane nähtus. Ei tea, kas siin kehtib, et vanale koerale uusi trikke ei õpeta?

Heina saab ta muideks alati ennem söömist, seega ei tohiks olla see probleem.

Kuna ta saab üsna kallist sööta (seeniori sööt) ja tegemist on praktiliselt täisverelisega (kõrge vere protsent), siis on lihtsalt tähtis, et iga kilokalor saaks kasutatud, sest kaalu hoidmine on niigi üsna keerukas tema puhul.

Ühe võimalusena pakuti veel chaffi kasutamist, mis sunniks teda toitu rohkem närima ning künasse näiteks soolatükkide panemist, et ta peaks toitu otsima rohkem ja ei mõtleks ahmimise peale. Peoga sööda panemine, ma teeksin seda hea meelega kuid ei saa viibida söötmse ajal alati tallis ja see asi oleks siis lihtsalt väga poolik ... Mis te arvate?

Klikkertreeningu idee on väga põnev, seda peaks küll proovima, aga ta on üsna temperamentne hobune, see saab huvitav olema. Ehk siiski õpetab "vanale koerale" uusi trikke :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.03.2014 12:39 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Vöibolla aitaks Horslyx lakukivi? Siis on tal tegemist, see aitab talle ka natuke kaalu hoida ja rahustab maha? Algul vöib küll olla, et ahnitseks tunni aja jooksul tervet kivi, aga seda lakukivi saaks ju enne söötmist sisse anda, siis on tal tegemist, mis tema mötlemist ka mujale viib? Mina prooviks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.03.2014 20:55 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Kuna sa just mainisid et tegemist on verelise hobusega siis on tal palju kahe kõrva vahel, kui sa annad talle ka vee sööta mis annab lisa energiat( ma ei tea kas annad, see on lihtsalt oletus) siis seda keerulisemaks läheb tema elu kahe kõrva vahel:) Seda energiat mida sa talle sisse söödad pead ka suutma realiseerida trennis, et asi oleks tasakaalus. Kui sa seda ei tee siis on ta on sul nagu koha peal vibreeriv patarei, ja kasutab oma ülejäänud energiat iga toimingu jaoks, ka söömine. Kuidas ta nii muidu on.....kuidas teda valmis panna on...kas seisab rahulikult? Kas ta suudab seista sinu kõrval rahulikult või tiirutab sinu ümber? Selle vastu aitab hobusega maas tegelemine et anda talle natuke mõtlemis tööd ja see on hobusele suur vaheldus, nii õpid oma hobust rohkem tundma ja hobune hakkab sind rohkem usaldama:)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.03.2014 21:30 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ute mainis ühte suurepärast abivahendit. Kivid, just! Kas üks suur lahmakas, mille ja küna vahelt ta peab sõõta nokitsema, või mõned mitte nii suured, mida peab künas ringi veeretama, et nende alt ja vahelt sõõt kätte saada. Kui ta on selline kes niiguinii küna ennast ringi loobib või sealt seest toitu välja ajab siis on üks suur, mida raskem liigutada, paremaks lahenduseks. Kui küna on boksis kuidagi fikseeritud ja kive ei taha sinna panna siis võib aidata ka hobustele mõeldud pall. See tuleks niimodi kusagile siduda, et ta peab seda eest ära lükkama, ja saaba ainult suutäie korraga võtta, pall võiks saada vahepeal tagasi künasse vajuda. Olen tähele pannud et igasugustele rahmeldajatele üldse need pallid sobivad ajaviitmiseks hästi ka niisama lahtisena boksis.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.03.2014 15:56 
Eemal
kasutaja

Käekõrval käimine on nii ja naa, enamasti ikka üritab näidata, et näe ma olen siin ja tantsin, muidu ma järsku ei märka ju teda.

Ta ei ole rahulikku tüüpi hobune.

Kordel, ratsa samas käitub väga viksilt. Tegemist on endise GP hobusega, kes pool maailma läbi sõitnud ja elu kõvasti näinud siin ja sealpool maakera.

Sõidaks ning treeniks teda hea meelega, aga minu arvates ei ole tema konditsioon selline, mis võimaldaks treeninguid. Samas energiat on tal lausa plahvatuslikult. Sööt on seenioride sööt ja ei tohiks teda peast ülemäära kuumaks ajada, aga mingil määral kindlasti see mõjutab - sellega nõustun.

Ma proovin chaffi + midagi künasse panna ja vaatame, kuidas see aitab. Samuti saab ta nüüdsest omale privaatse kopli ja ta ei pea enam võitlema sööda pärast (kuigi ta on domineeriv, siis igasugune võitlemine väsitab teda ju nii või naa). Samuti lisan maatöö ja kerge korde. Ehk saab asja :)

Tänud igatahes kõigile.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.03.2014 16:06 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Caletto, seda enam kui temaga ei saa enam suuresti treenida on ainuke ja parim võimalus, maatöö st käekõrval. See hoiab tema mõtted kahe kõrval vahel vaos ja teeb palju rahulikumaks. Ta on närviline kuna tal pole teist väljundit, ta on harjunud midagi tegema ja ta ei osakagi teistmoodi. Õpeta teda, et saab ka teismoodi ja õpeta et rahulik olla on mõnus, õpeta talle kuidas olla rahulik ja ta on sulle kindlasti tänulik. Kas ta on koplis üksi või kellegagi koos, palju ta veedab aega sul koplis?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30.03.2014 9:42 
Eemal
kasutaja

Koplis on üksi, teisi saab ninaga nuusutada ja kenasti suhelda. Koplis on väga kaua, varahommikust kuni umbes pimedaks minemiseni.

Aga mida täpsemalt temaga maas teha võiks, minul on küll suur ideede puudus :)

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 21 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid