Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 24.09.2018 12:16

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 7 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Oma tall
PostitusPostitatud: 23.05.2015 23:36 
Eemal
kasutaja

Tere!

Pöördun asjatundjate poole hüva nõu saamiseks.

Taustalugu on selline, et pärisin maakoha, kuhu plaanime mehega oma kodu luua. Hobustega on mul kokkupuuteid olnud juba varasest noorusest (kindlasti mitte ei ole ma aga ratsutamises asjatundja, pigem algaja), olen isegi hobust omanud, kes aga sai õnnetult hukka ja pärast tema surma jäi harrastus soiku - algselt kuna talli naasmine oleks hingeliselt liiga valus olnud, aja möödudes aga lihtsalt tekkisid teised kohustused. Südames on need suured vahvad elukad aga alati olnud ja unistus oleks omada 2-3 hobust (et oleks neil omavahel seltsi, kuid samas saaks nende hooldamisega ilma abita hakkama (va. pikemad reisid muidugi, mille tarbeks peaks kindlasti usaldusväärse abilise leidma)).
Kui küsimus on, et miks hobuseid pidada, siis eesmärk ei ole ei aretus ega raha teenimine (on elusolendite pealt üldse võimalik teenida?), vaid eelkõige endale rõõmuks, seltsiks ja tegelemiseks. Töötamine on kodukontoriga lahendatud, nii et igasugune põhjus majast välja saada on ainult teretulnud.
Talliehitus ja hobuste hankimine ei toimu ilmselt mitte lähema paari aasta jooksul, ise oleme endale esialgu tähtajaks seadnud 5 aastat - selleks ajaks võiks püsti olla tall, koplid vähemalt karjusega piiritletud ja hobused kodus. Tahaks muidugi kõike kohe homme aga rahalised võimalused seavad oma piirid.
Krundil on ca 5 hektarit põllumaad, piirneb osaliselt veekoguga (oja), pind on Lõuna-Eestilikult künklik. Vaimusilmas näen kolme erinevat koplivarianti, pluss vajadusel saaks arvatavasti ka naaberpõllu omanikult ruumi juurde rentida. Erinevatest allikatest olen lugenud, et veekogust tuleks hobused eraldada. Ideaalis näeksin koplite ümber puitaeda, mis on seestpoolt elektrikarjusega "turvatud", et hobustel läbi tungimise ideid ei tekiks.
Kuna krundil tuleb kanalisatsioon niikuinii ümber korraldada, siis nö tallile kõige lähemal olevasse koplisse veevarustuse tagamine ei ole probleem, mujale peaks ilmselt käsitsi vedama (kõige kaugem heinaamaa on majapidamisest u 500 meetri kaugusel). Siit foorumist lugesin arvamust, et hobuse kohta peaks olema hektar karjamaad, mujalt internetist olen leidnud suurusi 0.2-0.5 hektarini. Mida rohkem seda parem kindlasti.
Veterinaari ja sepa leiaks ilmselt lähiringkonnast, kuid koha eeliseks on ka see, et Tartust on see vähem kui 40 minuti autosõidu kaugusel, mis laiendab võimalusi oluliselt.
Talli pindala oleks praeguste arvutuste kohaselt 180 m2, milles on 5 boksi (4 mõõtudega 5x4 ja üks 6x5). Boksid on teineteisest vahekäiguga eraldatud (kas 2 m vahekäigu laiuseks oleks okei?) - mõlemas otsas uks (üks on varuväljapääsuks). Ka laienemise (pikendamise, kui täpne olla) ruum on olemas. Lisaks on varustuse hoidmise ruum, pesunurk ja koht, kus hoida teravilja ja lisasööta ning tallitarvikuid (käru, hark jms). Heina tarbeks võtaks kasutusse vana aida, kuna tuleohutuse seisukohast ei tihka heina ja allapanu tallihoones hoida. Hoonete vahemaa on ca 13 m.
Tuleohutusest rääkides - sooviks hoonesse paigaldada automaatse sprinkersüsteemi, kuid kas keegi oskab öelda Eestis mõnda talli, kus selline asi kasutusel on? Kuidas on viidud nö valehäirete arv miinimumini, sest ei usu, et hobused seda väga hindaks, kui järsku "vihma" pähe sadama hakkaks, sest masin läks lolliks.

Ja nüüd siis küsimus, miks üldse teema tegin - mis ma kahe silma vahele jätnud olen? Tean, et hobuste pidamine nõuab väga palju aega, veel rohkem raha ja tahtmist, nendega on rõõmu ja kahjuks ka muret, kuid usun, et positiivne kompenseerib negatiivse. Aga mis on sellised asjad, mida kogenumad hobusepidajad on läbi elanud, kuid algajad ei oska endale ettegi kujutada? Millega kindlasti arvestama peaks? Ja milliseid nö. "näidistalle" Eestis oskate soovitada, mida võiks külastada, et hobusepidamise planeerimise osas ideid ja häid nõu saada?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Oma tall
PostitusPostitatud: 23.05.2015 23:41 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Küsimus: miks Sa tahad eraldi boksid? Ja kas mötlesid ka hobuste hingeöhu peale? Kuidas on sönniku reziim?

Kui tohin küsida - künklik maastik, Tartu 40 minutid - oled Sa varsti minu naaber? Siis astu läbi, saa targemaks minu vigadest ja miks mitte vötta möni hea idee kaasa.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 23.05.2015 23:58 
Eemal
kasutaja

Tere Ute!

Olen minevikus peaaegu naaber olnud, hetkel resideerun aga Tartus ja tulevane elukoht jääb siiski veidi eemale. Ammu on tegelikult olnud soov Teie tallist läbi astuda ja loodetavasti see suvel ka teoks saab, kuna teadmisi on mul vaja kõvasti ammutada.

Ventilatsiooni osas lugesin ideed ehitada nö. ventilatsioonikorsten, mis viib "halva" sooja õhu välja, samas kui maapinna lähedal olevatest luukidest tuleks juurde värsket õhku. Teine võimalus oleks sundventilatsioon, kuid ei ole kindel, kuidas selline kliima hobustele sobiks, kuna see eeldaks hoone suhteliselt õhukindlaks ehitamist ja saan aru, et näiteks talvekülma taluvad hobused palju paremini, kui soojustatud talli, sest sellisel juhul on vahe välistemperatuuriga liiga suur. Varustuse- ja söödaruum peab muidugi reguleeritud temperatuuriga olema. Need küsimused saaksid täpse lahenduse projekti koostamise käigus.
Miks eraldi boksid - see on hea küsimus tegelikult, ilmselt seetõttu, et olen lihtsalt sellise tallivormiga harjunud ja endale vaimusilmas ette kujutanud. Bokside vaheseinad saaksid arvatavasti olema pooleldi laudisest/vineerist või muust närimiskindlast materjalist ja ülemine pool raudvarbadest, et loomad üksteist näeksid. Teine võimalus oleks muidugi hobuste väljas pidamine ja varjualune, kuid endale imponeerib klassikaline tall rohkem - kuid ehk see on inimlik isekus, nii oleks juskui kontakt oma lemmikutega parem.
Mida pead silmas sõnnikurežiimi all? Et kuidas planeerin sõnniku kõrvaldamist? Vanast ajast, kui antud talus veel lehmi peeti, olid kasutusel suured sõnnikukogumiskastid, kuid kuna need asetsevad üsna elumajade lähedal, siis arvatavasti tekitaksin tallidest veidi eemale sõnnikuhoidla.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.05.2015 9:59 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Tere,

See on nii tore, et keegi tahab omale kodutalli teha, sest see on tal juba kaua meeles mõlkunud. Ja Su mõtted on kõik kenad ja õiged. Tunduvad natuke ehk suurejoonelised ja kallid, aga kui võimalusi on, miks mitte. Meie tegime oma 4-hobuse kodutalli neli aastat tagasi ja nüüd on plaanis 5. boks juurde ehitada nii et mõningane kogemus on olemas. Ma päris hästi ei saanud sellest aru, mida need hobused seal tegema peaksid. Kas plaanid ratsutada ka või on ainult koplikaunistused? Sellest ilmselt sõltub nende sugu, vanus ja tervislik seisund, mis kõik eeldavad ehk pisut erinevaid pidamis/hooldamistingimusi. Meil on endiste sporthobuste vanadekodu -:) Ja nendele sobivad eraldi boksid rohkem: nad on sellega varasemast elust harjunud, üks märadest on üsna dominantne ja ööseks kobivad kõik suure mõnuga oma boksi, et ülemusest rahus oma heina krõmpsutada. Päeval on koos koplis ja suhtlevad nii palju kui jaksavad. Ning suvel ilusa ilmaga on tõesti ka 24/7 väljas.
Vaatasin, et tahad hästi suured boksid ehitada. Suured on hea, aga see tähendab ka suuremat aluspanu kulu ja suuremat vaeva bokside tegemisel. Meie boksid on umbes 14m2 suured ja meie pensiokatele suuremat pole ilmselt vajagi. Teine teema on, muidugi, varssadega märad või täkud. Vanematele hobustele kindlasti meeldib, kui boksides on korralikult paigaldatud kummimatid - jällegi hoiab kokku aluspanu kulu ja on öösel soojem ja pehmem pikutada. Ja vaheseinte puhul on oluline valida materjal, mis on vetruv, juhul kui satub mõni taguda armastav setukas, ja niiskuskindel peaks see ka olema. Meie talli vaheseinad on alt ümbertöödeldud plastist lippidest ja ülemine osa on tsingitud võre. Tsinkimine on oluline, väldib muret roostega, mis kindlasti muidu tekiks, kui kasutada terasvarbasid.
Sprinklersüsteem on ka veidi ülepakutud. Ja tõesti - kui see peaks iseenesest tööle hakkama, on jama vist üsna suur. Korralikud suitsuandurid, mis on valvesüsteemi ühendatud, peaks olema piisav turvameede. Eriti kui hoiad heina ja aluspanu eraldi.
Sõnnikupatarei on kindlasti mõtlemise koht. Meie oleme ilma hakkama saanud, sest kasutan aluspanuks turba ja põhugraanuli segu, mis on täielikult ja kiiresti biolagunev. Pabulad korjame kottidesse ja mul on paar ümberkaudset suuraednikku, kes need minema viivad, ülejäägi laotame lihtsalt oma rohumaadele (meil on 18 ha maad, millest koplid on umbes 12 ha). Muidugi mitte sinna, kus koplid on. Ja kuigi meil siin on selline kehva rohuga loopealne maa, siis 12 hektarist on neljale hobusele väga hästi piisanud. Lõuna-Eestis on maa kindlasti rammusam ja seega ka rohtu rohkem. Seega pole nii suuri kopleid vaja. Meie koplid on piiratud puidust postidele paigaldatud kahekordse elektrikarjusega. Puidust koplid oleksid loomulikult kenamad, ent jälle - kas nii suur investeering on mõttekas. Samas, kui vahendeid jätkub, miks mitte.
Vesi koplis pole ka teab mis keeruline probleem. Meil on suur plastist metallraamidega mahuti, millel on kaas maha võetud (neid kasutatakse toiduainetööstuses ja keemiatööstuses), mis on euroalusele paigaldatud ja mis siis sõidab traktoriga ühest koplist teise. Veevärgi vedamine igasse koplisse on jällegi üsna kallis lõbu. Selline teisaldatav veemahuti, mida saab alati vajadusel talli juurde täitma tuua, sobib kenasti. Kui temperatuur langeb alla nulli, siis hobused koplis vett ei saa. Aga pole veel märganud, et see neile muret tekitaks. Joovad hommikul, enne kui välja lähevad ja uuesti siis, kui sisse tulevad (talvel kella nelja-viie paiku).
Üks asi, mille peale soovitan mõelda ja mis meile esimesed aastat tuska tekitas - on hein koplis. Esimesed aastad panime heina lihtsalt maha, aga see tekitas tohutu sopase maa-ala ja heina pidi ka iga päev välja vedama. Nüüd lasime talvekoplisse paigaldada nn katusega heinamajakese, kuhu mahub korraga terve heinarull sisse ja elu on palju kergem. Seda rulli söövad meie neli hobust sügistalvisel ja varakevadisel perioodil enam-vähem kaks nädalat ja muret on palju vähem. Heina kulub vähem, koppel on puhtam ja meil tööd vähem. Kevadel, nagu rohi tärkab, loobuvad nad sellest lisaheinast nagunii.
Edu ja jaksu on unistuse teostamisel!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 24.05.2015 22:59 
Eemal
kasutaja

Lihtsalt koplikaunistuseks neid ei sooviks, tahaks ikka ratsutada ja ennast selles vallas arendada. Võistlejat ei saa minust ilmselt kunagi, kuid hea meelega tegeleks ratsutamise kui hobiga. Kuna 3 hobust näib mõistlikum kui kaks (kui ühega nt. maastikule minna, siis ei jää keegi üksi maha), siis neist kaks võiksid olla ratsahobused, kolmas võib aga vabalt olla kas mingisugusel põhjusel ratsutamiseks mittekõlbulik, kuid muidu tore seltsiline, või vanake (kuigi olen lugenud, et karja koosseis peaks vanuselt võimalikult ühelaadne olema, nii et see võib probleeme tekitada). Kaks hobust tundub selline arv, millega ka üks inimene hakkama saab ratsutamise seisukohast. Võimalik, et ka mees oleks huvitatud hobustega tegelemisest, kuid selles veel kindel olla ei saa, kuna seni on ta neid lihtsalt kaugelt vaadanud. Samas tekitaks see juba keerukusi juurde, kuna ise eelistaksin väiksemaid ja sportlikumaid loomi, keda ehk veidi lihtsam hallata on, samas mees on ligi 2 m pikk ja teda hästi eesti hobuse seljas näiteks ette ei kujuta, samas mõni toekam tori ruun võiks isegi sobida. Kuid eks hobuste valimine on kõige viimane mure, kõigepealt on vaja tingimused luua ja teadmised hankida, seetõttu aitäh, olenkyt, põhjaliku postituse eest!
Mitmed ideed võivad tõesti liiga lennukad olla, eks nad filmidest ja internetiavarustes nähtu põhjal kujunenud on ("The Adventures of the Black Stallion" sari jättis mulle kustumatu mulje kui veel laps olin) ja kuna praegu olen alles niiöelda idee paberile formuleerimise faasis, siis ei oma veel ettekujutust, kui palju see lõbu kõik maksta võiks. Peale selle umbmäärase suuruse "väga-väga palju". Aga eks kui tahtmist on, tuleb vahendid leida ja vajadusel siin-seal ka järeleandmisi teha (mitte loomade heaolus muidugi).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 25.05.2015 11:50 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Kui tall ehitatakse nullist, mitte ei toimu ümberehitus olemasolevate hoonete põhjal siis on võimalik veel kaaluda sellist ideed mis mulle paaris kohas silma on jäänud ja väga hea mulje jätnud. Boksidele on tehtud uksed mõlemasse otsa. Üks uks viib otse koplisse ning teine talli sisse. Sellise lahendusega saab sama talli kasutada suvel vabalt käidava varjualusena - hobused ise otsustavad kas olla sees või väljas. Samas kehva ilmaga või mõne hobuse haigestumise korral (ikka juhtub ootamatusi) saab hobused sisse kinni panna. Ning endal, vetil või sepal on mõnusamad tingimused toimetamiseks ja hobustele pääseb ligi ka talli sisesest vahekäigust. Samuti on nii lihtsam anda lisasööta kui karjas juhtub olema mõni tülinorijam või teiste toitu kaaperdav isend.

Puit aiad on muidugi hea mõte. Eriti kui läheduses juhtub olema metsloomi, kes traate pooleks võivad joosta. Parem korra suurem kulu aia ehitamisel kui hiljem pidevalt muret tunda, kas aed on olemas või ei ole.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.05.2015 22:19 
Eemal
admin

Roki98 kirjutas:
Kui tall ehitatakse nullist, mitte ei toimu ümberehitus olemasolevate hoonete põhjal siis on võimalik veel kaaluda sellist ideed mis mulle paaris kohas silma on jäänud ja väga hea mulje jätnud. Boksidele on tehtud uksed mõlemasse otsa. Üks uks viib otse koplisse ning teine talli sisse. Sellise lahendusega saab sama talli kasutada suvel vabalt käidava varjualusena - hobused ise otsustavad kas olla sees või väljas.

Sel juhul võiks teha lausa nii, et boksist pääseks justnimelt koplisse ehk jooksuaedikusse, karjamaid võiks olla aga mitu (vaheldumisi kasutamiseks, rohi saab vahepeal taastuda) ning ideaalis kõik kopliga ühenduses. Suvel avad hetkel kasutuses oleva karjamaa värava, porisel ajal lased hobused ainult (vähemporisesse, võib-olla liivapinnasega?) jooksuaedikusse ning säästad rohumaa äratrampimisest. Aga selline süsteem eeldab ka sobiva paigutusega kopleid-karjamaid.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 7 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid