Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 24.09.2018 11:29

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Hobused eelistavad koplile boksirahu
PostitusPostitatud: 21.06.2015 20:53 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Tere kõigile! Foorum on kuidagi väga loid. Seepärast otsustasin postitada oma väikese mure, mis tegelikult ei olegi mure, ent ometi... Ehk on kellelgi sarnane kogemus ja ma leian veidi südamerahu. Olen sellest küll rääkinud, aga siiski veelkord - meil on väike kodutall, mis on sisuliselt hobuste vanadekodu. Olen püüdnud luua hobustele nii head tingimused kui oskan ja tundub, et meie neli pensionäri on igati rahul. Nüüd, suvel, on nad enamuse ajast väljas. Toon nad õhtu eel sisse, et neile veidi müslit ja porgandeid pakkuda, kontrollida, ega keegi end kriimustanud ole, teen kabjad puhtaks ja lasen neil paar tundi boksis rahus pikali visata. Ja tõesti, juba poole päeva pealt näen, et nad kogunevad kopli väravasse (koplis on küllaga rohtu) ja ootavad, millal sisse saab, Söövad oma paar peotäit müslit ja paar porgandit ära ja viskavad kõik üsna kähku külili. Kui ma neid siis õhtul kella üheksa paiku uuesti koplisse viima lähen, siis on mul tunne, nagu lohistaksin jonnakaid eesleid tapale. Nad on kõik üsna seda nägu, et lase meil parem siin pikutada ja öö rahus oma boksis veeta. Mina muidugi ajan oma jonni ja viin nad välja ja siis mõne aja pärast hakkavad hobused rahus sööma, et järgmise päeva pärastlõunal sama lugu korduks. Ometi kinnitavad kõik allikad nagu ühest suust - kui annad hobustele valida, siis eelistavad nad iga ilmaga väljas olla. Kas meil on mingid kummalised hobused, kes tahaksid pigem sees olla, või on kellelgi veel sarnaseid kogemusi?
Ilusat jaani kõigile!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Hobused eelistavad koplile boksirahu
PostitusPostitatud: 21.06.2015 21:57 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Praegu hakkavad putukad tulema, boksis võib-olla pole neid nii palju?

Sääski oli eile õhtul õues pääris palju :/ või siis on õues lihtsalt öösel nii niiske ja jahe (vähemalt viimane nädal).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22.06.2015 11:07 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

olenkyt kirjutas:
Ometi kinnitavad kõik allikad nagu ühest suust - kui annad hobustele valida, siis eelistavad nad iga ilmaga väljas olla. Kas meil on mingid kummalised hobused, kes tahaksid pigem sees olla, või on kellelgi veel sarnaseid kogemusi?
Ilusat jaani kõigile!

Kõige paremaks allikaks on sinu enda hobused :)

Üldjuhul on hobused suvel väljas, aga eelistavad olla kas puudesalus või varjualuses.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22.06.2015 12:22 
Eemal
admin

Hea teema, aitäh!

Oma hobusepidamise aegadel olen ka näinud, et hobused ootavad õhtul kopliväravas sissesaamist - tõsi, siis polnud ka koplid kaugeltki ideaalsed.

Kas mäletan õigesti, et teie pensionärid on suurema osa oma elust olnud boksielanikud? Kas teil koplis varjualust vms on? Kas nad karjamaal pikali heidavad - võib-olla ei tunne nad ennast seal piisavalt turvaliselt? Kuidas karjasuhted on - väljas magamise ajal peaks mõni jääma püsti valvama (ja valve käima "vahetustega"). On Sul olnud võimalust võrrelda nende käitumist sünnist saadik vabapidamises elanud hobustega?

Kui ma aastaid tagasi olin veendunud, et vabapidamine (varjualune koos kopli/karjamaaga, hobune ise valib kus on) on ainuõige lahendus kõikidele hobustele, siis praegu olen ma juba nõus aktsepteerima, et alati ei pruugi see toimida. Hobused ja nende elu ajal omandatud kogemused on selleks liiga erinevad.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22.06.2015 15:00 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Ma kaldungi arvama, et see nende endine elukogemus on üsna määrav... On nad ju kõik oma varasemas elus olnud sporthobused, kelle elu suuresti boksides mööda on saadetud. Aga see boksi tahtmise soov näib tugevnevat. Esimestel aastatel olid nad kuidagi meelsamini (öösiti) õues. Võib ju täiesti olla, et see tuleneb aastate lisandumisest nende paljunäinud turjale. Ja varjualust meil koplites ei ole. Natuke ka sellepärast, et neid kopleid on viis ja viis varjualust teeks maastiku natuke kummaliseks. Aga vesi on neil olemas ja koplid on metsaga raamitud nii et päikese eest saab varju minna, küll mitte vihma eest. Tegelikult viskavad nad väljas ühekaupa pikali küll. Väljaarvatud kõige vanem, mu kullakallis torikas, kellele ma selle eest väga tänulik olen, sest siiani on ta õues pikali visanud ainult siis, kui hakkab tiirutama. Mida temaga ikka korra või paar aastas juhtub. Ja tegelikult märkan ma seda tuppa kippumise soovi just suvel. Ülejäänud üheksal kuul, kui nad öösel sees on, ei kipu nad päeval väravas tammuma. Aga ma ikka üritan neid suvel öösiti väljas hoida, sest endale peab ju ka veidi hõlpu andma... Mind lihtsalt huvitas, kas kellegi teise hobused ka sisse kipuvad või on ainult meil sihandsed hellikud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22.06.2015 16:42 
Eemal
admin

olenkyt kirjutas:
Ja tegelikult märkan ma seda tuppa kippumise soovi just suvel. Ülejäänud üheksal kuul, kui nad öösel sees on, ei kipu nad päeval väravas tammuma. Aga ma ikka üritan neid suvel öösiti väljas hoida, sest endale peab ju ka veidi hõlpu andma...

Hobune va harjumuse loom, kui ta 9 kuud on öösel sees olnud, siis tuleb ilmselt arvestada mitme nädala kohanemisajaga selle 24/7 väljas elamise suhtes. :)

Mind puht teoreetiliselt huvitaks, kas varjualusega oleks käitumine teine või kas magataks siis varjualuses (paljud kasutavad seda pigem putukakaitseks või peldikuna :P ).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 22.06.2015 18:46 
Eemal
foorumi toetaja 2014

Üks põhjus, miks me neist varjualustest loobusime ongi see, et ega ma neisse suurt ei usu. Kunagi ammustel aegadel, kui meie hobused veel Niitväljal olid, sain talli nii kaugele, et sealgi said meie hobused, kuna üks neist oli juba tollal kopsudega hädas, öösel väljas olla. Ja siis neile ehitati varjualune, mida nad kasutasid vahetevahel just nimelt peldikuna. Ja ainult kaks hobust kolmest. Seda kolmandat millegipärast varjualusesse üldse ei lastud. Igatahes magamas nad seal ei käinud ja vihma eest kaitset ka ei otsinud. Meie praegune karja juhtmära on väga dominantne, mis tõenäoliselt tähendab seda, et kui mingi varjualune oleks, siis käiks seal kas ainult tema või üldse mitte keegi -:) Aga küllap on neil hobuseomanikel, kellel on nooremad hobused või siis sellised, kes ongi kogu aeg koplis elanud, hoopis teistsugused kogemused.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.06.2015 17:53 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Oma osa on kahtlemata harjumusel. Sellel, et nad eelneva elu on harjunud boksis olema kui ka sellel, et nad teavad juba umbes samal ajal tuppaminekut oodata.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 28.06.2015 9:53 
Eemal
moderaator

Mina aga jällegi kiidan varjualust. Eelmisel aastal, kui hobused tõime, polnud ei talli ega ka varjualust. Kevadepoole polnud lugu, aga suvel palavaga seisavad mõlemad varju all. Vihma eest läheb traavel jooksuga varju alla. Tall sai sügisel valmis, talvekuud elasid režiimil öösel talli-päeval õue. Aga nii kui rohukopli mulgu lahti päästsin, kappasid rohtu sööma ja harjutamisperioodil oli lausa raske neid jooksuaeda tagasi tuua. Talli pole nüüd kippunud, ometi on traavel tallihobune olnud. Teine hobune on enne ka vabapidamisel olnud, siis elas ka talvel õues.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid