Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 25.09.2018 13:51

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kui omanik ei tea hobustest suurt midagi...
PostitusPostitatud: 01.08.2015 16:56 
Eemal
kasutaja

Tere!
Mul on üks väike mure, mille kohe siis kirja panen. Ehk oskate nõu anda?
Nimelt on lugu selline, et tuttavad võtaid hobuse. Nad ise on täiesti hobuvõõrad inimased ja ma ei teagi miks neil seda noort hobust vaja oli. Aga käisin siis kah nende juures hobust vaatamas. Hobule ise saab mõne kuu pärast 2 aastaseks. Alguses tundus kõik kena-hobune heas toitumuses, kabjad ilusad jne. Aga, siis tuli peremees ise hoogsalt seletades kui kena ja ilus hobu neil on jne. Peremees kutsus siis hobuse koplist enda juurde ja juhatas meid "talli". Talliks seda tegelikult eriti nimetada ei saaks. See oli sama suur nagu pisemat sorti puukuur ja hobusele oli seal eraldatud niiii väike ala, et hobune mahtus ennast vaevu ümber keerama. Tema "boks" oli ülejäänud alast eraldagud mingi toikaga ja kohe selle nö boksi kõrval rippusid seinanpeal saed ja põrandal oli mingi suur teravate nurkade masin. Hobusel oli väga kerge ennast vigastada. Lisaks oli seelle "boksi"lagi nji madal, et hobune ei saanud kaelagi bälja sirutada.
Harjasin siis hobust, rääkisin temaga rahulikult, andsin paar maiust. Sellepeale lausus peremees , et nemad annavad ikka leiba hobusele ja tõi mitu suurt viilu kuivatamata lriba ja söötis need loomale sisse. Kui olin harjamise lõpetanud öeldi, et lähme nüüd hobust kordetama. Ise veel imestasin, et kas nii noort juba kordetatakse. Peremees aga otsis välja vanadest ohjadest meisterdatud korde, ja pikast oksast tehtud pika steki ja ütles, et võin minna. Läksin siis hobusega koplisse ja proovisin teda kordetada. Oli aru saada, et hobune ei oska kordel käia ja stekki kartis. Lõpuks jalutasin lihtsalt loomaga käekõrval, prooviain teha peatusi jne. Tegelesin temaga umbes pool tundi ja siis otsustasin, et aitab. Võtsin hobusel "korde" ära ja viisin "steki ära". Siia tuli peremees ja ütles, et hobune pole eriti veel kordel käinud, aga kui tema teda mõned korrad kordetab, küll siis loomanära õpib. Vrel rääkia ta, et on looma juba sadulaga harjutanud ja nende u5 aastane poeg on ka juba lihysalt sadulas istunud. Selle peale ütlesin, et enne 3.eluaastat ei tohiks temega ratsutada. Selle peale öeldi, et nad lihtsalt harjutavad sadulaga jne. Õnneks või kahjuks ma seda sadulat ei näinud. Aga siis ütlesim, et loomale võiks kärbsemaski osta, kuna looma piinasid paljud putukad. Selle peale tehti suured silmad ja küsiti, et mis asi sii kärbsemask on, kas mingi salv. Seletasin neile mis see on, aga mind vist eriti ei kuulatud ja vastasid, et loomasaab puude alla varjule minna
Mul on sellest loomakesest kahju. Ta elutingimused ei ole eriti head:tema "boksi" ma juba kirjeldasin ja ta elab täiesti üksi, kaugel eemal on koer, lehm ja kanad. Ma ei mõista, miks ei või omanikud talle korralikku kordet jms osta. Ma kardan, et need omanikud rikuvad selle hobuse ära. Hobune ise on tõeliset ilus, julge ja õpihimuline. Ma kardan, et nad hakkavad teda ise ratsastama ja ma ei tahaks tulemust näha. On näha, et minu juttu ei kuulatud absoluutselt. Mida ma tegema peaks? Mulle isiklikult see perekond ka riti eriti ei meeldi ja nendega rääkimisest ei tuleks miskit välja. Nad lihtsalt elavad nji teistmoodi kui mina ja mõtlevad kah erinevalt. Kuidas ma saaksin selle hobuse elu paremaks teha?
Jään teie nõuandeid ootama!
Nb:tekstis võib olla palju vigu, sest kirjutan telefonis. Ärge siis pahandage:)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Kui omanik ei tea hobustest suurt midagi...
PostitusPostitatud: 01.08.2015 19:46 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ega kahjuks midagi muud eriti teha ei saa kui juhendada inimesi nii palju kui ise suudad ja saad. Eriti saduldamise kohapealt. 2 aastase hobuse kordetamises halba pole, aga see ei tohiks olla niisama piitsaga taga ajamine (paljude algajate jaoks see just nii ongi).

Sadulat proovida ju võib, aga 5 aastast last sinna panna on küll risk pigem lapsele.

Loodetavasti saad neid inimesi ise juhendada või neile kas või mingeid lehekülgi näidata või raamatu viia, et nad saaksid areneda hobusepidamise kohta.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 01.08.2015 23:44 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Ma tean, et minu nouanne on nüüd väga kibe ja kole. Aga ma soovitan Sulle järgnevalt: jätta nii hobust kui omaniku rahule. Ära mine sinna enam. Lihtsalt ei.

Miks? Kui hobune teeb midagi, mida omanik vöibolla ise pöhjendas - oled Sina kohe süüdi.

Samas ei tundu, et omanik TAHAB hobustest midagi jagada (ma tunnen ka selliseid frukte...) - ja arvab, et ta ongi maailma targem. Sul ei vöta see tükk küljest välja, kui Sa annad talle seda muljet, et ta on superproff - ja jääd eemal. Las ta proovib.

Ja lisaks: mida Sa peale vaatad? Sul ju see valus nagu ma välja loen. Otsi endale mönusama inimest, kes hobustega tegeleb, kes teab, mida teeb ja kus Sa töesti saad midagi lisada ja teha. Ja kus hinnatakse Sind. Täiega. Ja tösiselt. See on Sinu jaoks tunduvalt parem. Ja annab Sulle ka positiivset tunnet.

Ning EI - Sa ei saa mitte midagi paremaks teha selle hobusele, kuid ma saan aru, et tunned kaasa. Aga palun ära mine sinna. Tösiselt ka.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.08.2015 11:21 
Eemal
kasutaja

Ega enam ei tahagi eriti sinna minna. See suhtumine ei meeldinud mulle. Lihtsalt hobusest on kahju. Ta on väga ilus ja tore loom, otsis väga lähedust ja usaldas. Nt kui tahtsin koplist ära minna, siis hobune lihtsalt kõndis mulle järele, nautis paisid ja seda kui temaga tegeletakse.
Ja veel ei mõista ma, miks ei võiks osta korraliku varustuse. Korded ei ole ju nii kallid, samamoodi kordepiitsad. Hiljem läheb ju varustusele veelgi rohkem raha, aga kui nad ei suuda kordetki osta, kuidas nad ostavad valjad, suulised jms?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02.08.2015 18:53 
Eemal
moderaator

Varustus ei olegi niiväga kallis, kui võrrelda hobusele liigiomaste tingimuste loomist. Mõtlen siinkohal talli, kus on korralike suurustega boksid (ja 3x3 m ON väike boks), kus hobune ei saa endale viga teha, ruumi varustusele, söödale, koplit, varjualust. Söötmine - hein, mineraal, lisasöödad on veel eraldi teema. Mis maksab odavama hinnaklassi sünteetiline sadul selle kõrval?! Rääkimata kordest ja kordepiitsast...

Pooldan Ute nõuannet. Kui sa midagi muuta ei saa, sind ei kuulata, siis ära ka mine sinna. Näe vaeva nende asjadega, mida sa saad muuta :wink:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14.04.2016 18:07 
Eemal
kasutaja

Update!
Nädalake tagasi sain kutse külla minekuks. Hobune olevat juba sadulas ja nad ose ei julge alguses selga minna, tarvis kedagi kergemat ja oskajamat. Hobune olevat käinud 2 kuud ratsastusel ja nüüd sõidab sammu, traavi ja galoppi. Septembris saab loom 3...
Eks ma lubasingi lähiajal võibolla läbi hüpata, ja looma üle vaadata. Mul on ka väike plaan, kuidas nendega rääkida et hobune suveks korralikku talli viia. Loodan parimat!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14.04.2016 20:45 
Eemal
kasutaja

Kõikidel hobustel on sünnipäev 01.jaanuar, seega on 2013 aasatl sündinud varsad tänaseks kolme aastased hobused.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14.04.2016 21:05 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

buratino kirjutas:
Kõikidel hobustel on sünnipäev 01.jaanuar, seega on 2013 aasatl sündinud varsad tänaseks kolme aastased hobused.

Noh mina ei saa aru, kust selline lollus tuleb.

Kehaehituse ja luustiku tugevust määratakse küll selle järgi, kui vana hobune tösielus on. Muidugi on aga igal omanikul lubatud oma hobuse tervist enda meeleolu järgi rikkuda.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 14.04.2016 21:30 
Eemal
kasutaja

Eks selline lollus tuleb ikka laiast maailmast, kus päris hobuseid kasvatatakse. Kus päriselt hobused ongi aretatud tööks ja sünnivadki läbimõeldult aasta alguses.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid