Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 24.09.2018 12:08

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 111 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Alternatiivsed allapanud
PostitusPostitatud: 16.02.2008 20:05 
Eemal
kasutaja

Kuigi olen igati hobuste mahemajanduse pooldaja, mis hõlmaks ka loomade vabapidamist, siis ei saa me üle ega ümber traditioonilise talli kasutamise pikast ajaloost ning selle pidamistüübi mõningatest suurtest plussidest inimesele. Tallide betoonpõrand on aga äärmiselt külm ning vajab omale kerget "polstrit". Tallis peamiselt kasutatav allapanu on ehk tuntud "vana-hea" saepuru. Lisaks kasutatakse meiemail ka ju põhku ja turvast (mõlemat ka süvaallapanuna).

Kuid uuriks asjahuviliste käest, kas oleks turgu alternatiivstele varjantidele? Kas pole mitte saepuru meeletult kallis, tolmune, aeglaselt kõdunev? Süvaallapanu (põhk/hein nt) ei saa jällegi boksisüsteemidega tallis kasutada ning millalgi on ikkagi vaja see suur "laadung" tallist välja saada. Samuti soodustab süvaallapanu vähe ja/või halvastihooldatud kapjadel mitmete probleemide tekkimist. Turvas aga äärmiselt aeglaselt taastuv. jne jne

Ühesõnaga: me vajaks midagi, mille kasutamine nõuaks väheseid töökäsi ning töötunde, mis oleks odav, kergesti toodetav või hoopiski millegi jääkprodukt, kergesti "kaduv" (kõdunev) ning suure imamisvõimega. Näiteks kasutatakse ka paberipuru, kuid seegi kaugel ideaalist. Kuid on olemas näiteks kanepi-ja rapsivarred (nende puru), mis ideaalselt just eelpoolnimetatud nõudmisele vastavad ning mida mujal maailmas ka kasutakse. Mõlemaid saadakse kui tööstuslikke "jäätmeid" , kõdunevad kiiremini kui saepuru, vajab vähe töökäsi, sest moodustab betoonpõhjale "padja", mis on suure imavusega ning ei vajab täielikku väljavahetamist vaid harva. Ära korjatakse junnid ning aeg-ajalt ka väga "märjad" kohad, mis siis asendatakse. Ei esine ammoniaagilõhna ning pealekauba saab seda puru ka "lõhnastada": eukalüptiaroomiga näiteks, mis pärsib ka võimalikku allapanu söömist.

Nii raps kui kanep on kultuurtaimena tööstuslikuks kasutamiseks Eestis üsna tõusuteel, esimese kasvatamine juba rohkem juurdunud.

Mida arvate- kas Eestis oleks läbilööki?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 9:53 
Eemal
kasutaja

No kuulge, kas kõik on tõesti oma seapuru hunnikute otsas õnnelikud? :?
Teema ei huvita kedagi?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 10:01 
Eemal
moderaator
Kasutaja avatar

Meie tallis on ammuilma saepuru unustatud ning kasutatakse hoopis turvast. Kuna saepurust valmistatakse tänapäeval küttegraanuleid, on seda allapanuks kasutamiseks praktiliselt võimatu saada. Turvas on kindlasti ökonoomsem, kas ta just odavam tuleb kui saepuru, sellega ei ole kursis.
Jahvatatud kanepi- ja rapsivartest ei ole enne kuulnudki - kas seda kusagil toodetakse ka või on see niisama idee tasandil alles?
Peeneks jahvatatud põhku siin-seal minu teada kasutatakse. Aga ma jällegi ei tea, kas seda jahvatatakse kohapeal talli jaoks spetsiaalselt soetatud masinatega või hangitakse juba peenestatud kujul.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 10:04 
Eemal
foorumi toetaja 2008

Teema on väga huvitav aga ise talli ei pea ja seega nii hästi kursis ei ole. Meil kasutatakse tallis turvast. Midagi halba pole öelda selle kohta.
Kuid miks ei saa põhku boksisüsteemidega tallis kasutada? Näiteks Niitväljal kasutatakse ja bokse puhastatakse iga päev.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 10:09 
Eemal
moderaator
Kasutaja avatar

Niipalju kui mul põhuallapanuga (jahvatamata) kogemust on, siis sellega lähevad boksid kiiremini mustaks ning hakkavad kergemini haisema. Põhuboksi on oluliselt raskem teha kui saepuruboksi. Kui mul oleks endal Kümnekonna või enama hobusega tall, mida peaksin ise üksi kasima, siis kindlasti eelistaksin saepuru või turvast põhule. Aga võite vastu vaielda.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 10:17 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Meil kogemusi nii põhu, saepuru kui turbaga. Eelistame saepuru, kui seda pole, siis turvast. Saepuruga on hoopis teine lõhn tallis. Turvas on ka hea, aga põhk meil ei toiminud - hobused sõid õhtul talli tulles kõigepealt põhu ja siis alles heina ära ja boks oli ikka ligane.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 10:21 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Mina olen küll oma saepuruhunniku otsas õnnelik. Hea, et sedagi on saada :lol:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 10:32 
Eemal
kasutaja

Huvitav teema,lihtsalt nii laiahaardeliselt ei oska kaasa rääkida,kui skorpion siin teema püstitas :)
Minu vaatenurgad on just kodumajapidamisest tingitud,ehk üüritalli jaoks on sõnnik pigem nuhtluseks ,minule ta aga asendamatu abimees põllule.Hetkel on varuks nii saepuru kui turvast.Võibolla mulle tundub,aga turvast läheks nagu vähem.Ka ammonjaaki seob ta paremini.Põllule hea.Samas Aili mainis,et mitte kõik hobused ei kannata turvast(kabjad).Või on siis tegu sobimatu turbafraktsiooniga,neid ka mitut sorti.Ainuke miinus,mis minule turba juures ei istu,on see ,et jube raske on vahel sealt tumedal foonil neid pabulaid leida.Hea mugav lohakaks olla :lol:

Saepuru küll silmale ilus,hea on ka pabulaid välja õngitseda,aga saepuru ma põllule ei vea(okaspuu).Hiljuti kuulsin sellist teooriat,et saepuru ei lase taimedel toitaineid omastada.Minul kasvavad saepuru peal kõrvitsad ja neile see sobib ülihästi.Mis põhku puutub,võiks ju sedagi viljakoristuse ajal ehk saada,kombain laseb ju purustatuna põhu maha,aga pole jällegi sellist transporti ja kuna põhk on imekerge,siis peab vist see aluskiht üsna paks olema.
Mis rapsi ja kanepisse puutub,siis miks mitte.Tegu ikkagi loodusliku toorainega,mis komposteerub,aga kas keegi hakkab miljonitesse ulatuvat tehast ehitama?Eestis vist see tööstusliku kanepi kasvatus alles lapsekingades,ehk on siis mõekas kanepitöötlemis tehasel mingid purustus ja pakkeseadmed soetada.
Eesti küll väike,aga mina olin hädas transpordiga turba tellimisel.Turvas ise ei maksagi nagu ,kui aga lisada hinnale transport,läks aluspanu poole kallimaks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 10:48 
Eemal
moderaator
Kasutaja avatar

Jah, põhuga on tõesti see asi ka, et hobused kipuvad seda nahka pistma, lao alla palju tahad (ausõna, ei ole näljas) ning hommikuks istuvad süüdistava näoga juba palja põranda peal. Võib-olla kui põhku pidevalt kasutada, siis nad enam seda ära ei söö.

Huvitav, kas hobused pistaksid nahka ka kanepivartest aluspanu, mida Skorpion kirjeldas?

Mina ei tea, kuidas mujal Eestis on, aga siin Harjumaal on saepuruga seisud üsna hapud. Ilusam on kindlasti kui turvas ja lõhnab hästi ka. Aga turbal on minu meelest väga hea imamisvõime, võib-olla isegi parem kui saepurul (eks see olene ka saepuru tüübist, kas tegu laastuga või päris peene pudiga).

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 11:51 
Eemal
kasutaja

Hetkel peame oma hobuseid kopli reziimil. Tall on alles ehitamisel ja hobustele kuuluv osa ehituskraami täis. Kui tall valmis, siis hakkame saepuru kasutama. Seda juba seetõttu, et koht, kust saepuru saada, on lähedal olemas.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 12:08 
Eemal
kasutaja

Meie tallis Turvas juba 6a olnud ja pole mitte kui midagi halba öelda. Ainuke asi on see kui kuiv või märg ta on. Oleme saanud nii jube kuiva, mis tolmab kohutavalt ja on ka jube märga olnud.Kunagi nii 7a tagasi oli siin saepuru ja kui aus olla siis tall haises jubedalt.Ei tea kas bokse ei tehtud hästi või ongi see saepuru viga.Turbaga pole kyll sellist mure, et tall haiseks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 12:14 
Eemal
kasutaja

Tegelikult on teema alternatiivsed allapanud... :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 13:00 
Eemal
kasutaja

Iirimaal kasutati purustatud ajalehti mis oli vaakumpakendites. :)
Väga vinge oli ja kallis. Ainult valitutele anti. Super imavus , ja läks kuidagi poole vähem kui saepuru.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 15:00 
Eemal
kasutaja

Ajalehtede puhul trükivärv ei ole mürgine?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.02.2008 16:41 
Eemal
moderaator
Kasutaja avatar

Ma kohe kuulen puude langemise häält, kui ma paberallapanule m6tlen... :P

Samas kuulen ma ka turbarabas raadava buldooseri häält, nii et...

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 111 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: