Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 25.09.2018 13:43

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Avalik arutelu - NÕUDED HOBUSTE PIDAMISELE
PostitusPostitatud: 19.03.2008 14:08 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Eesti loomakaitse seadus ütleb, et looma pidamisel tuleb tagada looma heaolu. Mida aga tähendab hobuse heaolu (mitu kõrt heina ja mitu sõõmu vett ta peab päevas saama, mitu täid tema seljas tohib kõndida jne) pole kusagil sätestatud. Ja igasugused vastutustundetud hobusepidajad jätkavad rahumeeli oma tegevust, kuna mingeid seadusi nad oma tegevusega ei riku.
Kuna kusagilt tuleb sellega pihta hakata, alustagem siis siin. Tehke oma ettepanekud, missugused normid peaks kehtestama hobuste pidamisele. Arutleme, vaidleme, jõuame mingitele seisukohtadele. Eesmärgiks oleks arutellu kaasa tõmmata võimalikult lai ring hobusepidajaid/kasvatajaid. Vaidlustes selgub tõde :wink:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 14:23 
Eemal
moderaator

Mina arvan, et peamised alapunktid oleks:
1. sööt - vesi kogu aeg ees/mingi arv kordi päevas, millal hobune juua saab; heina vastavalt hobuse kehakaalule (targemad teavad neid numbreid paremini, ma ei hakka pakkuma :D ), kindlasti peab hein olema kvaliteetne (mitte hallitama/kopitama), samas peab hobusepidajal olema mingisugune varu ette näidata olema; kaera x kogus jaotatuna 2-3 korrale päevas, samuti mingisugused kvaliteedinõuded; lakukivi.
2. liikumine - peab olema vähemalt jooksuaed, kus iga hobune iga päev saab x tundi olla.
3. tall/vabapidamise varjualune - tallis peab olema korralik ventilatsioon (aga mitte tuuletõmme!) (kas on ka mingi norm, kui palju võib tallis õhuniiskus olla?et kuidas sellist asja kontrollida), boksi suurus peab olema hobuse suurusele vastav (kas 3x3 on liiga palju nõutud?ja kui palju peavad oma hobuseid veel lõas? mida sellise nähtusega ette võtta?), peab olema allapanu, ka koht, kuhu viia sõnnikut; vabapidamisel olevatel hobustel peab olema koht, kuhu saab tuule eest varjuda.
4. regulaarne vet. kontroll - hambad, kabjad, üldine tervis (kas antakse ka loomaarsti poolt mingisugune akt, millega visiiti tõendada?)

Kindlasti jäi midagi puudu, need siis minu esialgsed mõtted. x-id on sellepärast kogustel, et targemad saaksid kogused paika panna.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 14:40 
Eemal
moderaator
Kasutaja avatar

Materjal põhjanaabritelt, täitsa kasulik lektüür:
http://wwwb.mmm.fi/el/julk/pdf/hevonen.pdf

1. Katule kommentaariks: paljudes tallides ei ole veel automaatjootureid, seega ilmselt ei ole võimalik ka vett kogu aeg ees hoida. Ja tekkiski siit kohe tobe küsimus - kas hobusel peab kindlasti joogivesi kogu aeg kättesaadav olema? Ja samas kui ei ole jootureid ja hobused ei saa piisavalt vett, siis kuidas seda tõestada?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 15:01 
Eemal
foorumi toetaja 2008
Kasutaja avatar

Seadusandlikust küljest on ilmselt selliste nõudmiste sisseseadmine utoopia. Või olen ma väga pessimistlik Eesti loomakaitse ja loomapidamise seisukohalt...noh, igatahes ei usu, et mingeid täpsemaid nõudmisi/sätteid iga loomaliigi kohta kuskile sisse kirjutataks..

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 15:06 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Mina nouaks veel, et hobusega käitutakse söbralikult. Mida mina igal pool olen "nüppeldamisest" kuulnud ja kahjuks ka näinud, ei ole enam normaalne. See on kindlasti ka punkt - mida noutakse hobustest, kuidas noutakse.

Vee küsimus on huvitav, aga kui dehüdreerimismärkused pole, siis pole ka midagi öelda - ja seda saab vet ilusti kontrollida, see pole raske.

Toidu kohta on selline rusikareegel, kui hobune ei tee mitte midagi / vöi väga vähe (see pole hüppetrenn!!!): 50 kg hobuse kohta => 1 kg sööta päevas. Kas heina vöi jousööta. Kui koormus suureneb, suureneb ka ports. Aga tegemist ikka "ideaalkaaluga", mitte et seda paksem hobune on, seda rohkem tuleb teda sööta...

Tavaline minu hobune kaalub 800 kg => 16 kg sööta päevas. Talvine ilm tähendab aga juba keskmine töö, seejärel pean portsud tösta.

Loodan, et oli loogiliselt lahti seletanud.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 15:29 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

1. sööt- hein koguaeg ees tiinetel ja noortel, st. mitte treeningus olevatel hobustel. Treeningus olevatel vastavalt treeningu iseloomule x kordi päevas.
2.juurdepääs lakukivile vähemalt korra päevas
3.vesi ideaalis 24h ees aga selle võimaluse puudusel 2x päevas piiramatus koguses
4.kaer või muu jõusööt ei ole kohustuslik
5.mineraalid vitamiinid vähemalt septembrist maini kohustuslik
6.karv peab olema lühike, läikiv ja tihe, olenemata aastaajast ja va aborigeensetel tõugudel (kuigi heas toitumuses shetlandidel on ka karv üsna lühike, isegi 24/7 õues elades)
7.kabjad peavad olema värgitud regulaarselt, käies peab hobune kasutama võrdselt 4 jalga (see viimane on sellest, et hiljuti leiti 3 jalaga vasikas ja selgus, et kuskil ei ole kirjas, et veisel peab olema 4 jalga)
8.õues koplis iga ilmaga vähemalt 2h päevas treeningus olevad hobused, noored ja tiined vähemalt 8h päevas.
9.allapanu piisavas koguses, et hobusel oleks võimalik kuiva kohta pikali heita, sügavallapanu korral peab ase kuiv olema.
10. ussirohud vähemalt 2 korda aastas
11. kohustuslik marutaudi ja teetanuse vaktsiin
12. 24/7 õues peetavaid hobuseid tuleb kontrollida vähemalt 1 kord päevas ning loomadel peab olema võimalus varjuda ekstreemsete ilmastikutingimuste korral katuse või metsatuka varju.
13.rauad ei tohi all olla üle 3 kuu
14.vigastuste korral tuleb arstiabi võimaldada kohe, mitte nädala pärast
15. hobune, kui kariloom ei tohi elada üksi, ideaal oleks liigikaaslane kuid selle puudumisel kasvõi lammas
16.aedikud peavad olema turvalised, st. keelatud on katkised latid, pikad oksakohad, okastraat ning koplites ei tohi vedeleda kola.
17. aretuseks mitte vajalikud täkud ruunata
18. maad talli juures peab olema piisavalt, st kasvanduse olemasolul vähemalt 2h hobuse kohta, treeningtallides piisavas koguses kopleid, et kõik hobused pääseksid õue vähemalt 2h päevas
19. kohustuslik litsents tallipidajale, et inimesel kes võtab endale rohkem kui 1 hobuse ning asutab oma talli, oleks mingigi aimdus hobuse füsioloogiast, psühholoogiast jne. Tallipidaja peab olema teadlik hobust aegajalt tabavatest tõbedest st. teadma millised on koolikud ning olema suuteline süstima hobust vastavalt loomaarsti juhendamisele. Samuti peab oskama hinnata olukorda adekvaatselt st. teadma kas arst peab tulema kohe või kannatab oodata (kriimustus nahal ei nõua kiirabi
:D )
20. ka aretaja kasvataja peaks läbima koolituse ning omama litsentsi
(omama ettekujutust hobuse tiinuse kestvusest, normaalsest sünnitusest, normaalsest vastsündinust, vastsündinu hooldusest)
21. juriidiline hobuseomanik peab olema täisealine

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 15:45 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Vöttan Sinu (head!!!!) postitust natukene lahti...

>>>2.juurdepääs lakukivile vähemalt korra päevas

Leigar SÖÖB neid ja mina annan lakukivi, lasen ära süüa, teen umbes 2 nädalad pausi, kuna ta saab jälle süüa.

>>>6.karv peab olema lühike, läikiv ja tihe, olenemata aastaajast ja va aborigeensetel tõugudel (kuigi heas toitumuses shetlandidel on ka karv üsna lühike, isegi 24/7 õues elades)

Mul on hobused ostetud, kellel on see "näljutamiskarv" ikka tänapäevani talvel, vaatamata seda, et hobused juba mitu aastaid minu juures!!! Üks näeb töesti välja nagu mammut, aga söötmisest, pidamisest ei saa asi küll kinni olla, teised temaga koos on köik "normaalse karvaga"... see töesti söltub ka "endise omaniku juures pidamistingimustest".

9.allapanu piisavas koguses, et hobusel oleks võimalik kuiva kohta pikali heita, sügavallapanu korral peab ase kuiv olema.

On olemas tallisüsteemid, kus allapanu ei ole vajalik: puupörand, kummipörand. Saksamaal on see sama nouanne, et peab olema kuiv ja puhas - allapanust ei ole midagi kirjas.

13.rauad ei tohi all olla üle 3 kuu

Kuidas ma seda jouan, kui kabjasepp ei vötta telefoni ja lihtsalt ei tule välja??? Mul on töesti juhtunud: 3 kuud, 2 päeva. Aga ma ise ei joua rauad ära vötta, vähemalt sel hobusel...

>>>15. hobune, kui kariloom ei tohi elada üksi, ideaal oleks liigikaaslane kuid selle puudumisel kasvõi lammas

Hobust lehmalaudas aga ma keelduks...

>>>16.aedikud peavad olema turvalised, st. keelatud on katkised latid, pikad oksakohad, okastraat ning koplites ei tohi vedeleda kola.

Okastraat on paljudes riikides keelatud. Minu meeles väga öige.

>>>19. kohustuslik litsents tallipidajale, et inimesel kes võtab endale rohkem kui 1 hobuse ning asutab oma talli, oleks mingigi aimdus hobuse füsioloogiast, psühholoogiast jne.

See on suurepärane. Kui vaatan, mis inimesed selle pädevustransportitunnistuse koolituses esimest korda kuulsid (meil olid palju lehmapidajad ka), siis oleks see töesti väga vajalik. Ka ühe hobuse omanikule!!!

>>>20. ka aretaja kasvataja peaks läbima koolituse ning omama litsentsi
(omama ettekujutust hobuse tiinuse kestvusest, normaalsest sünnitusest, normaalsest vastsündinust, vastsündinu hooldusest)

Sealhulgas peaks aga ka olema koolitus hobuse vajaduste ja noudluste kohta.

Aga üldiselt: väga läbi möeldud ja hea programm!!!!
Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 15:52 
Eemal
kasutaja

nipsik, punkt 19, just see koolikute osa, on 2. astme treenerikoolitusel alles :lol: paljud on võimelised 2. astme TREENERIlitsentsi üldse saama?

karva kohta... no mina ei tea, minu kolmel torikal läikis ilus karv seljas, kuid ahhal-tekiini+tori ja 3/4araablas+eestlase talvekarv on teistsugused. just viimasel on väga pehme... ehk siis mitte tihe ja lühike ja läikiv (hallid vist väga ei läigi ka) ja saba ka sassis ning vabapidamisel olevate torikatega võrreldes näeb suht pulstundu välja... ei tunne end küll loomapiinajana :kiiver:

ja enda kapsaaiast lähtuvalt (minu tiirased kevadises jooksus märad) peaksid olema hobuste aiad korras, et loomad lahti ei saaks...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 16:00 
Eemal
admin

katu kirjutas:
tall/vabapidamise varjualune - tallis peab olema korralik ventilatsioon (aga mitte tuuletõmme!) (kas on ka mingi norm, kui palju võib tallis õhuniiskus olla?et kuidas sellist asja kontrollida)

Nii tuuletõmmet kui õhuniiskust saab mõõta ja minu mäletamist mööda mingid (soovituslikud) normid vähemalt veistele ka olid.

Liisen kirjutas:
Seadusandlikust küljest on ilmselt selliste nõudmiste sisseseadmine utoopia. Või olen ma väga pessimistlik Eesti loomakaitse ja loomapidamise seisukohalt...noh, igatahes ei usu, et mingeid täpsemaid nõudmisi/sätteid iga loomaliigi kohta kuskile sisse kirjutataks..

Muide, näiteks vasikate, sigade ja ka lindude pidamise nõuded on täiesti olemas.
Teiseks - ei peagi kohe seadust tegema - piisab esialgu ka sellest, kui on mingid üheselt arusaadavad nõuded, kuidas peaks asjad olema. Saaks need kasvõi vet.inspektoritele checklisti vormis anda (nagu Reieli juhtum näitas, siis ühtlast süsteemi praegu vist pole, kuidas ja mida kontrollida). Teisalt oleks see ka üldhariv materjal igat sorti loomakaitsjatele - on ju olnud ka juhtumeid, kus kaevati hobusepidajate peale, kelle loomad talvel õues olid (mis siis, et söödetud-joodetud jne).

Omalt poolt veel selline mõte, et loomade konditsiooni võiks hinnata Henneke järgi, tundub olevat kõige levinum süsteem. Loomulikult oleks vaja eestikeelset materjali koos piltidega. Kas oleks palju nõuda, et rohkem kui x% (5-10% äkki?) loomadest ei tohi olla hindega 1 või 2? Ja mida teha selgelt ülekaalulistega? Või siis värskelt ostetud või krooniliselt haigete loomadega?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 16:13 
Hall hobune läigib küll ;)

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 16:34 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Ja mida teha selgelt ülekaalulistega? Või siis värskelt ostetud või krooniliselt haigete loomadega?

Kui minu Honsul oligi närvidega sassis ja suvel ainult jooksis (ma ei tea, kas ta söi, millal ta söi...), siis oli ta ka luukere. Aga ma olin pidevalt ka Tiit Siibojaga ühenduses selle kohta. Kuid ei saanud talle keegi aidata, tal olid head tingimused - aga Tiit Siiboja oleks vähemalt saanud konkreetselt tunnustada, et tegemist on närviprobleemiga, ta oli juhtumiga kursis.

Kui muidugi omanik vetarstiga ühendust ei vötta, hobust keegi ei kontrollinud, on teine asi. Aga kui on töestada, et arst käis ja teab asjaolust, siis ei pea omanik ikka süüdi olema.

Kui hobune just ostetud "päästetud" on, siis on tavaliselt vähemalt ostu-müügi-leping, mille järgi saab kontrollida, millal hobune on ostetud. Selle järgi saab siis ka jälle otsustada...

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 16:38 
Eemal
kasutaja

Selle kohta, et "sööt koguaeg ees" tuli meelde, et nt. eestlaste kui aborigeenidedega on see lugu, et nad omastavad toitu niivõrd hästi. Kui hoida koguaeg rull ees, istuvad nad enamuse ajast seal ja varuvad endale pekki peale. Külma talvega oleks see normaalne, aga see talv oli ju väga pehme. Mul nägi ruun välja, nagu oleks tiine ja ülekaal on ka looma enda tervisele lõpuks kahjulik. Tuli natuke piirata seda ja nüüd saavad u 3-4 korda päevas, kui ikka plats puhas on, annan juurde.

"okastraat keelata"- kusjuures nägin Hollandis ja Saksamaal hobustel tihedaid okastraataedu, need olid lausa suure liiklusega maantee ääres, kas siis seal pole seda keeldu või lihtsalt eiratakse...

Aga mis teha hobusepidajaga, kes peab looma ketis? Suvel päev otsa parmude kiusata, varju pole. Mõnipäev unustab vanamees end jooma hoopis ja siis ei tõsta kettigi keegi edasi...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 16:45 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

sarma kirjutas:
"okastraat keelata"- kusjuures nägin Hollandis ja Saksamaal hobustel tihedaid okastraataedu, need olid lausa suure liiklusega maantee ääres, kas siis seal pole seda keeldu või lihtsalt eiratakse...

Kindlustused kategooriliselt ei maksa mitte midagi, kui hobune oli okastraatajas. Samas kui sellest on tekitanud haava vöib vetarst otsustada, ametlikult loomapidamistingimuste kontrolli välja kutsuda, mis väga tihti juhtub.

Ketipidamist ma keelaks niikuinii ära. Olen nii hullud juhtumid näinud.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 16:56 
Eemal
moderaator

2.juurdepääs lakukivile vähemalt korra päevas

Kuidas inspektor sellist asja kontrollib? Kas ainult sellest piisab, kui hobuseomanikul on lakukivi kui selline olemas?
3.vesi ideaalis 24h ees aga selle võimaluse puudusel 2x päevas piiramatus koguses
4.kaer või muu jõusööt ei ole kohustuslik
Ainult heinast piisab? Kui hobune on "treeningus" st saab koormust ja hobusepidaja ütleb, et"aga nõuetes on kirjas, et jõusööt ei ole kohustuslik!"
5.mineraalid vitamiinid vähemalt septembrist maini kohustuslik

Ja jälle, kuidas seda kontrollida? Kontrollimine peaks olema ikka võimalikult lihtne, mitte et võtame siis vereproovid jms, et sellist asja kontrollida
6.karv peab olema lühike, läikiv ja tihe, olenemata aastaajast ja va aborigeensetel tõugudel (kuigi heas toitumuses shetlandidel on ka karv üsna lühike, isegi 24/7 õues elades)

Vägagi nõus.

8.õues koplis iga ilmaga vähemalt 2h päevas treeningus olevad hobused, noored ja tiined vähemalt 8h päevas.

Miinimume võib vist isegi allapoole lasta? Peaasi, et üleüldse õue saab.
10. ussirohud vähemalt 2 korda aastas
11. kohustuslik marutaudi ja teetanuse vaktsiin

Jälle see kontrollimise küsimus.

17. aretuseks mitte vajalikud täkud ruunata

Et ei tekiks ilma "karvanässe". Kuigi, ma arvan, et see tuleks muudmoodi lahendada. Kuidas mujal on? Kas on täkupidamisele mingisuguseid piiranguid vms?

Üleüldse, mingisugused nõuded peavad olema, aga hoopis teine teema on see, kuidas neid rakendada, kontrollida. Kui nõuetes oleks kirjas, et looma ei tohi lüüa, siis kuidas seda kontrollida. Muidugi, kirjas peaks see olema.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 17:37 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

katu kirjutas:
Kuidas mujal on? Kas on täkupidamisele mingisuguseid piiranguid vms?

Ma ei tea, aga enamus tallides, kus ma Saksamaal olen liikunud, oli ikka hobuse heaolu esmatähtis. Kui ma siin möne talli lehekülje lahti vöttan, kus tall teeb ise enda reklaamimist, siis möni kord raputan küll pea.

Muidugi pole Eestis köik halb ja kole, aga siin tahame ju selle kohta informatsiooni, kuidas see halb ja kole löpetada saaks...

Kusjuures: marutaud ja tet on ikkagi passis kirjas. Ja ussirohtu ilma retseptita ei saa, seal siis ka "tagajärjed"...

Ute

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: