Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 25.09.2018 12:54

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 18:45 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

sellega, et hein 24/7 ees, mõtlesin küll rohkem jälle kasvanduse poolt. Kiirushobuste puhul ei kujuta isegi mina ette, et see võimalik oleks. Kui ikka traavel 24 h heina sees elab siis ta ilmselt erilist kiirust ei arenda, nende puhul tuleb puudujääk katta konsentreeritud söötadega. Aga see, et aborigeen ei võiks 24h heina süüa, on küll vale, mul elavad shetlandid (8tk) kogu aeg sellisel viisil, et imevad end heinarulli külge kinni ja ennem lahti ei lase kui rull otsas. Üks neist oli enne meile saabumist laminiitik, meil on elanud 4aastat ja selle aja jooksul (24/7 õues ning hein koguaeg ees) ei ole laminiidi hoogu olnud. Olgu veel öeldud, et mingit koormust mu shetlanditel ei ole, nad lihtsalt elavad oma metsikut karja elu.
Utel oli väga hea ettepanek- loomaga tuleb sõbralikult käituda, mitte peksta ega karistada asjatult. Seda oleks ka muidugi raske kontrollida kui nähtavaid vigastusi ei ole tekitatud.
Miks mujal maailmas täkke ei peeta ja isegi kui ostetakse täkk siis ruunatakse esimesel võimalusel? Ma arvan, et vastus on selles, et loomapidamine on kallis ja ebamugav tegevus, veel kallim on ise varss üles kasvatada. Saksamaal ei ole selliseid vanaemasid kes omavad sadu hektareid söötis maid ja peavad ühte lehma ning lapselapse hobust, neil ilmselt ei olegi selliseid probleeme. Pealegi on palju populaarsem öelda, et mu hobuse isa on Concord ja mitte Maasu ning sellega kaob vajadus täkku pidada, sellega ei paaritaks nagunii keegi.
Hobusepidamise nõuetele peaks veel lae miinimum kõrguse, akende arvu, õhu niiskuse ja õhu liikuvuse lisama. Olen käinud ühes eriti peenes tallis, kus olid isegi wc potid messingust ning terve maneezi ülaserv oli kaetud hirve sarvedega, plastikust aknad olid igas boksis ja sõnnikut ei vedelenud kuskil kuid ära oli unustatud ventilatsiooni ehitamine, hobused köhisid ja virtsahais oli tappev.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 19:51 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

See on üks väga keerukas teema tegelikult. Ma kardan, et nõuded peaks olema väiksemad, kui eeltoodud. Hetkel on talle, kus hobused kas ei saa peaaegu üldse süüa või ei saa üldse välja. Nii et otsestes pidamistingimustes peaks kohustuslikus korras minu meelest kahjuks olema palju lihtsamad asjad, nagu näiteks, suvalises järjekorras:
1. piisavalt korralikku heina
2. ligipääs puhtale ja piisavale joogiveele
3. võimalus iga päev väljas käia ( mingeid miinimume ei saa küll kehtestada, siis ei jõuaks ka nö korralikud hobusepidajad kõiki sanktsioone ära kanda :lol: . Kui ma näiteks tõsise koerailmaga hoian oma tiinikuid vahel vaid näiteks 5 tundi väljas ja kui mu süda ikka rahu ei saa, siis kellegi käsu peale ma ka kauem ei hoia :wink: )
4. aiad-boksid turvalised, tallis ventilatsioon
5. tallis elementaarne hügieen, ehk siis piisavalt puhast allapanu
6. õues võimalus varjuda ( kõige tähtsam on see veel suvel lageda päikesega, näen enda elukate pealt)
7. ussirohi, marutaud-teetanus, elementaarne kabjahooldus.

Igasugused muud asjad, nagu näiteks kaer, mineraalid, akende arv, hektarite arv jne ajavad asja natuke keeruliseks. Juba mina saaks kohe riielda, sest mul ei ole 2 ha hobuse peale ette näidata ja juba oma kokku 8 ha eest (ehk siis alla ha hobuse kohta, mis siiski siiani toiminud on, väikese lisasöödaga kuival suvel) olen maksnud sellist hinda, et te ei taha teada. Arvutage ise, 30 km pealinnast :wink: . Ma mõistan, see on mu personaalprobleem. Aga kas peaksin siis lihtsalt normi täitmiseks paar mära maha müüma, kuigi kõik toimib ka selle maalapi peal ja näljas pole keegi? :roll: Või tõesti tuleb ametnik ja viibutab näpuga- aiaiai, sul ei ole võimalust osta/rentida rohkem maad, järelikult ei ole sul ka lubatud pidada rohkem hobuseid kui just vot selline arv. On inimesi, kes niidavad 2-3 korda päevas oma hobustele suve läbi heinale lisaks värsket ette ja need elavad näiteks kolmekesi oma 1 ha peal nagu kuninga kassid. Kuis saaks sellele hobusepidajale midagi ette heita? Rääkimata sellest, et siin saaks maha pidada pikad vaidlused teemal, et kui väärtuslik on 1 ha karjamaad kuskil võrreldes mingi teise hektariga kuskil mujal :?
Ja parasjagu latris viibivatele noortele/tiinetele ei saa ma ka kogu aeg heina ees hoida, siis peaks mingid serveerimisautomaadid ehitama :twisted:
Oma lemmikloomast täkku ma kah käsu peale ära ei ruuna :twisted: . Nuustikuid temaga ka samas ei tooda :wink: Kui küsite, et milleks need munad, siis julgen arvata, et need praeguse elukorralduse juures teda küll oluliselt ei sega (rõhk sõnadel praegune elukorraldus, ehk siis täkule stressivaba elu korraldamine nõuabki mõndagi.) Muidugi võib siit arendada pika ja kirgliku vaidlusteema, et milleks ikkagi need munad, aga mingite asjade üle peaks ikkagi inimesel jääma õigus otsustada. Senimaani, kui see "lihtsalt niisama" täkk elab sama heades tingimustes (tegelikult paremateski) kui tema väärtuslike munadega suguvennad.
Ja keegi rääkis regulaarsetest kohustuslikest tervisekontrollidest, no kuulge. On naiivne loota, et keegi sellise asja esiteks kinni nõustuks maksma. Kontrolli on vaja siis, kui on põhjust.
See on üldse hirmus delikaatne teema. Mul tõusevad küll ihukarvad turri paljast mõttest, et keegi marsib mu koju (kus ülalseisvad tingimused eranditullt täidetud) ja kukub kontrollima hobuste karva pikkust, mineraalide varusid ja koplite suurust. See liigituks juba seaduslikuks ahistamiseks. Seda enam, et tegelikult on kõik korras ja aetaks lihtsalt juuksekarva lõhki. Seda suppi, mis selliste seadustega kokku võidakse keeta, ei jõuaks keegi ära lürpida :?

Ehk siis nali naljaks, aga et midagi saavutada, peaks minu meelest tegema lihtsad ja elemantaarsed nõuded. Muidu ei jõua keegi neid juriidilisi vaidlusi ja muidu kaklusi maha pidada.
Igasugused väärkohtlemised, mis otseseid pidamistingimusi ei puuduta, on niikuinii nii keeruline pärusmaa, et ...

Nii, vaidleme edasi, teema on põnev :twisted:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 21:18 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Täiesti nõus Anneliga, reeglid peaks olema lihtsad ja kergelt täidetavad. Aga vaata, see koht kus on kirjutatud, et loomal peab olema tagatud heaolu, ongi probleem. Toon näiteks jällegi 3 jalaga vasika, keset Pärnu linna, kus selgus, et polegi omanikule midagi ette heita, kuna kuskil ei ole kirjas, et vasikal peab olema 4 jalga. Dida tõstis teema, kuna praegu ei ole kontrollorganitel millestki kinni võtta, mitte miski ei täpsusta mis ikkagi on loomaliigiti see heaolu. Selle teemaga loodame saada ideid, mida võiks lisada seaduse lisadesse. Kogu hobumajandus peab siiski olema mõistuspärane aga selle mõistmine on igaühe südametunnistuse asi. Õuesviibimise tunnid on orjentiiriks, alati saab teha põhjendatud erandeid, et ei tekiks kellelgi arvamust nagu võiks hobune elada terve talve sees oma boksist kordagi lahkumata (sest alati on põhjust mitte õue lasta, alati puhub tuul, sajab vihma jne ja nii ongi märkamatult möödas 6 kuud, mil hobune ei ole õues käinud). Või Reieli juhtum, ei ole kuskil seaduses öeldud, et hobune peab iga päev süüa ja juua saama, et mille eest siis karistada hobuse näljutajat. Enamik inimesi on ikka mõistuse juures ja söödab-joodab omi loomi regulaarselt kuid nagu näha kõik ei pea seda sugugi endast mõistetavaks. Järelikult on vaja seadust, mille alusel oleks võimalik kontrollida ja KARISTADA loomapidajat, kes ei taga looma heaolu. Samas MIS ON LOOMA HEAOLU JA MIS SELLEKS VAJA ON?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 21:52 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Kui mingi aknade arv on vaja, siis mina vöin oma hobusepidamist löpetada - mul vabapidamine, ei mingi uks, ei mingi aken... aga loodan ikkagi, et minu hobustel hea...

Ma kardan, et tuleks töesti väga eksistentsiaalsed asjad paika panna - tunnen ühte hobust, kellel on juba "sussid" all ja vastutav vet ütleb, et pole häda midagi. Mina juba enam ligi ei lähe, kui ma kaugelt seda hobust näen, on mul juba liig... töesti kole pilt.

Ja mis mina olen näinud neid omatehtud tallid, boksid - hobune mahub just sisse, ei mingi mahaheitmis-vöimalust, sest nii kitsas köik. Ja sönnikut viiakse seal vist 5 aasta jooksul kord.

Veel vaadates, et Reieli pole ammugi ainus tall, kus hobused näljased... ja vetid käivad ja leiavad, et köik korras...

Löppkokkuvöttes: köigepealt peaks ikka vallavetid (vöi vetkeskuse juhatajad) öpetada, kuidas hobune üldse välja näeb. Kahjuks on selline tunne, et nad ei viitsi midagi teha ja siis jääb asi selliseks.

@Nipsik: suurem osa tallidest Saksamaal ei vötta keegi täku üldse. Kui selline uhke Andaluusia-iludus on, siis on tavaliselt probleem, kuhu panna. Sest täkudega on alati ikkagi "natuke" raskem kui ruunadega. Ja ikka peab ju loom ka talliomanikule (vöi hoolekandjale) käsitlev olema, kui sönnikut koristatakse, toidetatakse... Ma tean ühest tuttavast, et temal olid nii suured probleemid, raadiuses 50 km talli leida, et löpuks lasi kastreerida...

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 21:53 
Eemal
moderaator

Looma heaoluks on vaja
süüa
juua
liikumisvõimalust
vajadusel kiiret arstiabi.

Tegelikult see, miks on vaja, et boks puhas on, et tall ventileeritud on, miks maad on vaja jms on teisejärguline. Need on pigem põhjused, miks vahel arsti vaja kutsuda on.

Kui mingisugune ametnik kõike seda kontrollima hakkab, siis - hobused peavad olema terved (va kroonilised haigused, emfüseem jms), sest see on ju selgelt näha, kui hobusel kabjad värkimata, roided väljas (kas pole süüa või ei taha süüa - hammaste probleem).

Neid nõudeid ei saa lakke ajada, sest igaühel tõesti ei ole x ha maad, on vaid ruumi pisikese jooksuaia jaoks. Mingid miinimumid peavad olema.

Tsiteeri:
3. võimalus iga päev väljas käia

See liikumise või liikumatuse koht on ebamäärane. Kuidas saada teada, kas jooksuaia olemasolulgi hobune õue saab? Liikumine on aga hobusele elulise tähtsusega.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 21:55 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Minu meeles ventilatsioon ei ole tähtis, kuid aga pidevalt sönnikuviimist ja seejärel jääb öhk ka värske ja hea.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 22:05 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Ute Wohlrab kirjutas:
Minu meeles ventilatsioon ei ole tähtis, kuid aga pidevalt sönnikuviimist ja seejärel jääb öhk ka värske ja hea.

Ute

Nad paratamatult toodavad süsihappegaasi ja ikka läheb asi umbseks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 22:20 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Uks lahti on ka ventilatsioon...

Ute (kes aga ei taha väga vaielda)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 22:21 
Eemal
kasutaja

katu kirjutas:
Looma heaoluks on vaja
süüa
juua
liikumisvõimalust
vajadusel kiiret arstiabi.

Selle kiire arstiabiga on nii, et see ei sõltu ju hobuseomanikust/hooldajast. Mul on näiteks lähim loomaarst, kes tõesti hobuseasja jagab ja julgeb nendega tegeleda, tunni sõiduaja kaugusel. Teised nn. loomaarstid, kardavad hobuseid. Olen väljakutseid teinud nädalavahetuselgi hädaolukorras, nad väidavad, et nädalavahetusel välja ei tule (need nn. loomaarstid). Kas tõesti võib loom haigeks jääda esmaspäevast-reedeni 8.00-16.00-ni? Ja kui on eluohtlik olukord, kus on iga minut tähtis (loodan, et ei juhtu), ei saa vist midagi teha.

Nii, et selle loomaarstiasjandusega on kuidas on...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 22:23 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

manjana kirjutas:
Nii, et selle loomaarstiasjandusega on kuidas on...

Ütleme nii: see ei söltu otsekohe ainult hobuomanikust.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 19.03.2008 22:24 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Ventilatsioonist- ega ma ka ei vaidle :wink: Lihtsalt jagan kogemust, mis ventilatsioonispetsialist mulle rääkis. Uksest ja teistest madalamal olevatest avadest tuleb värske õhk sisse, vana õhk aga liigub välja ülespoole. Sellepärast siis need torud laes. Mul ka enamik aega uksed lahti, aga kui eelmisel talvel torud läbi lae ja katuse said, muutus siseõhk tundmatuseni, ikka paremuse suunas :wink:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 0:17 
Eemal
moderaator

Noh, ütleme siis nii, et omanik teeb endast sõltuva, et see arst üldse teadagi saaks. Ma just mõtlesin ka selle peale, et nt kui hobune enam ei söö, kui kabjad tahavad tegemist, siis ei tasuks ju viivitada.

Tsiteeri:
Ketipidamist ma keelaks niikuinii ära.

Aga kui see on ainus liikumisvõimalus hobuse jaoks? Kui on valida kahe variandi vahel: kas panna hobune ketti või jätta hoopis talli, siis ketitamine ikka parem variant. Või ei ole?

Tsiteeri:
"okastraat keelata"- kusjuures nägin Hollandis ja Saksamaal hobustel tihedaid okastraataedu, need olid lausa suure liiklusega maantee ääres, kas siis seal pole seda keeldu või lihtsalt eiratakse...

Kas pole need mitte selleks, et iga hinnaga takistada hobuste pääsemist maanteele? Inimelu ikka kallim ju kui hobuse oma.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 1:35 
Eemal
foorumi toetaja 2008

Ma ei kujuta hästi ette, kuidas nt suurele eestlaste karjale keegi talv läbi vitamiine-mineraale mõõdaks(kõigile peaks siis ju eraldi andma, kuna vanus jm erineb ning et kõik ikka jaole saaks)?
Ning kui on mitmekümnehektarilised karjamaad okastraadiga ümbritsetud, siis vaevalt keegi sealt välja murrab.(Saaremaal isegi väiksemad alad okastraadiga ning rahumeelsed eestlased olid kõik terved.)

Et ühesõnaga jah, mitte liiga detailidesse minna.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 1:45 
Eemal
moderaator

Kui kasutatakse tavalist traati, on võimalus, et hobune ennast vigastab, palju väiksem, kui see on okastraadi kasutamisel. See "..ja kõik on siiamaani terved" ei tähenda seda, et midagi homme või kuu aja pärast ei juhtu.

Okastraat - kas keelata üldse või nõuetesse panna RANGELT mittesoovitatav?

Ma arvan, et peaksid olema mingisugused põhipunktid, millest kinnipidamine on kohustuslik, eranditeta, seejärel need "võiks" ja "peaks". Viimaste eest mingeid karistusi ei määrata, vaid soovitatakse, mis on parem (või hoiatus, et järgmiseks korraks nii enam olla ei tohi?).

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 1:57 
Eemal
foorumi toetaja 2008

katu kirjutas:
See "..ja kõik on siiamaani terved" ei tähenda seda, et midagi homme või kuu aja pärast ei juhtu.

Mõnes kohas peaks siis tulnukad kosmosest alla tulema :lol:

Eks muidugi, mittesoovitav. Ning kui on olnud korduvalt vigastusi, siis tuleb ümber vahetada. Lihtsalt on veel kohti, kus see ei tekita probleeme. (Ning kus heina ei panda teisele poole aeda :twisted: )
Eks oleneb, kust poolt läheneda. Kas hea, et hobused üldse õue saavad või peavad neil tingimata ideaalsest materjalist koplid olema. Minu arvates piisab sellest, et oluline on turvalisus konkreetse juhtumi puhul. Üle ei tasu pingutada.

Ma ei tea, kas ma olen paha, aga suurele okastraadiga ümbritsetud karjamaale lubaksin ma oma hobuse vabalt. Oleneb konkreetsest hobusest, kuidas ta aedadesse suhtub ning millistes aedades elanud, ja oleneb karjamaast.

Ma ei soovi propageerida okastraataedu! Lihtsalt mõnele oleks liiga julm selle eest karistus väänata.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: