Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 20.06.2018 7:27

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 13:35 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Isegi Inglismaa kuningannal pole koplid London kesklinnas, aga seal on köva reziim, et hobused saavad iga päev 2 x maneezis vabalt liikuda (kusjuures grupides, et karjaelu elada). Kas see siis loomapiinamine?! Mul tundusid hobused töesti väga tasakaalus ja röömsad, hea lihastikuga.

Kui on mingi kindel plats (kasvöi liivaga kaetud), mis vähemalt 40 x 20 m suur ja kindel reziim, et hobune SAAB iga päev välja, siis on see rohkem väärt, kui 30 ha ja mingi ketijupp.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 13:49 
Eemal
kasutaja

Kui loom teeb tööd ja saab muud liikumist,ning mingil põhjusel ketitatakse söömiseks,loom on ketiga harjunud,siis ma ei näe ka siin probleemi.Muidugi on karjus parem...
Loodetavasti ei ürita te siin väita ,et hobusel polegi karjamaad vaja,piisab liivakoplist küll.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 14:05 
Eemal
moderaator

Mingisugust miinimumnõuet maa-ala suurusele ei tohiks olla. Peab olema vaid üks plats (olgu siis sellele kehtestatud mingisugune miinimumsuurus, kas või Ute mainitud 40x20m), kus hobune liikuda saab. See koplite olemasolu jms on mõnele hobuseomanikule lihtsalt üle ju käiv.

Seepärast ma seesugust asja esimeses postituses siin teemas üleüldse ei maininudki.

Ja arvan ikka, et ketijupp on parem kui 24/7 tallis viibimine.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 16:41 
Eemal
admin

fiksu kirjutas:
Loodetavasti ei ürita te siin väita ,et hobusel polegi karjamaad vaja,piisab liivakoplist küll.

Aga vaata kasvõi Veskimetsa tunnihobuseid, need võivad vist ka liivakoplist ainult unistada. Karjas karjamaal olemine rahuldab 4 hobuse vajadust:
1) sööt
2) vaba liikumine
3) värske õhk
4) omavaheline suhtlus
Kõik peale sööda saab hobune vähemalt mingil määral ka mitmekesi liivakoplis. Ketiga süües saab küll värsket rohtu, aga vaba liikumine ning omavaheline suhtlus on väga piiratud.

Samas see kipub juba juuksekarva lõhki ajamiseks. Miinimumnõuded peaks tõepoolest olema nii lihtsad kui võimalik, samas kergesti kontrollitavad-mõõdetavad. Täiendavalt võiks olla soovituslikud nõuded kasvandustele-kasvatajatele, ratsakoolidele, üüritallidele jms. Kasvõi algajale kahe hobuse pidajale kulub nt see karjamaade soovituslik suurus ära, kui nii võtta.

fiksu kirjutas:
..issake,meie maainimene ei süsti isegi külakoeri marutaudi vastu,ometi ta TEAB,et seda peaks tegema ja TEAB ka vallavetarst,kes neid süste teeb,et omanikul need koerad süstimata,aga koerad lippavad rõõmsalt edasi...mis siis veel hobustest rääkida,ma lihtsalt ei kujuta seda "kasvatustööd" ette.Sellepärast ehk peaksi see seadus vähe karmim olema,et üldse kellegile midagi sinna peakolusse hakkaks jõudma.

See on üks lähenemine - samas ma kardan, et niiviisi talitledes võib minna nii, nagu kõiksugu muude totakatena tunduvate "euro"nõuetega (stiilis banaani kõverus). Et kui inimesele tundub see asi täiesti õhust võetuna, siis naerdakse lihtsalt välja.
Ma optimistlikult arvan, et lisaks tõeliselt halvas olukorras tallidele on meil väga palju selliseid piiripealseid pidamisi, kus hobuste elu võiks olla parem. Kõigilt neilt loomi ära võtta pole reaalne, pigem peaks neid väikese sunniga õpetama, kuidas asja parandada (sageli on asi ju peas kinni, näiteks see talvel õue mitte laskmine külmetuse kartuses). Et inimene õpiks, on aga vaja, et ta aru saaks...
Aga võibolla ma olen täna tõesti liiga optimistlik.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 17:09 
Eemal
kasutaja

Ma vist puterdasingi teema alla,kus jutt käib tõesti miinimunõuetest ja hobuse heaolu oleks elamisväärselt tagatud.
Minu segane mõte oli pigem sedapidi,et hobune peaks ikka saama koplis käia,et inimene ei loeks näpuga rida,et oh,piisab liivaplatsist,milleks ma selle rohukopliga siis üldse mässan.Või arvaks,et see liivakoppel ,väike jooksuplats ongi hobusele parim,mis hobusepidaja pakkuda võib.Jah,karjamaal on söök,vabalt ja värskelt saadaval,ka hobuse enda taimekoosluse valikul.Jooksukoplites söödetakse heina,sest nii on mugavam,kes see ikka viitsib 10 hobusele värsket niita...See ei ole hobuse piinamine,kaugel sellest.Eesti vabariigis ei tohiks olla veel karjamaa luksasi?maal vähemalt mitte,ma vist olen maksimalist,vabandust.

Inimeste arusaamdest,arvad sa,et nad marutaudi süsti tähtsusest aru ei saa???See on kaugel tobedast "euro" nõutest..ja ometi.Ma olen kahel käel nõus,et koolitust on vaja ja seisud paranevad,ka mina olen siit palju õppinud ja palju on veel õppida.Kõike ei saa aga siit teada ja kõik ei käi siin.Kes siis õpetab?Vallavet?ESHS saatis hiljuti sellise vahva infovoldiku,samasugune võiksolla ka pidamise kohta,usun,et aitaks paljusid.Meil on palju ilmunud raamatuid ratsutamisest,kas on midagi eesti keelset võimalik leida ka pidamise kohta?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 18:36 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Vallavet ilmselt ei jõua ilmselt kõikjal moraali lugeda sest peale hobuinimeste on veel lehmatädid ja seapidajad, kellel on samuti vahest kummalised arusaamad loomade heaolust . Mulle meenub praktika ajast üks punataudis siga, kes oma 41 kraadise kehatemperatuuriga oli määritud kokku keefiriga ning kaetud tekikuhilaga, võite isegi arvate, et see siga sai hautatud elusast peast (hmm, siga keefiri kastmes), tädi tegi seda muidugi siirast kaastundest, et vaene siga ei külmetaks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 18:48 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

fiksu kirjutas:
Kui loom teeb tööd ja saab muud liikumist,ning mingil põhjusel ketitatakse söömiseks,loom on ketiga harjunud,siis ma ei näe ka siin probleemi.

Hobusel peab vöimalik olla vabalt liikuda, seda keti otsas ei saa.

Kui on juba "liig", et hobuomanik ehitaks endale väikest "jooksuaediku", siis on minu meeles küll kahtlane, kas hobuse pidamine "vaja".

Kui ise ei ehita, siis mingi ninnunännu asemel vöiks kedagi palgata, kes seda aediku siis ehitaks...

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 19:19 
Eemal
kasutaja

Kui enda maalapp tühjaks söödud ja ketitakse kuskil mujal?
Vallavet pigem nõu andmas ehk,mina piinan enda oma küll :oops:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 20.03.2008 19:29 
Eemal
kasutaja

Ute kirjutas:

Tsiteeri:
Kui on juba "liig", et hobuomanik ehitaks endale väikest "jooksuaediku", siis on minu meeles küll kahtlane, kas hobuse pidamine "vaja".

Jah, katsu seda teha selgeks vanainimesele, kellele hobune on võibolla viimane lemmik ja põhjus end toast välja vedada. Olen seletanud, et karjuses on palju parem tal, saab liikuda, aga vot on konservatiiv,ei usu. Ja generaator jm. kõik ju maksab kah....Hobune (u.10a) on olnud korra meil (olude sunnil), ei läinud aiast kuhugi. Jooksis esimene veerand tundi ringi, siis oli võhm väljas. Kartsin, et hakkab äkki edaspidi meile ise tulema, otsima teiste seltsi, aga vist on vana ta talveks hoopis sisse lauta lukustanud. (ega siis hobune ometi talvel õues ei käi)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.03.2008 15:21 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

miinimum nõuded peaks olemas olema, aga ei tasu arvata et siis kõik kohe näpuga järge ajavad ja kõike miinimumini tallis viivad et peaaasi ei saaks trahvi aga samas ei kulutaks tööjõudu ja aega...
Ma pigem arvan inimesed peaks rohkem haritud olema alal milles nad tegeleda tahavad. Olgu see siis hobusepidamine või lehma. Teave sellest millised oleks hobuse ideaal tingimused (mis minu arust on ainult see, et ta elab kuskil stepis inimest mitte kunagi nägemata :D ) ja millised on seadused, karistused
Inspektorid võiks ennast kursis pidada kasvõi siis nõuetega mis välismaal (näiteks taanis järkjäsrgul karmistatakse nõudeid hobusekasvatajatele
) on ja teeks soovitusi kasvatajale kui kõik on miinimumi suhtes korras aga on siiski vajaka jäämisi.
Ja kindlasti ei saa minna järsku üle meeletult karmidele nõuetele, siis ma kardan läheb jälle hunnikute viisi hobuseid itaallastele või kuhu iganes toidulauale.
Puudu on inimestetst kes tahaks teha teavitustööd ja ma tean kui raske see on, eriti kui oled värskel ülikoolist tulnud ja pead talunikule minema rääkima efektiivsemast tootmisest, uutest nõuetest, seadustest, jne, kuulnud küll neid talunikke kes pärast kollanokaks ja teab veel milleks kiruvad ja ikka vanaviisi teevad /ei väida et kõik, paljud siiski käivad koolitustel et õppida ja oma majapidamist arendada (mis siis et koolitaja neist 2x noorem on)...
Kuid ikka jääb ports kes arvavad vanaviisi on parem, lihtsam, harjutud, eks hobusekasvatuses samamoodi ma arvan.
Kontrollimise suhtes peab olema lihtsalt nõue et kasvataja peaks korralikult talliraamatut või muud sellist, ja dokumenteeriks võimalikult palju asju mis võimalik ära... Nõuded peaks alguses olema kergemad et ei tuleks inimestel isu neist kõrvale hiilida, järkjärgult saab neid ju parandada ja lisada... Hästi palju saaks ära teha igasugused klubid ja seltsid oma liikmete teadvustamisega üldiste pidamistingimuste kohta ja üldse hobuse kui looma kohta... Hea oleks olla kursis sellega kuidas mujal EU-s seadused kirja pandud on... sest eks me ikka liigume sinna poole et ühtlasem oleks EU siseselt kõik
Nu Türi TMÜ lõpetanud, mul meeles et seal anti ju soovitusi ja nõudeid nii õhuniiskuse, kui ka näiteks kahjulike gaaside kogusest talliõhus? ka sööda vajadus, erinevad pidamisviisid ja soovitused neile... (kindlasti peab millegi nõudmisel arvestama et kõik ei pea hobuseid boksides, mõnel 24/7 õues, sügavallapanul pidamine, mõnel vabapidamistallis... Nõuded neile on erinevad...)
aga väga hea teemaalgatus

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.03.2008 15:22 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ja veel, hetkel oleks hea kui saaks need kohutavas olukorras tallid oma tegevusega kas mäele või siis lõpetaks selle üldse... ja kui see mure on lahenenud saab minna edasi...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.03.2008 16:50 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

mariliis kirjutas:
Ma pigem arvan inimesed peaks rohkem haritud olema alal milles nad tegeleda tahavad. Olgu see siis hobusepidamine või lehma. Teave sellest millised oleks hobuse ideaal tingimused (mis minu arust on ainult see, et ta elab kuskil stepis inimest mitte kunagi nägemata :D ) ja millised on seadused, karistused.

VÄGA HEA!!
Just teadlikuse tõstmine. Paljud ei tea, millised on hobuse tegelikud vajadused. Väga paljud. Ka mina.
Ja see litsentsi vms... mõte oleks ju väga hea, et enne hobust ei saa, kui on olemas luba. - ma oleks nagu nii poolt sellele.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.03.2008 16:53 
Eemal
foorumi toetaja 2008

Litsents või koolituse tunnistus võiks olla neil kes tegelevad juba hobuste aretusega, kellel on rohkem kui 2-3 hobust. Ja kes peavad oma hobuseid iseseisvalt mitte üüritallis.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 21.03.2008 18:07 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ka üks hobune kannatab, kui teda hästi ei peeta.
Jumala palju on ju neid üksikuid hobuseid, kellega on "kõik korras".

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 13.08.2008 23:47 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Kas tõesti need loomakaitse tädid tulevad nii, et ei teata ette ja lihtsalt tulevad? Või on alles siis kui keegi kaebab?

Ma olen üsna algaja sellel alal. :)
Palun andke andeks.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 70 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: