Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 25.09.2018 12:41

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 49 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Boksikoha üür
PostitusPostitatud: 09.12.2009 18:47 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

nipi kirjutas:
Mis Ute väitesse puutub, et võidaks rohkem teada pidamisest, siis see on tõesti õige. EI ole ma alati rahul nähtuga, eriti mis puudutab hobuste elureziimi ja söödareziimi. Samas haigutab ka parimate ja nõrgemate vahel meeletu kvaliteedi ja teadmiste auk.

Mina käisin sadulaid sobitamas ühes Tartumaa tallis (noh, pole päris sellise mainega, et seal oleks midagi suurepärane küll, aga ikka). Seal üks täkk seisis boksis, löi esijalaga vastu kiviseina. Ma mainisin seda tallihooldajale ja tema vastus "las ta teeb, kui ta tahab". Minu väide, et hobusel pole see hea, tehti maha: "eks ta ise teab, mis on tal hea". Sellise suhtumisega talli ma oma hobust ei viiks. Rääkimata sellest, et osa bokse olid 50 cm sönniku täis, teised puhtad, aga betoonpörandapeal oli andekalt umbes 3 teelusikatäit saepuru pantud. Et hingeöhk on köikidele halb, ei tea seal vist keegi. Ja ikka viivad hobuomanikud oma erahobust sinna pidamisele, sest maneez, söötmine, koristamine odava (!) hinna sees. Et nii odava hinnaga saab ka emfüseemi ei huvitanud kedagi.

Olen ka tallid näinud, kus hobused saavad iga TEIST!!! päeva jousööta, mis on täiesti uskumatu. Kes midagi sellist välja mötleb? Heina saavad ju ka vähemalt üks kord päevas?!

Ja ongi tallid, kus hobused lihtsalt vabalt liikuda ei saa: ei ole see lihtsalt ettenähtud ja köik. Ei pea hobune ju vabalt liikuda, palun vabandust. 23 tundi vaatab ta seina, 1 tund saab "pihta" ja see ongi siis tööriista elu.

Samas ei pea "ööpäevaringselt väljas" ka ainult midagi head tähendama: olen näinud koplid (okastraadiga vöi heinapakinööriga), kus hobustel ei mingi vari, ei mingi puu, ei mitte midagi ja seal seisavad. Nohjah, et aus olla: ned suured parmupilved nende ümber andsid küll vari, seda pean küll tunnustada...

Minul jäi lihtsalt küsimus, kui inimene peab hobust (mitte enda kodus, sest korteris ei saa, saan aru), MIKS siis ometi sellistes tingimustes??? Kas töesti on üksköik, kuidas hobune elab? Kas loeb ainult, et on "odav"? Kas omanik ise ka ei tea ja ei TAHA teada, mida hobustel vaja?

Kui mina ei saaks hobust enda maja ümber pidada, siis viiks vist Liivaku talli, Toominga talli... mölemad VÄGA köva ja hea reziimi all ja stabiilse kliimaga.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.12.2009 19:26 
Eemal
kasutaja

No need kodanikud, kes hobuseid seal okastraadiaias vabapidamisel peavad, vaevalt siin foorumis lugemas-õppimas käivad. Ja niikaua kui ei ole konkreetset seadust ega nõudeid kirjas, saabki igaüks öelda, et see pole kellegi asi! Tahan, lasen õue, tahan söödan hobusele otra ja kartulikoori... :myyr: Kuigi iseenesest looma abitusse seisundisse jätmine on mingi paragrahvi all :roll:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.12.2009 19:40 
Eemal
kasutaja

Kui ma kümmekond aastat tagasi endale esimese hobuse ostsin, siis ausalt öeldes polnud mul küll mingit arusaamist sellest, mida ühelt üüritallilt ootama peaks. Ega keegi lahkelt juhendama ka ei kippunud. :oops:
Nipi toodud näited on täiesti asjalikud ja ma tõesti ei usu, et Eestis tallides üür ülehinnatud oleks, samas Ute poolt välja toodud suhtumine on selline, mida ei mõõda rahas kuidagi. (Ute see, mis Sa osade asjade hinnatõusust rääkisid on veidi muu, kui ma silmas pidasin. Eks tean isegi.) Seega jääb hobuseomanikule valik, kus ja mis hinna eest ta oma looma pidada soovib ja kui ta ei tea, kuidas otsustada, kas see ta hobusele parim on (loomulikult peab talle endale ka sobima ja see kuidas tema sinna talli kulgeb ja mis see maksma läheb pole tallipidaja probleem, eks), siis peaks püüdma saada võimalikult erapoolikut asjatundlikku nõu. Mis ei pruugi sugugi lihtne olla.
Selge on see, et kõigil meil on palju õppida ja eriti neil, kes mingit teenust pakuvad. Õnneks protsess toimub.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.12.2009 19:52 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

See tall, millest Ute rääkis, ei ole veel kõige odavam ka. Seal samas kõrval, üks kümme km äkki, on tall, kus on üür palju väiksem, aga tingimused on head. No ei saa pihta, miks oma hobuseid sinna veetakse ja seal üldse ratsutamas käiakse. Aga ju treener on hea ja laseb hüpata :D

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.12.2009 21:20 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

vas kirjutas:
See tall, millest Ute rääkis, ei ole veel kõige odavam ka. Seal samas kõrval, üks kümme km äkki, on tall, kus on üür palju väiksem, aga tingimused on head. No ei saa pihta, miks oma hobuseid sinna veetakse ja seal üldse ratsutamas käiakse. Aga ju treener on hea ja laseb hüpata :D

Ole nüüd. Mina tean, miks: seal takistused alati värskelt värvitud... :kiiver:

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.12.2009 22:29 
Eemal
foorumi toetaja 2010
Kasutaja avatar

Ega kamalaga tarkust kellegile vastu tahtmist sisse valada ei saa.

MA õnneks puutun harva kokku tagumise otsa tallidega ja seetõttu nii mõnigi kirjeldus tundub mulle nagu teisest maailmast. Aga ega see enne ei muutu kui turult kaob olukord kus nõudlust on pakkumisest enam ja igaüks kes paneb üles sildi TALL ka kliendid saab.

Samas ega ERL ka ilmaasjata atesteerimissüsteemi loonud. Talli (üüritalli, eratalli) rida sai ainna just nõudluse pärast sisse pandud). Sellel süsteemil on veel väga vähe jõudlust, sest ka nõudlust on vähe. Päris paljud teavad, et nenede tall ei vasta nõudmistele ja teine osa veel arvab, et nõudmised on ka ülepingutatud. Ja siis on see kolmas osa, kes on lasknud üle vaadata, anda nõu ja ehk ka nii mõndagi paremuse suunas liigutanud.

Pean aga ütlema, et üüritallide tase on veel talutav valdavalt, aga see mis toimub ratsutamisõpetuse maastikul on lihtsalt kohutav. Nende hobuste pidamine, väljaõpe, treenerite oskuste tase - oeh. Aga sellest ju kõik algabki.
MEl on terves eestis vaid 7 ratsakooli, mis on tunnistatud nõudmistele vastavaks. Vaid kaks neist on saanud kolm tärni, ehk omavad enamvähem kõike, mida peaks. Päris buoeno pole ükski. Soomes on 218 ratsaliidu poolt tunnustatud ratsakooli. :twisted:
Vahe on vist tuntav.

Pole ratsakoole, pole ratsutamist ja hobuste kasvatust õpetavaid talle, omakeelset erialakirjandust napib, mõni ime siis, et paljudes tallides on pidajate teadmised kergelt öeldes tagasihoidlikud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09.12.2009 22:42 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

nipi kirjutas:
Pean aga ütlema, et üüritallide tase on veel talutav valdavalt, aga see mis toimub ratsutamisõpetuse maastikul on lihtsalt kohutav. Nende hobuste pidamine, väljaõpe, treenerite oskuste tase - oeh. Aga sellest ju kõik algabki.

See on küll väga, väga öige. Seal siis noor inimene kohtub "valeda suhtumisega" ja saab selgeks, et hobune teeb seda meelega ja anna ikka peksa, küll ta teab... olen ka seda näinud...

Mina olen kaks vanad tunnikat ostnud. Mölematel vöttis üle aasta aega, et hakkasid üldse inimese vastu huvi tunda. Ennem lihtsalt läksid minema. Ei tahtnud suhelda. Ka kaeraga ei saanud "osta". See juba näitab palju.

Minu poolt mainitud "tall" on ka ratsakooliga...

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.12.2009 13:14 
Eemal
foorumi toetaja 2010
Kasutaja avatar

Vaadates juba Soome pindala ei saa siin unistadagi sellisest ratsakoolide arvust. kui 2-e kohaline number neid tekib, siis on see vist ka piir.
Treeneritest. Harrastaja ei saa olla litsentsiga treener, kui ta tahab oma harrastaja staatust säilitada. Isiklik küsimus. Ei hakka kunagi sõitma kõrgemaid parkuure kui harrastajate omad (110 cm) ja pole kõrgemaid ka kunagi sõitnud. Üldse väga vähe võistelnud. Olen näinud igasuguseid sõitjaid ja käinud ka erinevatel koolitustel. Kas ma oma kogemustega olen tõesti nii halb, et ei kõlba treenima algajaid? Ma ei räägi edasijõudnutest, vaid õpetamisest kui olla, istuda ja astuda tallis sadulas ja üldse hobustega?? Edasijõudnud lähevad meie tallis nagunii teise treeneri käe alla. Kas see nn. "metsast turismitalust " tulnud ja treeneripaberid teinud (kuna nõutakse ju litsentsi) on siis parem minust, kui ma tahan olla harrastaja edasi? Soomes minu meelest vist saab olla harrastaja ka litsentsiga treener mingil tasemel.

Hetkel olen nn. hobitreener ja seda teab ka ERL.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.12.2009 13:41 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Siin veidi aiakunsti:
http://fotoalbum.ee/photos/daha/62201043/

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.12.2009 13:57 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Sanna kirjutas:

Noh, see on juba tase, kuhu mina ei joua. Seal on töesti kunstniku silm ja kaasasündinud annet vaja. :plaks:

Ute
(natuke kadedaks ajab küll)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.12.2009 15:45 
Eemal
foorumi toetaja 2010
Kasutaja avatar

vastuseks Abbatisale

1. Soome on pildalalt suurem aga elanikke on 5 miljonit ehk siis ülepaisutatult 4 x rohkem kui meil. Et siis jaga 218 /4 on 50+ ratsakooli. Heakse küll esialgu oleks meil ka häsit kui oleks 20, aga ei paista neid kuskilt veel hetkel.

JA miks sa arvad, et harrastaja ei või olla treener või et kõik treenerid peaks olema olnud või olema tippsportlased. Küsimus on õpetamisoskuses ja teadmiste tasemes. Leian küll, et treener peaks siiski ühteist oskama , et teada, millest ta räägib.

Soomes koolitatakse eraldi õppekavadel ratsutamisjuhendajaid ja päris ratsutamisõpetajaid ehk treenereid. Aga see selleks. Meil on sinna jõudmisega veel aega.

Mis meil aga probleemiks on, on see, et olemasolevate treenerite tase on paljus allapoole igasugust taset. Meil on olnud neid, kes on ilma ratsutamisoskuseta soovinud treeneripabereid. Kõige viletsam on aga üldiste teadmiste tase, suhtumine enesetäiendamisse ja üldine huvitatus.
Eks mure on ikkagi selles, et kontroll puudub ja konkurents on nii väike, et mingisugune taseme tõstmine ja konkurentsivõime ei ole hetkel tähtis. Rääkimata loomakaitsest.
Pole end eriti millegiga võrrelda ka.

Aga asjad ju paranevad tasahilju, pole vaja päris musta ja valget ka taga ajada.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.12.2009 16:06 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

nipi kirjutas:
Mis meil aga probleemiks on, on see, et olemasolevate treenerite tase on paljus allapoole igasugust taset. Meil on olnud neid, kes on ilma ratsutamisoskuseta soovinud treeneripabereid. Kõige viletsam on aga üldiste teadmiste tase, suhtumine enesetäiendamisse ja üldine huvitatus.

Aga siin ju hakkab pihta, et hea (!) tahtlik laps läheb trenni, saab seal selgeks libisevatega lödvestamist, sadula nii ette kui vöimalik panna ja ilma kangideta hobusega hakkama ei saa. Mis siis, et laps armastab hobuseid ja kompenseerib sellega, et topib peale trenni maiustustega täis...

Ma olen mitu trenni Eestis näinud ja ühes suures ratsatallis oleks "treeneri" asemele vöinud panna makki: "teeme nüüd traavi" möni aja pärast "nüüd jälle sammu" möni aja pärast "nüüd traavi"... hobustel oli kohe selge, mida tehe, treener ei vaatanud aga üldse, kuidas lapsed seljas rippusid ja mida hobustega tehakse. Ja siis veel hüppamine ka - kartulikotid hobuse seljas, palun vabandust. Mul läks töesti süda paha selle peale - vaatamata hobuse heaolust on ju selline suhtumine äärmiselt ohtlik!

Tondi kohta kuulsin ühest tüdrukust, et ei osta seal enam varustust, sest kunagi varastati midagi, siis otsustati, et uut varustust polegi enam vaja. Ja sama tüdruk rääkis, et ratsatrenn näeb tihti nii välja, et treener läheb 5 minuti pärast ja tuleb siis möni pika aja pärast tagasi. Noh tubli. Önneks selle lapse vanemad otsustasid, et see nii päris öige pole...

Maal veelgi hullem, mida ma maatallides näinud olen, ei hakka kirjeldada! Tule taevas appi.

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.12.2009 16:10 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Nipi...harrastaja võib küll omada treeneri kutset, aga siis ta ei saa enam võistelda harrastajatele mõeldud võistlustel.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.12.2009 16:16 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

caprisa kirjutas:
Nipi...harrastaja võib küll omada treeneri kutset, aga siis ta ei saa enam võistelda harrastajatele mõeldud võistlustel.

Nohjahvott, seda reguleeritatakse hullult. Aga teises osas vöib treener "öpetada" mida tahab... veider!

Ute

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10.12.2009 19:15 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Minul ka olemas väike kodu tall. Ja ütleks küll, et minu tall on küll täiesti korras, puhas, õhku on piisavalt, koppel ka kahe hobuse jaoks piisavalt suur.( Tean et see on hetkel enda kiitmine kuid kes ei usu, tulge külla ja vaadake oma silmaga ). Aga jah enda tall on hetkel lihtsalt enda hobuse pidamiseks. Kuid olen ühe suve ka enda juurde üürihobuse võtnud siis peaks küll mainima, et kuna esimene kogemus sellel alal siis võtsin väga väikese üüri raha ( kuid isegi seda ei suudetud mulle maksta ), aga see selleks. Ja pealegi Tallinn ei ole ainuke koht kus on tallid olemas. Ka Rakvere ümbrususes on neid ning peaks mainima et mõne kohaga võib küll väga rahule jääda. Mulle just meeldibki enda hobust talvel pidada väiksemas tallis ( seal pole küll riidekappe, dušši ruumi jne ) kuid neid polegi vaja, hobusel on seal hea elu, õhku on piisavalt, boksid võiksid ainult natuke suuremad olla kuid väga hull see ka pole... Hobused saavad igapäev õues olla. Treener on ka supper. Ja kõik on väga hea. Arvan, et 2000.- boksi üüri eest kuus võib ka saada väga head kvaliteeti.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 49 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: