Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 28.05.2018 7:13

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Esimese hobuse ost, palun teie abi : )
PostitusPostitatud: 11.06.2015 12:30 
Eemal
kasutaja

Tere :porgand:
Ma olen siin suhteliselt uus ... mul oleks plaanis soetada oma hobune, ma olen 13 . Ma olen käinud ratsutamas ca 5 aastat ja kogemusi ikka on kuhjaga (kukkumised, ajja katki jooksmised, laamendamised jne .. ) :P Loodan, et ma kedagi ei solva, kuid ma ei soovi juttu sellest kui noor ma olen ja, et aega on :kiiver: . Asi on selles, et (i)ma olen selleks valmis (ii) ma olen vastutustundlik (iii) praegu on kujunenud selline olukord, et ega järgmiseks suveks ei ole mul ilmselt mittemingit võistlushobust ... millele ma ei taha mõelda (iiii) see on juba vajalik ka, sest enam pole hobuse rentimisel mõttet kuna sellel on rohkem miinuseid juba
kui oma hobusel . Kuid ma pole kunagi pidanud tegelema nt sellega, et panna hobusele diagnoos, et aa ta lonkab ja temal on tiirud/voolmed/koolikud jne .. Ja vot see mind hirmutabki, sest 24/7 pole ju kusagilt meile Veti võtta . Ja selles osas pole mul kogemusi, olen kokku puutunud igasuguste hobusehaigustega ja ka hobuste surmadega ma kardan eelkõige selle pärast,et vb jääb mul midagi märkamata ja hiljem maksab see mulle valusasti kätte .. Ja mis varustust on vaja hobusele veel peale põhivarustuse, kust saada vetide,rautajate jne kontakte ? :? Palun soovitage ja rääkige oma kogemustest :D
Aitäh kõigile kes aitavad :lill: :porgand:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Esimese hobuse ost, palun teie abi : )
PostitusPostitatud: 11.06.2015 21:19 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Kannatust ja küll sa õigel ajal ka oma hobuse saad. Võistlemine pole kõige olulisem. Kui ise veel ebakindlalt tunned ennast hobuseomanikuks saamise osas siis ongi veel vara. Kasuta võimalust käia ringi ja otsida erinevaid kogemusi. Praegu võib tunduda küll olukord lootusetu, aga tead- siin foorumis on selliseidki kes ratsutamisega alustasid alles 13 aastasena või hiljemgi ja on nüüd hobuseomanikud. Kui üks võistlushooaeg vahele jääb, sellest pole hullu. Mõnikord ongi hea asju hoopis kõrvalt jälgida ja ise aeg natuke maha võtta. Sedasi võid hakata asju hoopis uuest vaatenurgast nägema ja see avardab kindlasti su silmaringi ning tuleb tulevikus kasuks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 26.06.2015 20:36 
Eemal
kasutaja

Aitâh roki98 :porgand: võibolla ma ei väljendanud ennast piisavalt selgelt, ma ei ole kindel n.ö hobuse tervise ja sellised asjade osas, muus olen ma täiesti tip top :)
Sòitja norm, kogemusi leidub ja muidu on ka kõike üle elatud... :)
Palun veel vastuseid :lill: :porgand:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.06.2015 7:43 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ma olin 14 aastane, kui sain oma esimesed päris oma hobused. Olin noor ja, ausalt öeldes, päris loll! Arvasin, et mis see hobuse pidamine siis ära ei ole. Sõbrannal oli tooaeg oma hobuseid kokku 4-5 ja olin ka selleks hetkeks hobustega iga päevaselt, mitu aastat jutti tegelenud ning arvasin, et olen piisavalt tark ja tubli, et hobust omada.

Hobune sai ostetud põhimõtteliselt nagu "põrsas kotis". Vahet polnud, kes tuleb, peaasi, et tuleb. Ja tuligi 11 kuune Tori TÄKK..Tänan jumalat, et meile sokutati tasuta kaasa vana traavlimära, sest muidu oleks ilmselt sellest täkust kasvanud ikka väga probleemne hobune! Õnneks olin ma vähemalt nii palju ennast harinud, et polnud mul kiiret, et selga hobustele saada ja hüppama vaid nii palju taipu oli, et hobusel oli pikk lapsepõlv (ratsastusse läkes 4 aastaselt) ning ise teda ratsastama ei hakanud!
Minu vanematel polnud mitte mingeid teadmisi hobuste pidamisest. Õnneks oli aga tahtmist õppida ja areneda. Kahjuks, aga ei saa meie algusaastaid liigitada väga eeskujulikuks hobusepidamiseks, aga vigadest loodetavasti õpitakse ning tehakse omad järeldused.

Sinu tekstist ei loe ma välja, kuhu sa oma hobuse paigutaksid (kas viiksid renditalli või on oma kodus koht olemas), kes oleks teie treener? Kas sinu vanemad on ennast kurssi viinud, kui palju kulub hobuse ülalpidamiseks igakuiselt raha, kui kallis on varustus, palju kulub võistlustel käimiseks jne? Vanemad peavad sul 100 protsenti olema nõus ning asjas sees, sest muidu see asi toimima ei saa ja pole vaja ühte õnnetut hobust veel juurde..

Kui ma saaksin aega tagasi keerata ja oma esimese hobuse ostu ja pidamise ümber muuta, siis kindlasti üritaks ma oma tiineka ajuga aru saada, et hobune on suur ja ettearvamatu loom, kelle pidamiseks on vaja üllatavalt palju raha ning vahendeid (Pea meeles, et ma olin selleks ajaks ka aastaid igapäevaselt hobustega tegelenud kuid ikka arvasin, et olen piisavalt tark, mida ma kindlasti ei olnud!). Ma kindlasti ei oleks neid endale koju toonud vaid oleks otsinud usaldusväärse üüritalli, korraliku treeneriga, kes mind ja mu hobust algusest peale õigesti ja hästi oleks koolitanud. Usaldusväärse üüritalli plussideks on see, et sa ei pea oma hobuse pärast muretsema. Kõik jooksvad kulud (hein, allapanu, kaer jne..) on organiseeritud, hobune saab välja ja sisse, tekitatud, boks puhastatud ja seal on juba inimesed, kes oskavad aru saada, kui hobune ei ole päris korras ning vajab abi. Üldiselt on üüritallidel ka sepp ja vet., kes regulaarselt käivad tallis hobuseid kontrollimas. Ühesõnaga, asi on korraldatud ja ise ei pea muretsema kust sa mida saad ja kui palju midagi vaja on.

Kodus pidamise miinus ongi see, et kogu asi on sinu enda muretseda. Sa pead saama kusagilt allapanu, kvaliteetset heina ja lisasööta. Sul peab olema piisavalt maad, et teha koplid, trenniplatsid, tall (võistlushobusele ilmselt ikkagi vajalik asi), tallitarvikud, tõkked. Sa pead leidma endale sepa, arsti, väga hea treeneri, kes oleks sinu juurde nõus tulema trenne andma jne. Sa ei saa kodust lihtsalt kuhugi reisile minna enne, kui pole välja mõelnud, kes su hobuse eest nii kaua hoolt kannab. Lisaks on hobusel vaja ka liigikaaslast! See tähendab, et kulud suurenevad topelt.
Mõtle selle kõige üle! Õpi teiste inimeste kogemusest! Ma tõesti tean, mida sa tunned, sest olen olnud sinu nahas!

Pikk jutt, aga omalt poolt veel võin siis vetide koha pealt soovitada Joel Jürissoni (kes on alati ravinud mul nii koeri, kui hobuseid) ning Tiit Siiboja. Seppade koha pealt jagub kiidusõnu Margus Kurgvelile ja Toomas Traagelile. Natuke Googeldades peaksid saama nende kontaktid ka, kui vajadust on.

Tänaseks mul enam muuseas hobust ei ole kuna pidamine läks niivõrd kulukaks ning ajanappuse tõttu ei jõudnud ka piisavalt palju enam talli. Eelmine kuu sai müüdud minu esimene hobune, kes tänaseks on 12 aastane :)
Õnneks on mul, meie üüritalli omanikuga, head suhted ja ratsutamist päris maha ikka jätma ei pea :)

Loodetavasti mõtlete, koos vanematega, hobuse ostu plusside ja miinuste peale ning palju on hobuse pidamiseks vaja raha, väga tõsiselt ja ausalt ning kui kõik on nõus panustama, siis soovin edu, et leida endale hea hobune, hea tall ning treener. Loodan, et panin natuke veel juurdlema asja üle!

Edu!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 27.06.2015 23:53 
Eemal
kasutaja

Sinu tekstist ei loe ma välja, kuhu sa oma hobuse paigutaksid (kas viiksid renditalli või on oma kodus koht olemas), kes oleks teie treener? Kas sinu vanemad on ennast kurssi viinud, kui palju kulub hobuse ülalpidamiseks igakuiselt raha, kui kallis on varustus, palju kulub võistlustel käimiseks jne? Vanemad peavad sul 100 protsenti olema nõus ning asjas sees, sest muidu see asi toimima ei saa ja pole vaja ühte õnnetut hobust veel juurde..

Loomulikult on selle peale mõeldud :)
Ma ei hakkaks ühtki hobust ilmselt ise koolitama/ratsastama niiet sp pole vaja kellelgi muret tunda, et ma rikun hobuse :D

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid