Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 28.05.2018 7:25

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 34 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Hobuseost ootab ees, kuid mina olen kogenematu!
PostitusPostitatud: 22.06.2008 22:47 
Eemal
kasutaja

Tere!

Kuna hobuseostu teemas olen üsna roheline ja kogemustepagas puudub, siis küsiks nõu just Teie käest!

Ostusoov oleks just osta endale 11 kuune täkk, hobune on piisavalt kalliks saanud ning tema eemaldumine minu hobumaailmast oleks piisavalt kurb minu jaoks.

Kas oleks mõtet täkk kohe ruunata või lasta tal veel, 1-2 aastat nautida täkupoisi elu?
Kuna hobust pole eriti ninnu-nännutatud ja veidi metsistunud, oleks probleem ka sellega, et sooviks ta talveks linna tuua, aga sõpradest eemaldumine võib olla üsna shokeeriv või elab ta üle?
Ning kuna poiss käekõrval ei oska käia ning päitseid saime ka alles see kuu pähe, siis kuidas edeneks meil treilerisse minek?

Hobune suhtub inimestesse siiski piisavalt umbusklikult, kuid olen temaga nädal või kaks tegelenud ning tunneb mind piisavalt, et olla enesekindel.
Vahel siiski peegeldub näos ebakindlus, kui on mõni uus asi, aga see saab ruttu selgeks, mis ja kes ta on ning tuleb välja!

(Kõrri pole vist kohe vaja karata, vähemalt ma arvan nii. Kuna olen üsna kogenematu ja võib esineda algul probleeme, siis hetkel sellised küsimused. )

Päikest, Anett!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Hobuseost ootab ees, kuid mina olen kogenematu!
PostitusPostitatud: 22.06.2008 23:36 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Koofy kirjutas:
Kas oleks mõtet täkk kohe ruunata või lasta tal veel, 1-2 aastat nautida täkupoisi elu?

Päikest, Anett!

Mida pead silmas terminiga "täkupoisi elunauding"?

Olgu, ei nori. Ruunana ei ole tema elu sugugi vähem nautimist väärt, pigem ikka rohkem.

Hobuse ost, eriti esimese hobuse ost ei tohi lähtuda emptsioonidest. Tõenäoliselt ei lähe tal elus sugugi kehvemini, kui just sina teda ära ei osta. Ma ei karga kõrri, vaid just viitangi sinu kogenematusele. Millele tänu ei ole sul ühe 11-kuuse täkuga mitte miskit peale hakata lähimate mitmete aastate jooksul. Ei oska sa teda ise õpetada ja ei ole sul kellegiga sõita. Ainult puhas "rõõm" hunnik raha mitme aasta jooksul välja käia. Märksa väiksema raha eest saaksid kohe toreda täiskasvanud ruuna või mära, kes on õpetatud ja sobiv ratsu vastavalt sinu (vähestele) oskustele. Hea treener/hobualane õpetaja ja hästi väljasõidetud piisavas vanuses hobune- ning varsti ei ole kellelgi põhjust sulle nö kõrri karata ja enamikele neile täna esitatud küsimustele tead juba ise vastuseid.

Kogenematu hobune ja kogenematu inimene on VÄGA halb kombinatsioon.
Eks sa teed, nagu ise soovid, aga kindlasti pea nõu kogemustega hobuinimestega. Ja mitte ainult foorumis.

Kas sul on mitu kasutajanime või on meil siin mitu päikest soovivat Anetti?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 0:40 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Kui hobune nii noor, on tal ilmtingimata samas vanuses kaaslast vaja.

Mina - aga mina olen vist erand - ei müüks üldse nii noort hobust. Teda ootab elus piisavalt palju stressi, sellega ei pea sellises vanuses hakkata. Minu meeles vöib hobune vabalt 2 a. ema juures vöi vähemalt samas tallis elada ennem, kui "tösieluga" kokku puutub.

Ja noorhobust "linna" tuua: tal on vääääga palju liikumist vaja, mitte ainult paar tundi päevas. Muidu jäävad tal lihastik, köölused, luustik arengust maha. Ma loodan, et "linnas" on tal piisavalt vöimalust?

Ma soovitaks: mitte osta. Vähemalt mitte: täku, noort, öpetamata... see on vist köige halvem variant, mis on olemas.

Kuid jah, täku saab kastreerida - aga haavade paranemine jne. jne - arvesta palun ka riskidega. Muidugi: suurem risk teda täkuna pidada.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 11:27 
Eemal
kasutaja

Tere!

Unustasin ennem mainida, et hobumaailimas olen tegelemas juba 5-ndat aastat ;), seega hobustega kokkupuuteid jagub.
Eriti see täkuelu nautimine tal lõbus ei ole, meil on siin kaks mära, siis tema, notsusid ja terve hulk totakaid lambaid.
Märadega ta koos ei saa olla, juba kargas ühe ära ja see jäigi tiineks ( minu jaoks oli suur imestus, et tiineks jäi, täkk on ju nii noor!) ning rohkem varssasi ei sooviks, seepärast ka küsimus, kas ruunata või lasta tal üksinda õue peal kablutada?
Riskantne on see minuarust ka, seepärast küsisingi Teie nõu ;).

Foorumis on mitu Anetti pigem, HorsesAreLife on isegi mu sugulane, nimea Anett ja ma ei tea, ju siis soovivad kõik päikest ;)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 11:29 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Selle hobusega ei pruugi mingit probleemi tekkida, sest ta nii noor on. Kõike saab ju harjutada ja tasapisi tööd teha. Seepärast ongi hea, kui ta varem uude kodusse saab, sest siis ta harjub. Selline jutt on ennekuulmatu, et hobust nii noorelt ei müüda. Hiljem on ju palju raskem asjadega tegelema hakkama.Seda raskem tal on.
Noorelt teda treilerisse saada on ka palju lihtsam, eriti, kui ta Sind usaldama hakkab ja on võimalus talle treilerit tutvustada vahetevahel.
Muidugi edasisesks õpetamiseks ja treenimiseks oleks tõesti väga kasulik hea treener, kes seletab ja näitab, kuidas tegeleda.
Ma arvan, et linna Sa teda korterisse ei pane, seega eeldan, et kuskile talli üürile. Ma ei usu, et seal ei ole teisi hobuseid, kes temaga koos oleks. Need ei pea kindlasti ju täpselt ühevanused olema.

Ma ei tea kas Ute ei taha et teised inimesed hobuseid ostaks või milles asi. Kui Sa endale leiad inimese, kes teid juhendab ja edasises töös aitab, siis pole ju probleemi. Muidugi emotsioonidest ei tasu tõesti mõjutatud olla, kõigele tuleb mõelda.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 11:34 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ruuna kindlasti ära. Muret kõvasti vähem.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 11:50 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

nailissa kirjutas:
Ma ei tea kas Ute ei taha et teised inimesed hobuseid ostaks või milles asi.

Kohe kindlasti on Sul öigus. :idea:

Ja veel: Ute ei taha, et kellelgil oleks täkk!!! Sellepärast ta kurivaim kogu aeg soovitab ruunata!!!

Tegemist kadedusega. Tösiselt ka.

Ute
PS: Ma tean, mida tähendab VASTUTUS. Ja samas kasvatan noori hobuseid ülesse, ma tean, mida tähendab noorhobuse-öpetamine. Eks ta nii roosiline ei ole.

PPS: Märale saab anda abordisüst, kui ta tiinestus, ei mingi probleem. Ja imestan, et inimesed endiselt ei taha uskuda, et möni täkk 9kuuselt juba paaritab ja edukalt paaritab....

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 12:14 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Aga Ute, kui Sa tahad tori hobust säilitada, siis millise põhimõttega? Kas teed endale palju varssasi ja pead neid rõõmsalt ja vastutustundlikult ja müüd neid ainult kalli raha eest ja siis kui nad vähemalt kaks aastat on emaga koos olnud?
Nüüd sain teada siis, et miks ei ole korralikku vana tori tüübilist täkku, kellega veel vana tori säilitada saaks - sest täku pidamine on halb variant ju ja täkud ruunatakse ära. Kas vana tori hobuse säilitamine tähendab siis seda, et Ute juures on kari tori hobuseid ja sealt ostame neid kalli hinna eest. Ja kui täku pidamine on risk, siis ärgem imestagem, miks meil neid tori hobuseid pole. Kust nad siis tulema peaks?

Tegelikulkt on kogu elu risk, iga hetk võib midagi juhtuda ja ka oma kodus on võimalik surma saada. Aga näe, paljud meist ikka riskivad.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 12:31 
Eemal
foorumi toetaja 2010
Kasutaja avatar

Ei saanud aru, kui kaugel see täkupoiss sinust asub. Ruunata võiks siiski talvel, kui kärbseid ja soojust ei ole. Isiklikult laseks tal küll veel aastakest 1,5- 2 kindlasti kuskil koplis teiste juures ringi kablutada. Selles vanuses on palju tähtsam liikumine ja karjas elukogemuste saamine, kui kuskil boksis istumine ja paariks tunniks õue saamine. Sellises vanuses peaks oskama jalgu anda, päitseid pähe lasta panna, järgi käima, puhastada laskma ja kinniseotuna seisma. Kui ta sinu juurest kaugel ei ole, siis võid ju ka seal neid asju harjutada.
Või siis leida talle selline nn.kasvamiskodu, kus ta saab omasugustega olla, kui ta praegu koos 2-e märaga elab. Vahet ju ei ole kus sa seda üürikohta maksad. Talveks linna kindlasti ei soovita. Tal suures koplis teistega lumehanges (või porimülkas :wink: ) päev läbi ringi madistades palju kasulikum olla. Uute kohtadega jõuab teda ka harjutada ka siis, kui juba suurem on ja rohkem ilmaasjadest ehk aru saab.

Transpordist. Transportisin kuu aega tagasi oma noort 2-e aastast üsnagi temperamentset mära.(Ja mõningaid transamise kogemusi mul vast juba on 8) ) Eelnevalt 2 korda ilma igasuguste probleemideta auto peal käinud ja ka sõitnud. Viimane kord laadisime teda oma 2 tundi julgelt. Jätsin kõrvale soovitused "tagant vitsaga ajada", "kott pähe tõmmata" ja "köis tagant läbi ".(Aeg sundis tagant, kuna arvestati hobusega, kellega probleeme pole) Peale ma ta sain ilma "abivahenditeta" (ainus abivahend oli teine hobune kõrvale ja siis maha). Sõidu algus oli omaette ooper. Vähe puudus, et ta oleks üle rinnapuu hüpanud ja ka katuse kõrguse tahtis ära proovida. Sõitsin mingi aeg temaga treileris kaasa ja suutsin siiski ta maha rahustada. Edasi seisis paigal.
Kui nüüd tagant järgi mõelda, siis üldse ei imesta, kuidas tekivad transaprobleemidega hobused, kui noored "pekstakse peale" ja treileris jäetakse üksi. Palju sõltub ka muidugi hobusest ja tema temperamendist.
Selle pika jutu moraal on selles, et isegi kui sa arvad, et sa tunned oma looma, võivad siiski ootamatused sind tabada seal, kus sa neid ei oota.

Kindlasti võib osta noort hobust, ka täkku, kui tahad just seda hobust ja oled nõus raha maksma niikaua, kui sobivaks kasvab 8) . Kuskilt peab alustama ju. Kuna hetkel on endal 2-e aastased nii mära kui (nüüd) ruun, siis mina isiklikult ei ole enam seda meelt, et mära oleks turvalisem. Pigem tahab vereline mära veel ettevaatlikumat ja täpsemat käsitlemist, kui ruun. Jutt siis noorhobustest. Pubekaeas tuleb nendega ikka probleeme, olenemata soost ja tõust. Üleliia nunnutada ei tasu aga liiga karm olla ka mitte. Hobune peab teadma oma kohta karjas ja sina oled tema karja juht. Pead ise leidma selle piiri. Kui sul on võtta treener kõrvale, siis oskab tema kindlasti nõu anda. 11 kuune on veel selles vanuses, kui kari on olulisem, kui inimene. Kas ta just lausa 2-e aastani ema juures peab kasvama, ma kahtlen, aga parem variant oleks kari noorhobuseid, või siis erinevas vanuses ruunasid-täkke, keda "kantseldab" vana ja kogenud juht.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 12:39 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

nailissa kirjutas:
Aga Ute, kui Sa tahad tori hobust säilitada, siis millise põhimõttega? Kas teed endale palju varssasi ja pead neid rõõmsalt ja vastutustundlikult ja müüd neid ainult kalli raha eest ja siis kui nad vähemalt kaks aastat on emaga koos olnud?
Nüüd sain teada siis, et miks ei ole korralikku vana tori tüübilist täkku, kellega veel vana tori säilitada saaks - sest täku pidamine on halb variant ju ja täkud ruunatakse ära. Kas vana tori hobuse säilitamine tähendab siis seda, et Ute juures on kari tori hobuseid ja sealt ostame neid kalli hinna eest. Ja kui täku pidamine on risk, siis ärgem imestagem, miks meil neid tori hobuseid pole. Kust nad siis tulema peaks?

Muidu Sinuga köik korras???

1. varsa üleskasvatamine on kallis, sellega on üleskasvatatud hobune kallis.

2. Miks pole korralikku vana tori tüübilist täkku (puhasaretatud), vöin Sulle vabalt seletada: EHS ei litsenseerinud 18 aasta jooksul rohkem kui 3 neist. Kuid oleks olnud ilusad ja vöimsad täkud küll. Nendest 3st täkudest on ainult kaks alles.

3. Pigem täku ära ruunata kui omanik hakkama ei saa. Täkupidamine pole naljalugu. Ka mitte tori täku pidamine.

4. Mis pöhimöttega ma tori hobuseid säilitada tahan, huvitab Sind??? Vabalt: selle pöhimöttega, et jäävad alles.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 12:42 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
11 kuune on veel selles vanuses, kui kari on olulisem, kui inimene.
:plaks:

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 17:34 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Ute, sellest sain jah aru, et miks neid säilitada. Aga ei taibanud kuidas Sa seda saavutad.

Minuga on tõesti kõik korras, kuid Sinu tervises võiks vahel kahelda. Loodan, et üksi rabamine Sulle liiga ei tee...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 17:38 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

nailissa kirjutas:
Ute, sellest sain jah aru, et miks neid säilitada...

Aga Sa ei saanud aru, et siin ei ole tori-teema??? See on täiesti olemas, annab otsida.

Minu meeles Sinu poolt äärmiselt ebaviisakas, Koofy tösiselt vöetava teemat nii ära solkida.

Ute

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 21:54 
Eemal
kasutaja

Ega siin foorumis Utega ei tasu vaielda. Vahest loen ja naeran kuidas saab selline inimene sellist juttu ajada. Ja mitte aind mina vaid ka paljud teised. Ei ole kohe kindlasti kõige kasulikum varssa ema juures 2a pidada nagu sa siin reklaamid. Kaugeltki mitte ei ole see hea varsa iseseisvusele, mida varem (al 6 kuud ja edasi) varss oma vanustega karjas on seda parem talle kui see, et ta emme tissi otsas jookseb. Pole ma kunagu kuulnud, et keegi oleks soovitanud meil varssu emaga koos hoida. Nägin elus korra tõesti varssa, kes oma terve elu 3a emmekesega koos on elanud ja oh seda imet nii kui emme karjast ära viidi oli varss nn varss emmel järgi nagu naksti ja terve kari pani putku ja seda aind selle pärast, et nn varss jooksis läbi karjuse emale järgi.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 23.06.2008 23:49 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Ute Wohlrab kirjutas:
Minu meeles vöib hobune vabalt 2 a. ema juures vöi vähemalt samas tallis elada ennem, kui "tösieluga" kokku puutub.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 34 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid