Site Logo

HOBU

hobusefoorum

Tänane kuupäev 21.08.2018 5:54

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 25 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: HOBUSE OSTMISE MEELESPEA !
PostitusPostitatud: 16.05.2009 20:32 
Eemal
kasutaja

Kui tekib soov omale hobune muretseda, siis tuleks kindlasti täitsa järgmised punktid:

1. Tuleks mõelda kuhu oleks võimalik hobune panna, kes tema eest hoolitsema hakkab, mida süüa anda ja milleks teda kasutatakse ( kas lihtsalt metsi ja põlde mööda matkamiseks või tahetakse temaga kunagi ka võistlustele minna, samuti kas ta peaks oskama vankrit vedada jne.). Sellest kõigest ju oleneb ka hobuse tõug. Ise julgen soovitada esimeseks hobuseks eesti hobust, sest tal esineb vähem hädasid, jalad on tervemad ja seega on lihtsam hakkama saada.

2.Kui kõik eelnev on korralikult läbi mõeldud, siis järgmisena tuleks uurida kes ja kus hobuseid müüvad, samuti endale teha selgeks hinnaklass, millist looma jõutakse soetada. Hobune võib maksta 1-st kroonist miljoniteni.

3.Hobust ei osteta MITTE KUNAGI pildi pealt, ega videot vaadates ( selliseid juhtumeid on olnud). Alati, kui oled teada saanud kus kohas võiks olla sulle sobiv hobune, tuleb teda vaatama minna ja kui endal hobuse vaatamise kogemus puudub tuleks mõni asjatundja kaasa võtta, kes teeb kohe kindlaks kas hobune on ostukõlblik. Tuleb vaadata hobuse kuju, jalgu, kapju, hambaid, liikumist, iseloomu. Lonkav hobune pole sobiv ostmiseks, öelgu müüja mida tahes. Soovitav on vaadata omale valmis mitu looma, et siis teha lõplik valik, sest alati on võimalus, et kusagil on parem hobune parema hinnaga.

4.Kui oled välja valinud sobiva hobuse siis tuleks teha kindlasti ostu - müügi leping. Juhul kui ostetud hobusel ilmneb mõne aja jooksul( kahjuks täpselt ei mäleta kui pika aja) varjatud puudusi ( vigastused, liiga halb iseloom vms) siis peab müüja hobuse tagasi võtma.

5.Hobuse transportimiseks kasutatakse selleks spetsiaalselt valmistatud treilereid. Väga tähtis on kusjuures see, et kõik treileris olevad osad, mis peaksid lahti käima ka käivad lahti ja seda päris lihtdsalt, sest vastasel juhul võib juhtuda õnnetusi. Ka treileri valikul oleks soovitav kaasa võtta inimene, kes teab, kuidas seal kõik asjad käima peavad.

Kõik need asjad mille eest ma hoiatasin on läbi proovitud ja tulemused teada. Seetõttu kirjutasingi siia mõned nipid, mida järgides võib üsna kindel olla, et saad omale sõbra kelle üle võid rõõmu tunda loojangule vastu kapates või kasvõi näiteks Eesti meistrivõistlustel karikat kõrgele õhku tõstes. Edu teile kõigile!!!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: HOBUSE OSTMISE MEELESPEA !
PostitusPostitatud: 16.05.2009 21:22 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

wiizu kirjutas:
4.Kui oled välja valinud sobiva hobuse siis tuleks teha kindlasti ostu - müügi leping. Juhul kui ostetud hobusel ilmneb mõne aja jooksul( kahjuks täpselt ei mäleta kui pika aja) varjatud puudusi ( vigastused, liiga halb iseloom vms) siis peab müüja hobuse tagasi võtma.

Kes kohustab hobuse tagasi võtma, kui ilmnevad vigastused? Palun viita vastavale allikale.
Ostjal on õigus teha hobusele veterinaarkontroll ja teda osta või mitte osta. Kõik tagastamisvariandid on väga keerulised, kui just lepingus ei ole sätestatud, et müüja võtab hobuse tagasi.

LIIGA halb iseloom on suhteline mõiste, mis sõltub uuest omanikust, pidamistingimustest ja millest iganes veel... Natuke utoopiline punkt.

Samuti ma ei mõista, miks lonkav hobune pole ostmiseks? Kui ma tahan lonkavat hobust, siis ostan, kas pildi või video järgi või vaatamas käies. Täitsa oma valik.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16.05.2009 21:49 
Eemal
kasutaja

Mind võttis see meelespea sellises vormis natuke pahviks. Kindlasti oli see mõeldud heade nõuannetena,aga...Seega, kes soovib hobust osta lugege hoolega läbi, ainult ärge väga tõsiselt võtke. Esimeseks hobuseks eesti hobune, vigastuste puhul tagasi, iseloom ei meeldi, treileri valimine ja muud soovitused on üsna küsitavad.
wiizu kirjutas:
Soovitav on vaadata omale valmis mitu looma, et siis teha lõplik valik, sest alati on võimalus, et kusagil on parem hobune parema hinnaga.

Kõige lõpus on veel mainitud, et nii käitudes "saad omale sõbra". Minu jaoks on sõbra saamise kriteeriumid küll teistsugused. Loomulikult võimaluste piires ja enne tulebki see küsimus esitada - kas mul on vaja ja kas mul on võimalik? :kiiver:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16.05.2009 23:33 
Eemal
kasutaja

No ma olen hobustega 10 aastat tegelenud, eks ikka on selle aja jooksul tulnud mõned hobused ära müüa või juurde osta. Kirjutasin kõik selle asja just nimelt paari sündmuse pärast mis on viimase aasta jooksul juhtunud. Nimelt selle aasta alguses ostis üks mu tuttav omale hobuse, just nimelt PILDI pealt. Öeldi, et hobune on 13 aastane ja on ka võistelnud ja 130 cm hüppeid teind. Noh olgu, muidugi tüdruk arvas, et saab omale hea hobuse, kuid kahjuks see asi nii hästi ei lõppenud. Hobune toodi treileriga meie tallu, no kuna sel tüdrukul omal polnud veel hobuse jaoks tall valmis. Kui hobune treileri pealt maha tuli, siis nägi hobune välja väga kõhn, nagu talle polekski süüa antud, aind luu ja nahk, lisaks ühte jalga ta maha üldse ei pannud, sest müüja jutu järgi oli ta oma tagumist vasakut jalga koplis vigastanud ning siis oli talle mingit roghtu pandud ja jalg oli ilmselt ka süstiga tuimetatud, ja siis hüppas kolme jala peal. Eks ta siis oli mõne kuu meie juures, ma ikka panin talle süüa ja üldse hooldasin teda. Kuid siis kui tuimestus kadus, siis hobune hüppas ikka edasi kolme jala peal, eks me kah siis uurisime asja natuke sest tundus kahtlase võitu. Ühtegi välist vigastust näha polnud, seega müüja valetas. Kapju tal polnud kaa keegi päris pikalt värkind, need nägid kah päris kehvad välja. Lõpuks jäi ka teine tagumine jalg kangeks, mitte et vähe liikuda poleks saanud... Lõpuks õnnestus teada saada, et sel hobusel oli juba mingi sünniviga ja teda on mitmeid kordi edasi müüdud. Minu tuttav sai omale selle hobuse müüjalt, kes ostab kokku hobuseid, mis lähvad lihaks ja püüab niimoodi inimesi pettes kasumit saada. Seega tekib küsimus, miks sellist vigast hobust üldse nii kaua hoiti, ta oleks ju ammu pidanud parematele karjamaadele saatma. Lõpuks mu tuttaval tüdrukul ei jäänudki muud üle kui otsida kokkuostja ja võileiva hinna eest hobune ära anda. See oli üks preamisi põhjuseid, miks ma üldse selle siia kirjutasin, sest ometigi, mul oli ju ometi loomast kahju, tuttavast nii samuti, et ta ei osanud looma osta ja ega siis müüja on kah ju petis. See on siis üks lugu hobuse ostmisest.
Teine lugu juhtus ühes võõras tallis, mille nime ma ei nimeta. Käisin seal mõnda aega tööl. Ühel päeval oli vaja kaks mära trilerisse paigutada. Hobuse peale saamisega oli palju tegemist, sest ta kartis kuid ikka lõpuks sai peale. ja siis juhtus suur jama. Nimelt hobune hüppas esijalgadega treileris üle rinnapuu. Kõik oleks olnud väga lihtne korda saada kui selle rinnapuu oleks ära saanud võtta. Aga ei, see ei tulnudki lahti, kuid ega siis hobune seal rahulik polnud, siples nii mis hirmus. Siis ei jäänudki muud üle kui eest treileri uks lahti teha ja ehk saab siis välja . Nii kui ukse lahti tegin nii ta üritaski seal välja saada kuid kukkus sinna ette pikali. Rabeles siis seal maas, lõpuks kui oli näha et ta ikka omal jõul selat kuidagi välja ei tule, siis panime korde päitesete külge ja siis üks tõmbas eest teine püüdis samal ajal tagant ajada et ta ikka välja rabeleks. Lõpuks õnnestus ta välja saada. Kuid jh ta oli jõudnud treileril klaasi purustada, ennast katki teha . Õnneks polnud siiski haavad väga hullud nii et mõne aja pärast sai ta terveks. ja kogu see jama lihtsalt sellepärast, et treileril ei käinud asjad nii nagu nad käima peavad.
Eesti hobuse asi on minu soovitus. Kui sulle ei sobi siis ära osta, mul ju ükskõik.

LOOMADE VEO KORD

§ 5 . Vedamise üldised põhimõtted

(1) Veetav loom peab olema terve. Haigeid või haiguskahtlusega loomi tuleb vedada eraldi veosena veterinaararsti kontrolli all. Keelatud on teekonna kestel eeldatavalt poegiva, kuni 48 tunni eest poeginud või paranemata nabaga vastsündinud looma vedu.
(2) Haiget või vigastatud looma võib vedada hädatapmiseks tapamajja või ravimiseks loomaarsti juurde, kui vedamine ei põhjusta talle kannatusi.
(4) Veetavad loomad peavad olema identifitseeritavad kogu teekonna kestel ja nendega peab kaasas olema veterinaartõend või -sertifikaat, mille alusel on võimalik kindlaks teha:
1) looma päritolu ja omanik;
2) pealelaadimiskoht ja sihtpunkt;
3) väljasõidu kuupäev ning kellaaeg.

Haige looma tagastamise kohta ma hetkel ei suutnud vastavat punkti leida, kuid ma tean et see on kindlasti olemas. Kui kellegi on seda ikka hädasti vaja, eks ma siis veel kulutan oma aega, et tõestada oma jutu tõesust.

No jh kuidas kellegi, mõnele on hobune lihtsalt lemmik loom, teisele parim sõber, kolmandale hoopiski üks vorsti komponent. Inimesi on ju erinevaid.

Olgu, selgitan siis lahti selle liiga halva iseloomu kah - nimelt ma arvan, et kellegi ei meeldiks saada sellise hobuse omanikuks, kes lööb, hammustab, juurde ei lase - seega hobusega sõita ei saa. Loogiline on, et selline hobune saadetakse tagasi.

Loomulikult on inimesel õigus osta omale lonkav või halva iseloomuga hobune, keegi ei saa keelata aga lihtsalt kui sa ei tea seda, et hobune lonkab või on muul moel oodatust kehvem, siis on ju jama. Eks see tekst oli muidugi mõeldud neile kes tahavad omale esimest hobust ja ei tea sellest loomast veel midagi. Lihtsalt maailmas on petiseid palju ja parem on ju toimida õigesti kui pärast kahetseda.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 1:11 
Eemal
foorumi toetaja 2014
Kasutaja avatar

Andke mulle andeks, aga need inimesed, kellele see meelespea mõeldud on, ei peaks ehk üldse hobust ostma.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 8:59 
Eemal
moderaator
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Nimelt selle aasta alguses ostis üks mu tuttav omale hobuse, just nimelt PILDI pealt. Öeldi, et hobune on 13 aastane ja on ka võistelnud ja 130 cm hüppeid teind. Noh olgu, muidugi tüdruk arvas, et saab omale hea hobuse, kuid kahjuks see asi nii hästi ei lõppenud. Hobune toodi treileriga meie tallu, no kuna sel tüdrukul omal polnud veel hobuse jaoks tall valmis. Kui hobune treileri pealt maha tuli, siis nägi hobune välja väga kõhn, nagu talle polekski süüa antud, aind luu ja nahk, lisaks ühte jalga ta maha üldse ei pannud, sest müüja jutu järgi oli ta oma tagumist vasakut jalga koplis vigastanud ning siis oli talle mingit roghtu pandud ja jalg oli ilmselt ka süstiga tuimetatud, ja siis hüppas kolme jala peal. Eks ta siis oli mõne kuu meie juures, ma ikka panin talle süüa ja üldse hooldasin teda. Kuid siis kui tuimestus kadus, siis hobune hüppas ikka edasi kolme jala peal, eks me kah siis uurisime asja natuke sest tundus kahtlase võitu. Ühtegi välist vigastust näha polnud, seega müüja valetas. Kapju tal polnud kaa keegi päris pikalt värkind, need nägid kah päris kehvad välja.

Eesti hobumaailm on väike ja taustauuringu tegemine on üsna lihtne, eriti veel juhul kui tegu on (väidetavalt) sporthobusega, kes lausa 130 cm hüpanud (muidugi ma ei loe välja, kas mõeldi hüppeid ametlikel võistlustel või siis oli loom lihtsalt üle kopliaia tulnud kunagi).
Millegipärast arvan, et antud juhul oli selle "sporthobuse" hind ka ülimadal - iga vähegi kogenud ostja saab aru, et kui lubatakse vinget sporthobust silmatorkavalt odava hinnaga, on tavaliselt kusagil "kala sees". Kui toodi kõhn, silmnähtavalt lombakas ja hooldamata kronu hoovile, siis miks see ost üldse sooritati?
Üldse tundub see lugu jube tuttav, küsiks kohe siinkohal, ega selle sporthobuse nimi ometi F-tähega alanud? Kõrb ruun?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 9:04 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Sellise meelespea kohta käib täpselt raxeli slogan + loll saab kirikus ka peksa ja muud taolised vanasõnad. Kõige rohkem tasuks meeles pidada, et elame kapitalistlikus ühiskonnas, st džunglis.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 10:04 
Eemal
kasutaja

Tsiteeri:
Üldse tundub see lugu jube tuttav, küsiks kohe siinkohal, ega selle sporthobuse nimi ometi F-tähega alanud? Kõrb ruun?

Jah, Walhalla, kahjuks küll oli tegemist kõrbi ruunaga, kel nimeks Forte.

Tsiteeri:
Sellise meelespea kohta käib täpselt raxeli slogan + loll saab kirikus ka peksa ja muud taolised vanasõnad. Kõige rohkem tasuks meeles pidada, et elame kapitalistlikus ühiskonnas, st džunglis.

Ega jh tõesti loll saab ka kirikus peksa, kuid kas poleks tore kui keegi ka neid niiöelda lolle kaitseb? Ja üldsegi kirjutasin siia kogu selle teema seepärast, et edaspidi ei juhtuks sellised asju nagu mu tuttavaga ja vaese Fortega juhtus :cry:

Tsiteeri:
Millegipärast arvan, et antud juhul oli selle "sporthobuse" hind ka ülimadal - iga vähegi kogenud ostja saab aru, et kui lubatakse vinget sporthobust silmatorkavalt odava hinnaga, on tavaliselt kusagil "kala sees". Kui toodi kõhn, silmnähtavalt lombakas ja hooldamata kronu hoovile, siis miks see ost üldse sooritati?

No jama oli selles, et ta oligi ostnud hobuse sõna otseses mõttes pildi pealt, ta polnud teda reaalselt kordagi näinud. No lepingu siis tgeid kah ennem ära kui ta üldse hobust nägi, juu siis usaldas niipalju seda müüjat:P Eks jh loll oli küll, oleks võind ennem mulle kah kasvõi öelda, et tal plaan hobune osta. Kuid siin kohal ju polnud tegemist ka mingi hobuse inimesega, vaid päris algajaga kes ei tea hobusest praktiliselt midagi. Lihtsalt tal tuli soov osta hobune, hakkasid talli ehitama ja nii see lugu läks. Muidugi kui ma oleks teadnud, et ta tahab pildi pealt hobust osta, siis oleks sellise asja ära keelanud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 10:20 
Eemal
moderaator
Kasutaja avatar

Kas see inimene siis ometi kelleltki nõu ei võinud küsida enne kui uisapäisa tuntud (!!!) petisega kaupa tegema tormas? Front Range lugu käis ka siinsest foorumist läbi - see loom saadeti juba palju aastaid tagasi kui lootusetu juhtum kuskile maale pensioni pidama. Kuni Liina lõpuks ta üles korjas ja edasi parseldas.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 10:32 
Eemal
kasutaja

Noh, mõned inimesed ju suudavad musta valgeks rääkida ja sulle pähe määrida ükskõik mida. Minuni jõudis see lugu kah vaid seepärast, et sel tüdrukul polnud tall valmis ja oli hobust vaja kusagil üle talve pidada. Selles mõttes hobusel vedas, et ta üldsre meie juurde sattus. Siin ta ikka kosus pisut kuid jh jalad olid küll nii läbi, et temast enam asja ei saanud ja nüüdseks on ta parematel karjamaadel.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 15:47 
Eemal
kasutaja

Piltide koha pealt olen nõus, kuid videote koha pealt vaidleksin kõva häälega vastu. Enamus hobudiilereid ostab hobuseid videote järgi ilma neid kordagi nägemata ning tihtipeale ka kohe otse kliendile edasi müües...see on normaalne, et keegi ei hakka ühe hobuse pärast mööda maad ringi rändama, et teda vaatama minna, loevad vet.paberid, röntgenid ning video. Siinkohal aga tuleb mängu juba vahendaja usaldusväärsus ning kompetents, mida on aga alati võimalik kontrollida kasvõi eelnevate klientidega ühendust võttes. Ükskõik, millises Lääne-Euroopa hoburiigis on esimene asi mida küsitakse just video.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 16:19 
Eemal
kasutaja

Selge see, kui on olemas igasugused tõendumaterjalid, et hobusega on kõik korras, kaasa arvatud video, siis on kõik korras. Kuid kui näiteks ma paneksin mõnest oma hobusest praegu video üles netti ja juurde hinna, kas sa oleksid valmis ta ära ostma. Ma ikka usun, et sa uuriksid selle hobuse kohta kõik välja ennem kui teda ostma asud. Ja hobudiilerid on üldse omaette klass, nemad ju teavad enamvähem täpselt, keda nad otsivad.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 17:36 
Eemal
kasutaja

wiizu kirjutas:
SKuid kui näiteks ma paneksin mõnest oma hobusest praegu video üles netti ja juurde hinna, kas sa oleksid valmis ta ära ostma. Ma ikka usun, et sa uuriksid selle hobuse kohta kõik välja ennem kui teda ostma asud. Ja hobudiilerid on üldse omaette klass, nemad ju teavad enamvähem täpselt, keda nad otsivad.

Sõltub videost, kui hobusest on ette näidata eeskujulik võistlusvideo sealjuures vabahüpped ning liikumine ratsanikuga, siis miks mitte..otse loomulikult küsiksin kohe röntgenpilte, mis nii või naa on müügis oleva hobuse puhul elementaarne asi. Mitte keegi ei kohusta mitte kedagi ostma põlvnemiseta, terviseuuringuteta niisama kõnkut, lihtsalt kui rahakott ei luba kvaliteetsemat osta, pole ka mõtet hiljem esile kerkivate probleemide üle nuriseda...nagu ennegi öeldud, ainult rumal inimene ostab põrsast kotis. Hobudiilerid pole üldsegi omaette klass, see, et meil siin kõik omavahel hobuseid ostavad-müüvad , ei tähenda, et kvaliteethobuseid keegi ei vahenda..siin tulebki mängu see, millist hobust inimene soovib..kas lihtsalt nunnulooma(pole üldse pahasti mõeldud, endalgi selline olemas) või hobust, kellesse ollakse valmis investeerima näiteks spordis. Nagu mitmedki juba öelnud, jäävad enamasti hobuostuelu hammasrataste vahele need vähemteadlikud inimesed, kes ei anna endale aru, mida ühe hobuse ülalpidamine täpselt endast kujutab ning ei mõista, et kõige tähtsam(ning seda ka rahakotile), on hobuse tervis.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 18:10 
Eemal
kasutaja

Jah, nagu ma aru saan siis kõik siiani teemat kommenteerinud inimesed on selles teemas vägagi kodus, seega teil tõesti pole probleemi korraliku hobuse leidmisega ja ostmisega. Kuid on väga palju inimesi, kes on niiöelda pühapäeva ratsutajad. Võibolla on ainult eemalt näinud kuidas hoibusega sõidetakse, kui sedagi. Mingil põhjusel võib tekkida soov ka endale hobune muretseda ja siis ongi see, et kust kohast alustama peaks. Siin ma lihtsalt tahtsingi mõne punktina kirja panna selle millele tuleks mõelda ja mille järgi omale hobust valida võiks. Kõik siiani kommenteerinud vaatavad seda asja oma mätta otsast aga püüaks seda keegi teha ka võõra ja kogemusteta inimese pilgu läbi siis läheb asi keeruliseks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17.05.2009 18:14 
Eemal
kasutaja
Kasutaja avatar

Üldjuhul olen kõigi ellkirjutajatega nõus. Hobust saab osta pildi ja video järgi. Üks mis tuleks kindlasti aga ära teha on tausta uuring peremehe kohta. Nagu ma lugesin, oli siin mängus jälle Liina. Ei ole keeruline trükkida netti nimi ja lugeda, mis inimesega tegu. See kehtib kõigi kohta. Hobuste pidajad on selline tore seltskond, et keegi ikka kedagi tunneb ja tundmatut hobuse omanikku pole olemas.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 25 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid